Test przeglądarek 2011

Przeglądarka internetowa - na jaką się zdecydować? Na rynku jest sporo rozwiązań. Do najpopularniejszych z nich należą Firefox, Internet Explorer, Google Chrome, Opera i Safari. Każda z nich potrafi wyświetlać strony internetowe i każda z nich spełnia swoje podstawowe zadanie. Dlaczego zatem należy się zastanowić nad wyborem przeglądarki, a nie wybierać pierwszej z brzegu skoro i tak każda z nich robi mniej więcej to samo?

Jaką przeglądarkę wybrać?

Przeglądarka internetowa to aplikacja, przy której użytkownicy komputerów spędzają najwięcej czasu. Za jej pomocą możemy odwiedzić nasz ulubiony serwis, odebrać pocztę, wykonać przelew, posłuchać muzyki, czy obejrzeć najnowsze wiadomości. Czym jest więc przeglądarka? Tak naprawdę trudno to zdefiniować. Dla jednych jest narzędziem codziennej pracy i centrum rozrywki, dla innych po prostu programem do przeglądania treści umieszczonych w Internecie. Ale nie to pytanie jest najważniejsze.

Na rynku jest sporo przeglądarek. Do najpopularniejszych z nich należą Firefox, Internet Explorer, Google Chrome, Opera i Safari. Każda z nich potrafi wyświetlać strony internetowe i każda z nich spełnia swoje podstawowe zadanie. Dlaczego zatem należy się zastanowić nad wyborem przeglądarki, a nie wybierać pierwszą z brzegu skoro i tak każda z nich robi mniej więcej to samo? Powodów może być kilka: funkcjonalność, wykorzystanie zasobów systemowych, prędkość uruchamiania czy szybkość działania z aplikacjami webowymi.

Wybór przeglądarki to jedna z najważniejszych decyzji jakie podejmujemy. Postaramy się przybliżyć funkcje najpopularniejszych przeglądarek oraz sprawdzimy, która działa najszybciej zarówno pod kątem uruchomienia jak również w szybkości wczytywania stron. Jak duże mogą to być różnice i czy może być coś lepszego niż przeglądarka z której korzystam? Przekonaj się sam...

Trochę pojęć

Dyskusja na temat działania przeglądarek wymaga znajomości odrobiny teorii. Postęp technologiczny, jaki dokonał się w sieci w ostatnich latach, odbił się na technologiach, z których na co dzień korzystamy. Dogłębna znajomość ich działania nie jest niezbędna, ale oswojenie się ze stosowanymi w tekście terminami jest absolutnie kluczowe. Jesteśmy w związku z tym zdania, że każdy powinien przebrnąć przez odrobinę wiedzy teoretycznej, nim zanurzy się głębiej w niniejszy test. Będzie zwięźle, więc bez dalszych opóźnień, oto lista ważniejszych terminów:

Silnik renderujący - silnik wyświetlania stron internetowych wykorzystywany głównie przez przeglądarki internetowe. Jest fragmentem oprogramowania, odpowiadającym za przetwarzanie zawartości stron internetowych (kod HTML, XHTML, grafika, skrypty) oraz ich elementów formatujących (arkusze CSS i XSL), a następnie renderowanie rezultatu.

JavaScript (JS) – skryptowy język programowania, stworzony przez firmę Netscape, później ustandaryzowany przez Ecma International pod nazwą ECMAScript. To najczęściej stosowany na stronach internetowych język skryptowy. Architekt języka — Brendan Eich — pierwotnie pracownik Netscape, piastuje obecnie stanowisko Głównego Technologa w Mozilla Foundation (producenta przeglądarki Firefox).

HTML 5 – język znaczników wykorzystywany do tworzenia i prezentowania stron internetowych. Piąta wersja rozwijanego przez W3C języka pozwala m.in. na odtwarzanie na stronie dźwięku i klipów wideo bez użycia dodatkowych wtyczek, oraz rysowanie grafik i wykresów za pomocą skryptów.

Przeglądarka internetowa – program komputerowy, służący do pobierania i wyświetlania zawartości stron internetowych.

Platforma testowa

Nasza platforma testowa składała się z następujących elementów:

 • Procesor Intel Core i7 870 2,93GHz - dostarczyła firma Alsen
 • Płyta Gigabyte GA-P55-UD3 - dostarczyła firma Gigabyte
 • Pamięć Kingston DDR3 2x4GB 1333MHz
 • Karta graficzna Sapphire HD 5770 1GB - dostarczyła firma Sapphire
 • Dysk twardy Samsung HD103SJ 1TB 2x - dostarczyła firma Samsung
 • Zasilacz Sapphire FirePSU 625W - dostarczyła firma Sapphire
 • Monitor Benq V2210 ECO 22 cale - dostarczyła firma Benq

W przypadku testów przeglądarek ważne jest również oprogramowanie jakie zainstalowane jest na naszym zestawie testowym:

 • System Windows 7 Professional 64 bit
 • Adobe Flash Player 10.3.181.14
 • Silverlight 4.0.60531.0
 • Sterowniki ATI Catalyst 11.5

Pretendenci

Testom zostali poddani następujący przedstawiciele pięciu rodzin przeglądarek:

 • Google Chrome — wersje 11, 12 oraz 14
 • Internet Explorer — wersje 8, 9 i 10 Technical Preview 1
 • Firefox — wersje 3.6, 4.0, 5.0 oraz Aurora (6.0)
 • Opera — wersje 11.00 oraz 11.50
 • Safari 5

Kryterium doboru przeglądarek były statystyki odwiedzin naszego portalu. Testy przeprowadziliśmy na przedstawicielach wszystkich grup przeglądarek, których użytkownicy wygenerowali na naszych stronach powyżej 1% odwiedzin. W teście znaleźli się trzej przedstawiciele poprzedniej generacji przeglądarek: Chrome 11, Internet Explorer 8 oraz Firefox 3.6. Umieściliśmy je w rankingach w celu porównania postępu, jaki dokonał się w ich działaniu w ostatnim czasie. Nie zapomnieliśmy o wersjach, które na światło dzienne wyjdą dopiero za jakiś czas. Z każdej rodziny wybraliśmy po jednej rozwojowej wersji i przetestowaliśmy w dokładnie taki sam sposób, jak pozostałe przeglądarki.

Dla porządku musimy wspomnieć o wyjątkach od tego założenia. W momencie testu nie była dostępna wersja rozwojowa Safari przeznaczona dla systemu Windows. Wyjątek zrobiliśmy również dla testowej wersji Internet Explorera, który nie posiada typowego interfejsu oraz trybu prywatnego, dlatego nie uwzględniliśmy go w testach na wykorzystanie pamięci RAM oraz ochronę prywatności.

Procedura testowa

Przeglądarki poddaliśmy sześciu testom, które sprawdzały ich wydajność, efektywność zarządzania pamięcią, oraz ochronę prywatnych danych użytkowników.

Test I i II: Czas uruchomienia i wykorzystanie pamięci RAM

Przy mierzeniu czasu uruchomienia postanowiliśmy rozróżnić zimny i ciepły start. Liczba sekund przy zimnym starcie mówi nam ile przeglądarce zajmowało pierwsze uruchomienie. Czas ciepłego startu informuje, ile czasu aplikacja się uruchamia podczas kolejnych uruchomień.

Drugi test ma na celu zbadanie ile przeglądarka zajmuje pamięci RAM w dwóch scenariuszach. Pierwszy bada użycie pamięci po uruchomieniu przeglądarki. Do przeprowadzenia drugiego testu stworzyliśmy 5 lokalnych wersji naszych stron. W miejsca, w których były odwołania do serwerów reklamowych wstawiliśmy nasze lokalne bannery Flash: jeden cięższy, animujący obrazy JPEG, a drugi lekki, wykorzystujący jedynie grafiki wektorowe. W przypadku przeglądarek, które izolowały procesy wtyczek od procesu przeglądarki lub kart, wszystkie wartości były sumowane.

Test III: Peacekeeper

Peacekeeper został opracowany przez firmę Futuremark, producenta oprogramowania 3DMark. Test składa się z sześciu odrębnych komponentów, które mają za zadanie sprawdzić wydajność przeglądarki. Rendering sprawdza wydajność przeglądarki przy operacjach w czasie rzeczywistym na drzewie modelu DOM, test Social networking testuje typowe dla wielu stron operacje – w szczególności funkcje skrótu oraz operacje na danych (ładowanie, sortowanie i wyszukiwanie), kolejnym wykonywanym testem jest Complex graphics, który bada jak szybko aplikacja potrafi rysować oraz zmieniać kształty i obrazy rastrowe. Z uwagi na wykorzystanie elementu Canvas, który nie jest obsługiwany przez wszystkie przeglądarki, wyniki testu Complex graphics nie są liczone do łącznej oceny przeglądarki. Pozostałe trzy testy badają wydajność odpowiednio: przetwarzania danych w tablicach (Data), operacji na modelu DOM (DOM operations) oraz manipulacji na ciągach znaków (Text parsing). Na koniec testu wyliczana jest ocena końcowa, która im wyższa, tym lepsza.

Test IV: Sunspider

Sunspider wybraliśmy ze względu na wysoką liczbę testów, które starają się odwzorować możliwie wiernie warunki, na jakie trafia użytkownik przeglądający strony internetowe. Sunspider testuje wyłącznie wydajność silnika JavaScript i jest przygotowywany przez zespół programistów skupionych wokół silnika WebKit. Testowane są powszechnie stosowane operacje na tekście, oferowane przez JavaScript metody matematyczne, ale Sunspider przeprowadza też interesujący test wydajności algorytmów kryptograficznych. Należy pamiętać, że Sunspider jest jedynym benchmarkiem, w którym wyniki niższe są wynikami lepszymi. Odzwierciedla to czas niezbędny na zakończenie testu, a nie arbitralną wartość punktową narzuconą przez twórców testu. W teście wykorzystaliśmy wersję 0.9.1, która została opublikowana w kwietniu 2010 roku.

Test V: V8

Test V8 został przygotowany przez firmę Google na potrzeby testowania silnika przeglądarki Google Chrome. Podobnie jak Sunspider, skupia się na testowaniu wydajności silnika JavaScript aplikacji. Podczas testu sprawdzana jest wydajność operacji na wyrażeniach regularnych (RegExp), śledzenia promieni (ang. ray tracing), operacji kryptograficznych (Crypto), operacji na drzewach rozchylanych (ang. Splay trees), wywoływania funkcji i manipulowania własności obiektów (test Richards), oraz wydajonści aplikacji napisanych obiektowo (DeltaBlue). Test EarleyBoyer sprawdza wydajność alokacji obiektów, operacji na strukturach danych i czyszczenia pamięci z nieużywanych już części aplikacji (garbage collection). Na koniec wyliczany jest łączny wynik, który im większy, tym lepszy. Naszą kontrolną grupę przeglądarek testowaliśmy na szóstej wersji V8.

Test VI: Ile prywatności (nie) jest w trybie prywatnym?

W tym teście wcieliliśmy się w rolę bardzo agresywnej firmy, która chciałaby zbudować profile swoich klientów na podstawie ich działań i reakcji na stronach internetowych. Aby to osiągnąć, firma będzie starała się możliwie trwale przytwierdzić do przeglądarki klienta identyfikator, który przetrwa nawet działanie popularnych w przeglądarkach narzędzi oczyszczania danych oraz oszuka tryb prywatny przeglądarki.

Na potrzeby testu przygotowaliśmy trzy scenariusze, które w naszej opinii najbardziej odzwierciedlały typowe dla użytkowników przeglądarek zachowania. Aby sforsować popularne tryby prywatne, wykorzystaliśmy wtyczki Adobe Flash (mechanizm Local Shared Objects) oraz Silverlight firmy Microsoft (Isolated Storage). Dodatkowo wykorzystaliśmy większość mechanizmów, które pozwalają na przetrzymywanie danych na naszych komputerach, i które są dostępne dla każdego twórcy witryny. Test wykorzystywał również nowe technologie, które pojawiły się razem obsługą z HTML5: Session Storage, Local Storage, Global Storage oraz Database Storage. Sprawdziliśmy również, czy tryby prywatne mają wspólną z normalnym trybem pamięć podręczną stron (cache przeglądarki).

Pierwszy test polegał na uruchomieniu przeglądarki w trybie normalnym a następnie wygenerowanie danych, które w teorii miały śledzić naszego użytkownika. Po zebraniu danych używaliśmy wbudowanych w przeglądarki narzędzi do wyczyszczenia prywatnych informacji. Jeśli przeglądarka zawiodła nawet w jednym mechanizmie i dostęp do danych był możliwy to uznawaliśmy, że przeglądarka nie przeszła testu.

Celem drugiego testu było zbadanie ile danych wygenerowanych podczas normalnego przeglądania stron da się odczytać w trybie prywatnym testowanej przeglądarki. W tym celu po raz kolejny odwiedzaliśmy spreparowaną stronę w celu wygenerowania danych, które mają podążać za użytkownikiem. Jeśli po przejściu do trybu prywatnego z któregoś testowanego mechanizmu dało się odczytać nasze dane uznawaliśmy, że przeglądarka nie przeszła pomyślnie testu.

Celem trzeciego testu było sprawdzenie ile danych wygenerowanych w trybie prywatnym będzie dostępnych po wyłączeniu przeglądarki, a następnie ponownym przejściu do trybu prywatnego. Obowiązywała tutaj zasada, jaką stosowaliśmy w poprzednich testach: jeśli dane dało się odczytać poprzez jeden z mechanizmów, to przeglądarka kończyła test z wynikiem negatywnym.

1 2 3 4 5 następna
© dobreprogramy

Komentarze

Vanshei  27.06.2011 14:15 #1

proponuje od razu wyłączyć komentarze pod tym newsem ;)

AntyDebil (niezalogowany) 27.06.2011 14:16 #2

Wszystko oprócz safar i ie...

truti  27.06.2011 14:19 #3

@#1 Przecież o to chodzi właśnie :D klikaaać ! ;P

Może ja zacznę. Firefox.
Idealnie odpowiada moim wymaganiom. Nie są, powiedzmy, jakieś kosmiczne ale inne przeglądarki nie zapewnią mi komfortu pracy oraz wyglądu, który ma Firefox. Dziękuję.

freeq52  27.06.2011 14:22 #4

Fakt, zaraz się zbiorą fanboye i będą przekonywać, co jest lepsze - niekoniecznie dla nich, tylko dla nas :)

Co do testu - kawał dobrej pracy, cieszy że włączyliście w to też wersje rozwojowe.

A jeśli już chodzi o tą najlepsiejszą - każdy internauta jest inny, każdy ma inne potrzeby, inne gusta itd. Nie przekonujmy kogoś na siłę, bo czasem komentarze są poniżej poziomu, naprawdę... I jak będziecie mieli ochotę napisać coś w stylu "przeglądarka X jest najlepsza, bo jest", to jeszcze raz przeczytajcie 2 akapit podsumowania. Jak to nie pomoże, to jeszcze raz i jeszcze raz - i tak do skutku :D

przemo_li  27.06.2011 14:23 #5

Catalyst 10.5? Jest przecież 10.6. A to bardzo ważne aby mieć najnowsze sterowniki. Szczególnie w dobie intensywnego wykorzystywania akceleracji (ok tylko IE i FF tego potrzebują).

PP (niezalogowany) 27.06.2011 14:25 #6

O co chodzi z tym usuwaniem prywatnych danych. Internet Explorer 9 i Mozilla Firefox mają funkcje InPrivate albo Safety>Delete browsing history...
Dlaczego na grafice nie jest to ujęte.

haczker  27.06.2011 14:25 #7

Jak już braliście do testu Chrome 14, Opere 11.50 i IE 10 to mogliście już wziąć Firefox'a 7.

@przemo_li

Chyba chodziło ci o 11.6.

Mayron  27.06.2011 14:28 #8

Wiedziałem, że Chrome wygra w każdym teście :)

Banan  27.06.2011 14:29 #9

Taaa... Uważam, że Google Chrome i w ogóle Chromium jest najlepsze dla mnie. Lecz każdy ma własne potrzeby, i każdy wie co dla niego jest lepsze. Moim zdaniem nie ma najlepszej przeglądarki ogólnie. Dla mnie najlepsza jest Google Chrome. Dla ciebie najlepsza jest __________. Tak powinno być i nikt nie powinien wpajać nikomu, że coś jest w ogóle najlepsze, bo to nieprawda =)

haczker  27.06.2011 14:30 #10

@PP - może tam miało być pobieranie prywatnych danych ? ;)


@Mayron - wcale że nie wygrał w każdym teście, bo przegrał w teście Sunspider.

przemo_li  27.06.2011 14:31 #11

@haczker
We wstępie jest napisane, że redakcja użyła 10.5. Więc się pytam czemu nie najnowsze oficjalne wydanie 10.6? Wiele w nim zmian nie ma, ale i poprawek też nie brak.

kkamilek3  27.06.2011 14:32 #12

Chrome wypadł najlepiej co cieszy ;p

w00caSh  27.06.2011 14:33 #13

Ważne żeby ludzie nie używali starych wersji przeglądarek tj IE6 :O IE7 :( IE8 :|
Dlatego uważam że ważnym aspektem jest tu temat aktualizacji. Użytkownicy są leniwi dlatego browsery powinny być wyposażone w tzw. ciche aktualizacje, które nie wymagają zbyt wielkiej ingerencji użytkownika.

pilarek  27.06.2011 14:34 #14

W Chrome brakuje mi grupowania kart.

