VoodooShield: darmowa ochrona anti-exe dla użytkowników domowych

VoodooShield: darmowa ochrona anti-exe dla użytkowników domowych

VoodooShield: darmowa ochrona anti-exe dla użytkowników domowych
Redakcja
09.10.2014 10:01

Istnieje wiele sposobów na ochronę systemu Windows przed różnego rodzaju zagrożeniami. Można stosować kompletne pakiety zabezpieczające, ale często są one zbyt ciężkie dla komputerów, na których mają pracować. W takim przypadku lepszym wyborem są inne aplikacje, które wcale nie muszą działać mniej skutecznie. Jedną z nich jest VoodooShield – niezbyt popularny program typu anti-exe, który właśnie otrzymał sporą aktualizację i stał się darmowy dla użytkowników domowych.

VoodooShield to aplikacja, dzięki której administrator komputera może określić dozwolone do uruchamiania programy. Wszystkie inne będą automatycznie blokowane, nawet w przypadku np. ataku za pomocą przeglądarki internetowej, który ma samodzielnie pobrać plik i uruchomić szkodliwe oprogramowanie. Najnowsza edycja wprowadziła bardzo dużo zmian, poprawiając i tak wysoką wydajność, oraz dodając jednoczesną obsługę wielu procesów.

Obraz

Aplikacja nie stanowi klasycznego programu do zabezpieczania przed szkodliwym oprogramowaniem. Może jednak zostać do tego wykorzystana za sprawą możliwości, które oferuje. Będzie ona przydatna także np. dla rodziców, którzy zdecydują się na zablokowanie niektórych aplikacji, aby ich pociechy nie narobiły w systemie bałaganu. Wszystkie ustawienia programu mogą zostać zabezpieczone hasłem, dodatkowo administrator posiada wgląd w logi blokowanych aplikacji. VoodooShield posiada trzy tryby pracy. Pierwszy z nich, „Train Me” jest aktywowany zaraz po instalacji i działa przez 10 minut. W tym trybie użytkownik może uruchamiać wszystkie aplikacje, a program automatycznie zapisuje je do białej listy. Pozwala to na nauczenie go, z czego tak naprawdę korzystamy i co nie powinno być blokowane. Drugi tryb to „Smart” wykorzystywany podczas typowego wykorzystania komputera. Zezwala on na aplikacje z białej listy, pozostałe traktuje jako niezaufane i w sposób interaktywny pyta użytkownika, czy mogą one zostać uruchomione. Odpowiedni dymek jest wyświetlany w zasobniku systemowym. Jego kliknięcie uruchamia okno, gdzie możemy podjąć odpowiednią akcję: zezwolić na uruchomienie, zablokować program, lub uruchomić go w odizolowanym, bezpiecznym środowisku. VoodooShield dodatkowo samodzielnie wysyła pliki do serwisu VirusTotal w celu ich przeskanowania. Ostatni tryb działania to „Always On”. Gdy go aktywujemy, program będzie działał zgodnie z regułami, ale nie będzie nas pytał o akcję w przypadku nowych aplikacji – zostaną one automatycznie zablokowane.

Program startuje razem z systemem operacyjnym, posiada funkcję automatycznej aktualizacji. Ustawienia pozwalają np. na automatyczne zezwalanie na aplikacji systemowych, zainstalowanych w folderze Program Files, lub aplikacji Modern w systemie Windows 8. Użytkownik może „uśpić” VoodooShield na określony czas, możliwe jest także skonfigurowanie czułości programu i ustawienie wykluczeni do blokowania: osoby często korzystające z różnych narzędzi mogą zezwolić na uruchamianie WScripts, CScripts, plików MSI, rundll32, DOSa, wiersza poleceń, edytora rejestru, oraz regsrv32. Program pozwala ponadto na ustawienie własnych dozwolonych folderów i nazwy aplikacji, które nie będą blokowane. Pozwala to na wydzielenie obszaru na dysku, który nie będzie objęty restrykcjami.

Bardzo ciekawą opcją jest synchronizacja danych. Użytkownik może założyć konto w serwisie producenta, a następnie synchronizować białe i czarne listy aplikacji. Dzięki temu możliwe jest szybkie skonfigurowanie wielu takich samych stacji roboczych tj. zablokowanie lub zezwolenie tylko na określone aplikacje, bez konieczności ponownego tworzenia reguł. Aplikacja jest dostępna za darmo do zastosowań niekomercyjnych, dopiero po wykupieniu wersji Pro możliwe jest dokładne konfigurowanie wszystkich opcji. Znajdziecie ją w bazie aplikacji naszego serwisu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)