Ułaskawienie Turinga bliżej niż kiedykolwiek

Ułaskawienie Turinga bliżej niż kiedykolwiek

Marcin Paterek
22.07.2013 15:22

Alan Turing — genialny matematyk i kryptolog, nazywany także „ojcem informatyki” — może wreszcie zostać ułaskawiony w sprawie „rażącej nieprzyzwoitości”, za którą został skazany w 1952 roku. Lord Ahmad, wpływowy członek partii konserwatywnej w Izbie Lordów, podczas drugiego czytania projektu ułaskawienia stwierdził, że propozycja ma wielkie szanse na błyskawiczne przejście przez październikowe głosowanie i proces dalszej akceptacji przez Izbę Gmin. Rząd zdaje sobie sprawę z próśb o ułaskawienie Turinga z powodu jego wybitnych osiągnięć i patrzy na nie przychylnym okiem — powiedział.

Pomnik Alana Turinga w Bletchley Park, fot. Jon Callas
Pomnik Alana Turinga w Bletchley Park, fot. Jon Callas

Choć na razie przegłosowanie projektu nie jest pewne, już teraz jesteśmy świadkami radykalnej zmiany podejścia. Jeszcze rok temu rząd odrzucił propozycję uniewinnienia 49 tys. gejów (w tym pisarza Oskara Wilde'a) skazanych na mocy tego samego prawa. Baronowa Trumpington, która podczas wojny pracowała razem z Turingiem, uważa, że nie chodzi tu o aspekty prawne, tylko o przyznanie, że kraj ma dług u Alana Turinga.

Z powodu homoseksualnej orientacji Turing został w 1952 r. skazany i jako karę wybrał kastrację chemiczną zamiast więzienia. Hormony, jakie naukowiec przyjmował przez blisko rok, spowodowały zmiany w jego ciele, co w połączeniu z odsunięciem od prac nad rządowymi projektami doprowadziło matematyka do stanu ciężkiej depresji. Turingowi nie udało się jej pokonać — 7 czerwca 1954 r. popełnił samobójstwo, zatruwając się cyjankiem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (84)