UKE informuje, które dekodery telewizji naziemnej spełniają wymogi

UKE informuje, które dekodery telewizji naziemnej spełniają wymogi

18.12.2012 12:16, aktualizacja: 18.12.2012 18:34

Urząd Komunikacji Elektronicznej id 1 października do 15 listopada sprawdzał, które oferowane w Polsce dekodery do odbioru sygnału telewizji naziemnej spełnia normy w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej. Celem było określenie, czy urządzenia nie wywołują zaburzeń, które miałyby wpływ na inne urządzenia w okolicy, posiadają odpowiednie oznaczenia zgodności CE i deklarację zgodności z wymaganiami zasadniczymi wystawioną przez producenta, a także czy są odpowiednio energooszczędne (wytyczne Ekoprojektu). 27 urządzeń testowano w laboratoriach Urzędu, egzaminu nie zdało zaledwie 6 urządzeń:

  • Apollo AHD 115 — nie spełnia wymagań w zakresie natężenia pola zaburzeń
  • Korr HD 128 (na zdjęciu) — nie spełnia wymagań w zakresie napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach sieciowych
  • Manta DVBT012 — nie spełnia wymagań w zakresie mocy zaburzeń radioelektrycznych, wypromieniowanych przez przewód sieciowy
  • Goclever DVB-T 200 — nie spełnia wymagań w zakresie napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach sieciowych
  • Vakoss DB-642 — nie spełnia wymagań w zakresie napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach sieciowych
  • Blow 4705 HD — nie spełnia wymagań w zakresie napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach sieciowych
Obraz

Konkretne normy, z którymi niezgodne są powyższe urządzenia, znaleźć można na stronie UKE. Możliwe, że niektóre z nich zostaną całkowicie wycofane z polskiego rynku, a na oferujące je sklepy zostanie nałożona kara pieniężna. Jeszcze w przypadku czterech dekoderów Urząd stwierdził drobne uchybienia formalne, ale pracuje nad ich rozwiązaniem z producentami.

Na przyszły rok zaplanowane zostały stałe kontrole urządzeń, które umożliwiają odbiór nie tylko naziemnej telewizji cyfrowej, ale także satelitarnej lub kablowej.

Aktualizacja, 18.12.2011 18:20

W przypadku tunera Apollo AHD 115, przyczyną wykroczenia urządzenia poza normy były zasilacze, w których znalazły się wadliwe kondensatory. Te zasilacze trafiły do zestawów z niewielką tylko partią tunerów. Zarząd Apollo Electronics pracuje już nad usunięciem stwierdzonych uchybień, tuner zaś nie zostanie wycofany ze sprzedaży. Ponadto firma twierdzi, że zakłócenia występują na takich częstotliwościach, że nie powinny zaszkodzić innym urządzeniom w naszych domach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)