Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Moodle w wersji 2.8

10.11.2014 oficjalnie został wydana nowa wersja Moodle - 2.8. Moodle [dla przypomnienia] to platforma do nauczania na odległość. Jest używana (wg statystyk Moodle) w ok. 230 krajach, na ok. 55 tys. stronach.

Kolejna wersja Moodle to efekt jak zwykle ciężkiej pracy zespołu developerów Moodle i społeczności użytkowników. Ta wersja Moodle przynosi znaczące ewolucyjne udoskonalenia narzędzi dziennika ocen, forów, analizy i użyteczności w wielu obszarach wzmocniających pozycję nauczycieli i poprawia funkcjonalność dla każdego na wszystkich urządzeniach.

Wymagania Moodle 2.8 są takie same jak poprzednika:

- PHP 5.4.4

- baza danych: MariaDB 5.5.31 lub MySQL 5.5.31 lub Postgres 9.1 lub MSSQL 2008 lub Oracle 10.2

Nowe możliwości

1. Automatyczne zapisywanie tekstu

Edytor tekstu Atto automatycznie zapisuje stan wprowadzonego tekstu, przez co zawartość jest ochroniona przed publikacją.

2. Nowe menu użytkownika

Nowe menu użytkownika (konfigurowalne przez ustawienia tematu) daje szybki dostęp do stron osobistych tj. Mój dom i ustawienia profilu

3. Ocena 'Lubię'

Ta popularna funkcja może być teraz realizowana jako skala jednej pozycji, zwiększając funkcjonalność mediów społecznościowych bezpośrednio w Moodle. Więcej informacji tutaj.

4. Email do prywatnych plików

Nowa kolejna funkcja to taka, że możesz wysłać do samego siebie email z załącznikiem, który później możesz zapisać we własnych prywatnych plikach. Może być później użyteczny w twoich kursach. Więcej informacji tutaj.

5. Ulepszony raport porównywania ocen

Wiele ulepszeń zostało dodanych do dziennika ocen, z raportem porównywania ocen dostępnym teraz na wszystkich urządzeniach z możliwością płynnego przewijania. Komórki mogą być szybko edytowane bez konieczności przeładowywania.

6. Nowy pojedynczy widok

Nowy pojedynczy widok pozwala tobie na stworzenie szybkich edycji dla jednej pozycji lub jednego użytkownika.

7. Nowy raport historii ocen

Śledzenie historii ocen określonych użytkowników i określonych znaczników w tym nowym raporcie.

8. Naturalne ważenie

To jest nowa metoda agregacji, która łączy w sobie proste oceny z jasnym intefejsem dla użycia wag. Dodatkowe zaufanie, wyłączanie ocen i ukrywanie ocen są oczywiście wspierane.

9. Zapisz się do rozmowy indywidualnie

Możesz teraz zapisać się indywidualnej dyskusji na forum i otrzymywać kopie odpowiedzi, których naprawdę potrzebujesz!

10. Lepsza nawigacja przez wątki

Linki do poprzedniego i następnego wątku sprawiają, że przenoszenie się pomiędzy ważnymi dyskusjami jest łatwiejsze.

11. Odpowiedź przez emaila na wypowiedzi na forum

Przez wygodę, możesz teraz odpowiedzieć na wypowiedź na forum przez emaila, dodając nawet do tego załączniki!

12. Ulepszony ekran edycji quizu i ustawień zakończenia

Strona edycji quizu została przepisana dla poprawy dostępności, stwarzając łatwiejsze zarządzenie i dodawanie pytań. Możesz także ustawić warunki zakończenia bazowane na zdanej ocenie lub kiedy wszystkie dostępne próby zostaną wykorzystane.

13. Więcej niż jeden wybór z Wyborem

Możesz teraz zezwolić użytkownikom na wybór więcej niż jednego wyboru kiedy tworzysz Wybór.

14. Dodatkowe pliki dla zadań

Nauczyciele mogą teraz załączać pliki dla studentów, kiedy ustawiają zadanie, np. szablon zadania lub odpowiedzi.

15. Pozostań w kontakcie poprzez subskrybowanie wydarzeń

Monitorowanie zdarzeń umożliwia nauczycielom, menedżerom i administratorom na tworzenie i zapisywanie się do wydarzeń.

16. Nowe wydarzenia

Zostały dodane bardziej szczegółowe logowania i wydarzeń, szczególnie w nawiązaniu do ocen.

17. Kohorty mogą być tworzone przy ładowaniu

Administratorzy i menedżerowie mogą tworzyć kohorty używając albo pliku csv, albo z ekranu kohortów lub kiedy użytkownicy są załadowywani. Nauczyciele mogą teraz przez domyślne zapisywanie ustawić widoczność do kohort.

