Test kart GeForce firmy ZOTAC

Test kart GeForce firmy ZOTAC

Redakcja
25.02.2009 15:23, aktualizacja: 01.08.2013 01:59

Testujemy dalej. Tym razem mieliśmy okazję przyjrzeć się kilku układom GeForce ze stajni NVIDII. Dzięki uprzejmości sklepu www.kuppc.pl do naszej redakcji trafił zestaw kart firmy ZOTAC opartych na rozwiązaniach znanego wytwórcy, w tym również najnowszy sprzęt na chipsecie GTX295, który trochę namieszał w ostatecznym podsumowaniu wyników. Na początek tradycyjnie zapraszamy do zapoznanie się z głównymi „bohaterami” tego artykułu.

ZOTAC GeForce 9800GT 512 MB AMP! EditionSprzęt bazuje na dość leciwym układzie G92 - przypominamy, że jest to niezmieniony chip, który narodził się wraz z GeForce 8800GT, czyli jeszcze w październiku 2007 roku, kiedy to odbyła się światowa premiera tych kart. To jeden z najdłużej utrzymujących się chipsetów graficznych na rynku. Wracając jednak do produktu firmy ZOTAC - sam procesor wykonany jest w technologii 65 nm i składa się z 754 mln tranzystorów, a zajmuje powierzchnię 330 mm kwadratowych. Na pudełku znajdziemy oznaczenie AMP! stosowane przy kartach, które już w procesie produkcyjnym zostały podkręcone przez producenta. I tak w ZOTAC GeForce 9800GT AMP! Edition rdzeń karty taktowany jest zegarem 700 MHz, zaś pamięci DDR3 zegarem 1000 MHz, co przekłada się na efektywny zegar 2000 MHz. Shadery natomiast pracują z zegarem 1700 MHz.

[image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15925" mode="normal"]Karta posiada 112 zunifikowanych procesorów cieniowania oraz 16 potoków renderujących (ROP). Chłodzona jest referencyjnym zestawem. Na plus można zaliczyć to, że radiator zajmuje tylko jeden slot, co w dobie standardowo montowanych dwuslotowych potworów pozytywnie zaskakuje. Co jeszcze wyróżnia sprzęt od innych to pomarańczowa dioda LED, która podczas pracy radośnie rozświetla wnętrze komputera. Za zasilanie odpowiada wtyczka 6-pinowa PCIex. Śledź karty obłożony jest dwoma złączami DVI i wyjściem HDTV. Na wyposażeniu znajdziemy przejściówkę z DVI na D-Sub, przejściówkę z DVI na HDMI, kabelek SPDIF, przelotkę zasilania Molex-6 pin PCIex, kabel S-Video, prostą instrukcję obsługi, sterowniki na płytce CD oraz pełną wersję gry XIII Century: Death or Glory, strategii w czasie rzeczywistym.

[break/]ZOTAC GeForce 9800GTX+ 512 MB AMP! EditionZastosowany w tej karcie układ to także leciwe już G92. W porównaniu do 9800GT, zwiększona została ilość procesorów strumieniowych oraz podbito zegary. Układ wyposażono w 128 zunifikowanych procesorów cieniowania oraz 16 jednostek ROP. Ten produkt ZOTACA również jest przedstawicielem podkręconej fabrycznie serii AMP!. Sam procesor pracuje z zegarem 756 MHz, a pamięci DDR3 z zegarem 1150 MHz, co w efekcie końcowym daje prędkość zegara na poziomie 2300 MHz. Shadery taktowane są częstotliwością 1890 MHz. Kartę chłodzi ogromny dwuslotowy radiator w wydaniu referencyjnym, zaś jedyne co odróżnia budowę karty od rozwiązań innych producentów to naklejka z atakującym smokiem i logo firmy na wiatraku.

[image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15929" mode="normal"]Trzeba przyznać, że referencyjny zestaw chłodzący sprawował się bardzo elegancko. Był cichy zarówno podczas niewymagających operacji 2D jak i przy znacznym obciążeniu podczas samego grania. W przypadku tego modelu zasilanie jest doprowadzone do karty poprzez dwie wtyczki 6-pinowe PCIex. Na podwójnym śledziu znajdziemy dwa złącza DVI oraz wyjście HDTV. Na górnej krawędzi karty producent poza gniazdami zasilania umieścił złącze SPDIF oraz dwa złącza do utworzenia konfiguracji SLI bądź 3-Way SLI. W komplecie z kartą otrzymamy adapter DVI na D-Sub, adapter DVI na HDMI, kabelek audio SPDIF, dwie przelotki zasilania Molex- 6 pin PCIex, kabel S-Video, prostą instrukcję obsługi, sterowniki na płytce CD oraz pełną wersję gry XIII Century: Death or Glory.