PP (niezalogowany) 27.06.2011 14:36 #15

Mój wcześniejszy post bzdurny, sorry...nie doczytałem do końca wyjaśnień do testów. Chciałbym jednak się dowiedzieć dokładniej na czym polega (technicznie) większa skuteczność usuwania prywatnych danych chrome w porównaniu do ie9. Czy wpływ na to ma fakt, że chrome obsługuje izolacje danych??
Jeżeli przeprowadzam funkcję czyszczenia danych w ie9 to jak mogę sprawdzić czy te dane rzeczywiście zostały usunięte, albo jak mogę podejrzeć teoretycznie wyczyszczone dane na swoim kompie??

kkamilek3  27.06.2011 14:36 #16

@w00caSh

Dokładnie tak.
Dla tego nie rozumiem dlaczego ludzie tak krytykują Chrome za te ciche aktualizacje.
Jeśli ktoś jest zielony w tych sprawach to mu to nie zaszkodzi ,ogarnięta osoba potrafi wyłączyć.

MSFT :)  27.06.2011 14:36 #17

A no test jak to test :) Po włączeniu akceleracji i wywaleniu Updatera z auto-startu - Chrome nie jest taki zły :)

bardok206  27.06.2011 14:39 #18

redakcji oglądalność spadła?: )

w00caSh  27.06.2011 14:40 #19

@redakcja
Dlaczego za każdym odświeżeniem awatary użytkowników są losowo zmieniane? Ten Bug jest irytujący...
@MSFT
Nie powinnaś czasem flame'ować Chroma?

MSFT :)  27.06.2011 14:42 #20

@w00caSh
"Nie powinnaś czasem flame'ować Chroma?"

Na domowym lapku nie boję się tego szpiega instalować, ma kilka fajnych dodatków i korzystam.

W firmie osobiście bała bym się tą przeglądarkę zainstalować bo nie wiadomo co może wykraść i jakie backdory posiada.

BenderBendingRodriguez  27.06.2011 14:44 #21

@MSFT :)

Powiem więcej, w testach akceleracji sprzętowej nawet nie jest gorszy od natywnego rozwiązania Microsoftu pomimo pośredniego programu tłumaczącego wywołania OpenGL na DirectX.

Ten test również ładnie pokazuje że chrome wcale nie jest taki pazerny na pamięć!

BenderBendingRodriguez  27.06.2011 14:45 #22

@MSFT :)

Żeby twierdzić o szpiegowaniu to najpierw trzeba to udowodnić, jeśli tego nie zrobiłeś to po prostu pie****sz farmazony.

DannyPL  27.06.2011 14:46 #23

Jak oni zrobili to w Safari, że przy jednej karcie zajmuje około 92MB (porażka totalna), a przy pięciu - 100MB (najmniejszy przyrost zużycia)?

freeq52  27.06.2011 14:46 #24

@MSFT :)

To nie lepiej wtedy pobawić się czystym Chromium?

beginners (niezalogowany) 27.06.2011 14:46 #25

Testy udowodnily moje odczucia. Opera skonczyla sie na wersji 7.0
Teraz to przegladarka bedacy w tyle, gorsza nawet od IE.

HanSolo  27.06.2011 14:50 #26

Typowy wypychacz serwisu, kiedy nie ma o czym pisać, ale przyznam że jedno z lepszych porównań w polskim internecie. No i oprawa graficzna jest bardzo fajna :D

bardok206  27.06.2011 14:51 #27

Jeszcze jedno. Test byłby bardziej miarodajny na "normalnej " platformie testowej. A nie tylko reklamowaniu najlepszego sprzętu, na którym wszystko szybko będzie chodzić. Powinno być porównanie do przeciętnego pc na windows xp . Nie oszukujmy się " to nadal" większość.

Fenek2  27.06.2011 14:51 #28

Zapomnieliście o CHROMIUM:)))

MSFT :)  27.06.2011 14:55 #29

@freeq52
Jakoś nie mam zaufania do softu tworzonego przez "społeczności". Nad chrome czuwa jedna firma, jaka firma (zwiady dla CIA/FBI) każdy wie, ale jednak firma i produkt dzięki temu trzyma się kupy. W Chromium bóg jeden wie kto grzebie i jakoś nie uśmiecha mi się korzystać z takiego czegoś, to pachnie OpenSource.

MSFT :)  27.06.2011 14:55 #30

@BenderBendingRodriguez
Ale w renderingu obrazów Chrome jest daleko w tyle za IE9

to znowu ja, kondziu (niezalogowany) 27.06.2011 14:56 #31

Po pierwszej stroni przestalem czytac te bzdury.

Opera unstable (11.50) nie potrafi wyczyscic prywatnych danych? Jakos moja potrafi...

Opera uruchamia sie 3 sekundy? Na moim kilkuletni sprzecie z Debianem ponizej sekundy... Widac zalezy tez od systemu.

MichałT  27.06.2011 14:58 #32

Tekst prezentuje się na prawdę fajnie ale brakuje w nim niestety prawdy ;/
http://forum.dobreprogramy.pl/gallery/image_page.php?album_id=4&image_id=3916

MichałT  27.06.2011 15:02 #33

@MSFT :)

W przypadku chroma, google tylko spija śmietankę dostając gotowy produkt... tj. dodaje logo, swoje bajery, nazwę, flasha a sercem nadal jest tworzony przez społeczność chromium oparty na otwartoźródłowym silniku webkit tworzonym przez społeczność.

DannyPL  27.06.2011 15:04 #34

@MichałT
"Pierwszy test polegał na uruchomieniu przeglądarki w trybie normalnym a następnie wygenerowanie danych, które w teorii miały śledzić naszego użytkownika. Po zebraniu danych używaliśmy wbudowanych w przeglądarki narzędzi do wyczyszczenia prywatnych informacji. Jeśli przeglądarka zawiodła nawet w jednym mechanizmie i dostęp do danych był możliwy to uznawaliśmy, że przeglądarka nie przeszła testu."

MichałT  27.06.2011 15:11 #35

@DannyPL

hmmm... ciekawe jakie to były dane... Ogólnie taka opcja jest. Jeśli czepiamy się już tematu na poziomie luk i błędów - jestem pewien że znalazłby się złośliwy kod i przechował pliki również w chromie - niekoniecznie w katalogu przeglądarki. Błąd to błąd... ale opcja jest...

Co do meritum tematu... Ja używam Opery... Czy jest najlepsza? Nie wiem, wiem że odpowiada moim oczekiwaniom i przyzwyczajeniom. Poza tym wolę wspierać europejską gospodarkę zamiast nabijać kiesę bogatej i monopolizującej rynek oprogramowania Ameryce.

GalusAnonimus  27.06.2011 15:13 #36

Bardzo dobry i szczegółowy test. Kawał dobrej roboty!

I chyba nikogo już nie dziwi że Chrome oczywiście zdeklasował całą swoją konkurencję, testy na innych portalach pokazują dokładnie to samo, czyli że Chrome prześcignął pozostałe przeglądarki o lata świetlne.

A co najlepsze tą ogromną przewagę Chrome nad konkurencją wykazał portal który intensywnie promuje przeglądarkę od M$... :)

Kolejne testy potwierdzają też najmniejsze zapotrzebowanie Chrome na ilość RAMu czyli tym samym najlepszą optymalizacje przeglądarki i to mimo to że Chrome przecież otwiera każdą kartę i rozszerzenie w osobnym procesie dzięki czemu zwiększa się diametralnie bezpieczeństwo :)

Wuwu78  27.06.2011 15:15 #37

Let The Flame-War Begin.

Ceicjo. (niezalogowany) 27.06.2011 15:17 #38

Osobiście korzystam z Firefox, Chrome oraz IE (Safari i Operę też używałem).
Zajmując się pisaniem stron internetowych główną uwagę zwracam za obsługę standardów i tu IE odpada na starcie (no niby 9 obsługuje, ale bez deklaracji na stronie korzysta ze starych standardów, porażka), dalej FF i Chrome na równi (chociaż ff oferuje więcej dodatków dla programistów, dodatek "page speed" oferowany przez google został najpierw wprowadzony dla FF, dopiero niedawno dla Chrome, trochę to dziwne) Możliwe że korzystałbym z Chrome, ale brakuje mi obsługi kart na pasku w Windows 7.

John Doe  27.06.2011 15:20 #39

Na liście nie ma wszystkich. Mój głos to SeaMonkey :]

hasumaster  27.06.2011 15:21 #40

Chromy i inne frajerfoxy to przegladarki dla ludzi, ktorzy w najmniejszym stopniu nie potrafia korzystac z internetu. Zrobcie sobie maly tescik, wejdzcie na jakas strone i otworznie na raz 50 linkow - WOW BRAWO wlasnie zauwazyles, ze Opera MIAZDZY wszystkie przegladarki. W Operze jako jedynej przegladarce da sie wtedy przegladac jakies strony, inne nadaja sie tylko do ctrl+alt+delete -> end process . W operze wszystkie strony laduja sie w czasie nieporownywalnie krotszym do innych pseudo przegladarek dla pseudo internautow. Jak juz pisalem chrome i ff jest spoko dla zwykylch casuali, ktorzy maja czas na to aby spedzac 10 godzin przed komputerem czekajac az laskawie raczy sie otworzyc strona.

freeq52  27.06.2011 15:23 #41

@MichałT

"W przypadku chroma, google tylko spija śmietankę dostając gotowy produkt... tj. dodaje logo, swoje bajery, nazwę, flasha a sercem nadal jest tworzony przez społeczność chromium oparty na otwartoźródłowym silniku webkit tworzonym przez społeczność."

Niestety, ale poniekąd się zgodzę. Dla porównania - proponuję sobie ściągnąć Chromium, Google Chrome i ChromePlus. O ile ta pierwsza jest takim "rdzeniem", to ta druga praktycznie tylko i wyłącznie na niej bazuje + kilka bzdetów praktycznie niezauważalnych dla użytkownika, to już ChromePlus pokazuje prawdziwe możliwości całego przedsięwzięcia. Ogólnie gorąco polecam.

drobok  27.06.2011 15:24 #42

@up n/c. Każdy używa tego co chce. Chrome to przyszłość. Mimo bardzo krótkiego czasu na rynku ma już popularność na poziomie ff. A opera niby wg ciebie taka dobra. Ciekawe dlaczego nijak ma się do chrome, czy ff. Oczywiście nie wspominając o ie.

rmati (niezalogowany) 27.06.2011 15:29 #43

Od zawsze używam Opery, ale u mnie zużycie ramu z jedną kartą waha się między 200-250mb, a nie 60mb.... Podeczna ram ustawiona na auto, na dysku 200mb, 1000 zapamiętywanych stron w historii.

Wasacz  27.06.2011 15:31 #44

Przeprowadzić test przeglądarek internetowych i nie wspomnieć o zgodności ze standardami ani o kompatybilności z istniejącymi stronami…

Szkoda, że test oparty został na przytoczeniu jedynie kilku wykresów z popularnych benchmarków (które zresztą przestają być wiarygodne).

Jeśli kogoś nie obchodzą cyferki (a podejrzewam, że tylko garstka fanatyków zwraca na nie uwagę), to w teście nie znajdzie niczego interesującego.

Poza tym – czy nie lepiej było wykonać testy na przeciętnym sprzęcie? Testowanie zużycia pamięci przy 8 GB dostępnego RAM-u jest po prostu… idiotyczne, bo może okazać się, że przeglądarka zajmuje najwięcej pamięci, ale najlepiej nią zarządza.

misiek440v2  27.06.2011 15:32 #45

hasumaster
ojojoj nawet tu się polityka wkrada...żal

saturno  27.06.2011 15:32 #46

@ drobok | 27.06.2011 15:24#42

//Chrome to przyszłość.//

Kiedy ta twoja "przyszłość" zacznie otwierać pliki *.djvu ?

pilarek  27.06.2011 15:32 #47

Nie dość, że przeglądarkowy pieniacz, to jeszcze PiSowiec :D

command-dos  27.06.2011 15:33 #48

Korzystam z chromium - najwygodniej mi się w tej przeglądarce strony przegląda. Zaznaczam więc chrome - najbliżej moich preferencji.

DannyPL  27.06.2011 15:37 #49

@hasumaster
Ale masz wielkie ego.

Poraj  27.06.2011 15:40 #50

Nie chcesz mieć problemów, korzystaj z Google Chrome. Jak widać, z trudem (w Polsce!) jednak wykazuje znaczny postęp techniczny i to cieszy. Prywatność? Nie mam nic do ukrycia.

Wasacz  27.06.2011 15:42 #51
bartek-525  27.06.2011 15:46 #52

Od dawna używam Firefoksa (obecnie 6.0), może i jest trochę zasobożerny, ale na stabilność nie narzekam. Prywatność zależy w dużej części od konfiguracji i użytych wtyczek. Chrome z kolei nie ma żadnego mechanizmu typu Do Not Track. Google postawiło na zgodność ze standardami i dobre wyników w najpopularniejszych testach, stąd prowadzenie Chrome w rankingach. Ostatnio pojawiały się też informacje o lukach w bezpieczeństwie. Poza tym trudniej skonfigurować go tak, aby nie przesyłał zbyt dużej ilości informacji do Google'a. Firefox jest względnie bezpieczny, najbardziej funkcjonalny i konfigurowalny.

Ave5  27.06.2011 15:47 #53

Bardzo estetyczny i wyczerpujący artykuł. Brawo!

Gop (niezalogowany) 27.06.2011 15:47 #54

No oczywiście test przeglądarek tylko na windzie. Na Mac OS X układ sił zmieniłby się - Chrome dla tego systemu to totalna kpina

tomimaki  27.06.2011 15:52 #55

"Która przeglądarka jest najlepsza?"
Dopiszę: "wg. DP"
Ogólnie mnie to wisi, co kto używa.
Ważne, co ja chcę używać.

Meszuge  27.06.2011 15:53 #56

Widzę, że i DP czegoś się uczą. :-)

command-dos  27.06.2011 15:55 #57

@Gop - jestem ciekaw, jak wtedy wypadłby ie ;)

tomimaki  27.06.2011 15:58 #58

*Ważne dla mnie, co ja chcę używać.

Anonim (niezalogowany) 27.06.2011 15:58 #59

Od zawsze korzystałem z firefoxa (jak troszkę inaczej się nazywał), później z Opery. A teraz chrome. Jakoś tak samo to przyszło, nie wiedzieć skąd. Bardzo wygodna przeglądarka. Lepiej mi się w niej pracuje niż w firefoxie 5. Takie mam odczucia. Testów nie robiłem :P NIe bez znaczenia są rozszerzenia jakie Chrome proponuje dla użytkowników. Paru osobom zainstalowałem i sytuacja wygląda tak, że już nie chcą korzystać z Firefoxa. Jakaś taka ogólna tendencja się przyjęła ? Srał pies testy, chodzi o wygodę i preferencje użytkowników. IE 9 jakoś w ogóle mi nie leży. Jest w systemie bo jest, ale nie korzystam. Znajomi podobnie uważają. Wszyscy twierdzą że firefox zrobił się wolny. Nie ma znaczenia czy korzystają z XP, Visty czy 7. Jedyne co zaobserwowałem w Chrome, to czasami potrafi się powiesić przy korzystaniu z Google Sites. tutaj nadal rządzi Firefox. I to zdecydowanie. W Aplikacjach Google nie wiem, nie sprawdzałem ale to czasami zakrawa na paranoję że aby sprawnie korzystań z "dobrodziejstw" od Google, trzeba używać konkurencyjnej przeglądarki. Taką "śmieszną" sytuację mam na XP i na Xubuntu 11.04. Pomimo tego, uważam że Chrome jest naprawdę super :)

matiasek (niezalogowany) 27.06.2011 15:59 #60

jak tylko spojrzałem na tytuł artykułu pomyślałem: "od kiedy redakcja trolluje?"

martinus1  27.06.2011 15:59 #61

A ja polecam Comodo Dragon wszystkim którzy lubią szybkość Google Chrome, ale boją się o swoją prywatność

slawektor  27.06.2011 16:07 #62

@martinus1
Dokładnie to samo myślę.
Szkoda że do testów nie użyto też Comodo Dragon Internet Browser, to samo co Chrome, ale nie to samo, Comodo jest lepsza.

zord  27.06.2011 16:10 #63

Comodo Dragon zbieranie informacji przez google i comodo 2 w jednym :P

karolkuich  27.06.2011 16:14 #64

Największe brawa dla IE i FF za spore postępy :)

cinek40  27.06.2011 16:19 #65

Chyba oczywiste że najlepszy Firefox :) U mnie po nim jest Opera, SRWare Iron, Rekonq, Chrome, IE i Safari (w podanej kolejności :)

TheBlackMan  27.06.2011 16:22 #66

Ale jaki w ogóle jest problem z "wyborem" przeglądarki ? Przecież każdy może sobie zainstalować wszystkie 3 (albo wszystkie 5 - Windows) i zobaczyć która mu odpowiada.

Ja mam zainstalowane FF, Chrome i Operę. Każdej używam od czasu do czasu, ale nieustannie używam tylko FF.

Tyle że takie porównania nie bardzo mają sens, bo w przypadku FF/Chrome powinno się porównywać także rozszerzeń, a to jest już bardziej skomplikowane.

Przecież nikt chyba nie używa FF dla samego gołego FF, tylko dla rozszerzeń raczej.

