Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Testujemy Google Inbox, czyli czy potrzebujemy kolejnej rewolucji skrzynki pocztowej

Idea działania elektronicznej skrzynki pocztowej jest prosta, otrzymujemy maile, przekazujemy je dalej, tworzymy własne wiadomości. Aby nie pogubić się w chaosie nadmiaru wiadomości możemy je przenosić do odpowiednich folderów, bądź przypisywać im odpowiednie etykiety. Na to drugie rozwiązanie, od początku postawiła firma Google, w swoim webowym kliencie pocztowym, czyli popularnym Gmailu.

Kolejnym krokiem w ewolucji poczty od Google było wprowadzenie systemu priorytetów wiadomości. Specjalny algorytm bazujący m.in. na tym, które maile otwieramy, jako pierwsze, na które w pierwszej kolejności odpowiadamy przypisuje im jeden z trzech priorytetów (Important and unread, Starred, oraz Everything else). Jak łatwo się domyślić, algorytm nie zawsze potrafi prawidłowo określić "ważność" naszych wiadomości, na szczęście otrzymaliśmy możliwość korygowania jego pracy.

Pomysłowość firmy Google nie zna jednak granic i kolejnym krokiem w ewolucji ich elektronicznej skrzynki pocztowej było dodanie „inteligentnych” kart tj. Primary, Promotions, Social, Updates oraz Forums. Po raz kolejny do pracy zaprzęgnięty został specjalnych algorytm, tym razem przypisujący nasze wiadomości do odpowiedniej karty. Rozwiązanie to, podobnie jak wcześniej wprowadzony system priorytetów, nie za każdym razem działa poprawnie. Po raz kolejny została nam "żmudna praca", poprawiając efekty działania algorytmu. Myli się jednak ten, kto sądzi, że raz przeniesiona wiadomość od konkretnego nadawcy, „nauczy” algorytm przypisywania jej do właściwej karty – raz przypisze on nasz mail do właściwej karty, innym razem umieści go zupełnie gdzie indziej. Gdzie tutaj sens, gdzie tutaj logika?

W tym miejscu część osób powie stop, przecież wpis miał dotyczyć nowej usługi firmy Google a nie opisu rozwiązań, które są dostępne w Gmailu od dawna.
Takie wprowadzenie nie jest jednak bezcelowe, wprowadzane kolejno rozwiązania stanowią podstawę działania nowej usługi.

Google Inbox, czyli co to właściwie jest?

Czym wyróżnia się Google Inbox, oprócz tego, że stanowi oddzielną od Gmaila usługę? Idea jest prosta, każdy mail traktowany jest, jako osobne zadanie, które możemy oznaczyć, jako wykonane (Mark Done), albo odłożyć na później (Snooze Until…) – wówczas pojawi się ono ponownie, w ustalonym przez nas czasie.
Możemy je również przypiąć na stałe do głównego ekranu Google Inbox. Tak przypięte wiadomości łatwo odnaleźć wśród nowych zadań, wystarczy na ekranie wcisnąć odpowiedni przycisk.

Wszystkie maile na podstawie zawartości przypisywane są do odpowiedniej kategorii.

Z moich obserwacji wynika, że część maili jest segregowana poprawnie, część należy przypisać samodzielnie do właściwej kategorii. W przypadku nowych maili, o ile nie otrzymujemy ich w znaczącej ilości, nie ma problemu z ręczną segregacją. A co ze starszymi wiadomościami, lub nowymi, które otrzymujemy w pokaźnej ilości? Cóż tutaj sprawa się komplikuje, owszem możemy je posortować, ale przez to tracimy cenny czas. Jak na nowe rewolucyjne rozwiązanie, które ma uprościć korzystanie z poczty email to niezbyt rozsądny pomysł. Ktoś powie, że to zwykłe lenistwo, co to za problem przypisać nasze wiadomości to właściwej kategorii, cóż uważam, że są ważniejsze sprawy niż pilnowanie czy algorytm prawidło przypisuje nasze maile.

Dostęp do wszystkich kategorii mamy w wysuwanym menu po lewej stronie, znajdziemy tam również własne etykiety wiadomości utworzone w programie Gmail.

