Test Radeonów z serii 48xx

Test Radeonów z serii 48xx

Redakcja
23.01.2009 11:11, aktualizacja: 01.08.2013 01:59

Testów ciąg dalszy. Do naszej redakcji trafił ostatnio cały zestaw kart graficznych opartych na układach ATI Radeon. Postanowiliśmy im się naturalnie bliżej przyjrzeć. Pod lupę poszły w głównej mierze sprzęty z serii HD48xx. W celach porównawczych użyte zostały dwie karty na układach GeForce 8800GT oraz 9800GT. Niewątpliwą ciekawostką i perełką w tym zestawieniu to dwuprocesorowe Sapphire HD4850x2 2GB. Ale jednak po kolei – przedstawmy wszystkie produkty.

Force3D Radeon HD4870 Black Edition i HD4850 Black EditionKarta z logiem Force3D wygląda zupełnie inaczej niż większość Radeonów HD4870. Producent zdecydował się na zastosowanie niereferencyjnego chłodzenia - w oczy rzuca się ogromny radiator z dwoma wentylatorami od Arctic Cooling, model Twin Turbo. Rozwiązanie szwajcarskiej firmy jest zdecydowanie wydajniejsze od domyślnej „suszarki”, a przy maksymalnych obrotach wiatraki kręcą się z prędkością 2000 rpm, co przekłada się na prawie niesłyszalny szmer podczas pracy. Sercem karty jest układ od AMD o nazwie kodowej RV770 wykonany w technologii 55nm, zbudowany z 956 milionów tranzystorów upakowanych na powierzchni 256mm kwadratowych. Procesor graficzny może pochwalić się ośmioma setkami procesorów strumieniowych i jest w stanie wykonać ponad 1 TeraFLOPA instrukcji na sekundę.

GPU przy pracy w 2D taktowany jest 750MHz, zaś przy obciążeniu w 3D zegar przechodzi w tryb Extra OC i pracuje z częstotliwością 780MHz. Do kompletu, na karcie znajdziemy 512MB pamięci DDR5 z magistralą 256bitów. Pamięci w stanie spoczynku (operacje 2D, Windows Vista) pracują z zegarem 900MHz, efektywnie 3600MHz, przy wytężonej pracy ich taktowanie wzrasta, by osiągnąć maksymalny efektywny zegar 3800MHz. Karta wymaga zasilania poprzez dwa złącza sześciopinowe, a także mocnego zasilacza - taki Chieftech CTP-500-12G 500Wat z serii GREEN nie dał rady i trzeba było na szybko znaleźć odpowiedniego następcę. Należy zwrócić na taki fakt uwagę przy konfiguracji komputera. Zasilacz musi posiadać certyfikat ATI CrossfireX i NVIDIA SLI.

[image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14862" mode="normal"]Karta Force3D HD4850 Black Edition jest bliźniaczo podobna do mocniejszego brata z drobnymi wyjątkami. Procesor w stanie spoczynku pracuje z zegarem 625MHz, a w trakcie większego obciążenia rozkręca się do 670MHz. Pamięci, które zastosowano, to DDR3 o pojemności 512MB pracujące w 2D z zegarem 1986MHz, a w zadaniach grafożernych 2100MHz. Dodatkowo karta wymaga tylko jednego kabelka zasilającego z wtyczką sześciopinową.

Oba produkty wyposażone zostały w dwa złącza DVI, wyjście HDTV, są zgodne z DirectX 10.1 oraz CrossfireX. Na wyposażeniu każdej z kart znajdziemy płytę CD ze sterownikami, przejściówkę DVI-HDMI, jak również przejściówkę zasilania z MOLEX na PCIex. Karty do testów dostarczył sklep www.kuppc.pl