Żarcik ;d (niezalogowany) 27.06.2011 16:30 #67

IE to jeden wielki, dziurawy błąd z wtyczkami activeX w formie luk w oprogramowaniu. Posiada wrota bez drzwi do pokoju o nazwie Kernel Windows oraz Biblioteki Publiczne o nazwie "Wyciek Pamięci" i "Przepełnienie Bufora" + wszystkie pokoje połączone super szybką autostradą prowadzącą do bramy o nazwie "Dostęp do Internetu". Strzeże ją niejaka Pani Fajer Łol, która jest zajęta ciągłym informowaniem przełożonych w "Centrum Akcji/Zabezpiezeń", że pracuje lub nie pracuje. Przez to nie ma na nic czasu. ;p

webnull  27.06.2011 16:34 #68

Miło zobaczyć, że Chrome wygrał w teście :-)

takiktoś  27.06.2011 16:41 #69

@cinek40 Czy czytałeś w ogóle ten test?? Według mnie od razu napisałeś komentarz. Kurcze, zainstalowałeś sobie Firefoxa i innej nie używałeś i od razu ten tylko najlepszy. Powiedział, co wiedział. A wiedział mało. Najlepiej w teście wypadł Google Chrome w wersji 14. Chrome staje się coraz lepszy ale po piętach depcze FF i IE.

slawex1983  27.06.2011 16:49 #70

Kawał dobrej roboty, lecz wykresy są niezbyt dobrze opisane. Trzeba się trochę namęczyć, żeby dojść który słupek prezentuje daną przeglądarkę.

slimark (niezalogowany) 27.06.2011 16:52 #71

A ja korzystam i wszystkim polecam, aby sprawdzili jak działa SeaMonkey.Jest bardzo szybka, a poza tym to wszystkie programy potrzebne do korzystania z Internetu w jednym zestawie. Przeglądarka, klient poczty i grup dyskusyjnych, edytor stron HTML oraz program do pogawędek sieciowych IRC. Wszystkie programy są zintegrowane ze sobą oraz posiadają mnóstwo opcji konfiguracyjnych. Całość oparta jest na najnowszych technologiach Mozilli.org. Istnieje również - tak jak w Ff - możliwość instalacji rozszerzeń. Moim zdaniem, bije "na głowę" wszystkie inne przeglądarki.

MagisterIT (niezalogowany) 27.06.2011 16:54 #72

Ja używam Firefox 5 i Chrome, tak na zmianę:) Oba mi się bardzo podobają!

to.ja (niezalogowany) 27.06.2011 16:54 #73

żadna, każda jest dobra w czymś.

Spectator  27.06.2011 16:55 #74

W teście zabrakło wersji x64 internet explorera i firefoxa.

morphiusz1  27.06.2011 16:56 #75

@Zord zawsze i wszędzie będzie spamował jakie to Comodo szpiegujące bez najmniejszego dowodu.
Jak nie masz pojęcia w jakiejś materii to zamilcz, bo myślałem, że poza granicami safegroup Twoich głupot nikt nie musi czytać.
Ciebie można olać, ale co z tymi biedakami co to czytają i w to wierzą?
Tych uprzedzeń do tej firmy się chyba nigdy nie wyzbędziesz. Trudno - ale nie musisz przy KAŻDEJ okazji o tym wspominać!

Picek_15 (niezalogowany) 27.06.2011 16:57 #76

Jedyne co w tych testach widzę interesującego, to to, że podczas ich wykonywania badający byli w stringach, co pisze przy każdym teście (string). Ciekawe, czy jakby byli np. w kalesonkach to te testy wyszłyby inaczej.

takiktoś  27.06.2011 16:57 #77

@slawex1983 To jak szukanie igły w sianie. Ale w miarę idzie się zorientować co i gdzie.

takiktoś  27.06.2011 17:02 #78

@morphiusz1 Zawsze jest opcja "zgłoś komentarz do moderatora". Czyli komentarz zorda może zniknąć i jest święty spokój.
@Spectator Rzeczywiście. Tych wersji zabrakło i również Firefoxa 7.

cinek40  27.06.2011 17:05 #79

@takiktoś
Uwaga, cytuję: "U mnie po Firefoxie jest". Przeczytałem cały tekst dokładnie. Dziękuję za uwagę.

Allinek  27.06.2011 17:05 #80

Przyzwyczajenie do Opery robi swoje, jakoś tu mi dużo pasuje.
Trochę pamięciożerna :(

LORDEK  27.06.2011 17:08 #81

Używam chrome i jak dla mnie (tak to moje zdanie i nie pluć się tu) to najlepsza przeglądarka z jaką do tej pory się spotkałem. Używałem (no w sumie czasem jeszcze używam, ale to sporadycznie) Firefox'a i czasem zdarzy mi się IE, ale Chrome wciąż jest dla mnie najwygodniejszy i najwydajniejszy. Safari, używałem kilka razy, niestety do mnie nie przemówił to samo Opera. Opera dla mnie wydaje się ociężała, ale to moje prywatne zdanie, ostatnia wersja jaką używałem dłużej to była któraś dziewiątka. Na 11 raz może siedziałem. Chrome wystartował b. dobrze i ciągle pnie się w górę trzymając się standardów i dotrzymując kroku innym, a nawet odrobinę ich wyprzedzając. Test był wykonywany na gołych przeglądarkach, bo co to byłby za test przeglądarki skoro wtyczki się różnią i różnie pracują? Mam kilka rozszerzeń w Chrome, ale specjalnej różnicy w pracy nie widzę. Niepotrzebnie też pojawiły się komentarze typu "Dlaczego nie było seaMonkey" czy podobnych, a stąd, ze pozostałe twory bazują na testowanych przeglądarkach i tych mixów jest kupę. Testowany powinien być produkt pierwotny, wypuszczony przez głównego producenta/autora, a nie jakieś mutanty (w sensie przeróbki itp.). Teraz wybór przeglądarki w sumie zależy od preferencji użytkownika. Jeden preferuje kompaktowy wygląd, inny woli jak wszystko jest na wierzchu. Duże brawa na pewno należą się dla IE i Firefox, bo robią ogromne postępy, a IE 9 już nie jest uważane za coś przeglądarkopodobnego. Działa szybko, wygląda całkiem nieźle i nie ma z nią większych problemów.

Test moim zdaniem b. dobry, ale dziwi mnie mała ilość wojowniczych komentarzy.. Albo redakcja pilnuje, albo jeszcze nie wszyscy newsa widzieli :D.

takiktoś  27.06.2011 17:17 #82

@cinek40 Jasne, jasne. Wiem, przecież każdy ma swoją opinię po przeczytaniu. Przeglądarki są dosyć równe. W jednym z testów wygrał IE(co mnie trochę zdziwiło) ale cóż cały czas do przodu. I Chrome i FF i IE i Opera i Safari. Wszystkie się rozwijają. W dosyć równym tempie. Dlatego nie faworyzuje żadnej przeglądarki. Jakiś czas przyzwyczajam się do jednej. Potem jak sobie mam robić format w kompie to po formacie biorę inną. A tak zresztą mi jest to obojętne. Każda jest dobra lecz trzeba umieć docenić umiejętności każdej z nich.

cyfra_lbn  27.06.2011 17:17 #83

Widocznie za mało wojenek jest na temat przeglądarek, a że sezon ogórkowy jest w pełni to sama redakcja zaczęła mało owocną dyskusje. W pewnym sensie Opera byłaby moją pierwszą przeglądarką, ale niestety ma problemy ze stronami internetowymi, oraz obsługą dodatków wymaganych w niektórych stronach opartych na fleshu czy adobe.

master_zonk (niezalogowany) 27.06.2011 17:25 #84

ludzie! Kupiłem rakietę za 5k, załatwiłem łącze 10Mb. Nie oszczędzajcie. Teraz Firefox i Chrome śmigają że hej. Opera też, ale nie otwiera 2 stron na 100 więc jest słaba. Co prawda najlepiej działała i najszybciej wczytywała na 9letnim komputerze i łączu 512kbps. Ludzie. Nie oszczędzajcie. Inwestujcie, bierzcie kredyty, skromniej jedzcie i kupujcie nowy sprzęt bo naprawdę warto!

m_z (niezalogowany) 27.06.2011 17:29 #85

co do prywatności. Czy tak jak w Operze, da się wyłączyć:
-geolokalizację
-ciasteczka trwałe, magazyn stały
-visted links i bug umożliwiający odczytanie historii przez stronę w każdej przeglądarce
-przekazuj dane stron odsyłających

która przeglądarka to umożliwia, prócz Opery?

KONTO USUNIĘTE (niezalogowany) 27.06.2011 17:34 #86

Jedna uwaga. Szybkość i responsywność przeglądarki zależy w dużej mierze od konfiguracji sprzętowej. Nic odkrywczego.

Tyle tylko, że przeglądarka zużywająca na szybkich maszynach najmniej zasobów niekoniecznie musi się sprawdzać na słabszych (zależy od tego jak wykorzystuje dostępne zasoby).

takiktoś  27.06.2011 17:35 #87

Zastanawiam się czemu tak mało komentarzy? I do ilu dojdzie?

fenuks  27.06.2011 17:42 #88

Takie testy są bez sensu. Wiadomo, że jeśli chodzi o szybkość przeglądarki są mniej więcej podobne i nawet jeśli dana przeglądarka jest lepsza od innej ~40% i tak są to milisekundy. Liczy się konfigurowalność i wygoda użytkowania. Były kiedyś takie badania z których wynikało, że przeciętna sesja przeciętnego użytkownika internetu w Polsce to 1,5-3h. Co mnie zatem obchodzi, że Chrome uruchomi mi się szybciej o 1s, jeśli w ciągu kilku godzin można stracić wiele więcej czasu ze względu na niewygodę użytkowania. Stąd też moją ulubioną przeglądarką jest Firefox, następnie Opera i Chromium. IE zaktualizowałem jedynie dlatego, że część aplikacji używa silnika IE. 9-tka nawet nie jest taka zła ale niesmak pozostał (i wciąż moim zdaniem brakuje jej sporo do wyżej wymienionej trójki).

g_no_m  27.06.2011 17:51 #89

@hasumaster: "Chromy i inne frajerfoxy to przegladarki dla ludzi, ktorzy w najmniejszym stopniu nie potrafia korzystac z internetu. Zrobcie sobie maly tescik, wejdzcie na jakas strone i otworznie na raz 50 linkow"

Eeee tam, co to jest 50 linków :D

Rzuć okiem na screen, który wrzuciłem w tym komentarzu:

http://preview.tinyurl.com/62d4qyd

Widzisz licznik koło paska adresowego? 190 otwartych kart. Bywa więcej. Przy uruchomieniu prawie zawsze jest powyżej 60, w tej chwili 72. Firefox Panorama, chłopie.

zord  27.06.2011 18:02 #90

morphiusz1 czemu licencja dragona jest inna niż chrome
czemu trzeba go aktywować ? w momencie "aktywacji" łączy się z serwerem comodo

kjk (niezalogowany) 27.06.2011 18:02 #91

heh, moje zdanie: test moze i ciekawy, ale raczej niedokladny i ma w sobie troche bledow.. a najbardziej rzucilo mi sie w oczy podsumowanie opery, w ktorej czyszczenie prywatnych danych oczywiscie jest, i to dosc dokladne (spr: "ustawienia->wyczysc historie->szczegoly", i nie czysci tylko historii ;] ).
z drugiej strony, jesli juz robic test przegladarek, co wiecej - 2011 roku, to nalezaloby wziac pod uwage chociaz pare mniej popularnych (a tylez ich jest..), a niekoniecznie gorszych.. zabraklo m.in. niezlej seamonkey.. po co robic testy, ktore maja tylko promowac najpopularniejsze produkty? przegladarki te sa darmowe, wiec za reklame i tak nikt nie zaplaci. moze warto poszerzyc horyzonty?
ps:
"Interfejs Opery, podobnie do programów konkurencyjnych, przeszedł niemałą metamorfozę. Menu główne zastąpił przycisk podobny do tego, który pojawił się w czwartej wersji Mozilli Firefox." - hmm, ale to opera wczesniej wprowadzila taki przycisk,, czyzby fan firefoxa robil ten test?
pzdr ;]

Ojciec Ceicjo  27.06.2011 18:06 #92

Tak jak ktoś już wspomniał test na takim sprzęcie jest lekkim nagięciem. Najlepiej byłoby przeprowadzić kilka testów, ale na bardziej dostępnym sprzęcie, proponuję mniej więcej takie rozwiązania:
-sprzęt za ok 3-4tys.,
-sprzęt za niecałe 2tys.,
-starszy sprzęt (zintegrowana karta graficzna, procesor jednordzeniowy, max 1GB ramu)
aha i w dwóch wersjach systemu 7 i XP (chyba nadal bardzo popularny), no na ostatnim sprzęcie 7 może nie działać więc tam starczy XP

fourtyo (niezalogowany) 27.06.2011 18:09 #93

Jak z FF 3.5 się przesiadłem do Chrome to widziałem że to szybka przeglądarka, ale jak zainstalowałem FF 5 to miałem wrażenie jakbym zmienił GUI w Chromie, szybkość i stabilność.

Czyli FF wszystkie poniżej 4 robią antyreklamę

zoso71  27.06.2011 18:12 #94

Na obecnym poziomie produktów "przeglądarkowych" nie ma czegoś takiego jak NAJLEPSZA przeglądarka.
Gdyby istniały przepaści jak np. IE6 vs. Firefox chociażby 3.6 można byłoby jednoznacznie to określić.

Jednak funkcjonalności sprawiają, że wydajność to tylko jeden z czynników i wcale obecnie nie najważniejszy.

DannyPL  27.06.2011 18:14 #95

@kjk (niezalogowany)
"a najbardziej rzucilo mi sie w oczy podsumowanie opery, w ktorej czyszczenie prywatnych danych oczywiscie jest"

A mnie się rzuciło w oczy, że jesteś kolejną osobą, która nie przeczytała wstępu lub nie zrozumiała o co chodzi. Nigdzie nie jest napisane, że w Operze (czy innej testowanej przeglądarce) nie ma opcji kasowania historii.

Ktosios (niezalogowany) 27.06.2011 18:17 #96

Witam.
Czyszczenie prywatnych danych i historii w Firefoxie jak najbardziej istnieje.
Coś mi tu nie pasuje...

MSFT :)  27.06.2011 18:34 #97

@Ojciec Ceicjo
W sumie to tak jak by testować czy lepszy do Call Of Duty 2 albo Doom 3 jest geForce GTX570 czy ATI Radeon HD 6970 :)

-Puma-  27.06.2011 18:40 #98

Jestem zadowolony z Fx, przy Fx3 faktycznie coś było nie tak i próbowałem innych ale wytrwałem i nie żałuje.
Fx4 to spory krok do przodu, Fx5 to kosmetyka.

;d (niezalogowany) 27.06.2011 18:41 #99

Wiedziałem, że chrome wygra. Nie mam zamiaru zmieniać przeglądarki.
Opera z kolei renderowanie stron na poziomie Chroma, ale wolne działanie, może kiedys prześcignie google. Oby nie zrobiłą takiego bledu jak nokia z microsoftem.. przyżyc tego nie mogę.
pozdro :D

bartekcc  27.06.2011 18:47 #100

W takim razie proszę o konkrety - jakich danych prywatnych nie czyści Opera?
Używałem wszystkich testowanych przeglądarek (Safari odpadło po pół godziny) - FF, Chrome, Opera i IE9 są spoko. Mam dobrego antywirusa, nie obawiam się o bezpieczeństwo więc wybieram przeglądarkę kierując się tylko i wyłącznie WYGODĄ. Dlatego wybrałem Operę. Na wydziale za to mamy tylko FF i nie przeszkadza mi to (brak mi jedynie gestów myszki).
Co do użycia RAMu to oczywiście bez sensu bo każda przeglądarka dobiera pamięć w zależności od tego, ile jest wolnej. Dlatego jak mam 8GB to przydzieli sobie więcej niż jak bym miał 512MB. Raczej wolałbym porównywać średnie użycie procesora przez jakiś tam czas - w tym przypadku także trudno o obiektywny sposób testowania.
Co do kłótni o to ile można otworzyć kart i ojejujeju zamula przy 50 a mi przy 212412421 nie zamula - śmiech na sali, przy 50 na bank mi Opera nie zamuli a po co mi więcej? Że niby będę od tego fajniejszy?

FXJ  27.06.2011 18:50 #101

Oczopląsu dostanę patrząc na te pastelowe kolory słupków.

Na słupkach powinny być nazwy programów. Najgorsza tabelka porównawcza EVER! DP poprawcie się, stać was na coś lepszego jestem z wami ponad 7-8 lat wiem co mówię, ostatnio od was dostałem koszulkę i nie tylko ^_^

DannyPL  27.06.2011 18:56 #102

@bartekcc
"W takim razie proszę o konkrety - jakich danych prywatnych nie czyści Opera?"

A ty co? Następny wtórny analfabeta?

orz  27.06.2011 18:57 #103

-Ktora przegladarka jest najlepsza?
-Moja

Tak wygladaja zawsze komentarze w tej sprawie. :)

Ja uzywam Safari, bo na Maku dziala bardzo dobrze i elegancko integruje sie z systemem. Zupelnie inna bajka na Windowsie, dlatego testowanie Safari na systemie Microsoftu to jak testowanie OSX na PC - bez sensu i sztuka dla sztuki. Dziwie sie, ze w tym bardzo nieprzyjaznym dla Safari srodowisku nie wypadlo o wiele gorzej.

zboj87  27.06.2011 19:03 #104

@orz

Mimo to, patrz ile komentarzy zawsze pod takim newsem (przeglądarki, systemy). Wielu użytkowników broni swoich ulubionych narzędzi, choć czasami posuwają się nawet o krok dalej...

GL1zdA  27.06.2011 19:17 #105

Po tym teście raczej nie zmienię przeglądarki, ale mimo to mam kilka uwag. Dużo zajmują testy wydajności, ale to czy przeglądarka działa szybko czy wolno każdy jest w stanie sam określić. Znacznie ciekawszy byłoby dokładne omówienie testów prywatności - co gdzie włączyć, co przeglądarka pozostawia itd. - moim zdaniem to znacznie ważniejsze niż to, że przeglądarka uruchomi się sekundę dłużej albo czasem przytnie JavaScript.

przemek1234  27.06.2011 19:18 #106

@-Puma-:
Fx 4 posiada bardzo nieudaną implementację Direct 2D. Czcionki to jakaś masakra, litery zrastają się ze sobą, mają kolorowe krawędzie (oczywiście dotyczy to kart graficznych, które Direct 2D obsługują). Na IE 9, które również korzysta z Direct 2D, czcionkom raczej nic nie dolega, są troszkę rozmyte na krawędziach, ale to zamierzony efekt.

e (niezalogowany) 27.06.2011 19:19 #107

Nie ma to jak stary, sprawdzony lynx ;) A co do testow, to z deka zalecialo tendencyjnoscia.