W menu głównym mamy również szybki dostęp do utworzenia nowej wiadomości i powiadomienia, opcje te dostępne są po kliknięciu przycisku z plusem, w prawym dolnym rogu. Oprócz tego odnajdziemy tam również nasze kontakty (dobierane w moim odczuciu na zasadzie losowej) – oczywiście nie wszystkie.

Z założenia Google Inbox ma być również naszym asystentem, wyszukując w sieci aktualny status naszych zadań. Przykład? Kupując bilet lotniczy nasz asystent poda nam godzinę odlotu i inne niezbędne informacje z tym związane. Dokonując zakupów, wszystkie maile automatycznie trafią do odpowiedniej kategorii, a jeżeli oczekujemy na przesyłkę, Google Inbox sam sprawdzi jej aktualny status.

Rozwiązanie na pierwszy rzut oka wygląda na przydatne, ale czy tak naprawdę go potrzebujemy? Ja potrafię sobie poradzić samodzielnie.

Jak na rewolucyjne rozwiązanie, usługa Google Inbox jest bardzo uboga w funkcje konfiguracyjne, brakuje chociażby możliwości automatycznego dodawania podpisu do wiadomości. Tak naprawdę jedyne, co możemy dowolnie konfigurować to lista kategorii.

Podsumowanie

Pora przejść do krótkiego podsumowania. Nowa usługa, opierająca się na „zmianie” naszych maili w zadania, jakoś do mnie nie przemawia. Wynika to poniekąd stąd, że jestem osobą, która nie ma problemów z utrzymaniem porządku w skrzynce pocztowej. Jeżeli jakiś mail nie jest u mnie zarchiwizowany to znaczy, że jest to „sprawa”, z którą muszę się najpilniej rozprawić. Po drugie, nie jestem do końca przekonany czy tak naprawdę potrzebne nam są te wszystkie algorytmy i asystenci. Jeżeli ktoś sam nie potrafi zapanować nad swoimi rzeczami, żaden – nawet doskonały algorytm nie zrobi tego za niego. Nowej usługi od Google jednak całkowicie nie skreślam, pozostanie ona dla mnie ciekawostką, do której mam zamiar od czasu do czasu zaglądać.

Jeżeli komuś chciało się przeczytać ten długi i nudny wpis, dziękuję. Jeśli znalazłeś literówkę, błąd, bądź po prostu uważasz, że coś zostało źle opisane, napisz o tym w komentarzu. 

oprogramowanie internet inne

Komentarze

0 nowych
DjLeo MODERATOR BLOGA  17 #1 14.11.2014 00:18

4 raz podchodzę do Inboxa i po prostu nie daję rady. Kompletnie nie potrafię się odnaleźć w nim. Pojawia się mi o jakieś x wiadomości mniej na ekranie — nerw. To niby uczenie się — taa, działa jak krew z nosa. Mam nadzieję, że nie zmuszą mnie prędko do korzystania wyłącznie z tego czegoś. Dam mu jeszcze szansę, ale póki co jestem na nie.

Autor edytował komentarz.
Hrustus   7 #2 14.11.2014 01:25

Kurde, tak czekałem na zaproszenie a teraz to już sam nie wiem.... ;|

Wioskowy Głupek   3 #3 14.11.2014 07:21

Po dwóch dniach odinstalowałem. Jak dla mnie zwykłego odbiorcy poczty mailowej zbyt "skomplikowane". Może sprawdzę za jakiś czas...

dr.boczek   7 #4 14.11.2014 09:04

ja odniosłem podobne wrażenie, szału nie ma póki co, niezbyt szybkie to jest a w dodatku za bardzo przypomina ma google+

Waka   7 #5 14.11.2014 09:05

A macie może zapro do rozdania? Jeśli tak to tutaj jest mój mail rjchpl(a)gmail.com xD

  #6 14.11.2014 09:10

Spróbowałem i... ciągle odpalam Gmaila, a nie inboxa. Tak webowo jak i na telefonie. W moim przypadku to się nie sprawdza, taka proteza poczty i kalka z listą zadań.

