Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Acer TravelMate P645 TMP645-S-56ME

Wróćmy jednak do początku, sprzętem jaki miał u mnie zagościć okazał się
laptop Acer TravelMate P645 TMP645-S-56ME

Procesor: Intel i5-5200U (2.20 GHz)
Pamięć: 4GB DDR3L SDRAM (maksymalna ilość 12GB w dwóch modułach)
Dysk twardy: 500 GB (WD Blue) SATA III, 8MB cache, 5400 RPM
Matryca: Matowa matryca 14" TFT LCD
Rozdzielczość ekranu: 1366 x 768
Pojemność baterii : 4850 mAh (Li-polimer, 3 komorowa)
Waga (w przybliżeniu) : 1.60 kg
System operacyjny: Windows 8.1 Pro / Windows 7 (oba na partycji Recovery)
Parametry fizyczne
Wysokość : 20.8 mm
Wysokość (przód): 20.80 mm
Wysokość (tył): 20.80 mm
Szerokość: 328.7 mm
Głębokość: 235.5 mm

Zawartość pudełka

 • Laptop
 • zasilacz wraz kablem
 • mała ilość makulatury
i to właściwie wszystko. Jedyne czego brakuje w moim odczuciu to płytka z obrazami recovery (obrazy obu systemów dostępne są z partycji recovery uruchamianej kombinacją klawiszy alt+f10 - brak dedykowanego klawisza). Płytkę recovery można kupić w serwisie Acera, a przynajmniej ja znalazłem taką informację - czemu? o tym trochę później

Na zewnątrz

Po oswobodzeniu laptopa z białej, gąbczastej "foli" (PE-LD-PET - tak jest to mój ukłon w kierunku fanów tzw "unboxingu") użytkownik (czyli dumny ja) otrzymuje czarną
całkowicie aluminiową (właściwie aluminiowo-magnezową) bryłę, bez zbędnych zaokrągleń. Obudowa jest matowa i niestety, jak okazało się wraz upływem czasu, widać na niej tłuste plamy palców, wprostproporcjonalnie do ilości spędzonego czasu z laptopem ( nie jest to tak mocno widocznie jak w przypadku obudów typu "black piano").

Sam laptop po wzięciu do ręki przypomina czarny album lub teczkę, ciężar rozłożony jest równomiernie - nie ma tutaj nieprzyjemnego odczucia przechylania w jakokolwiek stronę. Cała obudowa sprawia wrażenie naprawdę solidnej i wg producenta powinna wytrzymać nacisk 60kg/cm2 - wg moich wyliczeń powierzchnia styku bosej stopy z podłożem jest to od 2-15cm2, więc powinno udać się stanąć bez żadnego uszczerbku na laptopa. Tyle torii, bo jak wiemy nie lubi się ona z praktyką, przypadkiem i najzwyczajniej w świecie z pechem (nacisk powyżej 60kg/cm2 dosyć łatwo przekroczyć w sytuacji, gdy staniemy, usiądziemy, naciśniemy na laptopa pod którym będzie np pęk kluczy).

Porty zewnętrzne - choinki nie zrobimy

 • prawa strona
 • 2 x USB 3
  1x kingston lock
  1x zasilanie

 • lewa strona
 • 2 x jack (słuchawki, mikrofon)
  1 x hdmi
  1 x d-sub
  1 x RJ-45

Zaślepki dysku i pamięci

Zaślepek w acerze doliczyłem się czterech - tutaj pochwała dla producenta - wszystkie klapki / zaślepki obudowy wykonane są z tego samego stopu aluminiowo-magnezowego co obudowa, jedynie port stacji dokującej osłonięty jest gumową zaślepką oraz port czytnika kart - plastikową imitacją karty SD, której nie sposób wyjąć bez posiadania długich paznokci lub długopisu (ale niech będzie: port jest zakryty dobrze spasowaną zaślepką karty SD).

Aby dostać się do jednego banku pamięci oraz dysku należy odkręcić 4 wkręty - aby dostać się do drugiego banku pamięci oraz drugiego złącza na dysk SD (złącze M.2) potrzebna jest ingerencja w całą obudowę (ww. elementy znajdują po drugiej stronie płyty głównej) - 12 wkrętów głównych - na plus trzeba jednak zaznaczyć, że nie ma tutaj żadnych zaczepów, więc sama operacja nie powinna być jakimś większym wyzwaniem (brak zaczepów podyktowany jest materiałem z którego wykonany jest laptop - aluminium mimo swojej wytrzymałości jest materiałem naprawdę kruchym - nie da się zrobić tak wrednych zaczepów jak w przypadku plastiku)

Dysk

W laptopie, w wersji jaką przekazała Redakcja do testów, znalazł się tylko jeden dysk - tak brakuje tutaj drugiego, szybkiego SSD - samo przywracanie systemu z partycji recovery trwa około 20 min, start systemu przebiega normalnie, tak jak w przypadku każdego dysku 5400 RPM.