Uzywam Opery od lat i moze przez przyzwyczajenia tkwie przy niej nadal, aczkolwiek pomimo nowych wersji innych przegladarek, wciaz mi w nich czegos brakuje, co ma akurat Opera.

Jedno mnie tylko wkurza w Operze - czesto strony zawisaja... Na FF i IE tego nie zaobserwowalem, a na Operze bylo juz kilka przypadkow oprocz mojego, ze przegladarka czeka na wczytanie jakiegos elementu, pomimo, ze np. 99% elementow jest juz wczytane. Najbardziej wkurza to na wszelakich forach. Podejzewam, ze to nie bug silnika, a jakis durny ficzer w ustawieniach, ktory to psuje.

FF jak byl brzydki, tak jest nadal. Szybki, gdy nie ma zadnych wtyczek. Gdy sie ich kilka doinstaluje, juz taki szybki nie jest.

Chrome kladzie nacisk na wydajnosc, za to innowacyjnosci odnosnie uzytecznosci w nim z wersji na wersje tyle, co kot naplakal.

No i IE - nie powiem, z wersji na wersje coraz bardziej mnie zaczyna do siebie przekonywac. Jedyne co mnie chwilowo odpycha, to wszedobylskie badziewie, ktore chce sie doczepic do paska... Aczkolwiek jak powyzej - nadal kiepski wyglad...

Odnosnie jeszcze Opery, to ma jedna niezaprzeczalna zalete - Turbo. Bedac w terenie i korzystajac z internetu, ta funkcja naprawde sie przydaje. Nie zastapi tego zaden kompresor ani inne proxy. Chcialoby sie miec ta funkcje w innych przegladarkach.

przemek1234  27.06.2011 19:20 #108

Dobrze ze zrastaniem przesadziłem, ale krawędzie są paskudne (zwłaszcza w paskach adresu, wyszukiwania, formularzy).

DeliVeriuS  27.06.2011 19:29 #109

Firefox Aurora wygrał w SunSpider co mnie bardzo cieszy, gdyż to oznacza, że wczytuje najszybciej stronki (czas reakcji - ms).

Jeżeli używasz Firefox to wiesz co robisz :), co do usuwania prywatności to nie wiem co to za problem zaznaczyć by nie pamiętał historii itd. ;)

Dobra robota dla tych ludzi co robili test ;)

Każdy lubi coś innego mnie w tym czasie odpowiada Firefox i tak zostaje. BASTA :D

morphiusz1  27.06.2011 19:33 #110

@Zord
Bo Dragon to nie klon Chrome?
Opiera się na tym silniku, ale to inna przeglądarka.
Wszystkie produkty Comodo są aktywowane.
Myślisz, ze inni producenci nie robią tego (tylko po cichu)?
Chyba każdy by chciał wiedzieć ile było instalacji jego softu i takie statystyki istnieją, a ty się tu uczepiłeś.

Jany  27.06.2011 19:41 #111

Rozumiem, że redakcja chce wywołać wojnę. Ja mówię, że każda ma coś najlepszego w sobie, a jeżeli chodzi o użytkowanie, to już tylko i wyłącznie wola użytkownika którą sobie zainstaluje. Ja używam na co dzień Firefoxa, a Opera i Chrome w wersjach portable są zawsze pod ręką.

mowiniak9 (niezalogowany) 27.06.2011 19:51 #112

od wczoraj chrome jest szybsza od firefoxa

Maxim128  27.06.2011 19:52 #113

Opera, bo to przeglądarka, e-mail i torrenty w jednym;)
Nie kłóćcie się tak, bo o przypomina to sprzeczkę głupiego z głupszym.
Jak Wasza ulubiona przeglądarka będzie kilka sekund szybsza/będzie miała kilka punktów więcej, to dostaniecie wzwodu?
Błagam, nie zaśmiecajcie DP.

Poraj  27.06.2011 19:55 #114

Entuzjastom Firefox'a polecam tę wiadomość z poniedziałku: http://xp.net.pl/index.php3

Anonim (niezalogowany) 27.06.2011 19:59 #115

google zna się na rzeczy po prostu. Nie mówię, że inne browsery są złe bo od czasu do czasu używam opery i ff i uważam je za bardzo dobry soft.

Nie mniej jednak znaczący jest fakt, że chrome który jest na rynku tak krótko osiąga takie a nie inne wyniki.

Anonim (niezalogowany) 27.06.2011 20:03 #116

Z tym usuwaniem danych chodzi chyba ciasteczka flasha które chrome usuwa i chyba nowy FF też.

neografix  27.06.2011 20:16 #117

Panie autorze tego artykułu...puknij się Pan w łeb.

maxpayneau  27.06.2011 20:19 #118

Należy się pochwała dla grafika za ładny layout artykułu. :)

Zulowski  27.06.2011 20:55 #119

@jak ktoś wyłapie tu najciekawsze komentarze z których można się pośmiać, poproszę o numery :)

klm23 (niezalogowany) 27.06.2011 21:04 #120

A gdzie SeaMonkey?

Draqun  27.06.2011 21:11 #121

Cóż na mojej konfiguracji komputera (intel Dual Core 2GHz, 2 GB RAM, Win7 32 bity) i najnowsza stabilna opera otwiera się tak wolno, że zdąże w tym czasie odpalić chrome i firefoxa po kolei. Szkoda, że moja kiedyś ulubiona przeglądarka tak zwolniła :( FF całkiem trzyma poziom. Trochę dodatków trzeba było poinstalować aby działał fajnie ale wraz z wersją 5 część z nich przestała działać i zwyczajnie znów praca stała się toporna :(.

Chrome również czasem zawodzi. Chociaż wydaje mi się, że to jakaś propaganda kobiet z mojej uczelni :P, bo tylko na jednej jedynej stronie króluje IE9 a inne przeglądarki sobie nie radzą. Powód? Diabli wiedzą i to tak każdemu na roku.

did4skalia (niezalogowany) 27.06.2011 21:28 #122

WoW - nie ma co - Chrome wynikiem mi po prostu zaimponował xD Ja jestem bardziej za Oprę, brat za FF'em... Kiedyś nawet interesowałem się przeglądarką od google'a, ale gdzieś coś przeczytałem, że ten Chrome w jakiś sposób szpieguje itp. i się do niego zraziłem...

A ostatnio bardzo mnie irytuje problem Opery z gmailem :/

Tak szczerze - polecacie tą przeglądarkę od Google'a ??? I czy jrst w niej coś takiego jak w Operze jak: gesty myszy ( to jest po prostu cudo ) i błyskawiczne ( po prostu błyskawiczne) powracanie do poprzedniej strony ? Jeżeli chodzi o to drugie - inne przeglądarki jakby w w tym procesie po prostu wczytują stronę - Opera chyba nawet nie - klik i już jest wstecz ... Serio - opowiedzcie o tej przeglądarce - jakby co, to może i pobiorę xD

CezaR83  27.06.2011 21:31 #123

Chrome u mnie przegrywa juz na wstępie bo na popularnych stronach z filmikami po prostu nie działa!!!
na YouTube filmy sie zatrzymują po kilku(nastu) sekundach nawet resty kompa były w poprzednich wersjach Chrome, oraz na tvnwarszawa.pl w ogolę sie nie odpalają materiały wideo!!! zal bo ogólnie nic do przeglądarki nie mam ale jest kilka stron na których kompletnie nie spisuje si ta przeglądarka. (XP SP3, AMD A, RAM 1GB, Radeon 9550 - jakby kto pytał)
Zostaje tylko niezawodny jak do tej pory Fx. :P

tomick REDAKCJA 27.06.2011 21:42 #124

Oj, oj :) Dziękujemy za tak wielką reakcję na mój i qbulka artykuł :) Postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania, mam nadzieję, że rozwieje to wątpliwości:

@przemo_li: "Catalyst 10.5? Jest przecież 10.6." - Nie, tam jest wyraźnie napisane: 11.5. Dbaliśmy o to, aby wszystkie przeglądarki miały dokładnie takie same warunki podczas testów.


@PP (niezalogowany): "O co chodzi z tym usuwaniem prywatnych danych. (ciach) Dlaczego na grafice nie jest to ujęte."

W procedurze testowej wyraźnie napisaliśmy jakie 3 testy przeprowadziliśmy. Każda przeglądarka ma swoje wewnętrzne narzędzia do czyszczenia i zarządzania prywatnymi danymi, każda również miała tryb prywatny. Ważne dla nas jest jednak to, jak one działały a nie, czy istnieją.

"Mój wcześniejszy post bzdurny, sorry..."
Nie ma sprawy :)

"nie doczytałem do końca wyjaśnień do testów. Chciałbym jednak się dowiedzieć dokładniej na czym polega (technicznie) większa skuteczność usuwania prywatnych danych chrome w porównaniu do ie9. Czy wpływ na to ma fakt, że chrome obsługuje izolacje danych?? "

Tutaj odeślę Ciebie do pierwszej strony naszego artykułu. Tam masz opisane które z interfejsów składowania danych wykorzystaliśmy.

@bardok206: "Jeszcze jedno. Test byłby bardziej miarodajny na "normalnej " platformie testowej. A nie tylko reklamowaniu najlepszego sprzętu, na którym wszystko szybko będzie chodzić."

Rozumiem, że dwuletni sprzęt (ale zdradzę, że już nie długo będziemy mieli większe możliwości :) to wyrafinowana kryptoreklama producentów sprzętu? Prawda jest taka, że z jakiego byśmy sprzętu nie skorzystali to mógłbyś powiedzieć, że test zawierał kryptoreklamę :(


@to znowu ja, kondziu (niezalogowany): "Po pierwszej stroni przestalem czytac te bzdury.

Opera unstable (11.50) nie potrafi wyczyscic prywatnych danych? Jakos moja potrafi... "

Tak, sprawdziłeś to jakoś? My tak, wykorzystaliśmy większość dostępnych metod jakie można zastosować na każdej stronie - czy to korzystając z mechanizmów HTML5, czy poprzez wtyczki przeglądarek.

@MichałT: Mam nadzieję, że ten komentarz wyjaśni Ci co było przedmiotem testu.

@John Doe: Wybieraliśmy przeglądarki, które są najczęściej wykorzystywane przez naszych czytelników. Progiem tutaj był symboliczny 1%.

@matiasek: "jak tylko spojrzałem na tytuł artykułu pomyślałem: "od kiedy redakcja trolluje?""

A przeczytałeś treść? :<

@slawex1983: Dzięki za uwagę, poprawię się na przyszłość:)

@bartekcc: Opera, podobnie jak kilka inny przeglądarek nie ma dostępu do ciasteczek ustawionych poprzez wtyczkę Adobe Flash. (zachęcam do lektury wstępu)

@Herbio: Wojnę? A czytałeś podsumowanie?

@neografix: Puknąłem :( Teraz boli :(

I jeszcze jedno- gdzieś przegapiłem autora komentarza, który się pytał dlaczego nie Mac czy Linux. Wybór jest bardzo prosty: Na Windows jest najwięcej przeglądarek, które możemy testować w identycznych warunkach.

NIC_pl  27.06.2011 21:56 #125

Jeszcze jedną przeglądarkę powinno się wziąć pod uwagę: Konqueror - jeśli nie natywnie skompilowaną to choćby przez QEMU, bo czemu nie? Uruchomić na Win w każdym razie się da.

Ostatnia strona artykułu w sumie najciekawsza... Cień podejrzenia pada na test V8... Albo twórcy Firefoksa go nie (na)widzą, albo nie wiem, ale bym użył do profilowania (taki test) Firefoksa.

Póki co potwierdza się mój ranking: 1. Firefox; 2. Chrome (lub Chromium) (nigdy na oczy go nie widziałem); 3. Opera; 4. Konqueror; n+1. IE;

Chrome.. a raczej Chromium... Jak kiedyś uda się mi go skompilować to się okaże czy faktycznie lepszy. Póki co mogę z czystym sumieniem polecić Operę. Bolączką Opery jest zamknięty kod oraz brak rozszerzeń których używam w Firefoksie (odwrócony minimalny interfejs, FTP, update scanner, NoScript, e-mail, notifier, download(filmiki online) helper). Bolączką Firefoksa jest maksymalna wersja rozszerzeń przez co nie można bez ściągania ręcznego dodatków ich sobie zainstalować (podbicie wersji). Bolączką Chromium jest gigawielkie repozytorium... Firefox po wersji 4.0 uporządkował swoje znacznie. Od Chromium większą paczę to ja tylko widziałem z TexLive - paczka-biblioteka wszystkiego ustrojstwa do tego LaTeXa (tyle że tam nic się nie kompiluje... kopiuje się we właściwe miejsce i działa; dla zainteresowanych: 2.4 GiB zajmuje to u mnie na dysku)

Przeglądarek używam tak: Firefox - główna przeglądarka. Opera, Konqueror - testy stron XHTML lub jeśli Firefox przy czymś wykazuje podejrzane zachowanie. (Konqueror wykazuje zachowanie zbliżone do IE [a chyba powinno też do Chrome?])

IE - przydałaby się wersja na Linuksa... Bo czort jeden wie czy gdy działa strona pod tymi moimi trzeba to czy na IE też będzie... znośnie przynajmniej... Safari? Kiedyś jakieś coś widziałem na Windows... Może kiedyś znów zachcę to zobaczyć, teraz jednak Opera raczej lepsza od tegoż.

wojok040@ (niezalogowany) 27.06.2011 21:57 #126

Ktoś napisał dlaczego skoro Opera jest tak super truper i w ogóle to ma mniej użytkowników niż krócej istniejący Chrome? Odpowiedź jest prosta za Chrome stoi Google który ma potężne możliwości reklamowe. Chociażby YouTube, najpopularniejsze wyszukiwarka, oraz Ad Sense, więc bardzo łatwo było im wypromować swój nowy produkt. Wchodząc na Google.pl przez IE pierwsze co widzisz to "Zainstaluj Chrome" to samo z YouTube. Na większości popularnych stron korzystających z Ad Sense tez pojawiają się reklamy własne wydawcy "zainstaluj Chrome".

Na przykładzie kolegi mogę powiedzieć, że jak ktoś jest laikiem to po prostu kliknie, bo tak było napisane i zainstaluje, ale dużo osób nie wie o istnieniu Opery, a później jak już się przyzwyczai do innej przeglądarki to trudno, żeby się przesiadł na Operę lub coś innego.

Jedno omeg powiedzieć to Opera jest prekursorem i wiele mechanizmów czy rozwiązań zostało wiernie odzwierciedlonych u konkurencji. Nie ma drugiej tak wygodnej i innowacyjnej przeglądarki jak Opera wiec radzę przetestować, ale wybór pozostawiam Wam. Ja tylko polecam ;-)

Sicu (Final)  27.06.2011 22:00 #127

Ja potrzebuję czegoś szybkiego i lekkiego,

Wiece co wybrałem ?

Google Chrome :)

Używam już od roku a przesiadłem się z Mozzili i różnica jest ogromna !!!!!

MichałT  27.06.2011 22:01 #128

@tomick

No właśnie... niestety nie... Waszych testów a w formularzu jest mowa o istnieniu funkcji. Wasz test jest kwestią subiektywną... Ręczysz głową że nie dałoby się przechować czegoś na chromie z użyciem jakiegoś złośliwego kodu?
Zarówno w Firefoksie jak i Operze sam mechanizm jest. To jak działa jest kwestią błędów projektowych i działania mechanizmów.

To że coś działa źle, nie świadczy że nie działa w ogóle - wiem chodzi Ci o konkretny wynik testu. Ale zauważ, może pojawić się jakiś mały Heniek, myknąć jakiś kodzik co przemyci jakiś plik, nada mu prawa admina i on też będzie miał swój test i powie Ci: Chrome nie ma mechanizmów do "Usuwania prywatnych danych" - w cudzysłowiu konkretny cytat z Waszej tabelki. Dla mnie to nonsens... Można by w niej zrobić 3-stopniowe oznaczenie w stylu: "+" - posiada i działa, "-" - nie posiada i "0" - posiada ale nie przeszło naszych testów - czyli działa ale szwankuje. :)

MichałT  27.06.2011 22:04 #129

@tomick
pssst...
Skoro tak testujecie to chyba będziecie łaskawi zgłosić błędy i zastrzeżenia? To byłby całkiem miły gest. :)

tomick REDAKCJA 27.06.2011 22:15 #130

Och :) @MichałT: Tutaj nie chodzi o to, że coś jest błędne.

Jeśli dobrze poszukasz to problemy są szeroko znane i wałkowane (nawet na DP o tym swego czasu pisaliśmy :).

Dlatego najnowsze wersje Chrome, (wedle zapowiedzi) IE oraz Fx również będą kontrolowały dane składowane przez Adobe Flash. Listę interfejsów masz, w oparciu o dokumentację możesz stworzyć taki kod, który będzie korzystał z każdej możliwości przechowywania danych o użytkowniku.

Wszystkie przeglądarki poradziły sobie z czyszczeniem zwykłych plików cookie, ale jeśli nie radziły sobie z nawet jedną rzeczą to test był oblany.

