Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

PC-BSD - BSD dla mas?

Witajcie!
Zainspirowany wpisem Karolinah o GhostBSD postanowiłem napisać o PC-BSD, który jest postrzegany i przygotowywany jako system oparty o jadro BSD dla normalnego, przeciętnego użytkownika. Chociaż musi mieć on wiedzę informatyczną w stopniu wyższym niż podstawowym.

Instalacja systemu

Instalacja systemu przebiega w trybie Live CD, opartego o środowisko graficzne fluxbox 1.0rc3, co prawda to stara wersja, ponieważ aktualna to 1.3.1, ale skoro działa to po co się czepiać oraz instalator graficzny. Jest on dostępny w całości w języku polskim. Wygląda następująco.

Instalator umożliwia wybór systemu operacyjnego do instalacji z pośród PC-BSD i FreeBSD oraz wybór pakietów zainstalowanych po instalacji systemu. Sama instalacja trwa ok. 20 minut.

System po instalacji zawiera środowiska graficzne KDE 4.5.4 oraz najpotrzebniejsze programy dla użytkownika. Przy tym trzeba zaznaczyć, że jest w całości po polsku. Umożliwia też instalację dodatkowego oprogramowania przez narzędzie graficzne, jak i również znane z FreeBSD konsolowe pkg_add i porty.

Sam system jest w miarę lekki i nie pobiera za dużo zasobów. W moim przypadku na maszynie wirtualnej VirtualBox z przydzieloną pamięcią RAM 1 GB, pobierał ok. 130 MB,
podobnie systemu FreeBSD z openbox uruchomionego na normalnym sprzęcie (Celeron 2 GHz, 1 GB ramu, zintegrowana karta graficzna).

Podsumowanie:

Myślę, że PC-BSD nadaje się idealnie dla osób, które szukają jakieś odmiany, a już liznęły linuksa czy jakiś unix.

Strona projektu: http://www.pcbsd.org/
Polski support: http://www.pcbsd.pl/
Pobieranie obrazów systemu: http://www.pcbsd.org/content/view/202/11/
 

Komentarze

0 nowych
mati75   6 #1 26.03.2011 20:29

Trochę suhar wyszedł, bo nie wiedziałem o czym pisać.

webnull   9 #2 26.03.2011 22:41

@mati75
Faktycznie niezły suhar, nie wiele napisałeś, więcej tutaj zajmują obrazki ;-)

roobal   14 #3 27.03.2011 00:40

Mogłeś opisać np. czym są pakiety PBI :)

Pozdrawiam!

mati75   6 #4 27.03.2011 16:05

@webnull

Wolę normalne FreeBSD bez udziwnień. W przypadku pc-bsd totalnie nie wiem o czym pisać.

  #5 28.03.2011 15:36

@mati75

"...PC-BSD, który jest postrzegany i przygotowywany jako system oparty o jądro BSD..."

Mati nie myśl wciąż o Linuksie ;)

Bardzo "szybki" wpis lecz da się go uratować. Mogłeś spokojnie w kontekście PC-BSD pisać o FreeBSD. Jedyną rewoltą w odniesieniu do Free są tutaj paczki PBI. Cała reszta jest praktycznie nietknięta nie licząc kilku konfiguratorów GUI i szeregu skryptów ułatwiających początkującemu życie. Ja także wolę "czyste" FreeBSD. Wiem wtedy przynajmniej co dzieje się w systemie. Faktem jest iż wymaga to pewnej wiedzy. A przynajmniej przeczytania handbook'a i w razie potrzeby konkretnych man'ów. Dokumentacja to silny punkt systemów BSD.

  #6 28.03.2011 23:20

Ja uważam że systemy uniksopodobne powinny iść w kierunku Pcbsd jeżeli myślą o wejściu na komputery zwykłych uzytkowników. Pisząc kierunek mam na myśli paczki pbi.

  #7 26.08.2015 12:21

@mati75: http://www.pcbsd.pl/ nie jest aktywny - jest jakaś inna strona / inne forum po polsku (wolę język ojczysty)?
Pytam ponieważ mam 2-letni laptop Sony Vaio i nie wiem jak to jest z laptopami w ogóle i/lub od Sony, gdy chce się na nich zainstalować PC-BSD.
Pozdrawiam

P.S.
Nie jestem informatykiem, ale cierpliwą osobą i chcę przejść na BSD zamiast mieć podsłuch w Windows 10. Windows 8.1 nie był taki zły, ale Windows 8 już mnie zraził, a to co piszecie na http://www.dobreprogramy.pl o ograniczeniach W10 przeraża.

  #8 06.01.2016 22:41

@roobal: pakiety PBI to samowystarczalne instalatory dodatkowego oprogramowania