Waka   7 #7 14.11.2014 10:13

Dzięki za podsumowanie czym jest Inbox. Na innych portalach pisali, że to następca GMaila i tyle w temacie. Teraz już wiem z czym to się je. Czytając opis i Wasze komentarze dochodzę do wniosku, że będzie to kolejna nieudana rewolucja jak Wave czy Buzz.

Wygląda na to, że Inbox to proteza menadżera zadań do klienta poczty. Traktowanie wiadomości jako zadań to według mnie zbędny ficzer. Automatyczne sortowanie wiadomości też jest średnio przydatne. Jak ktoś dostaje dwie wiadomości na dzień to nie potrzebuje takiego czegoś, a jak dostaje je w znacznych ilościach to ręcznie skonfigurowany filtr będzie lepszy od jakiegoś odgórnie narzuconego algorytmu.

Asystent to teoretycznie dobry pomysł, ale czy to w ogóle pasuje do klienta poczty? Równie dobrze mogliby dorzucić tutaj mikroblog, tak samo pasuje. A nie, czekaj... już takie coś próbowali wprowadzić i nazywało się to Google Buzz i było kompletną klapą. Poza tym zastanawia mnie czy dadzą radę zintegrować to ze wszystkimi przewoźnikami, kurierami, dostawcami itd. i ile im to zajmie czasu? Bo jak to nie będzie się dobrze sprawować to równie dobrze mogłoby tego nie być.

Czyli w skrócie Inbox wydaje się dziwnym i przekomplikowanym mariażem klienta poczty z menadżerem zadań. Do tego tego interfejs rodem ze stron na urządzenia mobilne. Nie widzę zbytniej przyszłości dla tego produktu. Jedyne dwa dobre ficzery jakie tutaj widzę to przypinanie wiadomości i odkładanie ich na później... ale to równie dobrze mogliby dać w GMailu.

rgabrysiak   11 #8 14.11.2014 16:25

Przed napisaniem wpisu, przeszukałem sieć po kątem ocen nowej usługi i większość z nich jest zdecydowanie pozytywna. Myślałem, że tylko ja nie rozumiem jej idei, teraz widzę, że jest inaczej.

Mam naiwną nadzieję, że Google Inbox pozostanie w fazie eksperymentu i w przyszłości nie zastąpi całkowicie Gmaila. Znając jednak dokonania Google wszystkiego można się spodziewać.

@Hrustus : Jeżeli tylko będziesz miał możliwość, przetestuj Google Inbox, może akurat tobie przypadnie on do gustu.

W kwestii zaproszeń, z chęcią bym się nimi podzielił, jednak w webowej wersji Google Inbox nie widzę takiej możliwości, a do mobilnej nie mam dostępu.
Jeżeli ktoś mnie oświeci, jak wysłać zaproszenie z webowej wersji, to z góry dziękuję.

Autor edytował komentarz.
yuwo   7 #9 14.11.2014 20:23

Testowałem Inbox przez kilka dni. I wróciłem do standardowej apki Gmaila, szczególnie, że po ostatniej aktualizacji naprawdę nieźle się prezentuje. Inbox wymaga, moim zdaniem, zbyt dużej rewolucji w "nawykach" mejlowych. Technicznie apka może i jest dopracowana, ale jej idea do mnie nie przemawia.

Inbox może się sprawdzić u osób, które załatwiają dużo spraw mejlowo i je muszą ogarnąć i rozłożyć w czasie. Dla zwykłego użytkownika, ta usługa nic nie wnosi.

rgabrysiak   11 #10 14.11.2014 22:32

@yuwo: Ja mam odczucie, że im więcej wiadomości otrzymujemy tym usługa jest mniej przydatna, albo inaczej nie wprowadza niczego rewolucyjnego, czego nie można osiągnąć w tradycyjnym (webowym) kliencie pocztowym. Nie wspominając o programach typu Outlook.

Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że Google Inbox to w pewnym stopniu przerost formy nad treścią. Ale przynajmniej jest się czym pochwalić, czego nie posiada konkurencja.

Autor edytował komentarz.
underface   14 #11 09.12.2014 23:22

jak dla mnie to albo jestem za głupi na tego inboxa. Albo mam beznadziejną korespondencję mailową, albo rozumie to tylko google i osoby, które traktują każdą nowinkę jako super extra nowość