W pół roku 900 tys. zł odszkodowań – przedsiębiorcy płacą za pirackie oprogramowanie

W pół roku 900 tys. zł odszkodowań – przedsiębiorcy płacą za pirackie oprogramowanie

W pół roku 900 tys. zł odszkodowań – przedsiębiorcy płacą za pirackie oprogramowanie
29.07.2016 12:44

Oszczędzaj – a potem płacz i płać. Taki modus operandi wielupolskich firm wyłania się z informacji udostępnianych przezBusiness Software Alliance, największe stowarzyszenie producentówoprogramowania. W ciągu pierwszego półrocza 2016 roku łącznawartość odszkodowań jakie musieli zapłacić przedsiębiorcykorzystający z oprogramowania z naruszeniem licencji wyniosła 900tysięcy złotych. BSA podkreśla, że to wynik wzrostu wykrywalnościpiractwa także w mniejszych miejscowościach, a także namierzaniasprzedawców nielegalnie rozpowszechnianego oprogramowania naportalach aukcyjnych.

Wielu przedsiębiorców z mniejszych miejscowości było do tejpory przekonanych, że ryzyko ujawnienia korzystania przez nich znielicencjonowanego oprogramowania jest znikome. I w sumie tak byłoprzez wiele lat, ludzie się nawzajem znali, a naruszanie licencjiproducentów software nie było uznawane za jakiś wielki grzech.

Kampanie edukacyjne BSA oraz te wiralowe filmiki wideo,wyjaśniające stan prawny i przedstawiające możliwe konsekwencjekorzystania z „piratów”, przyniosły najwyraźniej efekty –stowarzyszenie zaczęło otrzymywać coraz więcej donosów o tym, żektoś gdzieś korzystał z AutoCAD-a czy innego Windowsa bezlicencji. Zgłoszenie stało się bardzo proste, donos może złożyćkażdy, anonimowo, poprzez internetowyformularz. Do tego, zdaniem samego BSA, doszło do lepszegowspółdziałania wydziałów do zwalczania przestępczościgospodarczej z wydziałami do walki z cyberprzestępczością.

Oprócz bata na przedsiębiorców, BSA zaczęło jednak teżwyciągać marchewkę. Tą „marchewką” jest uruchomiona w majubr. kampania świadomościowa „Faktczy fikcja”, która za zadanie ma edukować biznesowychużytkowników oprogramowania w kwestii licencjonowania, a zarazemoferuje im darmowe narzędzia do zarządzania zasobamioprogramowania. W ten sposób zdołano pomóc tym, którzy znielicencjonowanego oprogramowania korzystali nie ze złej woli, leczze względu na bałagan w firmach, w których na dziesiątkach czynawet setkach komputerów działały dziesiątki różnych systemówi aplikacji, pochodzących z przeróżnych źródeł irozpowszechnianych w ramach różnych form licencjonowania. Ilubowiem zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że piractwem jest używaniepopularnego Total Commandera dłużej niż miesiąc po jegozainstalowaniu bez wykupienia licencji?

BSA zwraca też uwagę na kwestię handlu nielicencjonowanymoprogramowaniem na portalach aukcyjnych. To zjawisko bardzopowszechne, jedna z firm-członków BSA w zeszłym rokuprzeprowadziła zakup kontrolowany swojego oprogramowania na jednym zpopularnych portali. Efekt ciekawy: ani jedna z kupionych kopii niebyła poprawnie licencjonowana.

Dziś niewiele się zmieniło, aukcje pełne są kopii Windowsa wświetnych cenach, które zapewne sam Microsoft uznałby zanaruszające warunki licencji (choć sprzedawcy twierdzą oczywiściecoś innego). I biorąc pod uwagę potrzeby rynku, raczej się to niezmieni – choć BSA nie przestaje straszyć konsekwencjami karnymi,w tym więzieniem, przypomina historię Tomasza Z. ze Słupska, którymiał narazić producentów oprogramowania na straty w wysokości 350tys. złotych i został skazany prawomocnym wyrokiem na 3 latapozbawienia wolności (i to bez zawieszenia).

Nie pomoże pewnie też straszenie złośliwym oprogramowaniem,którym podobno nafaszerowane mają być pirackie kopieoprogramowania. Raporty o tym zagrożeniu pochodzą przede wszystkimod Symanteca, notabene członka BSA, oraz analityków firmy IDC.Nijak jednak nie znajdują one jednak potwierdzenia w analizachniezależnych badaczy – współczesne malware stosuje zwykle innetechniki rozpowszechniania, a wysoce społecznościowy charakterdystrybucji warezów sprawia, że te pirackie kopie przed ichudostępnieniem na popularnych serwisach torrentowych, są dokładniebadane przez grupy releaserskie, dbające przecież o swojąreputację na scenie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)