18. Nowy ekran 'Wszystkie kohorty' dla administratorów

Administratorzy mogą teraz jasno przeglądać wszystkie systemowe i kategoryczne kohorty z nowego ekranu Wszystkie kohorty.

Dostępne są również krótkie screencasty, pokazujące nowe funkcje:

Moodle 2.8 Release Highlights Playlist

LINK: Uwagi do wydania Moodle 2.8

LINK: Jak zaktualizować istniejący Moodle do wersji 2.8

 

oprogramowanie inne

Komentarze

0 nowych
  #1 10.11.2014 22:39

Najdziwniejszy wpis jaki czytałem, to jest reklama czy przepisana broszura reklamowa?

nitro2012   10 #2 11.11.2014 16:24

@obserwarot (niezalogowany): fakty

t0ken   8 #3 11.11.2014 20:47

Systemy LMS/TMS są dużą pomocą.
Kiedyś robiłem przegląd i wybór padł na "Claroline".

Ciekawe, aktualne zestawienie najpopularniejszych LMS:
http://www.capterra.com/learning-management-system-software/#infographic

nitro2012   10 #4 11.11.2014 21:55

@t0ken: dziękuję Tobie za stronę, później się jej przyjrzę. Oczywiście każdy wybiera oprogramowanie które jemu pasuje - zgodnie z jego oczekiwaniami, ale ja od gimnazjum jestem związany z Moodle i jakoś na razie nie zamierzam zmieniać na inny system do e-nauczania.

  #5 12.11.2014 18:13

Czy Moodle w tej wersji obsługuje HTML 5?

  #6 13.11.2014 00:27

Mam miłe wspomnienia co do tej platformy.

nitro2012   10 #7 13.11.2014 03:11

@Anonim (niezalogowany): Przeszukując kilka stron na Moodle stwierdzam, że nie - odtwarzacz HTML5 może być zainstalowany jako wtyczka (https://docs.moodle.org/dev/HTML5_player), co do innego kodu nie związanego z odtwarzaniem multimediów można spróbować osadzić kod HTML5 w edytorze po przełączeniu na kod HTML strony.

kijek   6 #8 13.11.2014 14:06

I dlaczego wszystkie szkoły pchają się w płatnego i badziewnego librusa? Pamiętam, jak dwa lata temu w jakiś dziwny sposób pojawiło mi się wiele nieobecności wystawionych przez różnych nauczycieli. I nie byłoby to może nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż zostały one dodane w styczniu na lipiec i sierpień tego samego roku. W dodatku na kontach nauczycieli nie było tego widać :D

nitro2012   10 #9 14.11.2014 10:12

@kijek: Wow! Zobaczyłem ceny i spadłem z krzesła. 2000 zł na 2 lata? Nie szkoda takiej szkole pieniędzy? Należałoby zapytać dyrektorów szkół którzy korzystają z librusa jako platformy nauczania. To co ma librus w wersji "premium" Moodle ma w wersji darmowej. Ale dyrektorzy pewnie lubią topić pieniądze w błoto niż nakazać informatykowi zainstalowanie i skonfigurowanie Moodle, oraz cykliczne przeprowadzenie szkoleń.
Na uczelniach też nie jest lepiej, ok. 48% uczelni ma zainstalowanego Moodle, ale zapewne nie wykorzystują jego pełnej mocy - zazwyczaj kończy się na udostępnianie wykładów.

Kilka razy uczestniczyłem w webkonferencjach które są organizowane przez jedną firmę z Toronto, za free, i tam mówi się jak dopieścić Moodle, czyli żeby Moodle być atrakcyjnieszy, również są wykłady na temat psychologii, już były 4 takie spotkania, po angielsku, na platformie WiziQ, można zawsze ściągnąć i obejrzeć nagrania po angielsku

kijek   6 #10 14.11.2014 20:37

Najśmieszniejsze jest to, że u mnie w szkole Moodle funkcjonują jeszcze od czasów, gdy nikt o librusie nie słyszał. O ile można tak to określić, gdy tylko dwóch z nauczycieli wykorzystuje tą platformę...

mikolaj_s   13 #11 14.11.2014 23:38

@nitro2012: "niż nakazać informatykowi zainstalowanie i skonfigurowanie Moodle,"

Żyjesz w świecie fantazji? :) Najpierw dyrektor musi mieć informatyka, a po drugie ten informatyk musiałby się znać, albo chcieć poznać Moodle. Jakby ten informatyk był taki zdolny to dyrektor musiałby mu więcej płacić, a nie ma z czego. W praktyce taniej wychodzi kupić librusa. Poza tym Librus to głównie dziennik + dodatki jak platforma edukacyjna, a Moodle jest przystosowane tylko do oceniania studentów zachodnich uczelni.