Przy dysku należy wspomnieć o zabezpieczeniu jakie zastosował producent i które widać spoglądając na obudowę - Acer's Disk Anti-ShockProtection (DASP) - technologia, która zapewnia fizyczne bezpieczeństwo danych tłumiąc wstrząsy i chroniąc dysk twardy przed uszkodzeniami - jak to wygląda w praktyce? Pod spodem laptopa widnieje gumowy kwadrat w miejscu, gdzie znajduje się dysk, sam dysk osadzony jest wewnątrz w gumowej membranie. Technologię wspomaga także oprogramowanie zainstalowane na komputerze o nazwie Acer Montion Protector Manager (tutaj muszę wspomnieć o moim rozczarowaniu - sądziłem, że działa to wszystko w bardziej widoczny sposób - tak jak to miało kiedyś miejsce w starych laptopach IBM - przy mocniejszych wstrząsach (np. jazda samochodem polną drogą) dawało się dostrzec wstrzymywanie pracy dysku - w przypadku Acera TravelMat, nie udało mi się czegoś takiego doświadczyć.

Klawiatura i touchpad

Klawiatura zbudowana jest w układzie wyspowym, z zaokrąglonymi rogami, skok raczej można zaliczyć do krótkich, jednak samo pisanie jest wygodne ze względu na zachowanie sporej odległości klawiszy od siebie.

Klawiatura ma białe, regulowane podświetlenie (zakres regulacji: włączone podświetlenie lub wyłączone), klawisze funkcyjne podświetlone są na niebiesko (4 klawisze: włącznik, sterowanie WiFi, dowolnie wybrana przez użytkownika aplikacja, wyłączenie mikrofonu)

Touchpad jest duży, lekko zagłębiony w obudowę, przyciski oddzielne od obudowy, przedzielone czytnikiem linii papilarnych.
Do touchpada nie mam zastrzeżeń, nie jest ani źle, ani rewelacyjnie.

Bateria

Bateria w laptopie jest niewymienna. Wydajność jest rewelacyjna - z moich wyliczeń średnio laptop pozwalał na prace w granicach 4h - 8h (oglądanie filmów, www, zwykłe odbieranie maili, praca typu klik, klik). W przypadku pozostawienia laptopa "samopas", kiedy wyłączał się ekran, a reszta pozostawała na jałowym biegu czas pracy oscylował powyżej 10h, w przypadku pełnego obciążenia dysku i procesora czas ten ulegał skróceniu poniżej 3h

Słowo wyjaśnienia: w porównaniu do mojego netbooka Asus 1215n testowany acer wytrzymywał na zasilaniu bateryjnym zdecydowanie dłużej, znacznie dłużej, a w moim przypadku 2-4h na netbooku 1215n uważam, za czas w zupełności wystarczający, więc tutaj naprawdę duży plus.

Matryca

Matryca ma 14" (rozdzielczość to 1366 x 768), podświetlona jest równomiernie, brak jakichkolwiek mocniejszych przebarwień, powierzchnia matowa, niezbierająca odcisków palców.

BIOS

jest to element bardzo często pomijany przy testach przez większość osób - z punktu widzenia administratora jest to element bardzo ważny, który ma zabezpieczyć laptopa przed niepowołanymi osobami, a także przed samym użytkownikiem . W przypadku tego modelu BIOS wyposażony jest wzorowo:

 • można wyłączyć klawisze recovery
 • można wyłączyć klawisze wyboru systemu
 • można włączyć moduł TPM + hasła na start
 • można wyłączyć poszczególne urządzenia w laptopie np WiFi

Te cztery punkty czasami ciężko znaleźć w dużo droższych laptopach, niby nic a jednak cieszy.

Duże ale, bo jak zwykle schody i pod górkę

Po włączeniu laptopa uruchomił mi się system przywrócony przez Dimatheusa

Po przejrzeniu dołączonej makulatury QUICK STEPS, nie znalazłem opisu jak przejść do trybu Recovery, google okazał potęgę swojej wiedzy - kombinacja klawiszy alt+f10.

Sam tryb Recovery nie zaskakuje niczym w porównaniu do innych tego typu środowisk - jedyny minus to taki, że system nie pozwala przywracać systemu, jeśli bateria wskazuje poniżej 80%, a laptop nie ma stałego źródła zasilania. Przywracanie systemu trwa mniej więcej 20-25min, a przynajmniej tyle powinno trwać....

