r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Uaktualnienie do Windows 7 i Anytime Upgrade

Strona główna Aktualności

Opcje uaktualnienia to jeden z najczęściej przewijających się tematów dotyczących każdego nowego systemu Windows. Nie inaczej jest w przypadku Windows 7 - wielu użytkowników poprzednich wersji zadaje pytania, czy będą mogli nabyć tańszą wersję Upgrade oraz czy będą mogli przeprowadzić uaktualnienie bez potrzeby formatowania dysku i tzw. "czystej instalacji". W związku z tym, że niedawno temat uaktualnienia zaczął dotyczyć także Europejczyków (anulowana wersja E nie pozwalała na bezpośrednie uaktualnienie) przedstawiamy zwięźle i konkretnie możliwe ścieżki migracji z poprzednich wersji Windows do "Siódemki". Pokazujemy także, do jakich edycji można uaktualnić sam system Windows 7 bez konieczności reinstalacji w ramach programu Anytime Upgrade.

Uaktualnienie to zastąpienie poprzedniej wersji systemu Windows przez nowy Windows 7. W takim znaczeniu tego słowa do uaktualnienia do Windows 7 uprawnieni są posiadacze licencji OEM (nabytych z nowym komputerem) lub BOX (pudełkowych) systemu Windows Vista lub Windows XP. Użytkownicy starszych systemów, takich jak Windows 2000, Windows Millenium Edition itd. nie mogą skorzystać z uaktualnienia - jeśli chcą używać Windows 7, a ich komputer spełnia wymagania sprzętowe nowego systemu, muszą zakupić jego pełną wersję.

Inna, szerzej stosowana definicja uaktualnienia to proces instalacji nowego systemu na już istniejący, poprzedni system Windows - bez utraty ustawień, programów i dokumentów. Takie uaktualnienie nazywa się często uaktualnieniem "w miejscu" (jego przeciwieństwem jest tzw. "czysta instalacja", czyli instalacja nowego systemu na uprzednio wyczyszczony dysk). Uaktualnienia "w miejscu" mogą dokonać jedynie użytkownicy systemu Windows Vista z Service Packiem 1 lub Service Packiem 2. Posiadacze Windows Vista w wersji RTM (bez Service Packa) muszą zainstalować najnowszy Service Pack, by móc przeprowadzić uaktualnienie. Oznacza to także, że użytkownicy Windows XP muszą liczyć się z czystą instalacją, jeśli chcą korzystać z Windows 7.

r   e   k   l   a   m   a

Istnieje kilka ograniczeń i zasad, o których należy pamiętać przed przeprowadzeniem bezpośredniego uaktualnienia "w miejscu":

  • dozwolone jest tylko uaktualnienie w ramach jednej architektury systemu (x86 lub x64)
  • dozwolone jest tylko uaktualnienie w ramach jednej wersji językowej systemu (mowa o podstawowym języku, a nie pakietach językowych)
  • dozwolone jest tylko uaktualnienie w ramach jednego typu systemu (np. nie można uaktualnić systemu Windows Vista z odtwarzaczem Windows Media Player do Windows 7 N bez tego odtwarzacza)
  • nie jest dozwolone uaktualnienie z poprzednich kompilacji testowych Windows 7

Poniżej prezentujemy tabelkę z edycjami i dozwolonymi ścieżkami uaktualnienia "w miejscu":

z Windows Vista (SP1 lub SP2)

do Windows 7

Home Basic

Home Basic, Home Premium, Ultimate

Home Premium

Home Premium, Ultimate

Business

Professional, Enterprise, Ultimate

Enterprise

Enterprise, Ultimate

Ultimate

Ultimate

Windows Anytime Upgrade

Windows Anytime Upgrade to program rozpoczęty wraz z debiutem systemu Windows Vista. W przeciwieństwie do tradycyjnego uaktualnienia, Anytime Upgrade kierowany jest do użytkowników już posiadających Windows 7, ale chcących podnieść jego funkcjonalność poprzez uaktualnienie do wyższej edycji - np. z Home Premium do Ultimate. Zaletą uaktualnienia w ramach Anytime Upgrade jest fakt, że do całego procesu wystarczy jedynie nowy klucz produktu - po jego wpisaniu od razu można korzystać z nowych funkcji, nie trzeba reinstalować systemu, nie trzeba czyścić dysku z programów czy dokumentów.

W niektórych krajach klucz uaktualnienia Anytime Upgrade można nabyć w sklepach on-line, przez co cały proces trwa zaledwie kilka minut. Niestety w Polsce klucz będzie można nabyć jedynie w pudełkach - w tradycyjnych sklepach lub sklepach internetowych. Niezależnie od tego warto zwrócić uwagę, że dostępne są tylko pewne kombinacje uaktualnień:z Windows 7

do Windows 7 (Anytime Upgrade)

Home Basic

Home Premium, Professional, Ultimate

Home Premium

Professional, Ultimate

Professional

Ultimate

Starter

Home Premium, Professional, Ultimate

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
  #1 03.08.2009 13:44

Co gdy mam XP professional? Do jakiej edycji mogę aktualnić?

  #2 03.08.2009 13:47

@XP > 7:

Bardzo proszę o uważne czytanie artykułu :)

"Uaktualnienia "w miejscu" mogą dokonać jedynie użytkownicy systemu Windows Vista(...) Oznacza to także, że użytkownicy Windows XP muszą liczyć się z czystą instalacją, jeśli chcą korzystać z Windows 7."

  #3 03.08.2009 13:56

Wszystko ladnie pieknie, potwierdza to moje domysly. Pozostaje najwazniejsze pytanie: za ile?

  #4 03.08.2009 14:09

Wydaje mi się, że macie błąd w pierwszej tabelce, bo z tego co mi wiadomo nie będzie wersji Windows 7 Home Basic;)

  #5 03.08.2009 14:12

@seraf:

Home Basic będzie, ale nie na polskim rynku :) Mimo wszystko do kompletu uwzględnilśmy ją w zestawieniu.

  #6 03.08.2009 14:24

Może zabrzmi to trywialnie ale czy wiadomo ile będzie kosztowało uaktualnienie czy może będzie darmowe?

  #7 03.08.2009 14:25

Czyli jak mam na laptopie zainstalowana viste home premium to bede mogl aktualizowac do windows 7 tylko gdzie niby i za ile dostane klucz ...