"Zarówno w Firefoksie jak i Operze sam mechanizm jest. To jak działa jest kwestią błędów projektowych i działania mechanizmów. "

To zdanie potwierdza, że nadal te "X" i ptaszki uważasz za oznaczenia istnienia funkcji a nie sposobu ich działania :)

@NIC_pl: Konqueror nie jest zbyt popularny - dlatego go nie było w teście.

kmnet1 (niezalogowany) 27.06.2011 22:16 #131

@Vanshei - uśmialem się ;)

beginners (niezalogowany) 27.06.2011 22:19 #132

Redakcjo, na przszlols chcialbym aby taki test ukazywal sie okresowo, np. kwartalnie. Majac na uwadze skrocenie czasu potrzebnego na testy proponowalbym nie testowania starych wersji przegladarek, wczesniejszych od aktualnej stabilnej.

IrasDeeJay  27.06.2011 22:26 #133

Dla mnie IE 9.0 - miejsce I, natomiast drugie - Opera. Gdyby nie to że sejf nortona działa tylko w IE oraz FF, to Opera byłaby No. 1

MichałT  27.06.2011 22:27 #134

@tomick

"To zdanie potwierdza, że nadal te "X" i ptaszki uważasz za oznaczenia istnienia funkcji a nie sposobu ich działania :)"

Dokładnie! Bo tak to w tej tabeli wygląda... ;P
Szkoda też że nie napisaliście których testów nie przechodzą wyżej wymienione przeglądarki.

matzu  27.06.2011 23:18 #135

Widzę, że sporo pracy włożyliście w ten test. Dobra robota. Zgadzam się jednak z niektórymi uwagami komentujących. Przede wszystkim jeśli jakaś przeglądarka oblała któryś z testów to powinno zostać wyraźnie napisane co oblała.

Zastanawiam się, czy udzielić odpowiedzi w ankiecie (pewno sobie odpuszczę). Jeśli używam głównie firefox-a, a inne przeglądarki włączam tylko po to, żeby zobaczyć, czy strona się w nich dobrze wyświetla (no może poza IE), to jak tu udzielić odpowiedzi na tak skonstruowane pytanie? Jestem ciekaw, czy osoby, które udzieliły się w ankiecie, faktycznie miały okazję korzystać ze wszystkich wymienionych w niej przeglądarek.

@tomick
A testowaliście może, czy firefox oblewa test na prywatność także wtedy, gdy np. zainstalowana jest taka wtyczka https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/betterprivacy/ ? Czy raczej testowaliście "gołe" (że się tak wyrażę) przeglądarki.

bartozs (niezalogowany) 28.06.2011 00:46 #136

1 na 4 reklamy na dp to reklamy google, dlatego chrome wypada tu tak dobrze, opera nie ma ptaszka w pierwszej kolumnie a to jest błąd, pokazcie ze sie myle (nie ja jeden) i wyluszczcie na czym przegladarki olaly sprawe, moze to jakos do developerow trafi i poprawi jakosc ;p

matzu  28.06.2011 00:46 #137

Może jeszcze jedna uwaga ... Jak ktoś używa firefox-a i nie chce go obciążać dodatkowymi rozszerzeniami, a jednocześnie ważna jest dla niego prywatność, to może zainstalować CCleaner http://www.dobreprogramy.pl/CCleaner,Program,Windows,13061.html , który umożliwia czyszczenie super-cookies, o których mowa jest w teście. W tym celu trzeba przejść do zakładki Programy -> Sekcja Multimedia -> Zaznaczyć Adobe Flash Player oraz Microsoft Silverlight. Może to trochę informacje nie na temat, ale kto wie, może się komuś przydadzą.

KONTO USUNIĘTE (niezalogowany) 28.06.2011 01:03 #138

Nie ma i nigdy nie będzie idealnej przeglądarki.

Na chwilę obecną: Chrome dla mas. Opera dla elit.
Subject to change.

graphdesign  28.06.2011 01:07 #139

Najlepsza przeglądarka jeszcze nie powstała.
Pracuję nad nią.
Będzie wyświetlać jedynie dobre wiadomości.

_tommy_  28.06.2011 01:35 #140

Zauważyłęm, że gro ludzi nagle po pojawieniu się Google Chrome'a zmienilo swoje długolwtnie preferencje i przechodzi do konkurencji mimo, że wcześniej zarzekali się, że ich przeglądarka jest najlepsza. Nagle coś kogoś oświeciło, bo ktoś cos napisał, nagle komuś się coś wydaje, że to czy tamto.
Chrome, jak każda inna przeglądarka działa dobrze do czasu aż:
* nie zostanie nafaszerowana dodatkami/skinami/wtyczkami
* nie zostanie zapchana 'sieciowymi śmieciami'
* nie zostanie oczyszczona ze 'śmieci' (najlepiej przy uzyciu CCleanera).
Jeśli chodzi o testy to np. w testach Acid3
http://acid3.acidtests.org
to wygrywa Chrome i Opera (100), Firefox/Pale Moon (90), Safari swojego czasu testowałem i było słabo (~92).
Wg mnie test nie jest miarodajny i powinien uwzględniać również te przeglądarki których używa mniej niż 1% populacji/danej społeczności.
W każdym razie na chwilę obecną ranking u mnie wygląda następująco:
1. Chrome/Firefox/Opera/Pale Moon (wszystkich 4 używam naprzemiennie), ... XXX. pozostałe pseudo przeglądarki.

Pozdrawiam.

_tommy_  28.06.2011 01:36 #141

Przepraszam, FF i PM mają oczywiście w teście Acid3 po 97 ;]

daqwid2727  28.06.2011 01:39 #142

"Kod źródłowy przeglądarki Microsoft zakupił od firmy Spyglass." Ciekawa nazwa firmy :P

Blasphemus  28.06.2011 05:13 #143

@orz

"...dlatego testowanie Safari na systemie Microsoftu to jak testowanie OSX na PC - bez sensu i sztuka dla sztuki. Dziwie sie, ze w tym bardzo nieprzyjaznym dla Safari srodowisku nie wypadlo o wiele gorzej."

Nieuprawnione porównanie. OSX na PC to nieoficjalna opcja czego nie można powiedzieć o Safari na Windows. Jeśli ta przeglądarka jest kiepska pod Windowsem to czyja jest to wina? Microsoftu?

pilarek  28.06.2011 07:43 #144

"Nad chrome czuwa jedna firma, jaka firma (zwiady dla CIA/FBI) każdy wie"

MSFT :) hipokryta! Jak ktoś napisze, że w Windowsie są backdoory czy jakiś szpiegowski syf, to "pokaż dowody". :D Mimo to, nie przeszkadza ci to szerzyć identycznych teorii spiskowych na temat Chrome.

tomick REDAKCJA 28.06.2011 08:27 #145

@MichałT: Jeszcze bym to zrozumiał, gdyby w nazwie kolumny o której piszesz nie było czasownika :) A jest i wyraża określoną czynność.

@matzu: Oczywiście to były przeglądarki pracujące przy domyślnych ustawieniach, bez dodatkowych wtyczek.

@_tommy_: Jeśli byśmy nie postawili jakiegoś progu to mielibyśmy do czynienia również z bardzo egzotycznymi programami :) Co do testu ACID3 - ja bym na nim się nie opierał :)

@an.szop: poprawione, dzięki.

kuka  28.06.2011 08:38 #146

Bardzo dobry test, brawa redakcjo.

direct39  28.06.2011 08:58 #147

Świetny, wyczerpujący test, mogę tylko pogratulować. Ale i tak zostanę z Firefoksem :).

LINUS dla dp.pl (niezalogowany) 28.06.2011 09:20 #148

widać microsoft znów jest na reklamowany jako platforma... a dlaczego nie ma linuxa?

Shaik  28.06.2011 09:28 #149

Interesujące jest to, co napisał @_tommy_:
"Zauważyłęm, że gro ludzi nagle po pojawieniu się Google Chrome'a zmienilo swoje długolwtnie preferencje i przechodzi do konkurencji mimo, że wcześniej zarzekali się, że ich przeglądarka jest najlepsza. Nagle coś kogoś oświeciło..."

Locked1986  28.06.2011 09:44 #150

Chrome i Firefox. Ale Chrome szybsze od Firefox'a. Na IE też nie ma co narzekać. :)

mjetek  28.06.2011 10:00 #151

Tylko 154 komentarze? Spodziewałem się z 300... :)

Według mnie, najlepszą przeglądarką jest Opera - szybka, ma najwięcej funkcji, bezpieczna itd.

Chrome zapewnia najlepszą prywatność... Cóż za ironia:)

Qwalers (niezalogowany) 28.06.2011 10:22 #152

Google Chrome używaj jeżeli chcesz szybką przeglądarkę i bezpieczną, a Firefoxa jak chcesz wiele możliwości kombinacji z dodatkami i nie zależy ci na szybkości i bezpieczeństwie

Luc3k  28.06.2011 10:32 #153

Niech wygra najlepszy! Kiedy zakończenie sondy?

Stuxnet (niezalogowany) 28.06.2011 11:05 #154

Dla mnie wrzystkie otwarte kody w accc+exe

DeliVeriuS  28.06.2011 11:40 #155

"Qwalers (niezalogowany) | 28.06.2011 10:22 #157

Google Chrome używaj jeżeli chcesz szybką przeglądarkę i bezpieczną, a Firefoxa jak chcesz wiele możliwości kombinacji z dodatkami i nie zależy ci na szybkości i bezpieczeństwie"

Szukasz szczęścia?

FF to jedna z najbezpieczniejszych przeglądarek internetowych.

herodot666  28.06.2011 12:07 #156

Ja korzystam z Firefoxa 5 i jestem naprawdę zadowolony , oczywiście ognisty ma pewne mankamenty ale która z przeglądarek ich nie ma ...

Malanowski  28.06.2011 12:41 #157

Jak u siebie zmierzyć z taką dokładnością zimny i ciepły start przeglądarek?

jkolonko  28.06.2011 12:59 #158

Bardzo zgrabny test, miło się czyta. Abstrahując od porównywania produktów różnych producentów, bardzo wymowne było porównanie ze starymi wersjami - pokazało, że zazwyczaj warto aktualizować przeglądarkę, nawet jeśli nie wniesie to rewolucji w interfejsie użytkownika.
W odróżnieniu od niektórych komentujących, osobiście nie interesuje mnie jak taki test wypadłby na starym komputerze (to nie komputer jest przedmiotem testu, a względnie nieograniczone sprzętowo przeglądarki), jak działałyby przeglądarki z dodatkami (powód ten sam) i przeglądarki, których używa garstka osób. Jednak muszę zgodzić się z licznymi komentującymi, którzy test prywatności uznali za niezrozumiały. O ile poprzednie testy wyglądają na powtarzalne, to z opisu testu VI nie wiadomo, jakie czynniki spowodowały, że przeglądarka zarobiła iksa. Aż prosi się o dokładny opis, co w trybie prywatności nie zadziałało zgodnie z oczekiwaniami. Bez tych danych ten test nie wnosi zbyt wiele (choć ufam, że włożyliście to czas i wysiłek). A już idealnie byłoby, gdybyście do wyników dołączyli skrypty i kody stron użytych do testów (równiez w testach I i II, jak pisze Malanowski). No i nie obraziłbym się za dołączenie do listy pretendentów wersji x64, w końcu natywnych dla platformy testowej.

antiferno  28.06.2011 13:26 #159

przeciez opera ma usuwanie prywatnych danych Oo

PitBoss  28.06.2011 15:02 #160

Wydawałomi się że była opcja "usuwanie prywatnych danych" w operze... ale co by nie było kocham operę :)

PitBoss  28.06.2011 15:06 #161

Mau -> ustawieia -> wyczyść historię przeglądania... i tam się wybiera wszystko co opera zapisywała. Nooo to jednak błąd testu...

tomick REDAKCJA 28.06.2011 15:36 #162

@PitBoss: A sprawdziłeś co faktycznie zostało usunięte? Zachęcam do lektury wstępu no i moich komentarzy w tym wątku :)

Anonim (niezalogowany) 28.06.2011 15:44 #163

@PitBoss

Jest ta opcja, ale w Operze ona nie usuwa ciasteczek Flasha miedzy innymi.

emil_emil  28.06.2011 15:47 #164

Comodo Dragon i tyle.

Lasu (niezalogowany) 28.06.2011 16:02 #165

Artykuł fajny tylko brak poważnych wzmianek o bezpieczeństwie:
http://lasu2string.blogspot.com/2010/12/przegladarki-kontra-bezpieczenstwo.html

sla17  28.06.2011 16:22 #166

Dobra przeglądarka nie musi się reklamować dodając swoje bannery na każdej stronie albo dołączać instalatory do innych programów (ile razy się mnie instalator pytał, czy zainstalować Chrome "najszybszą przeglądarkę O_O" albo Firefoxa)

Nie wiem jak to jest na szybszych komputerach, ale na moim złomku Chrome chodzi podobnie jak Opera, jednak to rozszerzenie od SpeedDiala (nie wyobrażam sobie pracy bez niego) no delikatnie mówiąc mocno kuleje.

Problemy z wyświetlaniem stron też są mocno wyolbrzymiane, niektórzy sądzą, że co druga witryna jest nieużywalna. A się mylą, mylą się i to bardzo ;)

takiktoś  28.06.2011 16:52 #167

@sla17 Tak. Sam używałem Opery i takich problemów nie było. Po prostu ludzie mają jeden problem a mówią że mają tysiąc. Zwykłe wyolbrzymianie problemów. I te bannery. Wkurzające.
Naczytałem się w komentarzach że Chrome szpieguje a Firefox zawsze najbezpieczniejszy. Jak już wspominałem są sobie mniej więcej równe więc różnic nie ma zbytnich. Największe bezpieczeństwo jest gdy masz jeszcze antywira oraz zdrowy rozsądek. Patrz na co klikasz!!!!

igor85855858 (niezalogowany) 28.06.2011 18:40 #168

ja polecam IE9 korzystam i jest bdb ;)

Anonim (niezalogowany) 28.06.2011 22:02 #169

Dlaczego google zmienilo pasem gorny na taki czarny ;s
Do niczego to nie pasuje ;x

dexxterrro (niezalogowany) 28.06.2011 23:14 #170

widać, że nie macie co robić, każdy będzie wychwalał swoje upodobania i tego się można było spodziewać. A ja używam tego, co dla mi pasuje i tyle w temacie.

mjetek  29.06.2011 00:10 #171

"Firefox zawsze najbezpieczniejszy"
Była taka sytuacja, że w FF wykryli jakąś groźną lukę. Twórcy usunęli ją dopiero po 3 miesiącach(choć mogę się mylić - w każdym razie długo się czekało).

@tomick (redakcja)
Ja myślę, że powinno się zrobić takie uzupełnienie do testu w sprawie prywatności, a dokładniej: co dana przeglądarka usuwa :)

dp_reader (niezalogowany) 29.06.2011 03:21 #172

ten test to łasica

logoosss (niezalogowany) 29.06.2011 10:08 #173

Bardzo fajny test, szkoda tylko że nie dołączył pale mon do tego testu, ciekawe jakby wypadł.

Ogólnie wielkie podziękowania dla redakcji. Dobra robota

autor2011 (niezalogowany) 29.06.2011 13:59 #174

Przed chrome używałem tylko ff, potem próbowałem opery 10 i wracałem do chrome. Testowałem Chrome 7, 8, 9,10, 11, 12, 13 .. Niestety od któreś rewizji zaczęły się problemy z szybkością działania ów przeglądarki. Uruchamiając niektóre strony (np. engadget.com) nie byłem w stanie ich przeglądać aż całe się nie wczytają. To samo jak otwierałem stronę w nowej karcie, to nie mogłem przeglądać za pomocą scrolla żadnej strony, póki wszystkie do końca się nie wczytają.

Postanowiłem przetestować Operę 11.50 i eureka, chodzi jak burza, brak opisanych wyżej problemów. Jedyne czego mi brakuje to insant search z poziomu pasku adresu (działa tylko na stronie google). Dodatku Speeddial 2, Xmarks oraz After the deadline z chrome. Jeśli chodzi o problemy ze stronami to polecam:
https://addons.opera.com/addons/extensions/details/antibrowsniffer/2.0.2/
i problemy się kończą.

Finalizująć, polecam przetestować nową operę, bo jeśli chodzi o płynne serfowanie i przeglądanie wielu kart jednocześnie, to niestety chrome się po prostu zepsół. Może poprawią to w ktoreś nowszej edycji.

Ktoś na górze wspomniał o wielkości miejsca roboczego dostępnego na przeglądanie stron, w chrome tego nie widziałem, ale w operze jest skórka pod netbooki, która zmniejsza karty i pasek narzędzi.

Laptop y550, win7 32bits, neo 80mb


PS. Nie wiem po co te spinki, która przeglądarka jest najlepsza. Najlepiej sprawdzić samemu dwie w akcji i na podstawie własnych doświadczeń wybrać odpowiedniejszą.

Anonim (niezalogowany) 29.06.2011 18:41 #175

@autor2011
@sla17

http://www.engadget.com/ - u mnie działa bez problemu.

A Operę testowałem wczoraj i podziękowałem. Gmail - porażka, docs - porażka. Maskowanie nie pomaga. Do widzenia.

