Z otwartym radiem Microsoftu każdy może zbadać biały szum

Z otwartym radiem Microsoftu każdy może zbadać biały szum

Z otwartym radiem Microsoftu każdy może zbadać biały szum
23.07.2015 16:03

W 2009 roku dział badawczy Microsoftu zaprezentował rezultaty prac nad przedsięwzięciem o enigmatycznie brzmiącej nazwie Sora. Całkiem wiele się wówczas wyjaśniło – Sora okazała się być skrótem oznaczającym stworzony przez Microsoft system Software Radio, czyli radio definiowane programowo. Jane Ma, z działu korporacji zajmującego się rozwojem Sory, ogłosiła otwarcie jej kodu, co może przynieść bardzo istotne rezultaty

System radia definiowanego można w najmniej skomplikowanym wariancie zrealizować dzięki komputerowi, przetwornikowi analogowo-cyfrowemu (w przypadku konstruowania urządzenia, które będzie jednocześnie odbiornikiem i nadajnikiem, także przetwornikowi cyfrowo-analogowemu) oraz zewnętrznemu układowi zdolnemu do odbioru i przenoszenia sygnału wysokiej częstotliwości do niższego pasma, które będzie mógł przetworzyć wspomniany przetwornik bądź karta dźwiękowa.

Podstawową zaletą radia programowalnego jest fakt, że elementy elektroniczne systemu są zastąpione oprogramowaniem, co pozwala na dużo wygodniejsze rozwijanie systemu i dostosowywanie go do różnych, często mocno wyspecjalizowanych, celów. A jest ich wiele – od programu Istanbul badającego zjawisko szumu białego, poprzez telefonię komórkową, a na łączności wojskowej kończąc.

Sora nie odbiega zasadniczo od tego modelu, ale daje możliwość rozszerzenia jego możliwości wykorzystując możliwości wielordzeniowych procesorów dostępnych dziś w zasadzie w większości domów. W systemie można ponadto zaimplementować obsługę Wi-Fi, LTE i MIMO. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki i fakt, że dostęp do kodu systemu stał się właśnie ogólnodostępny, można się spodziewać, że kolejne innowacyjne zastosowania Sory zaczną wkrótce wyrastać jak grzyby po deszczu.

Aktualnie system Microsoftu jest wykorzystywany w celach badawczych i dydaktycznych przez 50 uczelni na całym świecie. Rezultaty otwarcia kodu Sory mogą spopularyzować badanie w tym zakresie na znacznie większa skalę. Decyzja korporacji może zatem istotnie wpłynąć nie tylko na świat nauki, ale także nowinki techniczne w ciągu najbliższych lat. System radia definiowanego programowo Sora można pobrać z serwisu Github.com.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)