Web Standards Project spełnił swoje zadanie i kończy działalność

Web Standards Project spełnił swoje zadanie i kończy działalność

04.03.2013 15:24

Web Standards Project (webstandards.org, WaSP) był jedną z organizacji, które niosły w świat nauki W3C i wizję otwartej sieci, jaką przedstawił Tim Berners-Lee. WaSP istniał od 1998 roku, kiedy to w najlepsze toczyła się wojna między Microsoftem i Netscape'em. W szczytowym momencie batalii przeglądarki były do tego stopnia niekompatybilne w interpretacji HTML-a, że W3C obawiało się fragmentacji środowiska, a co za tym idzie drastycznym wzrostem kosztów tworzenia strony lub zablokowania użytkownikom „niewłaściwej” przeglądarki dostępu do niektórych usług. Prawdopodobnie najbardziej znanym efektem pracy Projektu jest zestaw testów Acid3.

WaSP założyli, wraz z gronem programistów i projektantów stron, Glenn Davis (twórca Cool Site of the Day), Tim Bray, George Olsen i Jeffrey Zeldman. na początku działalności Projekt starał się przekonać producentów Internet Explorera i Netscape Navigatora, aby implementowali standardy wytyczane przez W3C. Kiedy temperatura potyczek spadła, WaSP częściowo przerzucił się na pomaganie innymi firmom (Na przykład Macromedii przy Dreamweaverze) i szkolenie deweloperów i projektantów.

Obraz

Po wielu latach mozolnej pracy WaSP ogłosił zakończenie działalności. Powodem jest to, że nie pozostało już nic do zrobienia. Wizja Tima Berners-Lee, czyli otwarta i ogólnodostępna sieć dla społeczności całego Świata, jest ich zdaniem w większości zrealizowana i WaSP nie jest już potrzebny w obecnym kształcie. Nie znaczy to, że nie zostało nic do zrobienia — członkowie Projektu działają również w wielu innych inicjatywach. Wkrótce udostępnią archiwum zawierające materiały z 15 lat działalności Projektu.

Niektórzy łączą decyzję Projektu z decyzją autorów Presto — silnika, który w 2004 roku udowodnił światu, że można zrobić dobrą przeglądarkę wspierającą standardy. Jeszcze niedawno WaSP nawoływał Operę, Mozillę i Microsoft, aby nie implementowali WebKitowych prefiksów w CSS, ale petycja i część działalności WaSP straciła sens po ogłoszeniu przejścia norweskich produktów na WebKit.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)