  #8 03.08.2009 14:34

Coś się nie zgadza Panie Docencie. "W takim znaczeniu tego słowa do uaktualnienia do Windows 7 uprawnieni są posiadacze licencji OEM (nabytych z nowym komputerem) lub BOX (pudełkowych) systemu Windows Vista lub Windows XP."

  #9 03.08.2009 14:35

Za ile z XP do poszczególnych wersji?

  #10 03.08.2009 14:47

@XP > 7:

Wszystko się zgadza, do uaktualnienia (w znaczeniu: kupna wersji "upgrade") uprawnieni są posiadacze XP i Visty, ale z uaktualnienia (w znaczeniu: instalacji "w miejscu") mogą skorzystać tylko posiadacze Visty. Tak jak napisałem w artykule, posiadacze XP mogą kupić upgrade, ale muszą i tak zainstalować Windows 7 na nowo.

  #11 03.08.2009 14:49

W takim razie skoro mam professional to aktualnienie do tej samej edycji, czy mogę wybrać sobię ultimate?

  #12 03.08.2009 14:53

@XP > 7:

Posiadając Windows XP można kupić dowolną paczkę Upgrade systemu Windows 7 - także Ultimate. Nie ma to znaczenia, bo i tak trzeba przeprowadzić nową instalację. Edycje mają znaczenie jedynie podczas uaktualnienia "w miejscu" (z zachowaniem ustawień i programów). Mam nadzieję, że już wszystko jasne :)

  #13 03.08.2009 15:06

Panie Docent, trzeba było tak od razu wyjaśnić. Brakowało informacji o różnorodności paczek z upgradem. Chodziło raczej o stronę licencyjną, a nie techniczne możliwości upgrade'u do poszczególnych edycji. Teraz wiadomo, że wszystko zależy od tego którą paczkę się zakupi. :-)

  #14 03.08.2009 15:07

Będzie MOŻNA zaktualizować sobie Vistę - fajnie, pozostaje pytanie czy będzie MOŻNA sobie na to pozwolić?

  #15 03.08.2009 16:48

a znane sa juz ceny upgrede`u?

  #16 03.08.2009 16:54

Jestem na etapie kupowania laptopa i patrzyłem ile wyniosło by mnie wykonanie upgradu do Win7 i koszt tego (koszty manipulacyjne, sam system jest free) to około 100zł (w zależności od kursu euro) u Asusa. Inni piszą, że wszystko ma być free, ale wątpie. :P
Choć trzeba sprawdzać czy dany laptop jest objęty "promocją". Nie wiem jak będzie z wersją BOX Win7.

Pozdro

  #17 03.08.2009 17:39

Mam pytanie nieco przewrotne. Kupuje Viste Ultimate OEM + voucher na 7 Ultimate ( tak jest sprzedawany w komputroniku np ). Wiadomo ze voucher trzeba zarejestrowac w MS a oni przyślą w swoim czasie płytkę z 7
Moje pytanie brzmi czy ta plytka bede mógl uaktualnic Viste ale Home Premium na innym moim kompie ? Czy tylko bedzie mozliwe Ultimate > Ultimate

  #18 03.08.2009 18:23

Mam Vistę Home Premium i chciałabym zakupić & z jednoczesnym rozszerzeniem funkcjonalności o pakiety językowe - czyli ultimate. I teraz pytanie (odnośnie do tego co w tabeli): czy muszę instalować na czysto, czy w ogóle nie mogę tego zrobić?

  #19 03.08.2009 18:23

@mozik
Potwierdzam, sprawdzałem na stronie hp i aktualizacja do Win 7 kosztuje prawie 30 euro. Niby i tak taniej niż wersja box, ale czy faktycznie będzie się opłacało wydawać tyle kasy gdy Vista działa ok? No i to chyba się instaluję na Vistę (najlepiej świeżą czyli przywróconą z partycji recovery wraz z syfem producenta). Doliczyć potem czas aktualizacji do siódemki i instalację programów to wyjdzie z pół dnia. Wolałbym już wersję box instalowaną na czysto...

  #20 03.08.2009 19:05

Do Docenta Przeczytalem ten artykul i rozumiem,ze moge sobie zrobic uaktualnienie w miejscu uzywajac podanej terminologii-mam Viste Home Premium,ktora juz byla zainstalowana na komputerze przed jego zakupem.Service Pack i 1 i 2 takze posiadam.Nie podano jednak informacji o kosztach tegoz uaktualnienia oraz korzysciach,ktore niesie lub nie taka czynnosc.Bylbym wdzieczny za wiecej informacji w tej kwestii.Zapewne wielu czytajacych te komentarze tez czeka na takie informacje.Pozdrawiam.

  #21 03.08.2009 20:06

@Pasjonat Leona Wachholza:

Ten artykuł nie skupia się na korzyściach - to bardziej techniczne omówienie możliwości upgrade'u. Polecam inny artykuł - "Co nowego w Windows 7":

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=224&Co+nowego+w+Windows+7?

@Karen:

Z tabeli jasno wynika, że z Visty Home Premium można uaktualnić "w miejscu" (bez reinstalacji) do Windows 7 Ultimate - oczywiście pod warunkiem spełnienia wymagań podanych powyżej tabelki.

  #22 03.08.2009 20:36

Hmnnn, a jak mam obecnie Windows Vista SP2 (BOX) i chciałbym zakupić i zainstalować Windows 7 HP... na czysto (uaktualnienia "w miejscu" między systemami zawsze się kończyły dosyć kiepsko)? Czy istnieje taka opcja uaktualnienia? I jeśli tak to jak to działa? Czy wysyłam do MS obecny klucz i kupuje "klucz " do Windows 7? Ostatecznie jak w takim przypadku wygląda sprawa nośnika (z czegoś ten system trzeba zainstalować) ? :)

  #23 03.08.2009 21:06

@vesco:

Niczego nie trzeba do MS wysyłać ;) Paczka z uaktualnieniem to po prostu nośnik + klucz typu upgrade.

  #24 03.08.2009 21:51

A czy jeżeli mam vistę to mogę tylko skorzystać z uaktualnienia "w miejscu" za pomocą płyty do uaktualniania, czy również mogę dokonać instalacji czystej. Jak rozumiem box będzie droższy od upgrade dlatego czystą instalację chciałbym wykonać za pomocą "uaktualniacza".

