Wojna przyszłości jak w Battlefieldzie: o zwycięstwie zadecyduje prosty interfejs użytkownika

Wojna przyszłości jak w Battlefieldzie: o zwycięstwie zadecyduje prosty interfejs użytkownika

Call of Duty: Future Warfare
Call of Duty: Future Warfare
09.10.2016 11:51

Sytuacja międzynarodowa zaostrza się z dnia na dzień – Rosjaw praktyce zamyka niebo nad Syrią dla sił NATO, Indie z Pakistanemwzajemnie przypominają sobie o swoim potencjale nuklearnym, Filipinyodwracają się od USA, gotowe przejść pod parasol Chin, a tuż podnaszą granicą w obwodzie kaliningradzkim rozmieszczane sąnowoczesne rosyjskie pociski balistyczne. To co uważano zaniemożliwe – nową wojnę lądową między mocarstwami – zaczynabyć coraz poważniej rozpatrywane przez analityków wojskowości.Wojna ta jednak nie będzie przypominać poprzednich, nawet jeśliograniczy się tylko do konwencjonalnej broni. Za sprawą technologiiinformatycznych będzie przeraźliwie szybka, a kluczową rolęodegrają w niej… interfejsy użytkownika.

Taktyczne i strategiczne doradztwo sztucznych inteligencji,sprytna amunicja wystrzeliwana z niewidzialnych dla radarów (nopowiedzmy) dronów, walka radioelektroniczna uzupełniona o uderzeniaw cyberprzestrzeni – tak to wygląda z perspektywy sztabowychoficerów, i to nie tylko w USA. Trochę inaczej to będzie wyglądałodla zwykłych żołnierzy. Oni, jako dodatki do drogich maszyn, będą łatwo zastępowalnym zasobem.

Tak przynajmniej należy interpretować słowa Josepha Andersona,trzygwiazdkowego generała US Army, który w sztabie generalnymodpowiada za operacje, planowanie i trening. Podczas wystąpienia nadorocznej konferencji Stowarzyszenia Armii USA (AUSA), patriotycznejorganizacji stawiającej sobie za cel promowanie interesów armii ijej żołnierzy, przedstawił on perspektywy, jakie czekają na armięUSA w najbliższych dziesięcioleciach, gdy przyjdzie się jejzmierzyć z zaawansowanymi technicznie wrogami Ameryki – w domyśleRosją i Chinami.

Zdaniem zastępcy Andersona, generała Williama Hixa,konwencjonalny konflikt w bliskiej przyszłości nie będzie w niczymprzypominał dzisiejszych „operacji antyterrorystycznych”.Pentagon musi przygotować się na przemoc, której armia USA niewidziała od czasów wojny w Korei. *Przyszła wojna będzieekstremalnie zabójcza i szybka – i to nie my będziemy trzymalistoper *– stwierdził Hix. Należy przez to rozumieć, żezacznie się praktycznie bez ostrzeżenia, pochłaniając zasobyludzkie szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej. Armia musi więcznaleźć sposób na utrzymanie wysokiej gotowości bojowej… inauczyć się szybko odzyskiwać siły.

Kluczem do tej ostatniej kwestii jest projektowanie interfejsówużytkownika, ogłosiła Katharina McFarland, logistyk armii.Przypomniała, że dzisiaj praktycznie każdy kierowca jest w staniewsiąść do dowolnego auta na całym świecie i pojechać nim –interfejsy cywilnych pojazdów tak bardzo zostały ujednolicone. Tosamo musi czekać interfejsy wojskowych systemów. Zakładającogromne straty w sile żywej, konieczne jest, by w przyszłościżołnierz był bardziej uniwersalny. Musi być w stanie szybkonauczyć się pilotować trzy różne typy helikopterów, alboprzesiąść się z czołgowego systemu kontroli ognia do konsoliartyleryjskiej.

battlefield 4; all vehicles

Z perspektywy centrum szkoleniowego US Army (TRADOC), miałoby byćjak w Battlefieldzie, gdzie gracz bez większego problemu poradzisobie z dowolnym sprzętem. Jako inżynier myślę w kategoriachprostoty interfejsów – bez względu na to, z jakim helikopteremmasz do czynienia, możesz do niego wejść i go obsłużyć –dodała McFarland. W ten sposób w Armii nikt już nie byłbyniezastąpiony, utrata jednego człowieka nie paraliżowałaby całejjednostki, jak to jest dziś, gdy zabijając pilota helikopterauziemiamy helikopter.

Generał Hix stwierdził przy tym, że armia potrzebuje nowejrelacji człowieka i maszyny. Szybkość wydarzeń na polu bitwybędzie zbyt wymagająca dla człowieka, potrzebne są sztuczneinteligencje i autonomiczne systemy uzbrojenia. Kto wie, może dla USArmy dostawcą takich spełniających wymogi nowego pola bitwyinterfejsów będzie Elon Musk, który przecież niedawno przyznał,że nie mogąc się doczekać ich zbudowania, sam zaangażowałswoje zasoby w tym celu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)