U mnie podczas 1 przywracania otrzymałem taki o to obrazek:

a po restarcie i ponownej próbie:

I tutaj mamy poważny problem - firma Acer nie dostarcza, jak już wspomniałem, ani jednego narzędzia nieznajdującego się poza dyskiem.

Czytelnicy (a na pewno ci bardziej spostrzegawczy :P ) zaważyli zapewne, że SMART wskazuje przyporządkowaną literę G: dla całego dysku (napędu) - w celu naprawy trybu recovery konieczne okazało się wyjęcie dysku:

Tak wygląda układ partycji na dysku w testowanym Acerze:

W celu dostania się do partycji Recovery, ESP, Push Button Reset należy posłużyć się narzędziem DISKPART (by zamontować niewidoczne partycje) wbudowanym w system:

Po przeskanowaniu każdej partycji, system nie stwierdził błędów:

Windows has scanned the file system and found no problems.
No further action is required.

32498687 KB total disk space.
31344836 KB in 873 files.
208 KB in 178 indexes.
68739 KB in use by the system.
65536 KB occupied by the log file.
1084904 KB available on disk.

4096 bytes in each allocation unit.
8124671 total allocation units on disk.
271226 allocation units available on disk.

----------------------------------------------------------------------

Stage 1: Examining basic file system structure ...

Stage 2: Examining file name linkage ...

Stage 3: Examining security descriptors ...

Windows has scanned the file system and found no problems.
No further action is required.

Profilaktycznie sformatowałem jeszcze partycje ACER (433,8 GB) i po ponownym włożeniu dysku do laptopa, proces przywracania przebiegł poprawnie, no prawie, ponieważ otrzymałem taki komunikat:

Okazał się on mniej groźny, niż wyglądał - po restarcie maszyny, Winodws 8 uruchomił się bezproblemowo (no jeśli nie liczyć naprawdę wkurzającego komunikatu o aktywacji systemu)

Podsumowanie

Laptop przypadł mi bardzo do gustu, jego zewnętrzny wygląd budzi bardzo pozytywne odczucia, bez problemu spełnia wymagania stawiane przed laptopem, który miałby służyć do pracy biurowej (zarówno w biurze jak i poza nim). Czy jest to laptop do noszenia w torebce przez kobietę? Moja żona po wzięciu go przez chwilę do reki, powiedziała: "zabieraj go ode mnie, nie chcę, jest za ciężki, za duży". Jeśli chodzi o mnie, mogę tylko napisać: "bardzo chciałbym dostać taki na gwiazdkę od Mikołaja, bardzo, bardzo", zastąpiłby na pewno mojego netbooka 1215n, ponieważ Acer TravelMate P645 jest niewiele większy od ww. Asusa, a wydajnością mocno go przewyższa (tak firma Acer zablokowała tryb turbo w procesorze Intela - czemu? nie wiem, prawdopodobnie by procesor nie grzał się przy zastosowanym chłodzeniu i by laptop dłużej wytrzymał na baterii)

Tak Acer prezentuje się w porównaniu do mojego wysłużonego netbooka 1215n:

Obiecany test z użyciem blendera

Jak widać na załączonym obrazku laptop nie pasuje do blendera, można więc z całą pewnością stwierdzić, że podane wymiary przez producenta nie są zakłamane ;]
No i z okazji gwiazdki nie mogłem odmówić sobie testu Mikołaja

Podczas tego testu zauważyłem jeszcze jedną pozytywną cechę laptopa Acer TravelMate P645 - głośniki, które grają naprawdę głośno i bardzo dobrze (jak na moje słoniowe ucho)

 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
ONyx38   1 #1 13.12.2015 18:21

No taki test to ja rozumiem :). Wiem, że żonie go nie kupię :P.... bo kobiety źle go odbierają.

funbooster   8 #2 13.12.2015 20:12

@ONyx38: kup jej macbooka.

tylko_prawda   10 #3 13.12.2015 21:04

@funbooster: macbooka? Lepiej Surface :P Przynajmniej jest Windows :)

Autor edytował komentarz.
tylko_prawda   10 #4 13.12.2015 21:06

Dysk 5400 RPM? Trochę kiepsko, ale ja tez tak mam :P
"Obiecany test z użyciem blendera"
"Jak widać na załączonym obrazku laptop nie pasuje do blendera"
Jak to nie? Przecież jest standard zgodności laptopów z blenderami! Czyżby ten Acer nie miał certyfikatu B-1-L-2-E-3-N-4-D-5-E-6-R-7890CCF ??? ;)