  #25 03.08.2009 22:33

@Docent... a w jaki sposób następuje weryfikacja tego czy i jaki system operacyjny obecnie posiadam? Zważywszy, że cena zakupu takiego uaktualnienia na pewno będzie niższa niż zakup wersji pełnej. No właśnie, jak traktować to uaktualnienie (nośnik + klucz), jako pełnowartościowy produkt gdzie formatuje dysk i instaluje na czysto Windows 7 HP czy jako jakąś inną wersję do instalacji której potrzebuje poprzedni klucz/nośnik z systemem który uaktualniam? (w moim przypadku Vista). I jeszcze z innej strony, czy po wydaniu choćby pierwszego SP do Windows 7 będę mógł ściągnąć (oczywiście w ramach możliwości i posiadanego dostępu) zintegrowaną wersję Windows 7 SP1 z MSDN/Technet i zainstalować za pomocą posiadanego klucza (zakupionego jako upgrade)? Zastanawiają mnie głównie wszelkie zależności wersji UPGRADE od Microsoftu i poprzednich wersji systemu. Tak jak pisałem mam obecnie Viste SP2 i nie wiem czy lepiej kupić wersję tzw. "PEŁNĄ" czy "UPGRADE" - związane to jest właśnie z ilością niejasnych dla mnie kwesti (tych powyżej) dotyczących takiego uaktualnienia. Na koniec jeszcze... piszesz, że "dozwolone jest tylko uaktualnienie w ramach jednej architektury systemu (x86 lub x64)" w przypadku uaktualniania "w miejscu". A czy posiadając wersję x86 otrzymam (wersja upgrade) system w wersji x86 i x64 czy tylko x86 bez żadnej możliwości zakupu nośnika x64? Dużo pytań i dużo niewiadomych :)

  #26 03.08.2009 22:59

Do Docent Dziekuje za odpowiedz.Zerkne w odnosnik.Ale jeszcze jedno krotkie pytanko-nie stracilbym dokumentow,zdjec,muzyki etc.przy tego typu aktualizacji-aktualizacja w miejscu? Wiem,ze jakis czas temu pisaliscie Panstwo na dp,ale tyle jest tych informacji,ze trudno wszystko pamietac.

  #27 03.08.2009 23:47

Jeśli mam Viste Business z msdnu czy też moge zrobić upgrade ?

  #28 04.08.2009 11:18

Powyzszym tabelkom brakuje kolumny "Cena". Jaka jest roznica miedzy cenami upgrade a zwyklych?

  #29 04.08.2009 16:22

mam pytanie:

jak kupilem komputer z vista home premium OEM (kupilem jakos niedlugo po premierze visty) to moge uaktualnic sobie system na 7, albo dostac np. plytke z win 7 za darmo teraz?

  #30 04.08.2009 17:41

@los:

Nie. Musisz kupić wersję Upgrade Windows 7.

@ccc:

Tak, w MSDN zapewne pojawi się Windows 7 w wersji Professional.

@Pasjonat Leona Wachholza:

Pisaliśmy nawet w tym artkule ;) Nie, dokumenty, ustawienia i programy nie przepadną.

@vesco:

O ile mi wiadomo nie ma weryfikacji - możesz kupić nawet 10 paczek Upgrade, ale ostatecznie to w Twoim interesie przecież jest, by być w zgodzie z umową licencyjną. Jeśli nie masz licencji na poprzednie wersje, nie możesz korzystać z uaktualnień. Po wydaniu SP będziesz mógł pobrać z TechNetu/MSDN zintegrowany obraz i instalować ze swoim kluczem. Podczas zakupu systemu Windows 7 wybierasz wersję (32 lub 64 bit - możesz później zamówić dodatkowy nośnik). Wyjątkiem jest Ultimate, gdzie otrzymujesz od razu dwa nośniki - tak samo, jak w Vista Ultimate. Generalnie jeśli posiadasz Windows Vista Home Premium, to kupowanie pełnej wersji (nie uaktualnienia) Windows 7 jest zwykłym wyrzucaniem pieniędzy - chyba, że masz tę Vistę w wersji OEM, a Windows 7 chcesz używać na innym komputerze. Uaktualnienie nie zmienia bowiem typu licencji - uaktualniony OEM nadal jest OEMem.

  #31 04.08.2009 19:01

A wiesz może ile to będzie kosztować (tak mniej więcej). I na jakiej zasadzie to działa. Będę miał jakąś zniżkę jako użytkownik Visty i gdzie kupić owy Windows Upgrade? I czy będę mógł np. kupić nowy komputer i na nim uaktualnić do Win 7 zamiast na tym obecnym komputerze?

Trochę zamieszałem, ale chyba wiadomo o co mi chodzi.

  #32 04.08.2009 19:17

@Docent:

Dzięki za wyjaśnienia :)
W takim razie kupie sobie upgrade jak tylko się pojawi w sprzedaży, swoją drogą ciekawe jakie będą ceny...

  #33 04.08.2009 19:20

@los i inni:

O cenach pisaliśmy już wiele razy, np. tutaj: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=11712&Oficjalne+ceny+Windows+7+ujawnio...!

Ten materiał troszkę się zdeaktualizował, bo w Europie nie będzie wersji E a zatem jednak będą zwykłe uaktualnienia. Ceny jednak jak sądzę pozostają bez zmian (jedyne, czego nie wiemy to ceny full wersji w EUR).

  #34 04.08.2009 19:38

Czyli nadal nic nie wiem. Chodziło mi o kwestię zmiany systemu z wersji jedno językowej na wielojęzykową.

  #35 04.08.2009 19:52

@Karen:

Nie rozumiem, w czym problem? Masz Vistę Home Premium i aktualizujesz ją do Windows 7 Ultimate, który obsługuje pakiety językowe. Możesz to zrobić "w miejscu", o ile spełniasz wymagania powyżej tabelki, czyli:

- uaktualniasz system 32-bitowy do 32-bitowego lub 64-bitowy do 64-bitowego
- uaktualniasz system, którego oryginalny język (nie pakiet językowy) jest taki sam, jak oryginalny język nowego systemu
- uaktualniasz wersję "nie-N" Visty do wersji "nie-N" Windows 7 (lub N do N - w co wątpię)

  #36 05.08.2009 15:08

Do Docenta Tak myslalem,ze nie przepadna,ale wole pytac sie fachowca-wielkie dzieki za info jeszcze raz.

