Zacznij naukę języka w Europejski Dzień Języków

Zacznij naukę języka w Europejski Dzień Języków

Zacznij naukę języka w Europejski Dzień Języków
26.09.2014 17:22

Już od 13 lat, 26 września w 47 państwach reprezentowanych w Radzie Europy obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Jako że znajomość języka obcego to umiejętność, która przydaje się w najbardziej nieoczekiwanych momentach, zachęcamy do rozpoczęcia nauki. Dzisiejsze święto niech będzie dodatkową motywacją.

Smartfony, które towarzyszą nam w wielu aktywnościach, mogą być pomocne także przy poznawaniu języka obcego. Na urządzeniu mobilnym z powodzeniem można w wolnych chwilach brać udział w kursie językowym, który – co ważne – nie kosztuje ani grosza. Sporą popularność w tej dziedzinie zdobyły dwie platformy – Busuu i Duolingo.

Duolingo czyli angielski z certyfikatem

Duolingo to platforma społecznościowa, gdzie znajdziemy zarówno lekcje języka, jak i społecznościowe tłumaczenia. Aktualizacja z 14 września umożliwia naukę angielskiego osobom mówiącym po polsku, hiszpańsku, francusku, niemiecku, portugalsku, włosku, holendersku, rosyjski, turecku, węgiersku, rumuńsku, japońsku, koreańsku, indonezyjsku i w hindi, a także naukę południowoamerykańskiego hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego, irlandzkiego, włoskiego, niderlandzkiego, duńskiego i brazylijskiego portugalskiego osobom mówiącym już po angielsku. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że kursy są wciąż tworzone.

Platforma wystartowała publicznie w czerwcu 2012 roku i do tej pory zebrała ponad 12 milionów aktywnych użytkowników. Aplikacja Duolingo dla iOS była pierwszą aplikacją edukacyjną, która zdobyła tytuł Aplikacji Roku dla iPhone'a.

Duolingo: The Best Way to Learn a Language

Nauka języka z Duolingo przypomina grę. W aplikacji, a także na stronie, znajduje się test oceniający poziom znajomości języka. Można go pominąć i zacząć od podstaw. Podczas nauki każdy zdobywa kolejne umiejętności, jak znajomość słownictwa związanego z jedzeniem, tworzenie liczby mnogiej rzeczowników, nazywanie zwierząt czy znajomość podstawowych zwrotów, i punkty doświadczenia za ukończenie każdego kursu, przy czym pomyłki mogą zabierać punkty. Potknięcia podczas lekcji powodują, że uczeń traci jedno „życie”, a kiedy skończą się „życia”, trzeba zacząć poziom od początku.

Po wykonaniu każdej grupy lekcji można przejść do testu, który sprawdzi zdobytą od samego początku kursu wiedzę. System, podobnie jak nauczyciel, będzie poznawał każdego ucznia, zauważy jakie zagadnienia sprawiają mu problemy i będzie starał się dopasować ćwiczenia pod kątem tych trudnych do opanowania.

City University of New York i University of South Carolina oceniły, że średnio 34 godziny nauki z Duolingo stanowią ekwiwalent pełnego semestru nauki języka na uniwersytecie. Warto jednak pamiętać, że lekcje Duolingo to przede wszystkim materiały pisane i na własną rękę znaleźć sobie rozmówcę.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Platforma Duolingo powiązana jest także z systemem certyfikacji znajomości języka, który jest rozwijany, by walczyć z drogimi systemami Cambridge czy TOEFL.

Duolingo można pobrać na Androida (kurs angielskiego po polsku), iOS lub otworzyć w przeglądarce. Zainteresowani sprawdzeniem swojej znajomości angielskiego mogą skorzystać także z Duolingo Test Center.

Busuu czyli społeczność ucząca 12 języków

Busuu to swojego rodzaju sieć społecznościowa, której nazwa pochodzi od jednego z języków używanych w Kamerunie. 30 lat temu mówiło w nim tylko 8 osób i prawdopodobnie do dziś został zupełnie zapomniany. Projekt powstał w ramach Międzynarodowego Roku Języków UNESCO w 2008 roku. Od kwietnia 2014 współpracuje z Pearsonem, co daje mu możliwość przyznawania powszechnie rozpoznawanych certyfikatów gSET, potwierdzających znajomość języka angielskiego.

W ramach platformy można uczyć się angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego, włoskiego, brazylijskiego portugalskiego, rosyjskiego, tureckiego, japońskiego, arabskiego, chińskiego i polskiego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przechodzić kilka kursów na raz, gdyż w Busuu każdy pracuje we własnym tempie i nikt nikogo nie goni. Dostępny materiał został podzielony na poziomu według standardu CEFR (A1, A2, B1, B2), a w lekcjach znajdziemy zadania pisemne, testy wielokrotnego wyboru, zadania ustne i sporo materiałów multimedialnych.

Warto tu zaznaczyć, że platforma ma konta darmowe i płatne i dostęp do niektórych materiałów może wymagać uiszczenia opłaty. W miarę korzystania z platformy można uzyskać zniżkę, którą kupuje się za zdobyte podczas nauki jeżyny. Można też wymienić je na ozdoby do ogrodu…

Obraz

Na Busuu każdy jest jednocześnie uczniem i nauczycielem. Użytkownicy zdobywają wiedzę nie tylko o języku obcym, którego się uczą, ale też o swoim pierwszym języku, gdy poprawiają zadania innych. Platforma umożliwia interakcję między użytkownikami dzięki czatowi, możliwości prowadzenia rozmów głosowych lub wideo. W ten sposób można wyjaśnić lub zdobyć wyjaśnienie popełnionych w zadaniu błędów lub pokonać strach przed rozmową w obcym języku i poćwiczyć język w mowie, a przy okazji nawiązać nowe znajomości.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nauka języków z Busuu jest możliwa na Androidzie, iOS i w przeglądarce.

Żyjemy w globalnej wiosce

Herbert Marshall McLuhan słusznie zauważył, że środki masowego przekazu obalają bariery czasowe i przestrzenne, ale językowych wciąż pokonać się nie udało. Mimo wytężonych prac ekspertów z całego świata i milionów dolarów wydanych na badania, automatyczne narzędzia tłumaczące wciąż wypluwają niezbyt zrozumiałe teksty. Pozostaje więc zakasać rękawy i samodzielnie przystąpić do nauki.

Język angielski wyrósł na następcę łaciny, stał się uniwersalnym językiem komunikacji w biznesie, nauce i wielu gałęziach kultury. Jednak jego znajomość nie zawsze zagwarantuje nam pełne zrozumienie, gdy podczas wakacyjnego wyjazdu komuś przyjdzie zapytać o drogę czy zrobić bardziej skomplikowane zakupy. Warto też zaznaczyć, że nie wszystkie informacje ze świata znajdziemy w polskich i anglojęzycznych mediach. Najlepszym przykładem są wiadomości z Ukrainy, z których wiele jest niedostępnych dla osób, które nie posiadły umiejętności czytania cyrylicy.

Na koniec warto wspomnieć, że poznawanie języków obcych jest doskonałą gimnastyką intelektualną. Neurolodzy potwierdzili, że nauka drugiego języka pomaga zwolnić starzenie się mózgu i pozwoli zachować sprawność umysłową na długie lata, co jest szczególnie cenne u schyłku długiego życia. Oczywiście ćwiczenia pamięci i koncentracji, jakie zapewnia nauka języków, są cenne w każdym wieku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)