[break/]Powercolor 4830 512MB Kolejny model bazujący na układzie RV770. W stosunku do referencyjnych modeli nieznacznie zmodyfikowana została płytka PCB i umiejscowienie niektórych elementów. Przeorganizowano układ kondensatorów, dodano radiator na pamięci i zmieniono wentylator na bardziej wydajny. Niestety większy radiator z wentylatorem to równocześnie potrzeba zajęcia dwóch slotów w komputerze. Serce karty to ten sam procesor, który znajdziemy w Radeonach HD4850 i HD4870, pracujący ze zmniejszonym do 575MHz taktowaniem, redukcji uległy też procesory strumieniowe - tutaj jest ich 640. 256 bitowa pamięć DDR3 o pojemności 512MB taktowana jest zegarem 1800MHz. Ciekawie wygląda śledź z wyjściami na karcie. Producent zrezygnował całkowicie z klasycznego złącza TV, na jego miejsce pojawiło się HDMI (a więc żadnych przejściówek), co pozwoli jednym kablem podłączyć dowolny nowoczesny telewizor LCD lub plazmę. Poza HDMI znajdziemy też cyfrowe złącze DVI. Zastanawiające jest natomiast pozostawienie przez producenta leciwego już złącza monitorowego D-Sub. Na wyposażeniu karty, kupujący znajdzie płytę ze sterownikami oraz instrukcję. Kartę do testów dostarczył Powercolor.[image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14860" mode="normal"]

Palit Radeon HD4870 1GB Sonic i Radeon HD4850 1GB SonicOd Palita przyjechały do nas Radeony HD4870 oraz 4850 w wersji Sonic. Zacznijmy od mocniejszego egzemplarza. Palit Radeon HD4870 1GB Sonic Dual Edition, bo tak dokładnie nazywa się ten model, bazuje na chipsecie RV770. Układ posiada 800 jednostek strumieniowych. Po rozpakowaniu w oczy rzuca się podwójna chłodnica - nie jest to rozwiązanie tak ciche jak w przypadku Force3D, ale nie generuje nadmiernego hałasu. Standardowe taktowanie rdzenia to 750MHz, a pamięci 950MHz, co przy zastosowaniu DDR5 daje efektywnie 3800MHz. Piszę standardowe, ponieważ producent zastosował ciekawe rozwiązanie przetaktowywania procesora graficznego i pamięci. Kartę zaopatrzono w podwójny BIOS, zaś na śledziu Palit wyprowadził manualny przełącznik, który po przestawieniu w tryb „turbo” i restarcie komputera wymusi pracę GPU z zegarem 775MHz, a pamięci z efektywnym zegarem 4000MHz. Poza przełącznikiem na podwójnym śledziu karty znajdziemy całą gamę wyjść. Co prawda producent zrezygnował z typowego złącza TV, ale w zamian dostaniemy DVI, D-Sub, HDMI oraz Display Port. W komplecie z kartą znajdziemy instrukcję obsługi, płytkę ze sterownikami, przejściówkę zasilania 2xMOLEX na PCIex oraz przejściówkę HDMI-DVI.

[image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14851" mode="normal"]Słabszy brat – Palit Radeon HD4850 1GB Sonic, bazuje na identycznym procesorze, zmianie uległo taktowanie rdzenia, które tutaj wynosi 685MHz. W tym modelu zastosowano też DDR3 z magistralą 256bitów, pracujące z zegarem 2000MHz. Na szczególną uwagę zasługuje system chłodzenia, bo Palit popisał się autorskim rozwiązaniem. Mamy miedzianą podstawę, choć niestety tylko na rdzeniu, pamięci nie są chłodzone, do tego system rurek odprowadzających ciepło oraz podwójny wentylator na łożyskach kulkowych. Karta jest zasilana 8 pinową wtyczką, lecz jeśli nie macie takiego wyprowadzenia w zasilaczu nie martwcie się - producent dołączył przejściówkę zasilającą PCIex z 6 na 8 pinów. Poza tym na wyposażeniu karty znajdziemy instrukcję instalacji, płytę ze sterownikami oraz adapter DVI-HDMI. Sprzęt do testów dostarczył oczywiście Palit.

[image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14846" mode="normal"][break/]Sapphire 4850x2 2GBPierwsza karta dwuprocesorowa w redakcji zrobiła sporo szumu i to dosłownie. Na jednym PCB znalazły się tu dwa układy RV770 taktowane zegarem 625MHz, czyli podobnie do referencyjnego HD4850. Karta to nic innego jak para Radeonów HD4850 połączonych w tryb CrossfireX już na poziomie produkcyjnym. Każdy procesor do swojej dyspozycji ma 1GB 256bitowej pamięci DDR3 taktowanej zegarem 1986MHz. Karta po rozpakowaniu straszy ogromną wielkością, więc od razu myśli się, że nie wejdzie do obudowy - długość płytki PCB to 28,5 centymetra. Ale jak już się uda jakoś wpakować monstrum do komputera, niezbędne będzie odpowiednie zasilanie. Karta wymaga zarówno wtyczki 8 jak i 6 pinowej. Pojedyncza sztuka może obsłużyć nawet cztery monitory.