  #37 07.08.2009 23:11

Docent: proszę o informację: posiadam 32-bitową wersję OEM Visty Home Premium. Czy możliwe będzie nabycie upgrade'u do Windows 7 Home Premium 64-bitowego? Zależy mi na zmniejszeniu kosztów zakupu nowej wersji systemu, a to czy system będę instalował "na czysto" czy nakładał na istniejący nie ma dla mnie znaczenia. Chodzi tylko o to czy jest możliwe przejście:
Vista Home Premium 32-bit (bez SP1/SP2) -> Windows 7 Home Premium 64-bit.

Pozdrawiam!

  #38 10.08.2009 11:38

@arigato78:

Można kupić licencję Upgrade, ale czysta instalacja będzie jedyną możliwością migracji.

  #39 15.08.2009 18:36

Mam dwusystemowy PC: na głównej partycji WIN 2000, na kolejnej XP. Chciałbym zastąpić 2000 przez 7. Rozumiem, że muszę kupić pełną wersję 7, ale czy będę mógł bez problemu "wstawić " ją na miejsce 2000 zachowując wszystko?

  #40 17.08.2009 18:46

@Docent
Sorry, że Cię tak męczę ;), ale w końcu nie wiem jak to będzie z Upgradem z XP. Posiadam XP HE 32bity i chciałbym uaktualnić go, możliwie jak najtaniej, do jakieś wersji Windows 7 64bit (jaka wersja zależy od ceny). I wystarczy, że w sklepie kupię Upgrade Windows 7 (obojętnie jaki) i na nowo wykorzystując klucz XP zainstaluję w systemie?

  #41 18.08.2009 10:59

@loltoFFik:

Tak jak już pisałem, posiadając Windows XP Home Edition można kupić Upgrade do dowolnej wersji Windows 7 - trzeba będzie jednak wykonać czystą instalację. Klucz trzeba będzie podać z Windows 7, a nie z XP.

  #42 18.08.2009 22:10

No to w takim razie - jaki jest sens kupować Windows 7, skoro każdy użytkownik systemu od XP wzwyż może kupić upgrade?


BTW: Jak oni sprawdzą, czy mam w domu oryginalny XP?

  #43 26.08.2009 19:40

Ta, ale jesli ktoś ma OEMa to bardziej będzie mu sie opłacało kupic nowego OEMa niż wersję Upgrade. w końcu jak wynika z zalinkowanego wyzej artykulu wersje OEm są zwykle nawet do 70% tańsze od wersji BOX ;-)

  #44 31.08.2009 15:05

Mam oryginalnego XP Home Edition z kluczem jest aktywowany, licencjonowany itd. Pobrałem sobie Windowsa 7 Ultimate 64-bit, wiem że nie moge go uaktualnić ale czy wykonanie czystej instalacji będzie legalne czy trzeba coś wykupić, a może da się zainstalować tą 7 na kluczu od XP proszę o odpowiedź będę wdzięczny ;)

  #45 01.09.2009 09:40

Dzisiaj kupiłem laptopa LENOWO z systemem Windows vista home basic ,czy będe mógł uaktualnic do windows 7

  #46 04.09.2009 22:16

kupiłem laptopa firmy Toschiba z Vista Home Premium . jest możliwośc aktualizacji do Win 7. Ale niestety Foschiba przygotowała niespodziankę dla właścicieli ich produktu.Aby dokonać wszelkich procedór i dostać się na listę należy podać NUMER KARTY KREDYTOWEJ. Opłata za dostarczenie nośnika PRZELEWEM nie będzie w POLSCE możliwa ... w innych krajach tak .Karty kredytowej nie posiadam i nie będę miał więc Okazja jest dla szczęśliwców z kartami kredytowymi .możliwe że firma Toschiba zmieni swoją "politykę" wobec polskich klientów a jest ich niemało.........

  #47 05.09.2009 09:58

Jak wy nierozumiecie co się do was mówi. Upgrade o którym Docent to po prostu rodzaj licenci, obok OEM i BOx, która uprawnia do zainstalowania Windows 7 na dowolnym komputerze pod warunkiem posiadania Windows Xp lub Windows Vista. A anytime upgrade to jest sposób instalacji obok czystej intalacji, która pozwala na zachowanie plików i ustawień pod warunkiem zachowania warunków, które są w artykule. Czyli Wersja UPGRADE i Anytime Upgrade to pojęcia mówiące każde o czymś innym, jak elektryk i ściana.

  #48 07.09.2009 19:10

Każdy pisze coś innego.
Zadałem takie oto pytanie Centr. Obsł. Klienta Sklepu gdzie Windows 7 jest sprzedawany w przedsprzedaży:

Posiadam wersje OEM Windows Vista Home Premium 32b
czy mogę w tym momencie zakupić wersję BOX Uaktualnienie ? nie łamiąc przy tym warunki licencji ?

Dostałem taką odpowiedź:
Do uaktualnienia potrzeba wcześniejszego systemu ale w wersji BOX.

Tutaj czytam zupełnie coś innego.
Więc jak to naprawdę jest ?

  #49 08.09.2009 12:33

mam takowe pytanko. posiadam xp home sp2 na nosniku cd to mi pozostało po uszkodzonej starej płycie Pentium III. Złożyłem nowy komputer Pentium IV jak bym wgrał go teraz na testowe 30 dni to mógłbym zrobić upgrade do windows 7 Home bez aktualizacji XP?? Czy poprostu ten xp już nadaje się do kosza??

  #50 15.09.2009 12:04

ja chcialbym sie zapytac dla czego nie moge wgrac windows xp do mojego laptopa????

  #51 15.09.2009 15:40

cena windows 7 proffesional to 900zł ultimate 1200zł a win7 hp najtanszy 650 zł ale to sa wersje box i one sa najdrozsze sa jeszcze wersje OEM i uaktualnienie do wersji box

Janosik7   3 #52 20.09.2009 03:06

Problem i pytanie: podobnie jak @rut, otrzymałem odpowiedź, że wersji OEM Vista HP nie można uaktualnić do Windows 7 bo do uaktualnienia muszę posiadać system w wersji BOX. Dodam, że mam 2 licencje Visty HP OEM w tym 1 jeszcze nie aktywowaną i chętnie uaktualniłbym do Win7 OEM lub do wersji BOX. Nie bardzo uśmiecha mi się kupowanie od nowa systemu niejako "za karę",że nabyłem OEM-a, więc jak to faktycznie będzie?

