reklama

.NET Framework 4.7 dla Windows 10 Creators Update: by było jak na UWP

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Wraz z Windows 10 Creators Update dostajemy właściwą mu nową wersję .NET Frameworka, oznaczoną jako 4.7. Choć w praktyce jest bezpośrednim zamiennikiem wcześniejszej wersji 4.6.2, to działa na razie tylko na najnowszej wersji „dziesiątki” i dołączany jest jedynie do Visual Studio 2017. Inne wersje Windowsa otrzymają go niebawem.

.NET Framework 4.7 wychodzi naprzeciw tym wszystkim zmianom przyniesionym przez Creators Update, pozwalając .NET-owym aplikacjom właściwie wyglądać i zachowywać się w tej wersji systemu. Oczywiście sporo jest też zmian i poprawek dotyczących wydajności i niezawodności, pojawiły się też ulepszenia związane z kryptografią.

High DPI: koniec koślawych aplikacji w 4K

Każdy, kto podłączył do zwykłego laptopa z ekranem FullHD, czy nawet HD monitor 4K, wie jakie problemy mają aplikacje przy skalowaniu już od 150%. Wprowadzone ulepszenia dla aplikacji Windows Forms przynoszą obsługę ekranów wysokiej rozdzielczości (High DPI). .NET-owe aplikacje będą wreszcie poprawnie zachowywały układ interfejsu, wykorzystywały ikony, fonty i glify wysokiej rozdzielczości, oraz reagowały na zmiany DPI, nieuchronne przy przesuwaniu aplikacji po pulpicie rozpiętym między wieloma ekranami.

Microsoft przyznaje, że nie jest jeszcze idealnie, to dopiero pierwszej podejście. W przyszłości jednak płynne skalowanie rozdzielczości objąć ma wszystkie kontrolki i radzić sobie ze zmianami nawet do 300%, podążając w ślad za ulepszeniami HighDPI wprowadzonymi w Windows 10 Creators Update.

Palcem po ekranie

Wraz z Creators Update położono większy nacisk na tzw. „naturalne interfejsy użytkownika”. Nowy .NET Framework przynosi więc wsparcie dla Windows Presentation Foundation dla ekranów dotykowych oraz piórek, znacznie ulepszone w stosunku do wcześniej wykorzystywanego Windows Ink Services. Microsoft zapewnia, że nowa implementacja ma dorównywać temu, co dostępne jest dla Universal Windows Platform – ma być równie responsywna, wspierać wyskakujące okienka i okna dialogowe, a zarazem być zgodna z wcześniej używanymi formami interakcji.

I tu jednak nie wszystko działa idealnie – w szczególności nie działa rysowanie w czasie rzeczywistym, a wtyczki piórka choć będą działać, mogą się zacinać, a aplikacje korzystające z silnika manipulacji wykazywać nieoczekiwane zachowanie. Poprawione to ma być w przyszłych wersjach, tak by interfejs dotykowy działał równie dobrze w każdym windowsowym środowisku uruchomieniowym.

Sprzętowe bezpieczeństwo i krzywe eliptyczne

Zespół rozwijający technologię ClickOnce, pozwalającą na instalowanie klienckich aplikacji .NET jednym kliknięciem linku na stronach internetowych wprowadziły obsługę sprzętowych modułów bezpieczeństwa – można je teraz wykorzystać do podpisywania plików manifestu, czyniąc całą operację znacznie bezpieczniejszą. ClickOnce potrafi też naprawiać teraz magazyny aplikacji, reinstalując automatycznie użytkownikom zepsute wersje.

Poprawiono też obsługę protokołów HTTPS/TLS i rozszerzono funkcjonalności dostępne dla kryptografii krzywych eliptycznych.

Pełną listę zmian w .NET Frameworku 4.7 opublikowano na GitHubie. Kompletna dokumentacja .NET Frameworka została zaś przeniesiona na docs.microsoft.com – i faktycznie, jest tam znacznie czytelniejsza i wygodniejsza w przeszukiwaniu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama