TinkerTool to aplikacja umożliwiająca dostęp do wielu ustawień systemu Mac OS X i niektórych dostarczonych z nim programów, które są ukryte i nie da się ich znaleźć z poziomu Preferencji Systemowych. Wśród takich ustawień znajdują się niestandardowe położenia Docka oraz zmiana jego wyglądu, pokazywanie ukrytych plików w Finderze, zmiana czcionek systemowych, lista programów uruchamianych po zalogowaniu użytkownika i wiele innych przydatnych opcji.
Ustawienia zmienione z poziomu tego narzędzia mają wpływ tylko na konto użytkownika, z którego został uruchomiony program. Dzięki temu narzędzie może być bezpiecznie używane również w systemach sieciowych, gdzie użytkownicy nie mają uprawnień administratora. Program nie zmienia komponentów systemu, więc nie ryzykujemy zmiany integralności i nie ryzykujemy negatywnego wpływu programu na działanie systemu po aktualizacji.
Wszystkie ustawienia można jednym kliknięciem wyzerować i wprowadzić ustawienia fabryczne systemu lub ustawienia używane przed zainstalowaniem programu. TinkerTool nie uruchamia żadnych procesów w tle, operuje jedynie na konfiguracji systemu. Użytkownicy Mac OS X 10.6 mogą się spotkać z uboższym zestawem opcji, ponieważ obecna wersja narzędzia wspiera tę wersję systemu dopiero „wstępnie”.