Pemek  30.06.2011 00:22 #176

Testowałem już IE9, Firefoxa, Chrome, Operę i Comodo Dragon w najnowszych wersjach. Mój ranking wygląda tak:
1. Firefox (po modyfikacjach najszybszy, wygodny)
2. Opera (dużo bardzo przydatnych funkcji)
3. Chrome (zwykła, lekka przeglądarka)
4. Comodo Dragon (wolniejsza od Chrome)
5. IE9 (prawie nic się nie poprawiło od wersji 8)
Doszedłem do wniosku że dobrze przerobiony Firefox nie ma sobie równych.

sla17  30.06.2011 08:14 #177

Anonim no to bardzo się cieszę idź do swojego Chrome, tylko proszę, nie rozpowiadaj pierdół że coś nie działa, bo u mnie gmail chodzi świetnie, bez żadnych problemów.

autor1111 (niezalogowany) 01.07.2011 11:14 #178

gmail i wszystkie usługi google (kalendarz, docs, adwords, bizness locale etc etc etc) działa na operze 11.50 u mnie tak samo jak na chrome i firefox.

chuchul (niezalogowany) 01.07.2011 13:07 #179

wszyscy wiedza o czym pisza,nie rozumiem tylko jednego dlaczego jest tak zroznicowana opinia o przegladarkach przeciez maja te same zalety i wady wszystkie kazda ma swoje. a nie tak tylko ? chwilowe

KL (niezalogowany) 01.07.2011 14:44 #180

Firefox jest słabiutki przy dzisiejszych wersjach Chrome i Opery

terry54 (niezalogowany) 01.07.2011 16:00 #181

@autor1111

Zazdroszczę.

U mnie gmail normalniena Operze nie loguje się wcale, tylko pasek postępu stoi. Po wybraniu maskowania jako FF/IE loguje się ale widok mam tylko podstawowy i nie da się zmienić na normalny.
A w docs spróbuj wpisać "ł".

joaS13  04.07.2011 00:03 #182

Według mnie najlepszą przeglądarką jest Pale Moon. Na drugim miejscu jest Firefox. Na trzecim Opera, na czwartym Google Chrome. Najgorszą przeglądarką jest Internet Explorer. W tamtej sondzie zagłosowałam na Firefox. Pale Moon jest stosunkowo młoda, jednak zdążyłam się do niej przekonać.

wojkus  04.07.2011 01:13 #183

Najlepszą i najbezpieczniejszą przeglądarką była i nadal jest przeglądarka Internet Explorer, koniec na ten temat i kropka na końcu.

Bloodnes  06.07.2011 23:40 #184

Według mnie to Chrom jest niżej niż Firefox. Ale Chroma używam do szukania różnych rzeczy, a Firefox ponieważ ma dużo addonów (mówię ogólnie) i jest szybka (jak Chrome) no i z racji że na Firefoxie tylko pobieram różne pliki znalezione przez przeglądarke Chroma. Nie bede się wypowiadał na inne (Opera, IE itd.) z racji że ich nie używam.

ydk2app (niezalogowany) 07.07.2011 11:17 #185

żadna obecna przeglądarka nie usuwa ciasteczek flasha , również chrome (chromium to wersja społecznościowa i nie jest to google chrome jak piszą co poniektórzy, nawet logo jest inne);
co do IE9 to ogromny postęp choć dalej nie obsługuje w pełni CSS3,
brak mi tu maxtona , midori, i kilku innych
ja patrze trochę inaczej na przeglądarki , zresztą każdy kto choć próbował pisać strony www, spotkał się z wieloma różnymi problemami ze strony przeglądarek i wie , albo powinien wiedzieć jak wygląda rzeczywistość.
W każdym razie wiem jedno nigdy nie ma problemów z kodem na FF, Operze , Chrome i innych opartych na WebKit, zawsze są z IE, co do konqrerora (wcześniej KHTML teraz WebKit) nie jest tak ślicznie jak w teście.

ydk2app (niezalogowany) 07.07.2011 12:32 #186

Drogi autorze KHTML to silnik renderujący konqrerora (starszy menadżer plików, teraz to dolphin) z KDE (linux),
WebKit to osobny projekt nie powiązany z apple w sporej części wspierany przez nokię, apple wykorzystuje WebKit , ale go nie wspiera bo jest opensource i dostępny na każdą platformę systemową co jest sprzeczne z polityką firmy .
Apple nigdy w historii nie miało projektu o kodzie otwartym i przy obecnej polityce miać nie będzie.
Więcej firma apple blokuje , albo próbuje blokować wszelkie działania i projekty opensource.
apple wykorzystuje też x11 choć go nie stworzyło.
Przykładem jest DRM czyli patentowanie oprogramowania, wspólne dziecię apple i microsoftu.

ydk2app (niezalogowany) 07.07.2011 12:44 #187

nie ma linuxa, nie ma mac os x.
natywna przeglądarka dla kde tj; konqreror testowana poza macierzystym systemem, tak jak safari poza mac os.
Może powinien być też test w innych systemach, tylko dlatego, że IE dostało macierzysty system , a powyższe nie.

tomick REDAKCJA 08.07.2011 15:49 #188

@ydk2app: Niestety mylisz się. Część komponentów KHTML została sportowana do Webkita przez właśnie Apple. Na dodatek sam Webkit ma bardzo dużo wspólnego z Apple. Apple również ma swoje otware projekty - na przykład serwer wydruku CUPS, którego używa z Mac OS, ale też praktycznie każda dystrybucja Linuksa. X11 nie jest wykorzystywane w większości programów na platformę Mac. Zazwyczaj pobiera się go jako zależność z MacPorts.

Apple prowadzi wsparcie dla Safari pracującego na Windowsie. Opera i Firefox również działają na Windows i są wspierane przez swoich producentów. Porówanie jest jak najbardziej wiarygodne.

su (niezalogowany) 09.07.2011 18:33 #189

Usuwanie historii jest w każdej przeglądarce...
Tak jak izolacja danych...
Na podstawie moich doświadczeń.

Da Vinci (niezalogowany) 11.07.2011 19:27 #190

Używam dwóch przeglądarek Opera 11.50 oraz Mozilla Firefox 5 ale Opere używam najczęściej, jest wygodna szybka, a w panelu bocznym ma swoje konta pocztowe i w szybki wygodny sposób mogę odbierać i wysyłać maile. Jeśli chodzi o Mozille, to używam jej sporadycznie, jest trochę ciężka i dość długo się u mnie otwiera i używa dość sporo RAMu, wolałem starsze wersje Firefoxa, bo te nowe zrobiły się mułowate. Nieważne czy używacie Google Chrome, Safari, Opere czy Mozille Firefox...każda z nich zawsze będzie milion razy lepsza niż Internet Explorer:D

display (niezalogowany) 12.07.2011 11:57 #191

Mam pytanie o starszy sprzęt
Ktura z nich zdaje Egzamin na 6 ? Dakładnie o najmniejsze zużycie RAm. ( chodzi o 796ram na DDR .)
prosze o odpowiedz starszych użytkowników z każdej prezentowaniej teście przeglądarki. Nie chodzi o gry.
Z góry dziękuje
pozdro

display (niezalogowany) 12.07.2011 11:58 #192

sam nigdy nie trawiłem fierfoxa posiadam opere

Eljash111  12.07.2011 18:11 #193

Firefox i Google Chrome

momentus  13.07.2011 14:27 #194

Eljash111:
A wlasnie ze Opera, bo tak. Kto z nas ma racje? Chyba nasze przyzwyczajenia. I to sa prawdziwe wyniki tego testu. Bo tak.

o90 (niezalogowany) 13.07.2011 17:52 #195

@display
Najmniejsze zużycie ma Firefox 3.6.xx i 5.0. Inne przegladarki, a zwłaszcza ostatnie wersje Opery zużywają jej o wiele więcej.
Na początku, od momentu uruchomienia tego nie widać, ale już po otwarciu kilkunastu stron i pół godzinie pracy różnice są znaczne.

Fafrocel  13.07.2011 21:58 #196

@o90
Jak widać wszystko jest kwestią gustu. Używam Opery m.in. dlatego że jest lżejsza od FF i Chrome.

o90 (niezalogowany) 14.07.2011 02:45 #197

@Fafrocel
Opera zużywa znacznie więcej RAM-u niż FF. Jak się ma dobry komputer to Opera sprawia wrażenie lekkości. Ale już na starszym sprzęcie Opera się zacina.

sla17  14.07.2011 06:41 #198

@o90 - Firefox jest lżejsza, gdy nie zainstaluję do niej żadnej wtyczki :D Czekam na niesypiącą się wersję na moim komputerze, bo reinstalacje, usuwanie profilu i tak nic nie dało, a tak używam numeru 2 na mojej prywatnej przeglądarkowej liście - Chrome ;)

opanujshock  14.07.2011 11:23 #199

Gdyby polaczyli wygode obslugi Firefoxa i szybkosc Chroma, mialbym idealna przegladarke a tak korzystam z nich na przemian ;/

książę (niezalogowany) 15.07.2011 04:32 #200

ja używam google chrome 20 Porshe, to jest dopiero przeglądarka, prosto z Monaco, tylko pomyślę, a ona sama otwiera strony, taka sprytna !!!

wena82 (niezalogowany) 15.07.2011 16:35 #201

każdy jest inny i ma inne wymagania co do przegladarki:) nie wiem czy w ogóle się da internautom dogodzić;) za2sze się haczyk znajdzie;)
Ja osobiście używam Firefoxa i mi psauje jak ulał:D
a znowu mój znajom woli exprler :) ja znowusz nie cierpie;P

wena82 (niezalogowany) 15.07.2011 16:35 #202

każdy jest inny i ma inne wymagania co do przegladarki:) nie wiem czy w ogóle się da internautom dogodzić;) za2sze się haczyk znajdzie;)
Ja osobiście używam Firefoxa i mi psauje jak ulał:D
a znowu mój znajom woli exprler :) ja znowusz nie cierpie;P

mm43 (niezalogowany) 15.07.2011 18:26 #203

Aktualnie korzystam z Opery ale zdecydowanie wyprzeda wszystkie przeglądarki Google Chrome :D;D

takiktoś  17.07.2011 12:59 #204

@książe Ten test jest o ORYGINALNYCH PRZEGLĄDARKACH a nie o przeróbkach. Jak będzie test systemów to będą pisać o Windowsach MX'ach, JG'ach itd. w komentarzach??

Bodzio.ro (niezalogowany) 17.07.2011 14:42 #205

Korzystam z 4ch przeglądarek na moim leciwym kompie najszybsza chrome,najstabilniejszy i przyzwyczajenie FF,explorer i opera siano chociaż do 2003 roku używałem Explorera

magir (niezalogowany) 17.07.2011 16:37 #206

Test na szybkość niestety nie ma w nim nic o komforcie używania
np Opera:
MEGA szybkie przełączenia kart klikając prawy przycisk i kręcąc rolką myszki - nigdy nie mogę zrozumieć czemu konkurencja tego nie zaimplementowała nawet w żadnej wtyczce
Najlepiej zrobione gesty myszy w Operze, najlepiej rozwiązane grupowanie kart, najlepszy manager logowania (nie trzeba klikać ani nic wpisywać wystarczą same skróty klawiaturowe)
Np Firefox:
Ciekawie zrobione podwójne menu które ułatwia odnalezienie potrzebnych skrótów

Jarun (niezalogowany) 17.07.2011 19:04 #207

OPERA, albo Googl

zz (niezalogowany) 18.07.2011 11:12 #208

google chrome musialo zwyciezyc.

mbw (niezalogowany) 18.07.2011 12:30 #209

rozmaitosc ocen tylko wzbogaca przeprowadzony test przegladarek , a uzytkownik i tak najczesciej kieruje sie swoimi przyzwyczajeniami , ktore niezbyt chetnie zmienia...

takiktoś  18.07.2011 19:22 #210

@mbw No nie każdy przyzwyczajenia zmienia tak niechętnie. Ja ostatnio zmieniłem przeglądarkę bez żadnego powodu. A w szybkości między nimi nie widzę różnic. Po prostu.

pablosss (niezalogowany) 18.07.2011 21:04 #211

Moga byc sobie robione testy itd ale dla nie i tak opera jest najlepsza ichodzi najlepiejinajszybciejmchrome jest dla mnie bez wyrazu do tego brak statndartowego menu sprawia wrazenie nie funkcjonalnej przegladarki.

roberthiszpan (niezalogowany) 19.07.2011 04:25 #212

TYLKO GOOGLE CHROME 14,najszybsza ,najlepsza,a próbowałem wszystkie,to zapierd... jak rakieta THE BEST THE THE BEST.
POZDRO Z HISZPANI

takiktoś  19.07.2011 16:10 #213

@Pablosss "brak statndartowego menu sprawia wrazenie nie funkcjonalnej przegladarki." Nie posiada?? Że niby co? Czy ty używałeś tą przeglądarkę?? Ja używałem Chroma i tam takie bynajmniej było.

kat2012 (niezalogowany) 22.07.2011 17:09 #214

używam IE 9 w połączeniu z Kaspersky IS 2012 (blokuje reklamy) + keyscrambler premium = idealne połączenie

IE 9 - jest przejrzysta, bez zbędnych ikonek (podoba mi się minimalizm), szybka (choć nieco szybsza wg mnie jest mozilla 5) i działa na Viście bez problemów :):):)

adsrthedf (niezalogowany) 22.07.2011 23:21 #215

@Banan Zgadzam się.

kaj004 (niezalogowany) 23.07.2011 10:11 #216

Nie wiem jak się spisuje safari pod windowsem ale na os x działa bardzo dobrze lecz i tak ja używam google chrome do przeglondania zasobów internetu lecz do pobierania firefox 5.

pirat777777777 (niezalogowany) 28.07.2011 13:40 #217

oczywiscie explorel najnajnajlepszy do windows 7 home profesionals
led hd

kyuubi860  01.08.2011 04:19 #218

Jak dla mnie Firefox 5 dla tych co mają więcej Ramu , Chrome dla tych co mają mniej .Zawsze używałem firefoxa i chrome sporadycznie , wadą Firefoxa jest zużycie Ramu ale ma wtyczki , i motywy które lubie

inż Tomasz Stanisław Pelczar (niezalogowany) 04.08.2011 23:42 #219

Fantastyczna praca, wspaniały artukuł, wspaniała pozycja naukowa, niezwykle przydatne oraz nowatorskie gdyż na bazie aktualnej pracy naszych komputerowych przeglądarek (parserów i kompilatorów warstwy siódmej ISO/OSI), gratuluję i życzę przyjemnej pracy. Przy nowszej wersji artukułu gdy już te sześć najlepszych obecnie (warto przy okazji wg. mnie wspomnieć o Netscape) przeglądarek, gdy już w większym stopniu i procenie uwględnią WebGL. Pamiętam doskonale ile było problemów (np. Internet Explorer) by na WWW działał prosty skrypt JavaScript a teraz to Microsoft posiada Facebook'a, więc jest potentatem JavaScript na globalnym rynku IT ...

p@wel  05.08.2011 22:38 #220

Chrome na Windows

Safari na MAc

profesorekml  06.08.2011 15:26 #221

Witam. Ja używam Dwóch przeglądarek. System, który używam, to oryginalny Windows 7 64bit. Home Premium, na komputerze stacjonarnym, ale nie o tym chciałem mówić.

1. Google Chrome, bardzo szybka, i wg mnie najlepsza. Najszybciej się otwiera.

2. I.E.9 Pod warunkiem, że mamy orginalny system.
Już mówię, dlaczego właśnie systemowy I.E. 9

Ostatnio zapomniałem zapłacić rachunki za internet, więc moja
sieć Aster, zablokowała mi neta ;) Oczywiście, zasobów nie idzie przeglądać na Google Chrome, za to na I.E. 9 bez problemów wchodzę na pocztę, allegro, oraz inne portale.
- Dużym plusem jest jeszcze to I.E. 9, że gdy znajomi podsyłają mi linki Steam em, to go wklejam w I.E. i wszystko gra

TheBEP (niezalogowany) 10.08.2011 11:34 #222

Witam,
Ja uzywam Chrome od dłuższego czasu. I co? Jestem z niej zadowolony. Ma mało funkcji, ale mi to nie przeszkadza. Dodatków też nie jest za wiele ale mi wystarczają. Głowną zaletą Chrome jest szybkość przeglądania co jest chyba jedną z najważniejszych cech przeglądarek, tak jak i bezpieczeństwo które i tak jest na według mnie wysokim poziomie. Gorzej jest z prywatnością...

Zanmato (niezalogowany) 11.08.2011 19:36 #223

Wasz test jest ściemą! Testowałem 3 przeglądarki: Opera 11.50, Firefox 5.0.1 oraz Google Chrome 13. Firefox u mnie chodzi najszybciej... Opera jest na drugim miejscu... a Chrome to zamulacz totalny (o niebo szybszy od IE, ale wolniejszy od FF). Polecam wam Firefoxa :)

McHush  12.08.2011 17:14 #224

Chrome zawsze był i jest najlepszą i najszybszą przeglądarką!

KtosNIeznajomy (niezalogowany) 12.08.2011 22:28 #225

Jestem bardzo ciekaw u kogo Opera włącza się 3 sekundy, u mnie śmiga aż miło.

