Zbyt mała kontrola oprogramowania implantów?

Zbyt mała kontrola oprogramowania implantów?

Grzegorz Niemirowski
28.07.2010 00:21, aktualizacja: 28.07.2010 00:37

Komputery wkraczają w coraz więcej dziedzin naszego życia, spotkać je można często także w zastosowaniach medycznych. Dotyczy to nie tylko komputerów stacjonarnych sterujących aparaturą medyczną ale też małych systemów wbudowanych, będących częścią implantów. Urządzenia wszczepiane w ciało człowieka wyposażone są w odpowiednie oprogramowanie kontrolujące ich pracę.

Jak wiadomo, w programach komputerowych dosyć często znajdowane są różne błędy, od nieprawidłowego działania po dziury w bezpieczeństwie. Jednak podczas gdy np. BSOD czy włamanie na serwer wiążą się zwykle z nerwami lub stratą finansową, wadliwe działanie oprogramowania implantu może spowodować zagrożenie życia człowieka. Możliwość włamania dotyczy także wszczepianych urządzeń mikroprocesorowych gdyż wiele z nich posiada możliwość komunikacji bezprzewodowej. Problem ten został kilka dni temu poruszony przez Software Freedom Law Center w raporcie o sugestywnym tytule Killed by Code: Software Transparency in Implantable Medical Devices. Organizacja wskazuje w nim na potrzebę dokładnego kontrolowania oprogramowania implantów. Według niej taką kontrolę może zapewnić wolne oprogramowanie, z kodem źródłowym do publicznego wglądu przez obywateli oraz rządowe organy regulacyjne.

Otwarcie kodu z pewnością pomoże wykryć pewne błędy. Czy jednak okaże się skutecznym sposobem na poprawę niezawodności urządzeń medycznych? Czy znajdzie się odpowiednia ilość osób umiejąca przeanalizować ich działanie?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)