Autor edytował komentarz.
AlbatrosZippa   10 #5 13.12.2015 21:32

Bardzo fajny post , a sam chciałbym mieć Acer'a z tej linii

hmmkot   8 #6 14.12.2015 10:22

@ONyx38: kobiety odbierają go dobrze ;-) wszystko zależy co komu jest potrzebne - moja J. używa netbooka 10" - asus 1015pn i dla niej to jest już spory, ciężki sprzęt - testowany acer jest większy i wszystko.

hmmkot   8 #7 14.12.2015 10:23

@tylko_prawda: a czy ja wiem - nie dopatrzyłem się nalpki blender ready (może tylko na telefonach jest)

MiL-   8 #8 14.12.2015 15:33

@tylko_prawda: Windows to wystarczający powód żeby go nie kupować.

tylko_prawda   10 #9 14.12.2015 16:42

@hmmkot: A jest nalepka "Intel Inside (nazwa) Blender Ready"
PS Sprawdź czy procesor obsługuje technologię Intel Blender Compatibile"

tylko_prawda   10 #10 14.12.2015 16:43

@MiL-: Możesz zainstalować Linuxa...

Ostatni Mohikanin   25 #11 14.12.2015 19:34

To nie laptop nie pasuje do blendera, lecz blender to laptopa. Alternatywnie mogłeś spróbować testu z kosiarką ;)

  #12 15.12.2015 00:05

1). "obudowa sprawia wrażenie naprawdę solidnej i wg producenta powinna wytrzymać nacisk 60kg/cm2"
2). "wg moich wyliczeń powierzchnia styku bosej stopy z podłożem jest to od 2-15cm2"
To dwa cytaty z Twojej recenzji, do których muszę się odnieść.

Ad. 1.) Z Twoich danych wynika, że na tym komputerze można postawić ciężar 46445.31 kG, czyli 'Tira' z niemal czterdziestotonowym ładunkiem, i wytrzyma...

Ad. 2.) Doprawdy nie wiem, z jakiej planety przyleciałeś, choć faktyczne słyszałem, że 'Małe, Zielone Ludziki' noszą mniejszy rozmiar buta, niż ja. No chyba, że jesteś człowiekiem i masz po prostu trzy lata...

Reasumując: Twoje pojęcie o arytmetyce i fizyce przemiawia za tym, że jednak jesteś trzylatkiem, a nie Ufoludkiem. Głowa do góry! Twoim rodzicom i tak należą się gratulacje, że zapisali Cię do szkoły jeszcze przed opuszczeniem porodówki...

hmmkot   8 #13 15.12.2015 05:44

@Ostatni Mohikanin: w zimę? nie test kosiarką robi się latem, zimą mikołajem :D

hmmkot   8 #14 15.12.2015 18:14

@Zazubny (niezalogowany): nie są to moje dane, a dane podawane przez producenta i nie zamierzam ich podważać - tak byłbym spokojniejszy o laptopa jakby przejechał po nim tir w taki sposób jak podał producent, niż stanęła na nim 61 kg baba w butach opierając tylko swój ciężar na obcasie poniżej 1cm2

https://youtu.be/-pfwTqPHoqg
https://www.youtube.com/watch?v=5OcFRrQUK0o

odnośnie drugiego punktu podana wartość 2-15cm2 jest jak najbardziej poprawną wartością - (zjadłem na kolację po prostu drugą wartość "do", którą szacuje się na około 100cm2 (wartość taką przyjmuje się w fizyce chyba w klasie 1 albo coś koło tego). Samą wartość 2-15cm2 wziąłem z podziału stopy na obszary o największym nacisku na podłoże, z 20 prób mokrej stopy stawianej na drewnianą makietę laptopa (2x formatka 13,5cm x 23cm) - nie udało mi stanąć "przypadkowo" większą powierzchnią stopy przed tzw o fu*k

ps
ufoludek należało napisać małą literą (tego uczą chyba na j. polskim w 1 klasie)

Autor edytował komentarz.
Dimatheus   21 #15 16.12.2015 22:44

Hej,

Przyznam, że dość mocno się zdziwiłem. Myślałem, że osoba z Redakcji odpowiedzialna za wysyłkę sprzętu zainicjuje przywracanie oryginalnego obrazu. A tutaj taka niespodzianka.

Pozdrawiam,
Dimatheus

hmmkot   8 #16 17.12.2015 07:48

@Dimatheus: dlatego ja postanowiłem sam skasować gołe baby :P

Dimatheus   21 #17 17.12.2015 09:22

Hej,

@hmmkot: No bardzo śmieszne - cios poniżej pasa. Ale dzięki! :D

Pozdrawiam,
Dimatheus

  #18 17.12.2015 18:22

@hmmkot:
Zgoda wyłącznie na ufoludka. Reszta, to brednie, kochaniutki!