Wibrujące uczucia w nowych technologiach haptycznych

Wibrujące uczucia w nowych technologiach haptycznych

Marcin Paterek
21.02.2013 17:48

Ekrany dotykowe, choć znajdują zastosowanie w coraz większej ilości urządzeń, nie są pozbawione wad. Jednym z dosłownie odczuwalnych problemów jest brak „sprzężenia zwrotnego” — wciśnięciu klasycznego guzika towarzyszy odpowiednie wrażenie dotykowe, natomiast wirtualny przycisk póki co nie może tego zasygnalizować. Producenci próbują zniwelować tę wadę za pomocą technologii haptycznej, która wibracją symuluje proste reakcje. Immersion, firma odpowiedzialna za moduł wibracji m.in. w Samsungu Galaxy S3, pracuje nad bardziej skomplikowanymi zastosowaniami. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości nasze smartfony czy tablety przestaną być „bezduszne”, bo będą przekazywać także… emocje.

Eksperymentalne API Tactile Presence ma umożliwić rejestrowanie dotyku i przekazywanie informacji o nim do odbiorcy. Dzięki temu podczas prowadzenia wideorozmowy rodzic będzie mógł dotknąć ekranu, a jego dziecko poczuje delikatną wibrację. Innym przykładem może być zwyczajna rozmowa telefoniczna zakochanych, którzy oprócz słyszenia się będą mogli także poczuć symulację dotyku drugiej osoby. Uczucie dotyku pozwala budować silny kontakt, bo jest naturalne i pełne emocji — zachwala Chris Ullrich z Immersion. Według niego Tactile Presence może stać się elementem rozwiązań, które tworzą tzw. teleobecność — wrażenie obcowania z drugą osobą mimo tego, że w rzeczywistości jest ona od nas oddalona.

Obraz

Drugim pomysłem Immersion są Integrated Themes — interaktywne motywy, które mają uprzyjemnić korzystanie z urządzenia. Przykładowo, animowana tapeta z uginającymi się pod wpływem dotyku pędami bambusa będzie dodatkowo symulować ruch roślin czy dotyk liści. Immersion wspomina także o ekranie blokowania stylizowanym na drzwi samochodu — po odblokowaniu urządzenie zawibruje w sposób, który ma przypominać prawdziwą czynność otwierania drzwi do auta.

Wśród partnerów Immersion znajdują się m.in. Samsung, Nokia i LG. Moduł Integrated Themes (wraz z kilkoma gotowymi motywami) zostanie udostępniony producentom najwcześniej w drugim kwartale tego roku. Nieco dłużej musimy zaczekać na Tactile Presence — według Immersion technologia ta powinna być gotowa dopiero w drugiej połowie 2013 r. Ich zastosowanie ma mieć niewielki wpływ na wydajność akumulatora. Immersion podaje, że w aplikacjach wykorzystujących interfejs TouchSense obciążenie procesora wzrasta o około 2 procent. Na żywo Integrated Themes i Tactile Presence będzie można obejrzeć w dniach 25-28 lutego podczas Mobile World Congress 2013. W przyszłości natomiast wibracje mogą być zastąpione przez impulsy elektryczne, nad którymi pracują naukowcy z Hasso Planter Institut…

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)