Windows 8.1 ładniejszy, bezpieczniejszy i z gratisami

Windows 8.1 ładniejszy, bezpieczniejszy i z gratisami

Marcin Paterek
05.06.2013 17:25

O zawartych w Windows 8.1 nowościach mówi się sporo, jednakże bez instalacji jednej ze wstępnych wersji systemu, które wyciekły do Sieci, dotychczas trudno było zobaczyć je w akcji. Na szczęście pojawiła się droga na skróty — podczas trwających targów Computex 2013 Microsoft zaprezentował kilkuminutowy film obrazujący część możliwości odświeżonego systemu.

Dla przypomnienia, Windows 8.1 przyniesie wiele poprawek interfejsu. Na ekranie blokady system będzie mógł wyświetlić kolaż zdjęć, pojawią się nowe rozmiary kafelków, a same aplikacje będziemy mogli sortować według bardziej szczegółowych kryteriów. Sporym ułatwieniem może okazać się jednoczesne przenoszenie kilku kafelków, tworzących od razu nową grupę, której można nadać dowolną nazwę. Microsoft zadba także o większe zróżnicowanie teł dla trybu Modern (włącznie z możliwością użycia tapety z trybu pulpitu, co pozwala zatrzeć granicę między starym i nowym interfejsem) i ulepszenie wyszukiwarki, która w jednym miejscu zbierze wyniki pochodzące zarówno z komputera, jak i z Internetu. Osobom, które narzekały na sztywny podział ekranu między dwie aplikacje Modern, powinna przypaść do gustu pełna dowolność w ustalaniu proporcji. Miłym gestem będzie także możliwość uruchomienia systemu bezpośrednio do pulpitu.

First look at Windows 8.1

Aktualizacja wprowadzi także szereg zmian w warstwie zabezpieczeń. Microsoft zapowiedział, że wraz z Windows 8.1 zadebiutuje uruchamiana „w chmurze” usługa Provable PC Health (jest to robocza nazwa, która prawdopodobnie zmieni się do momentu premiery). Jej zadaniem będzie monitorowanie, czy na komputerze nie zostało zainstalowane szkodliwe oprogramowanie. Koncern na razie unika zagłębiania się w szczegóły, dlatego nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób będzie to działać — niewykluczone, że mechanizm będzie zbliżony do porównywania sum kontrolnych MD5.

Nie mniej uwagi Microsoft poświęca na wykorzystanie czynników biometrycznych, a konkretnie odcisków palców. Choć czytniki linii papilarnych od kilku lat pojawiają się w laptopach, wciąż trudno mówić o upowszechnieniu tej metody weryfikacji. Koncern chce to zmienić — dzięki nowym sensorom, opracowanym przy współpracy z Fingerprint Cards, oraz przygotowanym dla nich API, Microsoft ma zamiar wprowadzić tę technologię pod strzechy. Póki co wiadomo, że z odcisków palców korzystać będą Windows Store, Xbox Music i Xbox Video, a w przyszłości być może także aplikacje bankowe. Gigant z Redmond zaznacza przy tym, że nie będzie oferować centralnej bazy zeskanowanych linii papilarnych, która mogłaby budzić szczere obawy o ochronę danych osobowych i jednocześnie stanowić łakomy kąsek dla hakerów.

O większe bezpieczeństwo użytkownika ma także zadbać ulepszony Defender (wbudowany w system program ochronny), który będzie lepiej radził sobie z zagrożeniami przeglądarki internetowej. Windows 8.1 będzie skanował wtyczki i kontrolki AcitveX przed ich uruchomieniem, a ponadto nie zabraknie sprawdzania certyfikatów kluczy publicznych — Microsoft będzie monitorował milion najpopularniejszych stron i w razie ataku skontaktuje się z ich administratorami. Co więcej, koncern pracuje także nad usprawnieniem BitLockera, by ten szyfrował dane nawet 30 razy szybciej niż obecnie. W biznesowych wersjach Windows Microsoft doda również możliwość zdalnego, wybiórczego czyszczenia systemu, która pozwoli usunąć z komputera pracownika wszystkie firmowe dane, jednocześnie zachowując jego prywatne pliki.

Windows 8.1 zaoferuje także darmową aplikację Outlook 2013 RT dla wszystkich urządzeń z systemem dla procesorów ARM. Na razie jednak nie jest jasne, czy długo wyczekiwany klient poczty będzie mieć odświeżony, przystosowany do tabletów wygląd. Microsoft nie zapomniał też o urządzeniach opartych na architekturze x86 — każdy mały tablet (włącznie z zapowiedzianym kilka dni temu Acer Iconia W3) będzie fabrycznie wyposażony w pakiet Office Home & Student 2013.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (100)