Zmuś klawiaturę Bluetooth i Androida do pisania po polsku

Zmuś klawiaturę Bluetooth i Androida do pisania po polsku

Zmuś klawiaturę Bluetooth i Androida do pisania po polsku
25.11.2015 16:04, aktualizacja: 25.11.2015 17:01

Po podłączeniu klawiatury bezprzewodowej do tabletu z Androidem często zdarza się, że wcale nie wpisuje takich znaków, jakich się spodziewamy, klawisz na prawo od spacji nie zachowuje się jak Alt, a klawisze multimedialne robią co chcą. Jest kilka sposobów, które pozwolą poradzić sobie z tym problemem. Ich skuteczność zależy niestety od tego, ile modyfikacji producent sprzętu wprowadził do systemu.

Pierwszym krokiem będzie oczywiście sprawdzenie, co można zrobić w systemie. W ustawieniach klawiatury systemowej znajdziemy dział poświęcony klawiaturze sprzętowej (Ustawienia → Język i wprowadzanie → Klawiatura fizyczna). Tam należy wybrać polski układ klawiatury i sprawdzić, jak sprzęt będzie zachowywał się po zmianie w edytorze lub polu tekstowym aplikacji.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Możliwe jednak, że w systemie nie ma odpowiedniego układu dla klawiatury sprzętowej. Taka sytuacja zdarza się często na urządzeniach z „czystym” Androidem.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wtedy odpowiedzią jest doinstalowanie dodatkowych układów. W naszym katalogu aplikacji znajdziecie paczkę Dodatkowe Układy Klawiatury, przygotowaną przez firmę Modecom, która zawiera kilka schematów, w tym popularny „Polski (programisty)”. Wystarczy zainstalować aplikację i ponownie wejść do ustawień, by znaleźć na liście polski układ klawiatury.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Jeśli używacie klawiatury ekranowej innej niż domyślna, również tam możecie poszukać ustawień. SwiftKey na przykład ma możliwość wykrywania klawiatury sprzętowej. Jeśli to domyślna aplikacja do pisania, można w jej ustawieniach zmienić zachowanie fizycznych klawiszy i włączyć różne udogodnienia, jak podpowiadanie słów czy autokorekta.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wadą tego rozwiązania będzie widoczność podpowiedzi słów u dołu ekranu.

Jeśli wszystko zawiedzie, co zdarzyć się może na przykład na urządzeniach Samsunga, trzeba sięgnąć po bardziej drastyczne środki. Jednym z nich jest aplikacja External Keyboard Helper, której wersję demonstracyjną znajdziecie w naszym katalogu (pełna kosztuje 8,99 zł). Po jej zainstalowaniu może poprosić o włączenie jej jako jednej z używanych na urządzeniu metod wprowadzania, na co oczywiście należy pozwolić.

Aplikacja ta daje dostęp do bardzo ciekawych funkcji. Można nie tylko zmienić domyślny układ klawiatury, ale także wybrać zachowanie przycisków modyfikujących i multimedialnych, a nawet stworzyć własny układ, ze znakami i frazami ukrytymi pod kombinacjami klawiszy.

Po połączeniu tabletu bądź telefonu z klawiaturą aplikacja prawdopodobnie od razu wykryje język polski i ustawi „Polski (programisty)” jak domyślny układ klawiatury. Może też włączyć sobie dźwięk naciskania klawiszy.

Jeśli to nadal nie działa, można przejść do bardziej zaawansowanych ustawień. Wśród ustawień zaawansowanych, w dziale Keyboard mapping znajdziemy między innymi możliwość ustawienia, czy AltGr zachowuje się tak samo jak Alt oraz możliwość zmiany funkcji klawiszy Shift, Control i Caps Lock.

Obraz

Kolejnym krokiem jest przejście do działu „Dostosowanie mapowanej klawiatury”. Tam można zmodyfikować ustawiony domyślnie układ. Aplikacja pozwala na zachowanie dwóch autorskich konfiguracji.

Obraz

Tutaj można na przykład zmienić działanie niektórych klawiszy oraz ustawić, jakie znaki mają być wprowadzane przez różne kombinacje. Na przykład można zamienić przycisk przeznaczony do uruchamiania aplikacji na prawy Alt i wykorzystać do wpisywania polskich znaków diakrytycznych. Wystarczy wcisnąć przycisk, a potem wybrać jego nową funkcję i zapisać modyfikację.

Obraz

To samo można robić z różnymi znakami, więc jeśli komuś brakuje na klawiaturze na przykład pauzy (—), może ją sobie łatwo dodać. Do tego celu należy skopiować znak (na przykład z jakiejś strony) i wkleić go w odpowiednim polu z modyfikatorem. W tym przypadku pauzę wstawiać będzie kombinacja AltGr+[, zaś Shift+[ wstawi nawias klamrowy otwierający. Znak zostanie automatycznie zamieniony na kod. Zapisane zmiany działają od razu.

Obraz

W aplikacji w identyczny sposób można skrótom klawiszowym przypisać ciągi znaków. Jeśli ktoś często wpisuje te same słowa lub zdania, z pewnością doceni tę funkcję.

Jak widać klawiatura zewnętrzna do tabletu może przysporzyć pewnych problemów. Wszystkie jednak można rozwiązać. Pozostaje nam życzyć wszystkim owocnego pisania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)