  #53 14.10.2009 13:55

zdaje się, że licencja OEM nie przewiduje czegoś takiego jak Upgrade, chcesz upgrejdować Vista OEM to kup nową licencję 7 OEM, tak to dla mnie wygląda

  #54 20.10.2009 22:46

Jeszcze pytanie o upgrade XP>W7, czy po aktywacji W7 w wersji upgrade lincencja na XP pozostanie ważna. Tzn. czy będę mógł legalnie wg. Microsoftu nadal użytkować XP?

  #55 22.10.2009 18:46

czy można za darmo bez plyty siódemki uaktualnić vista home basic do windows 7

  #56 22.10.2009 18:53

bo podobno z tego co słyszałem jest coś takiego free vista-seven tylko nie do końca wiem co i jak

  #57 23.10.2009 22:59

@Docent - Mam jedno pytanie. Czy aktualizując z windows vista business x64 mogę dokonać aktualizacji instalując system na czysto czy dla visty jest tylko dostepna aktualizacja w miejscu?

  #58 28.10.2009 01:58

czy jeśli mam viste niemiecką(taką zakupiłem z lapkiem HP) to mogę zamówić w wersji PL

  #59 28.10.2009 15:51

Są znane jakieś ceny Anytime Upgrade w Polsce?

  #60 30.10.2009 14:34

a jak ja mam kupon na upgrade a to ile płace żeby go mieć??
pytam bo nie czytałem wszystkich komentarzy

  #61 30.10.2009 23:15

Pytanie z innej beczki. Mam legalny Windows Vista Bussines z cofką do XP od HP. System dostałem wraz z laptopem. HP daje możliwość uzyskania zestawu do aktualizacji do win7 (za darmo) dla laptopów kupionych między 26 czerwca 2009 a 31 stycznia 2010. Ja kupiłem mojego laptopa coś koło marca lub kwietnia 2009, czyli darmowej płyty nie dostanę. Czy mimo to mogę pobrać upgrade do win7? Czy też mogę jedynie instalować upgrade online co trwa ok. 2 dni (w niektórych przypadkach)... :(
Ewentualnie inaczej: Czy jeśli pobiorę dostępną na torrencie końcową betę, to czy będę mógł z niej korzystać jak z legalnego systemu po wprowadzeniu nr seryjnego do rejestru itp.?
Obecnie pracuję na XP, ale po nowym roku planuję przywrócić Vistę i wskoczyć na win7 -> chyba że się nie sprawdzi.

  #62 31.10.2009 18:22

ja mam athlon 1.8ghz 768mb ram grafika 512mb dysk (mam dwa) jeden 160gb sata i 2 500gb sata i isatluje win 7 i jak wypakowuje instalatro pliki to na 31% staje i nic nie da się zrobiĆ tlyko zrestartować dlaczego tak PANIE DOCENCIE ?? PROSZĘ O ODPISANIE :)

  #63 01.11.2009 00:37

Panie Docencie
w czerwcu tego roku dostalak laptopa z vista... czy w takim razie nalezy mi sie win7? i jak mam go zdobyc
prosze o odpowiedz i pozdrawiam ;)

  #64 01.11.2009 07:59

@JHG22:
Może to pomoże: http://urlcut.com/win7aktualizacja -> nie można zaktualizować Windows Vista 32b do Windows 7 64b. Trzeba zastosować czystą instalację np. http://urlcut.com/win7upgrade2009 Microsoft potwierdza, że taka instalacja jest legalna o ile spełnia się wymagania do jej przeprowadzenia czyli posiada się legalny Windows Vista... (http://kopalniawiedzy.pl/Windows-7-czysta-instalacja-aktualizacja-8901.html)

maroq   1 #65 01.11.2009 13:26

@maroq:
Wychodzi na to, że sam muszę sobie odpowiedzieć na własne pytanie... Upgrade do Win7 kosztuje lekko powyżej 100zł (zależnie od marki -> http://bigo.pcworld.pl/2009/10/14/ile-kosztuje-darmowy-upgrade-do-windows-7/). Niby tanio... HP podaje, że darmowy upgrade (ten za 125zł) przysługuje tylko tym którzy nabyli komputer z Vistą po 26 czerwca. Ponieważ trochę się pospieszyłem więc mi nie przysługuje... Nowy win7 kosztuje coś 475zł za wersję PRO (dane z: bluemobility.pl). Pewnie go przetestuję po nowym roku, ale wyjdzie na to, że itak zostanę przy XP (na słowo Vista mam reakcję wymiotną). Jeśli faktycznie win7 będzie lepszy od XP to się zastanowię, nad jego zakupem gdzieś w przyszłości. Tylko pytam, jak się ma ten artykuł do rzeczywistości, skoro nie każdy może dostać upgrade do win7, mimo że posiada legalnego wina Vistę w wersji z tabelki? Poprawcie mnie jeśli się mylę i jeśli faktycznie mogę za 125zł przejść na win7. Tyle to mogę nawet w ciemno zapłacić Microsoftowi.

  #66 03.11.2009 00:19

Panie i Panowie własnie zainstalowałem windows 7 home premium z programy windowsupgradeoption . Windows przyszedł z francji (tak nadane na kopercie) nie zapłaciłem za to ani złotówki , w instrukcji opsługi windows upgrade option pisze wyraznie zeby zaznaczyc jaki ma sie system czy windows vista czy xp czy home czy premium po zaznaczeniu przysyłaja poczta taki upgrade jaki chcemy. Upgrade przebiegł bardzo szybko ok30min. I teraz w7 smiga aż miło . Wiec te wszystkie plotki ze upgrade 120zł itp prosze wsadzic w bajki ! Pzdro

  #67 03.11.2009 00:20

Aha i zapomniałem Wersja windowsa nie żadna box OEM!