ZOTAC GeForce GTX2602 896 MBKolejny w teście przedstawiciel ZOTACA to GTX260 w poprawionej wersji z 216 zuinifikowanymi procesorami cieniowania oraz 28 jednostkami ROP. Karta bazuje na układzie GT200 wykonanym w technologii 65 nm i zbudowanym z 1,4 mld tranzystorów zajmujących powierzchnię 576 mm kwadratowych. Model, który trafił do naszej redakcji to typowy przedstawiciel kart referencyjnych. Procesor taktowany jest zegarem 576 MHz, 448 bitowa pamięć DDR3 o pojemności 896 MB pracuje z zegarem rzeczywistym 1998 MHz, a shadery taktowane są 1242 MHz. Za chłodzenie odpowiada praktycznie identyczny zestaw radiatora z wentylatorem co na karcie 9800GTX+ i jest on równie cichy jak w przypadku poprzednika. Zasilanie zostało zrealizowane poprzez dwa gniazda 6-cio pinowe na górnej krawędzi karty.

[image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15934" mode="normal"]Poza gniazdami zasilającymi na górze sprzętu znajdziemy złącze SPDIF ukryte pod gumową zaślepką oraz złącza umożliwiające konfigurację karty w tryb SLI lub 3-Way SLI. Co ciekawe, po raz pierwszy w tym modelu producent zdecydował się na pełną osłonę spodu karty, gdzie do tej pory można było zobaczyć PCB nafaszerowane elektroniką. Na śledziu znajdziemy złącza DVI oraz wyjście HDTV. W pudełku oprócz karty uświadczymy przejściówki DVI na D-Sub oraz DVI na HDMI, dwie przelotki zasilania Molex-6 pin PCIex, kabelek SPDIF, kabel HDTV, prostą instrukcję, sterowniki na CD plus pełną wersję gry Far Cry 2 - zdecydowanie dobry dodatek dla graczy którzy zdecydują się na zakup produktu z logiem ZOTAC.

[break/]ZOTAC GeForce GTX280 1 GB AMP! EditionKarta jest wydajniejszym przedstawicielem bazującym na tym samym układzie GT200, co opisywane wcześniej GTX260, czyli mamy tu do czynienia z procesem wytworzenia w technologii 65 nm oraz 1,4 mld tranzystorów upakowanym na powierzchni 576 mm kwadratowych. Zmianie uległa ilość jednostek ROP - w tym modelu znajdziemy ich 32, do tego 240 zunifikowanych procesorów cieniowania. Ten kolejny przedstawiciel serii AMP! charakteryzuje się następującymi parametrami pracy: procesor taktowany jest zegarem 700 MHz, 512 bitowe pamięci DDR3 pracują z efektywnym zegarem 2300 MHz, a shadery 1400 MHz. Za chłodzenie odpowiada identycznie zbudowany radiator z wentylatorem jak u wyżej wspomnianych modeli. Co ciekawe, w zastosowaniach 2D jest równie cichy jak u poprzedników, natomiast przy grach 3D wentylator już znacznie bardziej słychać, choć nadal nie wypada wielce hałaśliwie.

[image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15939" mode="normal"]Zasilanie jest realizowane poprzez wtyczki 6 i 8 pinową. Pamiętajmy, że jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości prądu naszemu cacku to nie wystartuje nam komputer - dioda umieszczona na karcie będzie się świecić na czerwono, nie zaś jak podczas normalnej pracy na zielono. Oczywiście jak u poprzedników na karcie znajdziemy złącze SPDIF schowane pod zaślepką oraz dwa złącza do konfiguracji SLI oraz 3-Way SLI. Na podwójnym śledziu producent wyprowadził dwa złącza DVI oraz HDTV. Również w tym przypadku ZOTAC postanowił osłonić spód karty odpowiednią płytką, aby przypadkiem nie uszkodzić wyzierającej z tamtej strony elektroniki. W komplecie z kartą kupujący otrzyma przejściówki DVI na D-Sub , DVI na HDMI, przelotkę zasilania Molex na 6 pin PCIex, przelotkę zasilania 2x6pin PCIex na 8pin PCIex, kabelek SPDIF, kabel HDTV, prostą instrukcję, sterowniki w postaci płytki CD plus to, co growe tygrysy lubią najbardziej - pełną wersję Far Cry 2 w oryginalnej wersji językowej.