[image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14856" mode="normal"]Co ciekawe produkt jest przystosowany do pracy w CrossfireX z kolejną kartą Radeon HD4850x2, co przy pełnej konfiguracji da nam cztery GPU, poczwórne CrossfireX i możliwość obsłużenia nawet ośmiu monitorów. Powróćmy do szumu, o którym pisałem wcześniej - sprzęt wyposażony został w ogromny radiator chłodzony dwoma wentylatorami. Niestety kultura pracy tego tandemu pozostawia wiele do życzenia. Zarówno w 2D jak i 3D generowany hałas jest po prostu uciążliwy. Kupując taką kartę możemy liczyć jednak na dużo wyposażenia dodatkowego. Z kartą otrzymujemy pełną wersję 3DMark Vantage Advanced, pakiet oprogramowania firmy CyberLink (PowerDVD oraz DVD Suite), pakiet oprogramowania AMD (tapety, animacje, wygaszacze ekranu) przejściówkę zasilania z 6 pin na 8, kabel TV, oraz mostek do stworzenia CrossfireX. Kartę do testów dostarczył nam sklep Alsen.

Palit 8800GT 512MB Sonic oraz Palit 9800GT 512MB Sonic Nie są to jakieś demony prędkości jak na dzisiejsze czasy, ale wzięły udział w testach jako swoisty punkt odniesienia. Seria GeForce 8800 była bardzo udana i znalazła swego czasu naprawdę sporo nabywców. Jest duże prawdopodobieństwo, iż posiadacie taką właśnie kartę i zastanawiacie się nad jej wymianą. W teście znajdziecie realne odniesienie wydajności najpopularniejszego układu z logiem NVIDIA do teraźniejszego lidera jakim są chipy z rodziny Radeon HD48xx. Nie będę się rozpisywał na temat zawiłości w specyfikacji technicznej. Skupmy się na walorach użytkowych oraz wyposażeniu. Palit w swojej serii „Sonic” stosuje wydajne i w miarę ciche wentylatory. Minusem jest wielkość wentylatora - karta po zamontowaniu zajmuje dwa sloty. Na plus można zaliczyć że producent zadbał o chłodzenie pamięci za pomocą miedzianych płytek. Obok karty w pudełku znajdziemy instrukcję instalacji, katalog produktów Palit, płytę CD ze sterownikami, przejściówki zasilania oraz DVI-HDMI, plus komplet kabli umożliwiający podłączenie przez klasyczne złącze TV-out do telewizora. I co dobre, wraz z kartą otrzymamy pełną wersję gry Tomb Raider Anniversary.

[image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14841" mode="normal"]Na temat karty Palit 9800GT 512MB Sonic, można napisać, że jest to karta identyczna do jej starszej siostry 8800GT, bowiem nic poza zmianą biosu się nie zmieniło od strony technicznej. Co odróżnia nowszą kartę od poprzednika, to również kolor radiatora. Karty na potrzeby porównania dostarczył Palit.

[image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14840" mode="normal"][break/]Nasza platforma testowaProcesor Intel Core 2 Quad Q9550 2.83GHz - dostarczyła firma X-COMPłyta Foxconn BlackOps x48 - dostarczyła firma FOXCONNPamięć AENEON DDR3 2x1GB 1366MHz dostarczyła firma AENEONDysk twardy Samsung HD321KJ 320GB 2x - dostarczyła firma ALSENSystem Windows Vista Ultimate Sp1Sterowniki ATI Catalyst 8.12 / NVIDIA GeForce 180.48

Jak testowaliśmy?Ustawienia w grach jeśli chodzi o detale to wszystko na high z włączonym wygładzaniem x4. Pomiar odbywał się za pomocą programu FRAPS, na wykresach pojawi się ilość klatek minimalna, średnia, jak również maksymalna w rozdzielczościach kolejno 1680x1050, 1280x1024, 1024x768. W 3DMarku Vantage testy odbywały się przy gotowych ustawieniach programu - High przy rozdzielczości 1680x1050, Performance 1280x1024 oraz Entry 1024x768.