  #68 03.11.2009 21:56

DO MOFIT

mógłbyś mi na mailu napisac dokładnie co i jak zrobiłeś?? z góry dziekuje
moj mail: klusiunia86@o2.pl

  #69 04.11.2009 11:11

z tego co wywnioskowałem to sam windows jest gratis płacimy około 30 euro za przesyłkę
czy MOFIT możesz to potwierdzić
jeśli nie płaciłeś za przesyłkę to opisz co i jak
na pewno wszystkim się przyda

  #70 19.11.2009 14:09

Uzytkownicy Vista (ze mna włącznie) powinni wystąpić do sądu, pozywając Microsoft o straty moralne . Vista jakiś koszmar niestabilny itp, reinstalowałem ją kilkanaście razy w ciągu ubiegłego roku, straciłem mase swojej pracy, rzeczywiście siedze teraz na 7demce ze względu ma latwy upgrade z visty (rzeczywiście mniej się wiesza, ale niewiadomo dlaczego zrzuca pamięć czasem na starcie systemu?!#&*). Ale się rozglądam za jakimś linuksem, może MAC, mam dosyć niekompetencji drożyzny tylko dlatego że ktoś jest światowej sławy MONOPOLISTĄ!

adamus92   1 #71 24.11.2009 14:28

Ja mam taki system Win Vista Home Premium SP1 64-bit 1pk DSP OEI DVD czy będę mógł aktualizować na Windows 7????

adamus92   1 #72 24.11.2009 14:52

Ja mam taki system Win Vista Home Premium SP1 64-bit 1pk DSP OEI DVD czy będę mógł aktualizować na Windows 7????

  #73 05.12.2009 19:11

witam , posiadam laptopa toshibez vista lecz kupionego w 2008 oraz nowa toshiba dziewyczny , jesli podam part i serial number z laptopa dziewczyny (update 11funtow) to bede mogl go zainstalowac na swoim laptopie ? czy sa jakies zabiezpieczenia ?

  #74 16.12.2009 21:49

witam mam lenovo i postanowiłem aktualizowac do windows7 na moje nieszczescie wpisalem zły numer karty kredytowej czy ktos wie jak to mozna załatwic

  #75 30.12.2009 10:03

Funkcja anytime upgrade jest fikcją w polskich warunkach. Kupując nowy sprzęt windows 7 home premium byłem przekonany, że w prosty sposób, wychodząc z panelu sterowania mogę dokonać upgrade do wersji ultimate. Tymczasem w Polsce, w przeciwieństwie do 35 innych krajów świata, nie jest to mozliwe i nie wiadomo czy i kiedy będzie mozliwe - jak wynika z informacji infolinii Microsoftu. Zakup klucza w sklepie komputerowym równiez prosty nie jest - trudno znaleść oferenta, a jak się znajdzie to można się dowiedziec, że klucze są trudno dostępne nawet u dystrybutorów. Cena takiego upgrade jest wyższa niż oem ultimate, znacznie też wyższa niż np w USA. W ten sposób Microsoft tak naprawdę wprowadza w błąd polskiego klienta oferując mu funkcje i usługi jedynie w teorii i narażając na błędne decyzje - gdybym wiedział, może bym kupił inny sprzęt z wgranym już systemem windows 7 ultimate. Uważam, że taka polityka Microsoftu jest nieuczciwa, narusza prawa konsumenckie i powinna stać sie przedmiotem postępowania Urzędu Ochrony Konsumentów.

  #76 04.01.2010 14:21

Kupiłem kilka dni temu Asus'a z kodem vouchera do Upgrade. Gubię się na tych stronach, gdzie moża dokonać zapłaty i zamówienia Upgrade. Proszę podajcie ile w końcu wynoszą te opłaty, bo w sklepie gadali, że za darmo, a mi tu wyskakuje, jakieś 22 EUR. Dzięki

  #77 04.01.2010 23:37

mam aktualnie viste home premium ,dostalem w prezencie 7 ale profesional. czy jest mozliwe przejscie z visty home premium do 7 profesional (nawet jezeli strace wszyskie dane i bede mial tylko czysty system?)

  #78 08.01.2010 23:05

Właśnie zamówiłem sobie uaktualnienie do win7 i zapłaciłem 135zł. Tyle że przez sklep w którym zakupiłem kompa ponieważ przez Internet nie mogłem bo trzeba mieć kartę mastercard lub visa i nie ma innej możliwości, jak się dowiedziałem w firmie toschiba . Przy zakupie kompa pani powiedziała ze kosztuje to ok. 20 euro a kiedy przyszło co do czego wyszło 29 albo 30 euro po kursie 4,5 bo jak mi powiedziano podobno taki jest niekorzystny przelicznik przy tego typu transakcji . Teraz czekam na odbiór i podobno troszkę to potrwa.

  #79 10.01.2010 12:29

ja mam win7 PRO 32bit i chciałbym "nagrać" na niego win 7 pro 64 bit, czy to da sę zrobić?, czy trzeba sformatować dysk i wgrać win 7 pro 64 bit

  #80 13.01.2010 01:53

Dokładnie kosztuje to ~18 Euro (czyli około 80zł). Są to koszty przesłania płyty do Polski. W ankiecie trzeba napisać nr seryjne i zaznaczyć jaki ma się typ systemu. Dokładnie taką ,,nakładkę'' się dostaje tyle, że win7.
Faktycznie jest tylko możliwość płacenia kartą (a to szkoda, bo wygodniejsze było by np. za pobraniem)

  #81 19.01.2010 21:51

Bardzo proszę o pomoc gdzie się należy zarejestrować i jak aby przysłano uaktualnienie z Vista Home Prtemium do Home premium Ultimate. Laptop Sony zakupiłem w listopadzie i opodobno tylko do końca stycznia mogę taki upgrite kupić
chleb

  #82 21.01.2010 15:20

Dzisiaj odebrałem pocztą upgrade windowsa 7 i mam pytanie. Dokonałem tego upgrade na kompa Asusa, bo tego w fimie mamy od dość niedawna. Płyta win7 oznaczona jest przez Mentor Media (dostarczyciela upgrade) że to jest pod komputer Asusa. Jednakże chciałbym nagrać tego windowsa na komputer firmy HP (który obecnie działa na viście). Czy można zrobić coś takiego??

Z góry dziękuję za pomoc:)

  #83 25.01.2010 13:58

"dozwolone jest tylko uaktualnienie w ramach jednej architektury systemu (x86 lub x64)", czy to oznacza, ze nie moge zrobic uaktualnienia z systemu Windows Vista 32bit na Windows 7 64bit??? Po glownie chodzi mi o system 64 bitowy.