JAwohl (niezalogowany) 13.08.2011 19:23 #226

A ja i tak korzystam z Safari z racji przyzwyczajenia po eMacu...
Mnie wystarcza...
Pozdro dla wszystkich

Antonin (niezalogowany) 16.08.2011 17:10 #227

Chętnie bym zobaczył taki większy test przeglądarek z pochodnymi. Typu Chromium, Icecat, Iron, K-meleon.

eS Łódż (niezalogowany) 17.08.2011 13:25 #228

Cóż.... Po pierwsze należy podziękować redakcji za ten test. Po drugie każdy powinien wybrać przeglądarkę, która najlepiej mu odpowiada. Ja po własnych testach (FF, Opera, Chrome) stwierdziłem, że FF stał się dość ociężały, niektóre strony przestał wczytywać prawidłowo ( moich znajomych również). Przetestowałem też Operę, która po dłuższym czasie użytkowania zaczęła się zawieszać, a dodatek Opera ADBlock przestał w ogóle blokować reklamy. Nie byłem chętny na przesiadkę na Google Chrome, Ale po kilku dniach użytkowania nadal uruchamia się szybko i bez problemu, najszybciej wczytuje strony internetowe nawet przy wolniejszym łączu, dodatek ADP beta dobrze blokuje reklamy, strony wczytywane są prawidłowo. Jeden minus, jeśli chce się unikać zapisywania prywatnych danych- niestety trzeba historię czyścić ręcznie. Pozostaję przy Chrome. o IE nie będę się wypowiadać, gdyż służyła zazwyczaj do pobrania innych przeglądarek. Safari nie testowałem a po tym artykule chyba nawet nie zamierzam.

piuytrfghjkl (niezalogowany) 17.08.2011 13:37 #229

@ hasumaster, u mnie niestety Opera się nie sprawdziła, zawieszała się w to jej "Turbo Boost" tylko spowalniało wczytywanie stron, jak już pisałem w poście niżej. Ty sobie używaj Opery. Mnie ona przestała odpowiadać. Mnie zależy na szybkości wczytywania stron, szybkości odpalania się przeglądarki (na starym sprzęcie - Benq a52) Chrome odpala się w około 3 sekundy. A czy jak inni twierdzą "szpieguje" to już nie moja sprawa, nie mam poufnych danych na kompie domowym.

uee (niezalogowany) 17.08.2011 14:32 #230

Mozilla Firefox.

uee (niezalogowany) 17.08.2011 14:32 #231

Mozilla Firefox.

ratselttab  24.08.2011 23:30 #232

Google Chrome ;)

Anonim (niezalogowany) 25.08.2011 11:44 #233

Ja używałem wielu przeglądarek: Chrome, FF, IE, Opera a nawet Safari pod WIN. Zostałem przy FF, jest szybki i bezpieczny. Dlatego go lubię.

Anonim (niezalogowany) 26.08.2011 15:13 #234

a ja mam firefox 4.0 i wole chrome

Anonim (niezalogowany) 27.08.2011 22:21 #235

mam Safari i chwalę. Można porównać szybkością do Chroma, a jak przystało ma przeglądarkę producenta Apple - nie ma lipy. Chrome za często ma awarię, trochędenerwowało mie już to "Kurczę blade, wystąpił błąd"

chiziul (niezalogowany) 07.09.2011 15:11 #236

A ja używam Internet Explorer 9 i jestem zadowolony, gdyż internet jest mi potrzebny wyłącznie do celu przeglądania sieci.

anonim (niezalogowany) 08.09.2011 20:10 #237

a czy mozna zainstalować firefoxa 3.6 bo mi sie wydaje ze skoro to stara wersja to pewnie mam mnostwo dziur

konik_morski (niezalogowany) 22.09.2011 11:41 #238

Najlepsza przeglądarka to ta którą używam! W niej się czuję dobrze i gdyby mi coś nie grało to instalowałbym drugą. Z doświadczenia wiem że raz jest lepsza jedna raz druga. Z upływem czasu jedne firmy gonią drugie i to co dzisiaj jest w CHROMIE jutro będzie w LISIE. Reszta to wariactwo. Kiedyś przesiadłem się z jakieś przeglądarki na drugą którą mam do dziś i to tylko dlatego że pierwsza zniknęła z rynku .

wdore  24.09.2011 18:04 #239

Wcześniej używałem dwóch przeglądarek, ale od kiedy wyszedł Internet Explorer 9 doszedłem do wniosku że jest ok, mi wystarczy i już przy nim zostałem.
ps.
Tak po za tym, każdy ma swoje upodobania
i przyzwyczajenia, a o gustach się nie dyskutuje.

wdore  24.09.2011 18:04 #240

Wcześniej używałem dwóch przeglądarek, ale od kiedy wyszedł Internet Explorer 9 doszedłem do wniosku że jest ok, mi wystarczy i już przy nim zostałem.
ps.
Tak po za tym, każdy ma swoje upodobania
i przyzwyczajenia, a o gustach się nie dyskutuje.

pablos22 (niezalogowany) 25.09.2011 13:16 #241

A mnie chrome odstrasza wygladem wygl;ada jak cukierkowa wersja dla dzieci

fifi1908 (niezalogowany) 26.09.2011 16:34 #242

o dziwo kulturalna rozmowa i na poziomie bez żadnych wojen, oby tak dalej bo po co się kłócić :P Dla mnie numerem jeden jest Firefox :), Chrome rośnie w siłę jak na drożdżach, Opera też jest dobra i trzyma wysoki poziom

nn (niezalogowany) 26.09.2011 22:09 #243

coż za róznica, z której kto przeglądarki korzysta, kiedyś to może i się odczuło różnice w prędkości przeglądarek, teraz to już tylko należy patrzeć, która wygodniejsza i tyle; nawet pod względem bezpieczeństwa nie ma co się rozczulać, którą wybrać, bo i tak wszystkie mają jakieś luki

Anonim (niezalogowany) 03.10.2011 11:21 #244

W teście powinno być jeszcze ujęte która z przeglądarek wyłudza najwięcej danych użytkownika i jaka jest najbardziej samowolna tzn.wykonuje operacje bez wiedzy i zgody użytkownika.Pozdrawiam

xed (niezalogowany) 07.10.2011 11:36 #245

ten co pisze ze mu sie opera uruchamia 1.5s na debianie
co z tego ze tak ci sie uruchamia, tu byla jedna platforma i wszystkie przegladarki na tej samej byly testowane

GarrutoSan  10.10.2011 13:23 #247

Wszystko ładnie, tylko jeden fakt mnie niepokoi.

Wykonywanie testów na komputerze o takich parametrach, to lekka przesada.

Faktem jest, że nie każdy ma taki sprzęt, a wielu użytkowników długo jeszcze mieć go nie będzie.

Testy powinny odbyć się na podstawie zbliżonych możliwości komputerów użytkowników, a nie na podstawie hojności reklamujących się producentów.

motzne trende  16.10.2011 03:32 #248

@garruto parametry kompa użytego w teście wcale nie są nie wiadomo jakie. Powiedziałbym że zwyczajne, ten procek jest chyba słabszy od budżetowego I5 2500k, karta jest zwyczajna nic specjalnego. Moim zdaniem takie testy powinny być robione na jak najmocniejszych kompach aby można było sobie poczytać ile najwięcej da radę wyciągnąć w danej przeglądarce. Gdyby używali zbliżonych parametrów do przeciętnej krajowej to nie byłoby sensu czytać ponieważ wyniki byłyby takie same jak wykonane na własnym.

lunatic Inc. (niezalogowany) 19.10.2011 01:00 #249

Testowałem każdą przeglądarkę IE, FF, Chrome, Safari, K-Meleon i całą masę innych mniej znanych. Nie ma lepszej dla mnie przeglądarki od Opery. Funkcjonalność, szybkość, ochrona prywatności, łatwość zaawansowanej konfiguracji. Z tego co obserwuję będę jej używał przez kolejny rok bo na pewno nic lepszego od opery nie wyjdzie w tym czasie.

Fanfajerrudzielca (niezalogowany) 19.10.2011 17:28 #250

Ja dotąd korzystałem już od ładnych paru lat z "rudego" jednak od wczoraj przeglądam Chromem i jestem mile zaskoczony chodź wiem, że i tak wrócę do "rudzielca" :P

Nick1 (niezalogowany) 10.11.2011 18:25 #251

A ja nadal na Mosaice 0,6 śmigam
xD

Dobry gust (niezalogowany) 11.11.2011 01:29 #252

Chrome nadaje nowej instalacji na danym komputerze id.
Możliwość usuwania cookies jest tylko zmyłką.
Dane z każdego dnia używania przeglądarki przez danego użytkownika są zbierane w inny sposób - użytkownik jest rozpoznawany właśnie po id instalacji samego chroma.
Google jest znane ze zbierania danych i nigdy niczego nie usuwa.
Jeśli już musicie używać produkty google to ograniczcie się do wyszukiwarki ale na innej przeglądarce (i włączcie automatyczne usuwanie cookies przy zamykaniu przeglądarki - wtedy google przy kolejnym włączeniu przeglądarki was nie rozpozna).
Chyba, że uważacie, że analizowanie ludzi jak maszynek jest czymś godnym. Kwestia gustu - mi się to nie podoba.

Ok 77 (niezalogowany) 12.11.2011 16:48 #253

Chrome powstał tylko dlatego bo Google jest znany z tego,
że chce zbierać ogromne ilości danych o użytkownikach (nigdy ich nie usuwając - nawet jak w adwords czy gmail
coś usuniesz i tak to zostaje dla pracowników Google).
Przeglądarki dają bardzo jasne zasady odnośnie wyłączenia gromadzenia historii
(cookie itd.) dlatego Google nie mógł zbierać tych danych i zrobił Chrome'a, który dane zbiera w pominięciem cookies - Chrome nadaje
nawet od początku użytkownikowi ID - odtąd będzie cię śledzić. Jeśli jesteś samcem beta
to ci to nie przeszkadza ale jeśli dbasz o swoją godność to trzymaj się z daleka od tych
aroganckich ludzi spod znaku Google.

Pamiętajcie - Google nic nie zarobi na zrobieniu Chrome'a ponieważ reklamy są wyświetlane tylko na stronach www - nie w samym interfesie wyszukiwarki. Robiąc Chrome'a chodziło im tylko o zbieranie danych.

internaut (niezalogowany) 15.11.2011 10:21 #254

ta przeglądarka jest za*****;) pozdro

bzik123  15.11.2011 16:22 #255

Dla mnie Firefox 8 jest numerem 1. Jest najlepszy!

angelos00 (niezalogowany) 16.11.2011 22:03 #256

Jeżeli według testu czyli tj. w/g redakcji chrome wypadł najlepiej to dlaczego w ocenie programu redakcja daje mu 9.0 a np firefox- owi 9.5 :)

JohnySTW (niezalogowany) 20.11.2011 12:55 #257

Dla mnie Mozilla Firefox jest najlepsza ma wszystko to co jest dla mnie idealne, ewentualnie czasami(ale bardzo rzadko) używam Google Chrome ale to w wyjątkowych okolicznościach. Krótko mówiąc Mozilla Firefox to najlepsza przeglądarka.

JohnySTW (niezalogowany) 20.11.2011 13:06 #258

Fakt Google Chrome jest najszybszą przeglądarką ale ma bardzo mało dodatków, a Firefox ma bardzo dużo tych dodatków i chociaż że jest mniej więcej o sekunde lub pół sekundy wolniejsza to i tak Firefox jest najlepszy. Jak już mówiłem że czasem korzystam w Google Chrome ostatnio prawie nigdy z niej nie korzystam bo nie działa na niej wiele stream'ów lub filmów, na Firefox wszystko działą idealnie.Pozdrawiam o polecam Mozille Firefox. :)

Kingoolka  20.11.2011 18:42 #259

Google Chrome zdecydowanie ;)

mruczek1488  25.11.2011 22:45 #260

Dla mnie najlepszy jest firefox :D Chociaż Opera też jest bardzo dobra

mms7 (niezalogowany) 29.11.2011 14:28 #261

test umarzam za niedokładny, oto moje zdanie:

start i restart powinien być przeprowadzony dla sytuacji gdzie mamy od 20 do 50 kart

dlaczego w teście nie został uwzględnione tworzenie grup złożonych z kilku lub kilkunastu kart dostępne w przeglądarce opera

co do aktualizacji dobrym przykładem jest firefox w którego przypadku wszystkie wersje do wersji 5.6.x były super a następne to porostu pomyłka i nikt normalny orientujący się w temacie nie zaktualizuje fajnej wersji do g*wna

dodatkowo nie podoba mi się to przywracanie kart w google chrome wystarczy nagłe wyłączenie prądu w nieodpowiednim momencie i można sobie darować bo informacja i przywróceniu poszła w holere

Bazik (niezalogowany) 02.12.2011 14:18 #262

Ja mam Mozile Firefox i nie mam zarzutów

pobieraczek (niezalogowany) 04.12.2011 09:33 #263

dla mnie najlepsze to firefox i chrome

Xardas953 (niezalogowany) 16.12.2011 19:15 #264

Zdecydowanie wybieram Opere.

marqx176  17.12.2011 10:06 #265

Mozilla firefox

skpodj (niezalogowany) 17.12.2011 19:47 #266

chrome u mnie chodzi wolno również safari oraz ie

za to najlepiej chodzi firefox i opera

skpodj (niezalogowany) 17.12.2011 19:47 #267

chrome u mnie chodzi wolno również safari oraz ie

za to najlepiej chodzi firefox i opera

Dominik-Wu (niezalogowany) 21.12.2011 15:25 #268

Google Chrome! Opera ma jakieś dziwne zawiechy najnowsza wersja!

Firefox bardziej muli niż Chrome!

Więc Google Chrome wygrywa!

erka456  22.12.2011 12:17 #269

Mi Opera youtobe ścina i muszę firefoxa odpalać ; (

stanmed (niezalogowany) 28.12.2011 19:32 #270

Niestety, ostatnia wersja opery nie drukuje "zaznaczonego"fragmentu strony tekstu jak na monitorze, lecz "ciurkiem" /wyraz za wyrazem ,bez akapitow i odstępów/-podobnie jak w napisanym przeze mnie tekście.Czy jest na to jakiś sposób?

ecax (niezalogowany) 31.12.2011 01:37 #271

Będzie Test przeglądarek 2012 jeśli tak to kiedy? :)

roki20010 (niezalogowany) 31.12.2011 10:37 #272

firefox jest najlepszy kiedyś zainstalowałem chrome i zamulił mi cały komputer.firefox jest szybki i łatwy w obsłudze. to najlepsza przeglądarka

Tanita (niezalogowany) 02.01.2012 15:53 #273

roki20010 ma rację, mam to samo odczucie i zdanie, firefox jest szybka, ładna i przyjemna, prosta w obsłudze a jednak oferuje bardzo dużo możliwości, polecam :)

szymon358 (niezalogowany) 02.01.2012 17:14 #274

Wiedziałem że chrome najlepsze :) Polecam...

T****87**l (niezalogowany) 08.01.2012 17:18 #275

Test jest przestarzały, a wy nadal dajecie go do działu polecane jak już jest firefox 9 (9.0.1) a za jakieś 20 dni ma być ( jak co nie którzy twierdzą przełomowa) 10, a wy nadal pokazujecie test starej 5.
Porażka!!!

enzox (niezalogowany) 11.01.2012 12:21 #276

Nie wiedziałbym, co jest lepsze- Chrome czy Opera. Osobiście wybrałbym Chrome'a, ale to chyba kwestia przyzwyczajenia - obie są naprawdę szybkie. Safari nawet nie będę brał pod uwagę, nie znam jej i nie potrzebuję poznać. Ale Firefox... Zło w czystej postaci. Na dodatek bardzo wolne zło, w porównaniu do Chrome'a zarówno w teście jak i w praktyce jest 2x wolniejszy. Jak ktoś lubi liska, nie mam zamiaru go oczerniać. Ale w czasie, jak on otworzy 300 stron, ja zrobię to z 500 ;)

polopolo1991  15.01.2012 10:05 #277

IDIOCI gadacie o braku prywatności w chrome a sami w wiekszości macie konta na tym debilnym fejsbuku który śledzi ludzi i nawet się z tym nie kryje. chrome nie śledzi, najwyżej zbiera informacje o łączach i danych przeglądarki i jakie strony odwiedzasz by aktualizowac np. pagerank. Jeśli NIE zaznaczysz przy instalacji "Opcjonalnie" przeglądarka będzie się tylko aktualizować i nic więcej i to jest właśnie w porządku.

Bucic  16.01.2012 18:50 #278

@polopolo1991
A nie pomyślałeś o tym, żeby założyć, że narzekający na chrome-spyware nie mają kont na fecebooku?

Dwa - nie wszystkie "smaczki" chrome'a da się wyłączyć. Trzy - nawet gdyby, to zostaje jeszcze kwestia używania przeglądarki firmy, która w rankingu polityki prywatności z ocenami "dobra, średnia, zła" dostała ocenę "otwarcie i aktywnie wroga prywatności".
http://arstechnica.com/business/news/2007/06/google-named-worst-privacy-offender...

Parę lat minęło od tego czasu. Chyba nie muszę pisać, w którą stronę poszła firma, nie?

A tu ciekawostka
http://arstechnica.com/tech-policy/news/2012/01/google-caught-pilfering-kenyan-b...

Lukolek (niezalogowany) 17.01.2012 10:34 #279

CHROME a PRYWATNOŚĆ:
Czy ktoś może doszedł do tego, że w momencie przeszukiwania historii przeglądanych stron, gdy w pole "szukaj" wpiszemy słowo lub słowa, które zostały użyte np. podczas prywatnej rozmowy na facebookowskim czacie, chrome w wynikach wyszukiwania zwróci nam fragmenty tej właśnie rozmowy? TO JEST PRYWATNOŚĆ??? W taki oto sposób możemy przeczytać całą prywatną konwersację osoby, która zalogowana na FB rozmawiała z kimś ze swoich znajomych... Trochę do d... z taką prywatnością.
Temat do rozważań...

