UE ujednolica przepisy, będzie można zwrócić produkt cyfrowy i kupiony na aukcji internetowej

UE ujednolica przepisy, będzie można zwrócić produkt cyfrowy i kupiony na aukcji internetowej

16.01.2013 13:24

W sieci ponownie pojawiły się kolejne analizy uchwalonej 23 czerwca 2011 roku, przyjętej 25 października i opublikowanej 22 listopada 2011 dyrektywy 2011/83/UE w sprawie praw konsumentów, która to ma ujednolicić przepisy obowiązujące na rynkach handlu drogą elektroniczną, w tym również aukcji internetowych. Artykuł 28 rozdziału pierwszego dyrektywy daje państwom członkowskim czas do 13 grudnia tego roku na wprowadzenie nowych przepisów do swojego prawa, dalsze zapisy dają kolejny rok na wcielenie ich w życie.

Nowa dyrektywa przewiduje między innymi, że będziemy zawsze mieć 2 tygodnie od momentu doręczenia przesyłki, a w przypadku zamówienia kilku od momentu odebrania ostatniej z nich, na zwrot towaru, jeśli nie będzie on nosił znaków użytkowania (obecnie jest to 7-14 dni od wysłania). Co ważne, możliwość zwrotu bez podania przyczyny będziemy mieć również w przypadku kupna na aukcji internetowej. Sprzedawca będzie miał 14 dni na zwrócenie nam pieniędzy, ale prawo zobowiąże go do pokrycia kosztów transportu jedynie wtedy, gdy klient wybrał najtańszą opcję. Odesłanie towaru sprzedawcy odbywa się zawsze na koszt kupującego. Warto również zaznaczyć, że „zwracać” będzie można także towary cyfrowe, ale tylko do momentu pobrania plików. Skończyć się ma również naciąganie klientów na koszty przesyłki, zawyżone koszty połączenia z infolinią sklepu, podbijanie opłat manipulacyjnych przy płatnościach elektronicznych i brak informacji o kosztach przesyłki. Za towar, do momentu dostarczenia do rąk nabywcy, odpowiadać będzie sklep. Te same zasady obowiązywać będą w całej Unii Europejskiej.

Obraz

Teoretycznie ujednolicenie prawa zachęcić do kupowania przez Internet i „rozkręcić” tę formę handlu przez zapewnienie potencjalnym klientom komfortu psychicznego. jasne określenie odpowiedzialności obu stron ma oczywiście zmniejszyć do minimum pole do spierania się, a jednolite prawo znieść granice zakupowe między krajami członkowskimi. Aby jeszcze bardziej zachęcić do zakupów przez Internet, pod koniec 2014 roku uruchomiona ma zostać platforma umożliwiająca rozwiązywanie sporów gwarancyjnych przez Internet. Stronami będą mogły być osoby z różnych krajów, nawet jeśli nie mówią w tym samym języku. Jeśli więc wszystko się uda zrealizować zgodnie z założeniami, w 2015 będziemy mogli bez obaw robić zakupy i licytować na aukcjach internetowych nie wychodząc z domu, również na zagranicznych portalach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)