Autor edytował komentarz.
nitro2012   10 #12 15.11.2014 03:19

@mikolaj_s: no to żeś pojechał bo w szkole informatykiem jest w większości wypadkach nauczyciel informatyki.
U mnie w LO w której się uczyłem nauczyciel zna Moodle, poza tym nauczycielowi nie może zapłacić więcej niż nakazuje ustawa. Większość nauczycieli odbębnia lekcje, więc raczej nie są chętni do nauki czegoś nowego. Dlatego Moodle w Polsce wychodzi słabiej jako nawet blended learning. U mnie na uczelni jeden profesor wykorzystuje Moodle do testów zamkniętych, później wysyła oceny z Moodle do dziekanatu i mu przyjmują.

Mikołaj ja skupiam się na librusie jako platformie nauczania a nie e-dzienniku i jeżeli szkoła zdecydowałaby się tylko na platformie do nauczania to wychodzi drogo, i że co? i to że mają od razu jakieś materiały na tym librusie? wystarczy samemu się przysiąść i można zrobić samemu materiały. Drogie te lenistwo.

mikolaj_s   13 #13 15.11.2014 11:31

@nitro2012: Nauczyciel w szkole to nie informatyk. On ma się znać na dydaktyce informatyki i zajmować się optymalizacją procesu nauczania, a nie zostawiać dzieci na komputerach pozwalając im grać gdy on w tym czasie zajmuje się administrowaniem komputerami w szkole. Nauczycielowi informatyki nie płacą za administrację komputerami, jeśli to robi to robi to z dobrej woli, albo tak wykorzystuje go dyrektor. Oczywiście nauczyciel ma dodatkowe obowiązki poza nauczaniem i w ich ramach nauczyciel informatyki może co nieco zrobić, głównie dla swojej pracowni, ale nie może to oznaczać, że zostaje on ciągle po godzinach gdy jego koledzy uczący innych przedmiotów dawno są w domu.
Wielu nauczycieli informatyki nie potrafiłoby samodzielnie postawić serwer i oprogramowanie oraz poprawnie skonfigurować i w zasadzie nie muszą bo ich rola w szkole jest inna. Po drugie nie każda szkoła ma taką możliwość ze względu na brak odpowiedniego łącza, a hosting dla Moodle może wyjść drożej niż korzystanie ze wspomnianego Librusa.

Szkoły i tak w większości w dużych miastach korzystają z dzienników, czy to jest Librus czy jak w Gdańsku Vulcan. Jeśli dziennik z platformą edukacyjną stanowi jedną całość to jest znacznie wygodniej i dla nauczycieli i dla samych uczniów nie muszących się logować w różne miejsca.

  #14 15.11.2014 13:03

@nitro2012:
Ale koszty pokrywają rodzice ;-) Wiem z własnego doświadczenia. Przy okazji korzystania z Librusa - po rozmowach z innymi rodzicami, można przyjąć, że praktycznie nikt nie wychodzi poza sprawdzanie ocen, nieobecności i plan "kartkówek i kalsówek". A ponieważ mam doświadczenie także z Moodle, to wydaje mi się, że z punktu widzenia rodzica, niewiele więcej jest potrzebne

nitro2012   10 #15 16.11.2014 18:08

@mikolaj_s: Wątpię żeby jakaś szkoła zatrudniałaby typowego informatyka, żeby tylko administrował siecią szkolną. Dla szkoły mniejszą wartość ma nauczyciel który nie zna się na administrowaniu - a przecież w szkole też masz sieć. Co do pierwszego akapitu przyznaję Tobie rację. Sam tak miałem - nauczyciel informatyki z którym się spotkałem zrobił to co miał zrobić na Windows Server i później się w ogóle nie tykał. Kiedy nawalił zaawansowana wersja zapory - ja naprawiłem ją.
Co do kosztów to był nie przesadzał. Większość szkół ma strony na zewnętrznych hostingach, Moodle nie ma takich wymagań że potrzebuje super kosztownego serwera, wystarczy zainstalować go na tym co już jest. Ja płacę 100 zł / rok . 100 zł < 2500. Już z niego korzystałem dla testów klas 4-6 szkoły podstawowej + własna wtyczka do eksportu quizu i dzieci były zachwycone.

Anonim (niezalogowany): albo podatnicy, bo szkoły podchodzą pod gminę albo powiat. Moim e-dziennikiem był .... zwykły arkusz kalkulacyjny, tylko przenosiłem oceny do zwykłego dziennika. Rodzic to raczej chce wiedzieć jakie ma oceny dziecko, czy się źle zachowuje, koszty wycieczek, ubezpieczeń, itp. itd. jego Moodle nie interesuje.