ZOTAC GeForce GTX295 1792 MBNa koniec spod znaku ZOTAC prawdziwy rarytas - GTX295. Karta trafiła do nas tuż po premierze i na początku planowaliśmy zrobić po prostu jej recenzję. Jednak aby pokazać jej możliwości zdecydowaliśmy się przyłączyć kartę do przygotowywanego większego testu. Jest to dwuprocesorowa konstrukcja, która bazuje na najnowszych układach GT200b wykonanych w procesie technologicznym 55 nm. Każdy z procesorów ma do swojej dyspozycji 896 MB 448 bitowej pamięci DDR3. Co prawda na pudełku znajdziemy informację, że pamięci mają 896 bitów, lecz to wyłącznie chwyt marketingowy - to po prostu suma przepustowości dwóch bloków pamięci. Oba układy GT200b wyposażone są w 28 jednostek ROP oraz 240 zunifikowanych procesorów cieniowania. Procesory taktowane są zegarem 576 MHz, pamięci efektywnie 1998 MHz, a shadery pracują z zegarem 1242 MHz. Jak widać to typowe zegary. Cóż, pozostałe elementy w budowie karty sugerują, iż cała konstrukcja jest przedstawicielem referencyjnych tworów.

[image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15944" mode="normal"]Co odróżnia kartę od konkurencyjnych produktów? Naklejka na radiatorze z wizerunkiem postaci o mocno lśniących oczach oraz logiem producenta. Za chłodzenie odpowiada olbrzymi radiator z pojedynczym wentylatorem. Całość pracuje wyjątkowo cicho zarówno w operacjach 2D, jak i 3D. Zasilanie do karty dostarczymy z pomocą dwóch wtyczek, 6 i 8 pinowej. Na górnej krawędzi karty znajdziemy gniazdo SPDIF oraz złącze SLI. Jako że karta jest z tych dwuprocesorowych, producent nie udostępnił 3-Way SLI. Maksymalnie możemy złączyć ze sobą dwa takie sprzęty, co da nam w sumie dostępne cztery procesory graficzne z całkowitą pamięcią o pojemności 3584 MB. Na śledziu doszukamy się dwóch złączy DVI i jednego HDMI. W komplecie z kartą otrzymamy mnóstwo ciekawych dodatków - aplikację 3DMark Vantage, grę Race Driver: GRID, sterowniki na CD, krótką instrukcję, przelotki zasilania Molex na 6 pin PCIex, 2x 6pin na 8pin PCIex, HDMI na D-Sub. Jako jeden z pierwszych ZOTAC dołącza kabel HDMI do karty.

Wypada wspomnieć o ciekawej gwarancji. Producent zapewnia wsparcie techniczne przez okres aż pięciu lat, należy tylko zarejestrować produkt na witrynie wytwórcy www.zotac.com w ciągu 14 dni od dnia zakupu. Wszystkie karty firmy ZOTAC do testów dostarczył sklep www.kuppc.pl

[break/]Sapphire HD 4870 1GB ToxicDodatkowo przetestowaliśmy kartę Sapphire HD 4870 1GB Toxic, której niestety nie udało się nam ostatnio umieścić w teście Radeonów – będzie ona stanowić tutaj swego rodzaju punkt odniesienia GeForce’ów do dokonań ATI. Produkt Sapphire bazuje na dobrze znanym układzie RV770 wykonanym w technologii 55 nm. Procesor wspierany jest przez 16 jednostek ROP oraz 800 procesorów strumieniowych. Taktowanie głównego GPU to 780 MHz, czyli nieco więcej niż w przypadku referencyjnych produktów. 256 bitowa pamięć DDR5 taktowana jest zegarem 4000 MHz, a więc również wyższym niż u podstawowych pobratymców. Najciekawszym elementem w karcie Sapphire jest system chłodzenia. Rozwiązanie Vapor-X, to zaawansowana konstrukcja z trzema rurkami cieplnymi oraz wentylatorem, który automatycznie dostosowuje swoją prędkość w zależności od warunków pracy, przez co zapewnia bardziej efektywne oraz cichsze chłodzenie wydajnych układów graficznych. Na śledziu karty znajdziemy dwa złącza DVI oraz wyjście HDTV. W pudełku oprócz sprzętu znajdziemy przejściówki DVI-HDMI oraz DVI-D-Sub, adapter S-Video-Cinch, kabel S-Video, mostek do CrossFireX, instrukcję obsługi, sterowniki na CD plus programy 3DMark Vantage, Cyberlink Power DVD 7 oraz DVD Suite 5. Karta objęta jest dwuletnią gwarancją producenta. Do testów dostarczył ją sklep Alsen.