Wyniki testów:[image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14870" mode="custom" width="441" height="441"]

W 3DMark Vantage prowadzą Radeony. Przy kartach GeForce potwierdza się, że są to praktycznie identyczne sprzęty.

[image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14873" mode="custom" width="441" height="441"]

[break/][image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14872" mode="custom" width="441" height="441"]

[image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14871" mode="custom" width="441" height="441"]

W Crysis bardzo dobre wyniki Radeona HD4830 na tle kart GeForce. Oczywiście prowadzą Radeon HD4850x2 i HD4870.

[image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14876" mode="custom" width="441" height="441"]

[break/][image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14875" mode="custom" width="441" height="441"]

[image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14874" mode="custom" width="441" height="441"]

W Fallout 3 ze względu na dość już stary silnik, wszystkie karty biorące udział w teście pozwolą zagrać płynnie nawet w rozdzielczości 1680x1050 z włączonym pełnoekranowym wygładzaniem.

[image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14877" mode="custom" width="441" height="441"][break/][image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14878" mode="custom" width="441" height="441"]

[image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14879" mode="custom" width="441" height="441"]

W S.T.A.L.K.E.R.: Czyste niebo na prowadzeniu we wszystkich rozdzielczościach oczywiście HD4850x2. Zaskakuje wynik 9800GT w 1680x1050, który praktycznie zrównał się z HD4870 w średniej osiągniętej ilości klatek.

[image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14880" mode="custom" width="441" height="441"]

[break/][image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14881" mode="custom" width="441" height="441"]

[image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14882" mode="custom" width="441" height="441"]

Wyniki w grze RaceDriver GRID oddają dość wiernie moc kart. Zachowana kolejność w pełni potwierdza miejsce w szeregu danego modelu.

A teraz szybkie porównanie cenowe modeli biorących udział w teście, ceny wzięte z popularnej internetowej porównywarki na dzień 23.01.2009:

Sapphire Radeon HD4850x2 2GB - 1479 plnForce3D Radeon HD4870 512MB Black Edition - karta nie występuje w porównywarce, cena przewidywana to jakieś 1100 plnForce3D Radeon HD4850 512MB Black Edition - karta nie występuje w porównywarce, cena przewidywana to jakieś 700 plnPalit Radeon HD4870 1GB Sonic - 939 plnPalit Radeon HD4850 1GB Sonic - 649 plnPalit 9800GT 512MB Sonic - 425 plnPalit 8800GT 512MB Sonic - towar już niedostępnyPowerColor Radeon HD4830 512MB - 465 pln

h6 {color:#AF2B31; margin-bottom:7px;}h3 {color:#EFEFEF; margin-top: 30px; }table td {text-align:center;}Sapphire HD4850x2 2GBWyróżnienie za wydajnośćSapphire HD4850x2 2GB ukazuje, że co dwa procesory na płytce to nie jeden. Karta otrzymuje wyróżnienie za najwyższą wydajność w teście. To produkt dla tych, którzy szukają maksymalnej mocy bez względu na cenę, kulturę pracy czy zwiększone zapotrzebowanie na energię. Force3D HD4850 512MB Black EditionWyróżnienie za opłacalnośćForce3D HD4850 512MB Black Edition zachwyciło nas autorskim systemem chłodzenia, najcichszym wśród testowanych. Patrząc przez pryzmat cena/wydajność karta zdobyła laur pierwszeństwa. Docenić także należy system aktywnego podkręcania oraz niskie temperatury pracy.Palit HD4850 1GB Sonic Wyróżnienie za opłacalnośćPalit HD4850 1GB Sonic to kolejny produkt wyróżniony za bardzo wydajny i cichy autorski system chłodzenia oraz wysoki współczynnik możliwości do ceny. Dodatkowym atutem karty jest niska temperatura pracy układu graficznego zarówno w operacjach 2D, jak i trójwymiarowych.Spragnionych zdjęć zapraszamy do pełnej galerii testu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)