  #84 12.02.2010 22:49

Ludzie jak chce się coś więcej dowiedzieć to skorzystajcie ze strony: http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows/home ponieważ ta strona jest firmy Microsoft i tam lepiej wszystko pisze;)

  #85 16.02.2010 19:40

Co do cen, to wygląda to tak: upgrade z Visty Home Premium do Windows 7 Home Premium 700zł. Cena samego Windows 7 Home Premium to 350 zł. Ceny podaję zgodnie z informacją którą otrzymałem od konsultanta Microsoft Poland. Po prostu śmiać się chce. To tyle...

  #86 20.03.2010 11:36

A mnie nurtuje jedno cały czas. Windows 7 zajmuje mniej miejsca na dysku, co Vista. Czy to oznacza, że jak dokonam uaktualnienia do 7, to na partycji systemowej zwolni mi się miejsce, czy też wciąż będzie tyle samo miejsca zajęte, ile było?

  #87 24.03.2010 00:46

"dozwolone jest tylko uaktualnienie w ramach jednej wersji językowej systemu (mowa o podstawowym języku, a nie pakietach językowych) "

Czyli jak mam polską wersje Viste Home Premium(32bit),a Windows 7 Ultimate ma wersje angielską to nie będę mógł zainstalować uaktualnienia do win7 ? ??

  #88 06.05.2010 00:17

Czy jest możliwość upgrade'u XP Home Premium w wesji BOX 32bit do Windows 7, ale od razu do wersji 64bit. Jeżeli w grę wchodzi pełna instalacja to czy jest taka możliwość od razu?
Druga sprawa, do dzisiaj miałem Vistę Home Premium 32bit, zrobiłem upgrade do Windows 7 32bit, zastanawia mnie czy mogę teraz zrobić sobie upgrade do Windows 64bit, wiązać się to pewnie będzie z formatowaniem partycji systemowej, ale czy z jakimi innymi zabiegami jeszcze?

  #89 17.05.2010 16:11

Mam vistę home basic,czy mogę kupić tylko klucz do windows 7

  #90 19.05.2010 14:50

Mnie nurtuje jedno pytanie. mam XP Professional. Rozumiem że Upgrade do Win7 spowoduje wyczyszczenie plików. To ie jest ważne, ale Mam oryginał XP czy jesli zrobię Upgrade do win7 to z kluczem rejestru xp czy musi to być klucz rejestru Win7? Czy weryfikacja sprawdzi to jako XP czy jako nowy 7?

  #91 19.05.2010 18:25

Witam. Mam problem do przedyskutowania który sprawdziłem na własnej skórze. Posiadam WIN XP HOME (OEM) i dokupiłem WIN 7 HOME, jak wiadomo upgrade zrobić nie mogłem bo i tak straciłbym wszystkie dane, więc zrobiłem sobie kopię wszystkich ważnych programów i plików i rozpocząłem nową instalację WIN 7 HOME, podczas instalacji dokonałem za pomocą wbudowanego narzędzia podziału na partycje. Następnie zainstalowałem WIN 7 HOME, co ciekawe podczas instalacji pojawiło się okienko do wpisania klucza licencji lecz dostarczony nie działał a przypadkowo kliknąłem gdy okno było czyste i poszło bez klucza. Heh, na razie OK. Po zainstalowaniu całości, doinstalowałem stery do płyty i karty graficznej a następnie podłączyłem neta bo chciałem sobie aktywować WIN 7 HOME, bo jak było napisane, będzie działał tylko przez 30 dni.
Odpalam okno, wpisuję klucz dostarczony z WIN 7 HOME i.... zdziwienie... pojawia mi się komunikat że wpisany klucz służy tylko do uaktualnienia systemu a nie może być używany do czystej instalacji !?!?! ... Zrobiłem karpika ?! Jak mam zrobić uaktualnienie skoro podczas instalacji zmieniałem partycje... oryginalny WIN XP posiadam, lecz ani klucz od XP nie działa ani klucz dostarczony z WIN 7 ?!? więc jak u licha zrobić aktywację systemu skoro nie przyjmuje klucza a 30 dni zaraz minie.. !?!
Czy ma ktoś jakiś pomysł ? bo dzwoniłem kilka razy na HotLine do Microsoft, ale zgłasza się tylko sekretarka i *****...

  #92 22.05.2010 18:39

Czy jesli kupie oryginalny win 7 upgrade ,a podstawke ( windows vista) sciagne z internetu to calosc bedzie legalna?

christopher   3 #93 26.05.2010 22:45

Przepraszam za ostry ton, ale czy wyście poszaleli, czy może firma Microsoft? Dzwoniłem do firmy Microsoft minimum parę razy i zawsze powtarzają uparcie i ani razu nie zmienili zdania, że upgrade jest legalna tylko wtedy gdy dokonujemy go z - do:
Windows XP Home Edition - Windows 7 Home Premium, ale jeśli damy upgrade wyżej to wówczas będziemy posiadaczami nielegalnego systemu.
To samo dotyczy:
Win XP Prof. - Win 7 Prof. nigdy nie wyżej!
Bardzo proszę Panie Docencie o odpowiedź jednak najpierw niech Pan zadzwoni do Microsoft a Oni na pewno potwierdzą tą wersję.
Zresztą nie wiem jak Wy ale ja zauważyłem, iż najlepsza opłacalność jest przy upgrade do Win 7 Home Premium cena ok 200zł, potem to już tylko taniej o jakieś 100 - 200 zł, więc lepiej poczekać na sp1 i wtedy kupić nowy Win 7 prof lub wyżej.
Napisałem to co wiem od Microsoft, a teraz proszę o sprostowanie mnie w: Czy Pan Docent pisząc, że z XP do Win7 potrzebna, że jest "czysta instalacja" ma na myśli Format PC fachowo pisząc preinstalację PC, bo jeśli tak to bardzo dziwne określenie ta cała "czysta instalacja", dlatego proszę jak wyżej o pomoc co oznacza to wręcz abstrakcyjne słownictwo.