[image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15952" mode="normal"]Nasza platforma testowaProcesor Intel Core 2 Quad Q9550 2.83GHz - dostarczyła firma X-COMPłyta Intel DX38BT - dostarczyła firma X-COMPamięć AENEON DDR3 2x1GB 1366MHz dostarczyła firma AENEONDysk twardy Samsung HD321KJ 320GB 2x - dostarczyła firma ALSENSystem Windows Vista Ultimate Sp1Sterowniki ATI Catalyst 8.12 / NVIDIA ForceWare 181.20

Jak testowaliśmy?Ustawienia w grach jeśli chodzi o detale to wszystko na high z wygładzaniem x4, pomiar odbywał się za pomocą programu FRAPS. Na wykresach pojawi się ilość klatek minimalna, średnia oraz maksymalna w rozdzielczościach kolejno 1680x1050, 1280x1024 oraz 1024x768. W 3DMarku Vantage testy odbywały się przy gotowych ustawieniach programu - High przy rozdzielczości 1680x1050, Performance 1280x1024, Entry 1024x768. Postanowiliśmy tutaj przy okazji porównać karty ZOTAC i z ostatnio testowanymi Radeonami.

Wyniki testów:[image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15966" mode="custom" width="441" height="441"]

W 3DMark Vantage im wyższe ustawienia tym większa przewaga GTX295 - widać, że karta jest mocna i nie osiąga jeszcze szczytu swoich możliwości.

[break/][image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15965" mode="custom" width="441" height="441"]

[image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15967" mode="custom" width="441" height="441"]

[image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15968" mode="custom" width="441" height="441"]

W Crysis na pierwszym miejscu ZOTAC GTX280 AMP!, lecz tylko do rozdzielczości 1280x1024, bo powyżej tryumfuje GTX295 i jest to dopiero przedsmak tego, czego można spodziewać się przy wyższych rozdzielczościach.

[break/][image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15969" mode="custom" width="441" height="441"]

[image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15970" mode="custom" width="441" height="441"]

[image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15971" mode="custom" width="441" height="441"]

Przy Fallout 3, ze względu na dość już stary silnik tej produkcji, wszystkie karty uzyskały bardzo zbliżone wyniki w każdej rozdzielczości. Nie ma jednoznacznego faworyta.

[break/][image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15972" mode="custom" width="441" height="441"]

[image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15973" mode="custom" width="441" height="441"]

[image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15974" mode="custom" width="441" height="441"]

W S.T.A.L.K.E.R.: Czyste niebo sytuacja analogiczna jak w 3DMarku - GTX295 wraz ze wzrostem rozdzielczości pnie się w górę.

[break/][image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15975" mode="custom" width="441" height="441"]

[image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15976" mode="custom" width="441" height="441"]

[image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15977" mode="custom" width="441" height="441"]

Przy Race Driver: GRID podobnie jak w poprzedniej grze - GTX295 pnie się w górę wraz z postępem rozdzielczości, by - o dziwo - w 1680x1050 przegrać nieznacznie z GTX280 AMP!.

[break/]A teraz oczywiście szybkie podsumowanie cenowe kart, co pozwoli Wam wybrać sprzęt odpowiedni do zasobności portfela. Ceny wzięte z popularnej porównywarki na dzień 25.02.2009:

ZOTAC GeForce GTX2602 896 MB - 1162 plnZOTAC GeForce GTX280 1 GB AMP! Edition - 1882 plnZOTAC GeForce GTX295 1792 MB - 2100 plnZOTAC GeForce 9800GT 512 MB AMP! Edition - 577 plnZOTAC GeForce 9800GTX+ 512 MB AMP! Edition - 805 plnSapphire HD 4870 1GB Toxic - 1018 pln

h6 {color:#AF2B31; margin-bottom:7px;}h3 {color:#EFEFEF; margin-top: 30px; }table td {text-align:center;}ZOTAC GeForce GTX295Wyróżnienie za wydajnośćW ZOTAC GeForce GTX295 drzemie niezły potencjał, oczywiście jeśli zastosujemy monitor o rozdzielczości minimum 1920x1200 - poniżej nie ma sensu inwestować. Dodatkowym atutem sprzętu jest dołączana gra Race Driver: GRID oraz długa gwarancja - nawet 5 lat.[image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15946" mode="normal"]ZOTAC GeForce GTX2602Wyróżnienie za opłacalnośćZOTAC GeForce GTX2602 jest kartą nieznacznie wolniejszą od zwycięzcy testu, ale tańszą o blisko 1000 pln, przez co otrzymuje od nas zdecydowane wyróżnienie. Dodatkowym atutem sprzętu jest dołaczana gra Far Cry 2, jak również ponownie bardzo długa gwarancja. [image source="Galerie/Inne/Test_kart_GeForce_firmy_ZOTAC:15936" mode="normal"]Spragnionych zdjęć zapraszamy do pełnej galerii testu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)