Lukolek (niezalogowany) 18.01.2012 10:35 #280

cd. o PRYWATNOŚCI wg Chrome:
to samo co opisałem wyżej, obowiązuje podczas wysyłania poczty e-mail ze strony np. WP, albo odczytywania wiadomości otrzymanych np. na NK...

mattsysdds (niezalogowany) 21.01.2012 21:23 #281

najlepsza wg mnie jest opera jest bardzo funkcjonalna i ma wiele opcji polecam wersje najnowsza 11.60 i rozwojowa 12:)

BURY57 (niezalogowany) 23.01.2012 18:49 #282

Rozszerzenia z KISA nie działają

Wujek sam (niezalogowany) 28.01.2012 10:57 #283

Opera była pierwsza- Firefox był wówczas bardziej poręczny, praktyczny dzięki rozszerzenim, z Liskiem parę lat minęło i pojawił się Chrome- najmłodsze "dziecko" w grupie poważniejszych przeglądarek i zdeklasował liska szybkością, minimalistycznym wyglądem i prostotą obsługi.... pewnie znów parę lat i być może znów " coś się urodzi" Sumując- Chrome.... a jak długo? zobaczymy

Anonim (niezalogowany) 29.01.2012 09:49 #285

erka456 "Mi Opera youtobe ścina i muszę firefoxa odpalać ; (ę

proponuje przejść z html 5 na flash player
http://get.adobe.com/pl/flashplayer/

mam dobrą wiadomość dla czytelników, wiem która przeglądarka jest najlepsza.

wszystkie są najlepsze, nie sorry żadna nie jest, nie sorki to jest ff, nie to jest opera, nie to jest hmmm nie wiem?

wiem czemu to piszecie - nie mając pojęcia o tym która jest "najlepsza" a takowej nie ma - chcecie wyrazić własną opinie na podstawie losowania lub własnych upodobań które polegają na usilnym trzymaniu się konsekwencji - to jedno z najsilniejszych praw które rządzi ludźmi - prawo konsekwencji

gdy idziesz do sklepu i widzisz auto myślisz sobie fajnie by było je mieć ale nie jestem pewny czy będzie dobre
tuż po zakupie nowego auta jesteście już pewni ze jest "najlepsze"

proponuje zdać sobie sprawę że wyścig przeglądarek trwa:

chrome atakuje coraz to nowszymi technologiami i silnikami
firefox trochę zwolnił choć również podkręcił numeracje
IE zdało sobie sprawę ze traci rynek więc atakuje z IE10


która jest najlepsza?
żadna
to kwestia wyboru
ja wybralem chrome, dlatego że posiada najnowsze technologie i wspiera usługi google z których korzystam, ma piaskownice jest "bezpieczna". ale tak na prawde nie jest bezpieczna, bo z niej korzystam.
jeśli zainstaluje wtyczkę czy rozszerzenie, to moja przeglądarka "traci" na bezpieczeństwie, ale jak jej nie zainstaluje to tracę ja na możliwościach.

Mekotron  29.01.2012 09:51 #286

erka456 "Mi Opera youtobe ścina i muszę firefoxa odpalać"

proponuje przejść z html 5 na flash player
http://get.adobe.com/pl/flashplayer/

mam dobrą wiadomość dla czytelników, wiem która przeglądarka jest najlepsza.

wszystkie są najlepsze, nie sorry żadna nie jest, nie sorki to jest ff, nie to jest opera, nie to jest hmmm nie wiem?

wiem czemu to piszecie - nie mając pojęcia o tym która jest "najlepsza" a takowej nie ma - chcecie wyrazić własną opinie na podstawie losowania lub własnych upodobań które polegają na usilnym trzymaniu się konsekwencji - to jedno z najsilniejszych praw które rządzi ludźmi - prawo konsekwencji

gdy idziesz do sklepu i widzisz auto myślisz sobie fajnie by było je mieć ale nie jestem pewny czy będzie dobre
tuż po zakupie nowego auta jesteście już pewni ze jest "najlepsze"

proponuje zdać sobie sprawę że wyścig przeglądarek trwa:

chrome atakuje coraz to nowszymi technologiami i silnikami
firefox trochę zwolnił choć również podkręcił numeracje
IE zdało sobie sprawę ze traci rynek więc atakuje z IE10


która jest najlepsza?
żadna
to kwestia wyboru
ja wybralem chrome, dlatego że posiada najnowsze technologie i wspiera usługi google z których korzystam, ma piaskownice jest "bezpieczna". ale tak na prawde nie jest bezpieczna, bo z niej korzystam.
jeśli zainstaluje wtyczkę czy rozszerzenie, to moja przeglądarka "traci" na bezpieczeństwie, ale jak jej nie zainstaluje to tracę ja na możliwościach.

wazib  04.02.2012 13:09 #287

Nie rozumiem dlaczeego portal poleca test nieaktualnych przeglądarek internetowych. Przecież to jest test sprzed ok. roku. Rozumiem, gdyby powstał nowy test - byłby godny polecenia, ale nie ten.

Przeglądarka (niezalogowany) 07.02.2012 16:44 #288

Google Chrome jest najlepsze, Firefox ma taką wadę że non-stop ma aktualizacje, a Chrome ma plusa takiego że ma fajne dodatki

DeVertus  09.02.2012 12:29 #289

Fakt, test jest już zupełnie nie aktualny jeżeli chodzi o Firefoxa, Chroma i Operę, i ten test nie powinien być reklamowany na stronach przeglądarek do pobrania.
Ale też z drugiej strony coraz mniej portalów IT robi testy przeglądarek ze względu na zbyt szybki rozwój przeglądarek. Więc nie dziwię się, że testerzy z "dobrychprogramów" nie garną się do takich testów, bo po dwóch miesiącach taki test traci ważność. :)

phx84lbn  10.02.2012 13:47 #290

Dla mnie - z racji częstych backupów oraz pracy poza domem - liczą się jedynie przeglądarki posiadające Tryb Portable (Instalacja USB) a tą posiadają jedynie OPERA i COMODO DRAGON (udany klon Chrome'a)

Tyfus (niezalogowany) 09.03.2012 10:17 #291

MSTF.
Popracuj sobie na Linuksie, który jest pisany przez społeczność, a dopiero jak przetestujesz jakikolwiek system lub program tak napisany to zabieraj głos. Pisząc te słowa obrażasz szereg osób, którzy tracąc swój czas wymyślają (piszą) programy lub systemy nie pobierając za to jakiegokolwiek wynagrodzenia. Pracuję od paru lat na Linuksie mam naprawdę frajdę. Przede wszystkim mam legalny system oraz oprogramowanie; zainstalowane są wszystkie programy i system jest gotowy do pracy. Niestety w systemach Windows takiej możliwości nie ma. Trzeba instalować wszystko osobno.

Tyfusik (niezalogowany) 09.03.2012 10:27 #292

hasumaster.
Tylko taki typ jak ty otwiera 50 stron jednocześnie. Piszesz bzdury, że wszystko ci chodzi super.

Tyfusik (niezalogowany) 09.03.2012 10:36 #293

Oner
A ty posiadasz swój rozum. Jeżeli tak to po twoich wypowiedziach tego nie widać.

P (niezalogowany) 16.03.2012 19:12 #294

Najlepszy jest internet explorer 9

3Spot (niezalogowany) 05.04.2012 08:18 #295

Caly ten test nie wyglada najlepiej
zwyklego uzytkownika mamy gdzies programiste mamy gdzies w w zasadzie nie wiem dla kogo wszystkie te testy sa robione ?
Na co komu jakas pseudo-dzialajaca prywatnosc ?
i tak wiadomo ze chromik wszystko googlom "wypapla"
nie ludzcie sie ze kiedykolwiek bedzie inaczej
Jedynie Firefox nadaje sie dla wierkszosci ludzi
bo ma normalne okienka nadaje sie dla ludzi rozrywkowych informatykow zwyklych zjadaczy chleba a nawet businessmanow.

hrnhdnj (niezalogowany) 06.04.2012 08:29 #296

najlepsza to opera bo strony zapamietuje i jest dla mnie najlepsza

Anonim (niezalogowany) 21.05.2012 21:54 #297

OPERA NAJLEPSZA A SAFARI I MOZILLA SŁABIEJ

pawlosWR (niezalogowany) 22.05.2012 10:04 #298

dlaczego porównywany jest najnowszy CHROME 12.0 z jakimś przedpotopowym FF 5.0 ,a nie z FF 12.0 ?

pawlosWR (niezalogowany) 22.05.2012 10:07 #299

przepraszam nie doczytałem daty testu to jest jakiś stary test ,no ale i tak wtedy był już FF10.0

1001miki (niezalogowany) 28.06.2012 19:09 #300

Safari rules

kolobrzeg1 (niezalogowany) 29.07.2012 22:17 #301

Witam serdecznie ciagle czytam tu na forum , uzywam google chrome i SRWare Iron, sa szybkie to prawda i tlumacza na polski jezyk, jest jedna wada ciagly problem z wtyczkami, kilkanascie razy dziennie je daje i ciagle sie psuja , mozilli nie lubie , co doradzicie ???

gorcia (niezalogowany) 03.08.2012 11:16 #302

Dla mojej skromnej osoby , najlepszą przeglądarką jest Maxthon 3. Nie chce nikogo namawiac na instalacje ale przeglądarka swietnie się sprawdza nawet przy 120 mhz procesorze. Po drugie nigdy obciązenie procesora nie przekracza ok 5 % (mam procesor 4200 amd). A po trzecie świetny wygląd.

Arszczur (niezalogowany) 04.08.2012 15:38 #303

W robocie mam starawego kompa, któremu jakiś zły człowiek, buchnął pół pamięci RAM. Firefox się ślimaczy, a po jakimś czasie robi fajt na 4 łapy. Ale to nic, zamykam liska, CCleaner, i od nowa. Chrome częstuje mnie za to komunikatem 'wtyczka plug in przestała działać' i kicha na maksa. Poza tym nie mam siły na programy szpiegowskie, a Chrome lubi wiedzieć co robię i dzieli się z Google. Oczywiście są programy do uspokajania ciekawości Chrome'a, ale ja lubię prostotę. Wystarczy mi ciekawość naszej kochanej Władzy, oby panowała w kółko. Spróbuję Opery.

Masseykaxd (niezalogowany) 06.10.2012 10:14 #304

Google Chrome najlepsze.

frf (niezalogowany) 08.10.2012 23:34 #305

wywaliłem chrome i Firefox i odrazu lepiej 0 dodatków i spokuj
zwykły explorer działa 100 szybciej

PiotrekITspecjalist (niezalogowany) 23.10.2012 15:29 #306

Moim zdaniem, lubie miec otwartych duzo kart :)

IE explorer nie jest taki tragiczny jak go malują nazwalbym go raczej nie dorozwiniety.
Mozilla dziala fajnie ma kilka problemow z zgodnoscia ale IeTab je rozwiazuje zajmuje dużo miesca w pamieci i czasami sie wiesza.
Opera ... kiedyś używalem :P ale przeszedłem na(nastepny punkt)
dziala szybko i bezproblemowo lubie ja.
chrome technicznie najlepsza, i najlatwiesza w uzytku przez sklepp google zyskuje ogromny plus... jest jedna rzecz ktorej w niej nie lobie. Ulubione i historia zapisana na serwerze. ogolnie polecamI teraz gwiazda wieczoru SAFARI ... przegladarka jest uposledzona, jakas okrojona i czuc wrecz ze beznadziejna ... czy tak jest do konca nie wiem. bo nie wytrzymalem z nia dlugo po 20 min poszla precz ... nie polecam

henryk8 (niezalogowany) 10.12.2012 01:12 #307

a ja mam safari i na moje potrzeby daje radę ,jest bez zbednych bajerow co cały monitor prawie zasłaniają, i co wazne jest inna

Dox (niezalogowany) 17.12.2012 16:29 #308

Po co mi Firefox z dziurą którą niedawno załatał, po co mi Opera która się zawiesza, po co mi Torch który ma dodatki niepotrzebne np. takie jak Torent który wolno działa ,że wole sto razy osobno używać uTorenta do ściągania, po co mi Maxthon który w istocie tylko ładnie wygląda, nie mówiąc już o IE tej najbardziej dziurawej istocie czy też Safari... Jeżeli mam SRWare Iron przeglądarkę która jest obecnie najlepsza moim zdaniem na rynku. Przeglądarka XXII wieku!.
Najważniejszym celem SRWare Iron jest bezpieczeństwo, anonimowość i szybkość.
W SRWare Iron wyeliminowano takie funkcje Szpiegowskie które posiadała
i posiada przeglądarka Google Chrome jak: Client-ID (nadawanie unikalnego identyfikatora użytkownikowi),
Timestamp (przechowywanie dokładnej daty instalacji), podpowiedzi wyszukiwania, alternatywne strony błędów,
raportowanie błędów, RLZ-Tracking (przesyłanie zaszyfrowanej daty pobrania aplikacji),
Google Updater oraz URL-Tracker.
Przeglądarka przede wszystkim oprócz anonimowości użytkownika oraz okna Incognito, posiada tzw. Sandbox który oddziela ją od systemu operacyjnego, także np: gdy Hacker złamałby zabezpieczenia Chrome to i tak nic nie będzie mógł zrobić...
Natomiast co do przeglądarki Comodo Dragon i w ogóle do całego Comodo,
to mogę się tylko wypowiedzieć na temat który już bardzo dawno i niejednokrotnie był poruszony
i omawiany przez wiele osób na niejednym Forum, że całe te Comodo łącznie z Firewall
to jeden Wielki Umiejętny Szpieg, który chroni od wszystkich potencjalnych zagrożeń,
lecz sam inwigiluje użytkownika. Nigdy nie miałem zaufania do Comodo i mieć nie będę. Polecam przeglądarkę SRWare Iron która nie lubi jednak zbędnych dodatków i rozszerzeń i może być wykorzystana w sieciach internetu do ważnych zadań. Pokłon dla Twórców!.

sciepa (niezalogowany) 03.01.2013 02:54 #309

Ja jeszcze dodam, ze do tego Irona zamiast Google uzywam Ixquick.

andrzejjajko  09.01.2013 20:54 #310

jak u mnie opera bierze pamieć ram ponad 2.5GB a mam 4GB pamieci ram maxymalnie więc testy były robione tak na sztuke czyli kilka minut były uruchomione karty i opera mało pracowała a w realu jak się urzywa to jest inaczej i z czasem rośnie ilość wykorzystania pamieci ram. może wysłać wam zrzut ekranu

adamPOLAND (niezalogowany) 17.01.2013 20:30 #311

jeśli chodzi o przeglądarki to najszybsza jest maxthon,mało zasobów pobiera,jeśli chodzi o firefox to badziewie,które chodziło dobrze jak miało starą wersję,a teraz zrobili najnowszą,ze jak chciałem korzystać,to stronę wczytało np nk albo facebook ale jak dałem na zaloguj się i zaczęło się ładowanie to firefox się zawieszał za każdym razem,komputer mam mocny ale u mnie firefox i chrome sa na ostatnim miejscu,chroma nie nawidzę dlatego,że nie można wyłączyć w żaden sposób zasranego trybu incognito,bo on mi nie jest potrzebny

u mnie na 1 miejscu to maxthon 4,później opera,ie 10,nawet znalazła się lunaspace która też jest szybka i pobiera mało zasobów,i tam dalej to już są te które kiedyś były najlepsze a teraz są zgorszone,czyli chrome i firefox

pozdrawiam wszystkich,niestety już tu nie wejdę,ponieważ weszłem po co aby pobrać lunaspace,ale dodać tutaj mój wpis
narazie forumowicze

najlepszyirefox (niezalogowany) 27.01.2013 11:09 #312

oczywiscie ze firefox jest najlepszy

pityy (niezalogowany) 13.04.2013 22:52 #313

Od lat używam w domu Operę. W pracy używam Chrome - wymóg pracodawcy i wygodniejszą w obsłudze wydaje mi się Opera.Ostatnio założyłem sobie konto w ZUS PUE i tu ciekawostka:
z przeglądarki Opera nie można zalogować się do własnego konta na platformie ZUS-u.Wysłałem zapytanie do obsługi technicznej ZUS i otrzymałem odpowiedź,że ta przeglądarka nie jest obsługiwana,bo...jest mało popularna.Normalnie ręce opadają,
polski typ myślenia,"zusowscy" ignoranci.

Adebaxen (niezalogowany) 09.05.2013 18:51 #314

Mozilla Firefox to najgorsze ścierwo.Google Chrome to najlepsza przeglądarka,ewentualnie opera.One gniotą konkurencję w przedbiegach.

PatroKwasi (niezalogowany) 29.05.2013 16:10 #315

Po mojemu Opera jest najlepsza. I jerzeli chodzi o 64 bitowa to jako jedyna w maire stabilna.

janusz16  18.06.2013 12:30 #316

Chrome u mnie nr 1 chociaż chwieje się na youtube i twitter ale przejrzysta i wolna od tych okieneczek i gów****ych przycisków które zajmują 30 % strony na Firefox , na youtube i twitter bardzo płynnie chodzi testowa Opera15 i mam ją z boku

KK (niezalogowany) 30.06.2013 15:45 #317

Dla mnie najlepsze jest chrome bo szybko otwiera i ładuje strony a nie jak opera.

Max161103 (niezalogowany) 28.07.2013 16:15 #318

Dla mnie najlepsze są: Mozilla Firefox,Opera,Google Chrome te przeglądarki spełniają moje wymagania

Jakubjank (niezalogowany) 18.08.2013 09:34 #319

Osobiście korzystam z Internet Explorer 8 (dla sprzętów dotykowych, chociaż sam przyznam się, że nie posiadam dotykowego ekranu) sprawdza się idealnie. Działa on tylko na Windows 8. Na 7 go nie sprawdzicie.

dymsza4  04.09.2013 06:34 #320

Czytam wasze komentarze i normalnie poziom przedszkolaka w większości wypowiedziach żenada . Po to są rożne przeglądarki żeby każdy sobie wybrał dla siebie odpowiednia tyle z mojej strony.

maciek777  21.12.2013 15:40 #321

wole swojego firefoxa 19.0.2

Ruru (niezalogowany) 27.01.2014 02:36 #322

Szanowni państwo. To był test na windowsie. Szczerze używając maka, safari najlepiej na nim śmiga, bo jest typowo pisana pod ten system. FF tez niezle chodzi. Opera niedomaga. IE nie instalowalem. Chrom nie wiem czemu zjada cale 2gb pamieci, cos jest pojechane w optymalizacji. Jeszcze powinien byc test na jakims linuksie… : )

StarterX4  29.01.2014 16:22 #323

na różnych systemach testowałem różne przeglądarki: Na OS X = Safari, Na Linux i Windows = Firefox :)

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.