Dlatego stare informatyczni nauczyciele muszą odejść, aby nowi mogli pokazać uczniom zalety blended learning. Polska nadal będzie na szarym końcu jeżeli Moodle będzie się kojarzył że Moodle służy tylko do uploadu plików.

  #16 16.11.2014 19:13

@nitro2012:
Pisząc, że płaci rodzić opierałem się na własnym doświadczeniu, ale podpytałem kilku znajomych i u Nich jest podobnie - szkoła proponuje dostęp do librusa, ale musisz zapłacić.
Co do przejścia platformy takie jak moodle w szkołach, to musisz wziąć jedzcze jedno pod uwagę - rodzice nie zawsze są "oblatani komputerowo" ;-(

mikolaj_s   13 #17 16.11.2014 20:13

@nitro2012: "Wątpię żeby jakaś szkoła zatrudniałaby typowego informatyka, żeby tylko administrował siecią szkolną."

Nie wątp, bo są takie szkoły ;)

" Dla szkoły mniejszą wartość ma nauczyciel który nie zna się na administrowaniu"

Jakąś podstawę musi mieć, ale najczęściej jednak jego wiedza i umiejętności są ograniczone. Często jest to nauczyciel innego przedmiotu przekwalifikowany na informatyka. A jeszcze mniejszą wartość dla szkoły dbającej o poziom nauczania ma nauczyciel znający się na administracji, ale nie potrafiący uczyć.

"Moodle nie ma takich wymagań że potrzebuje super kosztownego serwera"

To zależy od wielkości szkoły i intensywności użytkowania. Według dokumentacji przy pełnym użytkowaniu, a nie testowaniu przez parę osób mamy całkiem spore wymagania i chyba 100złotowy hosting nie wystarczy: https://docs.moodle.org/27/en/Installing_Moodle#Hardware

"Dlatego stare informatyczni nauczyciele muszą odejść, aby nowi mogli pokazać uczniom zalety blended learning"

Fajnie, tylko kto ich zastąpi? Myślisz, że uzdolnieni informatycy pchają się drzwiami i oknami, aby dostać się do pracy w szkole? ;)

nitro2012   10 #18 16.11.2014 20:35

@mikolaj_s: "Fajnie, tylko kto ich zastąpi? Myślisz, że uzdolnieni informatycy pchają się drzwiami i oknami, aby dostać się do pracy w szkole? ;)"

za max. 3200 + dodatki + ... - gdzie w korporacji albo innej firmie zarobi więcej? nie. Ja się nie pcham, ale chęć mam nauki i do nauczania i do uczenia się (informatyk + papier do nauczania), ale każda szkoła olewa mnie

więc na razie blended learning w każdej prawie polskiej szkole to moje niezrealizowane marzenia

mikolaj_s   13 #19 16.11.2014 21:28

"za max. 3200 + dodatki .. "
Po wielu latach pracy jak przejdziesz wszystkie szczeble awansu zawodowego za etat dostaniesz około 2500 zł na rękę. Jako nowy będziesz stażystą za 1500zł.

"więc na razie blended learning w każdej prawie polskiej szkole to moje niezrealizowane marzenia"

Też chciałbym, aby była to norma. Polska szkoła powinna pójść w stronę metod zbliżonych do Odwróconej Klasy. Sam nie korzystam jednak z Moodle, mam swoje własne oprogramowanie.

nitro2012   10 #20 16.11.2014 22:33

@mikolaj_s: w zasadzie myślimy o tym samym tylko ja brutto ty netto

trzeba będzie poczekać

nitro2012   10 #21 16.11.2014 22:38

Chciałbym do postu #9 dodać szersze statystyki (skopiowane ze slajdów):
- 47% uczelni publicznych ma platformę ogólnouczelnianą,
- Moodle jest wykorzystywany na 84% uczelni publicznych,
- 87% brak potrzeb, 12% brak środków,
- 40% uczelni sfinansowało platformę ze środków z UE
- 70% uczelni posiada zaplecze techniczne dla kadry
- Na 94% uczelni odbyły się szkolenia dla kadry dydaktycznej
- 6% uczelni chce zmienić obecny system, a 43% chce wprowadzić.
- 74% - tytuły i opisy kursów 32% - min. jeden otwarty

Źródło: jeden z wykładów 5. Polskiego MoodleMoot - https://dl.dropboxusercontent.com/u/37726726/moodle%20na%20uczelniach.pdf

nitro2012   10 #22 17.11.2014 12:37

@Anonim (niezalogowany): na szczęście społeczeństwo się zmienia i rodzice umieją korzystać z komputera.
Nigdy nie zapłaciłbym za dostęp do systemu e-dziennika. Jeżeli e-dziennik jest już w 100% normą w szkole to rodzic powinien mieć go za darmo.