To naprawdę lekki Linux: CRUX 3.3 dla tych, co nie lubią systemd i cenią prostotę

To naprawdę lekki Linux: CRUX 3.3 dla tych, co nie lubią systemd i cenią prostotę

15.02.2017 10:33, aktualizacja: 15.02.2017 11:06

Macie dość tych wielkich, tłustych pingwinów z systemd,pulseaudio i przerośniętym systemem pakietów? A przecież nawettzw. „lekkie dystrybucje” Linuksa nierzadko bazują Ubuntu, swoją„lekkość” uzasadniając zastosowaniem jakiegoś lekkiegopulpitu, w rodzaju LXDE. Tym wszystkim, którzy cenią sobieprawdziwą prostotę i lekkość, uniksową filozofię pracy zkomputerem, polecić możemy klasyczną dystrybucję CRUX. Jej nowewydanie 3.3 jest już do pobrania – ISO na architekturę x86-64 totylko 555 MB, które zainstalujemy bez problemów nawet nakomputerach z UEFI.

Nowa wersja Cruxa nie przynosi jakichś radykalnych zmian –deweloperzy trzymają się sprawdzonej konfiguracji GNU/Linuksa,odświeżając przede wszystkim pakiety. Ktoś mógłby zapytać, poco w takim razie wydawać nową wersję, czy nie wystarczyzaktualizować pakietów? Problem leży w tym, że ważne bibliotekisystemowe zostały zaktualizowane do nowych wersji, nie zawszebinarnie kompatybilnych ze starymi – i taka aktualizacja możetymczasowo popsuć system.

Staroszkolna instalacja
Staroszkolna instalacja

Dostajemy więc najświeższy stabilny kernel4.9.6 (w poprzedniej wersji 4.1), łańcuch budowania w składktórego wchodzą kompilator gcc 6.3.0 (poprzednio 5.2), bibliotekaglibc 2.24 (poprzednio 2.22) i narzędzia binutils 2.27 (poprzednio2.25). Od strony serwera grafiki mamy Xorg-server 1.19.1 i Xorg 7.7.Domyślnym środowiskiem graficznym jest wciąż Openbox (3.6.1), aza podstawową przeglądarkę robi Firefox 51. Nowa wersja przynosiod razu wsparcie dla maszyn z UEFI, obraz ISO zawiera pakietyefibootmgr i grub2-efi.

Jedną istotną nowością jest zwiększenie bezpieczeństwainstalowanego oprogramowania. Mechanizm zarządzania pakietami, którywykorzystuje tu znany z BSD system portów, doczekał się obsługicyfrowych podpisów,które zastępują dotychczas wykorzystywane sumy kontrolne MD5.Dzięki temu możemy być pewni, że aktualizując oprogramowaniepoleceniem pkgmk -d -u otrzymamy nie tylko najświeższe pakiety, aleteż takie, przy których żadna strona trzecia nie majstrowała.

Jeśli chcecie wypróbować więc dystrybucję, w której nie machyba niczego zbytecznego, a systemd zostanie wprowadzony dopieropo trupach deweloperów,kochających prosty system skryptów, to zapraszamy na stronęprojektu (i pobieranie przez udostępnionego tam torrenta). Potem pozostaje tylko zapoznać się z dokumentacją (Handbook3.3) – to jest Linux, który wymaga uważnego czytania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (100)