  #94 26.05.2010 23:03

@ do Mowas tu masz Telefon

0 801 308 801 lub 22 594 19 99 w godzinach 8-20 w dni robocze oraz w soboty 9-16.
Opłata według stawek Twojego operatora

Wysyłam Ci ten link gdzie ja zawsze się łączę choć Microsoft niezbyt chętnie to robi bo mamy OEM a nie BOX więc ja wew wybrałem 2 potem 4 czyli oferta handlowa lub zakupu a to ich interesuje, :-). A piszę to do Ciebie bo ja również chcę z XP HE przejść do Win 7 HP i mam nadzieję, iż nie będzie cyrku jak u Ciebie. Na koniec powodzenia Bo przyda Ci się.

christopher   3 #95 27.05.2010 11:57

No i przepraszam Was bo nurtowały mnie rodzaje upgrade i po kolejnym telefonie do Microsoft usłyszałem inną wersję, że:
upgrade można dokonać z dowolnego systemu do dowolnego systemu. Jeszcze raz przepraszam głównie Pana Docenta , który ma jednak prawidłowe informacje.
P.S.
Po prostu Microsoft ;-)

  #96 29.05.2010 12:00

żeby rozwiać wątpliwości niektórych użytkowników i swoje napisałem do Microsoftu zapytanie odnośnie Windowsa XP i upgrade do Windows 7 oto pytanie/odpowiedz :

“….jestem posiadaczem oryginalnego Windowsa XP home OEM …Czy mogę zakupić Windows 7 Upgrade 32/64 Bit i legalnie zainstalować ? Którą z wersji ?..”

“..Dziękujemy za skontaktowanie się z Centrum Obsługi Klienta Microsoft.

Windows XP Home OEM jest podstawą do zakupu detalicznego uaktualnienia Windows 7 32/64 bit w wersji Box (FPP) w wybranej przez Pana edycji (Home Premium, Professional, Ultimate).


Mam nadzieje że już wszytko jasne.

  #97 31.05.2010 00:18

A ja przerzucam się na abakan,bo mam już dosyć tego bałaganu.Będę miał kościany-polecam...

  #98 21.06.2010 17:13

Czy mogę zkorzystac jeśli mam Windows xP 2000

  #99 14.07.2010 16:03

Jeśli masz legalną licencję na XP to tak; natomiast 2000 i wcześniejsze wersje Windows, już nie.

  #100 17.07.2010 14:27

Jeżeli mam Windows XP Home Edition OEM, to mogę wykonać upgrade systemu poprzez Windows 7 Home Premium UPGRADE? Proszę o odpowiedź.

  #101 17.07.2010 21:53

dodam jeszcze, że tego xp home edition mam na tym kompie i zamierzam kupic nowego. Czy mogę zainstalować OEMa na nowym kompie i wykonać upgrade?

  #102 30.07.2010 18:27

czy moge zrobic aktualizacje z vista home premium do windows 7 professional?

  #103 05.08.2010 13:46

Tysiące pytań i brak konkretnych odpowiedzi.

  #104 12.08.2010 16:19

upgrade do Windows 7 Home Premium w wersji BOX kosztuje 341zł + VAT przynajmniej ja za tyle kupiłem

  #105 22.09.2010 18:15

Zainstalowałem upgrade /chyba 5 godzin !/ ale nie chodzi teraz na W7 mozilla ani Chrome. Zawiesza komp i musiałem stosować przywrócenie systemu aby szło uruchomić komputer. Kupiłem wersję BOX. Opera chodzi ok. Pozdrawiam !

  #106 16.02.2011 12:23

ja jestem już za stary żeby skumać ten komputer!!!

  #107 21.02.2011 08:17

Witam,
mam w NETbooka z Win 7 Starter. Jak sprawy wyglądają w takim przypadku?

  #108 06.03.2011 09:32

Witam czytam pytania i wypowiedzi i nic nie wiem mam takie pytanie bo nigdzie nie moge znalesc konkretnej wypowiedzi kupujac windows vista Home Basic x64 czy moge jej zrobic upgrade do np wersji win7 ultimate bo inni pisza ze ta wersje sie da a inni ze nie prosze o konkretna odpowiedz czy sie da czy nie a jak sie da to ile taka przyjemnosc kosztuje dziekuje i pozdrawiam

  #109 24.03.2011 15:37

Mam pytanie...jeśli zainstaluje Windows 7 na Dysku C na którym mam Windows XP, to czy przy instalacji dane z innych dysków nie przepadną, lub przestaną działać?

  #110 11.04.2011 20:58

Znalazłem fajnie zobrazowane "Uaktualnienia" windows, oto link
http://www.royaldiscount.com/images/Windows7_Upgrade_Chart.gif?cPath_name=siteme...

  #111 22.07.2011 03:08

anytime upgrade na allegro - sprzedaje cena 199zl - prosto z microsoft do ultimate, do home - 80zl, Office Microsoft 2010 proff - 199 zl - narzedzia do zmainy hasla administratora windows 7 lub uzytkownikow - 100zl - oryginalne microsoftu i wiele innych programow jak windows server 2008 r2, database, - wszytsko legalne oryginalne

  #112 18.09.2011 17:41

Witam mam pytanko. Mam Windows 7 Ultimate w jednym kompie i chce kupic drugiego kompa i zaimstalowac ta sama plyta . Slyszalam ze mozna ale bede potrzebowala nowy klucz ktory mozna kupic. Czy ktos wie gdzie??

  #113 19.09.2011 15:27

Mam pytanie, jeśli mam wersję próbną Windows 7 home premium, to czy mogę też uaktualnić do tej samej wersji tak jakby? Czy muszę kupić nowy system W7HP ?

  #114 04.11.2011 12:09

pomoże mi ktoś zainstalować SP1 w Viście ???? Plizzzz gg11159030

  #115 04.11.2011 12:34

pomoże mi ktoś zainstalować SP1 w Viście ???? Plizzzz gg11159030

  #116 28.03.2012 18:04

Witam forum.
Czytając Wasze wszystkie wypowiedzi mam trochę w głowie mętlik.
Oczywiście nikogo nie chcę obrazić. Po to jest forum by pytać.
Zakupiłem Asusa X54-hr z Windows 7 Home Premium.
Potrzebuję go "podnieść" do wyższej wersji by mieć możliwość tworzenia grup w sieci bo w tej wersji tego nie można zrobić.
I teraz pytania , do jakiej wersji by było najtaniej i raczej bez reinstalacji.
Pozdrawiam i czekam na rozsądne odpowiedzi.

  #117 02.05.2013 19:40

zgubilem plyte z kluczem do windolsa7 home basik jak mam poza tym uruhomic program

  #118 26.09.2013 13:46

@Uzerrr (niezalogowany):

  #119 17.10.2013 08:30

@Rox (niezalogowany):

  #120 09.05.2016 15:20

windows nie ma szandyh blenduw co scie zglupieli z glowa

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.