Wozniak: Technologia jest po to, żeby czynić dobro i się nią dzielić

Wozniak: Technologia jest po to, żeby czynić dobro i się nią dzielić

14.11.2012 17:34, aktualizacja: 14.11.2012 22:13

W tym miesiącu w Brukseli miał miejsce TEDx, czyli wydarzenie TED organizowane niezależnie. Na scenie stanął Steve Wozniak, który założył firmę Apple razem ze Steve'em Jobsem i Ronaldem Wayne'em, zaprojektował pierwszy komputer Apple, a potem Apple ][. Znany jest również z zamiłowania do otwartości i tego, że nierzadko ją krytykuje za niektóre posunięcia. Wozniak zawsze był idealistą i często mam wrażenie, że chętnie odrzuciłby wszelkie prawa autorskie, aby pchnąć innowacyjność do przodu. Jest też przeciwnikiem zamykania projektów, ponieważ z badań rynkowych wynika, że mogą przynosić małe zyski. Gdyby inżynierowie słuchali analityków rynkowych, pewnie do dziś nie mielibyśmy komputerów osobistych.

Techology and social revolution: Steve Wozniak at TEDxBrussels

Wozniak mówił przede wszystkim o innowacji. Zauważył, że szkoła nie uczy samodzielnego myślenia i dusi w nas wewnętrznego wynalazcę, oraz że sen o mniejszej ilości pracy i bogaceniu się dzięki coraz lepszym maszynom niestety się nie sprawdza. Mamy dziś pralki, ale to niestety nie oznacza, że mamy mniej do zrobienia. Potrzeba dwóch osób pracujących na pełny etat w stresujących warunkach żeby utrzymać dom w Dolinie Krzemowej — mówił Woz.

Współzałożyciel firmy Apple przypomniał także, jak otwarte były pierwsze komputery. Pierwszy komputer Apple był całkowicie wolny od ograniczeń, można było za darmo uzyskać schematy i złożyć go samemu, ale nie każdy chciał to robić — dlatego w ogóle Wozniak i Jobs zaczęli je produkować. Do Apple ][ dołączana była cała dokumentacja, można było go samodzielnie programować i rozszerzać. Już wtedy Jobs miał zapędy do zamknięcia platformy i chciał, aby Apple ][ miał tylko 2 gniazda na rozszerzenia (na modem i na stację dyskietek), a nie 8, co na szczęście się nie stało. Dzięki tej otwartości, były to pierwsze komputery osobiste zdolne do uruchomienia pierwszego arkusza kalkulacyjnego — VisiCalc, co z kolei stworzyło raj dla wszystkich mających do czynienia z liczbami w pracy. Na początku komputery firm Commodore i Radio Shack sobie z nimi nie radziły, bo nie można było im dołożyć pamięci.

Niestety potem nastały czasy marketingu, który spowodował, że urządzenia były sztucznie ograniczane, a produkty zamykane. iTunes i iPod sprawiły, że w firmę Apple wstąpiło nowe życie, a ceny akcji zaczęły piąć się w górę. iTunes był produktem w pewnym sensie otwartym — nie był przywiązany do platformy i napisana została wersja dla Windows, co umożliwiło osobom nie posiadającym Maka cieszyć się muzyką i odtwarzaczem przenośnym. Te złote czasy jednak się skończyły i dziś każdy, z Apple na czele, dąży do tego, aby zatrzymać użytkownika w jednym ekosystemie. Chcesz kupić muzykę w iTunes Store? Musisz mieć iPhone'a — mówi Woz, po czym przechodzi do kwestii prawa własności. Teraz to nie użytkownik decyduje o tym, co robi ze swoim urządzeniem, a producent, który nie umożliwia rozszerzania sprzętu ani modyfikacji oprogramowania. To samo jest z treścią, bo w erze cyfrowej może wydaje nam się, że mamy coraz więcej, ale wiele rzeczy wypożyczamy, muzyka tak naprawdę nie jest nasza, programu nie możemy odsprzedać, dane w chmurze możemy w każdej chwili stracić…

Warto zwrócić uwagę na opinię Woza na temat obecnego stanu iTunes. Uważa on możliwość dostania się do sklepu i słuchania muzyki z różnych platform za pożądaną i otwarcie twierdzi, że potrzebny jest iTunes dla Androida i Windowsa. Nie piszemy iTunes na Androida, nie piszemy iTunes dla Windowsa. A myślę, że powinniśmy — mówił Woz.

Przyszłość według Wozniaka pełna jest komputerów myślących jak ludzie. W jego wizji wystarczy pomyśleć pytanie, a uzyskamy odpowiedź. Odpowiedzią nie będzie odnośnik do artykułu, który ją gdzieś zawiera, a po prostu odpowiedź na pytanie podana tak, jakby mówił do nas inny człowiek. Czekamy więc na następców Siri…

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)