Zawieszono szybkie otwieranie rachunków online: KNF nie chce łańcuszków aktywacji

Zawieszono szybkie otwieranie rachunków online: KNF nie chce łańcuszków aktywacji

Zawieszono szybkie otwieranie rachunków online: KNF nie chce łańcuszków aktywacji
05.07.2016 11:02

Wczoraj weszły w życie nowe rekomendacje Komisji NadzoruFinansowego. Jak można się było spodziewać, nie zachwyciłyszeroko rozumianej branży FinTech, nie zachwycą też raczejinternautów. Konserwatywne podejście do wszelkich innowacjitechnicznych, z jakiego słynie ta instytucja nie raz dawało o sobiewyraz. I jak się tu dziwić, że Polacy są jedną z najbardziejzaangażowanych w rozwój kryptowalut nacji?

Zamiast cyfrowej rewolucji i wspierania innowacyjnych startupów,dostaliśmy bowiem w ramach nowych rekomendacji zakaz zdalnegootwierania rachunków rozliczeniowych w innych bankach za pomocąprzelewów aktywacyjnych. Mechanizm ten polegał na tym, żeotwierając drogą elektroniczną ROR w jednym z obsługujących gobanków, wystarczyło wysłać przelew z już posiadanego konta.Jedynym wymogiem było to, by dane nadawcy przelewu aktywacyjnegobyły takie same, jak te podane w formularzu internetowym otwarcianowego konta.

Możliwość otwierania ROR-ów zniknęła już lub znika ze stronwiększości polskich banków. Na przykład Alior Bank jeszczewyświetla na stronie możliwość zawarcia Umowy on-line(potwierdzenie przelewem), ale działanie samej funkcji zablokowano,od wczoraj wieczorem widzimy jedynie komunikat „Proszę czekać…”.Najszybszym sposobem na założenie konta pozostaje przejście się do oddziału.

Obraz

Banki znalazły już sposób na ocalenie zdalnych aktywacji, przyjednoczesnym spełnieniu wytycznych KNF-u. We współpracy z KrajowąIzbą Rozliczeniową, Związek Banków Polskich przygotował systempozwalający na zdalną aktywację kont. Wykorzystuje on autoryzowanąbazę klientów bankowości w Polsce, do której dostęp będą miałyjedynie zainteresowane instytucje finansowe. Aktywacja online będziewiązała się teraz z odpytaniem tej bazy o sposób otwarciarachunku, z którego wykonywany jest przelew aktywacyjny. Jeślirachunek ten był otwarty w oddziale, lub przez kuriera, to nie maproblemu, ale jeśli sam był otwarty zdalnie, to nic z tego.Łańcuszki zdalnych aktywacji nie będą akceptowane, kurier lubpracownik banku musi być. System ten już działa, przystępują doniego kolejne banki.

Ciekawi nas, co zrobi Komisja Nadzoru Finansowego, gdy pracownicybanków i kurierzy zostaną zautomatyzowani – jak wówczas bankbędzie potwierdzał tożsamość? A póki co polskie startupyfintechowe albo skupiają się na kryptowalutach i łańcuchu bloków,albo myślą o tym, by wynieść się do bardziej przyjaznego podwzględem regulacji kraju, na przykład Wielkiej Brytanii. U nasdziała się za trudno. Oficjalnie w imię bezpieczeństwa, byochronić klientów przed falą oszustw. Czemu jednak kraje obardziej liberalnych przepisach i znacznie bardziej rozwiniętymrynku bankowości takiej fali oszustw nie odnotowują?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)