Twórcy Ubuntu wypowiadają wojnę uniwersalnym aplikacjom Microsoftu

Twórcy Ubuntu wypowiadają wojnę uniwersalnym aplikacjom Microsoftu

Twórcy Ubuntu wypowiadają wojnę uniwersalnym aplikacjom Microsoftu
05.05.2015 11:03, aktualizacja: 05.05.2015 11:15

Microsoft i jego uniwersalne aplikacje, które pojawia się w Windows 10 niebawem zyskają przeciwnika. Canonical wraca do projektu hybrydowego urządzenia – smartfona, który po podłączeniu monitora, klawiatury i myszki zmieni się w pełnowartościowy komputer. Premiera jeszcze w tym roku.

Windows 10 sprawi, że smartfony działające pod jego kontrolą staną się namiastką komputera. Wystarczy, że podłączymy monitor, myszkę i klawiaturę. Aplikacje uniwersalne zainstalowane na smartfonie same przystosują się do większego ekranu, zmieni się ich interfejs, ale nadal będziemy mieli do czynienia z tą samą aplikacją. Pomysł naprawdę ciekawy i warty uwagi. Jednak Microsoft nie był pierwszy, już prawie 2 lata temu Canonical zapowiedział urządzenie o podobnych możliwościach.

Obraz

Ubuntu Edge miał być hybrydowym urządzeniem, po podłączeniu zewnętrznej klawiatury, myszki i monitora ten smartfon miał zmienić się w pełnowartościowy desktopowy komputer. Twórcy obiecali, że zrealizują ten projekt, tylko muszą zebrać 32 milionów dolarów w serwisie crowdfundingowym Indiegogo. Początkowo kampania cieszyła się dużym zainteresowaniem, ale pod koniec było widać, że cel nie zostanie osiągnięty. Ostatecznie zabrakło aż 19 milionów dolarów i ambitne plany Canonical skończyły się równie szybko jak się zaczęły.

Możliwe, że to właśnie ostatnie zapowiedzi uniwersalnych aplikacji od Microsoftu sprawiły, że twórcy Ubuntu zdecydowali się powrócić do swojego ambitnego projektu. Hybrydowy smartfon od Canonical miałby pojawić się jeszcze w tym roku. Nie wiemy nic o specyfikacji nadchodzącego urządzenia. Twórcy wspomnieli, że z pewnością nie dostaniemy mocy obliczeniowej komputera, ale wydajność będzie na zadowalającym, wysokim poziomie. Oczywiście wysokim jak na smartfona, a więc zyskamy komfortową pracę z przeglądarką internetową, pakietem biurowym, mniej rozbudowanymi aplikacjami i grami. Co najważniejsze, dla sporego grona użytkowników taka wydajność będzie w zupełności wystarczająca.

Firmie Canonical jak najbardziej może się udać. Posiada ona już środowisko graficzne, które może działać na wielu urządzeniach o różnej przekątnej ekranu. Ta sama aplikacja miałaby dostosowywać się do urządzenia, jak i wielkości ekranu. Przykładowo aplikacja uruchomiona na komputerze miałaby interfejs przystosowany do obsługi z wykorzystaniem myszki i klawiatury, a dodatkowo interfejs byłby bardziej rozbudowany, chociażby wyświetlanych byłoby więcej informacji niż na smartfonie.

Kibicujemy projektowy Canonicala. Chcielibyśmy zobaczyć walkę między twórcami Ubuntu, a Microsoftem. Wyścig mógłby pozytywnie wpłynąć na jakość obu produktów. Dodatkowo już niejednokrotnie się przekonaliśmy, że Microsoft wydaje świetne produkty, gdy na plecach czuje oddech konkurencji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)