0 A.D. Alpha 23 Ken Wood

Strona główna Windows Gry Strategiczne
Pobie​rz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

0 A.D. to świetna, darmowa historyczna strategia czasu rzeczywistego stworzona przez międzynarodową grupę zapalonych programistów-wolontariuszy będących od bezwzględnymi pasjonatami tego projektu.

Akcja gry osadzona została w czasach starożytnych. Stając na czele ówczesnej cywilizacji dowodzimy siłami jednego z sześciu ludów (Rzymian, Hellenów, Kartagińczyków, Iberyjczyków, Celtów i Persów) celem zarówno rozbudowy własnej armii, jak również zdobycia środków potrzebnych do unowocześnienia i rozwoju swojego państwa.

Kluczem do sukcesu w prowadzonej rozgrywce jest odpowiedni dobór swojej społeczności do planowanych dalszych działań, ponieważ każdy z ludów cechują inne zdolności, umiejętności (np. budowlane) oraz możliwości rozwojowe. Głównym celem gracza jest dominacja nad pozostałymi ludami i niepodzielne władanie jak największym terytorium w całym uniwersum gry.

Trzeba przyznać, że tytuł, który początkowo miał być modem do Age of Empires II, jest jednym z najlepszych wizualnie i dźwiękowo projektów Open Source. Nie ma co przejmować się tym, że to wciąż wersja alfa - od dawna gra jest bardzo stabilna i pozwala na fantastyczną zabawę, a kolejne, regularnie wydawane wersje przynoszą nowe ulepszenia zarówno programistyczne, jak i dotyczące samej rozgrywki, a w tym także sztucznej inteligencji.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Klasyczne podejście do formuły RTS, piękna grafika, wciągająca i godna polecenia gra.
Brak
ocena użytkownika
31.08.2017 14:51 • Recenzja do wersji Alpha 21 Ulysses

Wielbicielom RTS-ów nie trzeba przedstawiać takiego tytułu jak kultowe 3 serie "Age of Empires" i "Age of Mythology". Bardzo ciekawa wersja na długie wieczory, zanim pojawi się w przyszłym roku długo oczekiwana i już oficjalnie potwierdzona czwarta seria "Age of Empires IV", której stworzenie powierzono weteranom gatunku 'Relic Entertainment'.

Klon AoE
Klon AoE
ocena użytkownika
07.04.2015 09:11 • Recenzja do wersji Alpha 18 Rhododactylos

Age of Empires na prochach? I do tego darmowe?

Czemu nie? No bo temu.

0 A.D nie jest grą złą – zacznijmy może od tego. Jest grą dobrą, nawet jak na Alphę. Jest ładna strategia, biorąc pod uwagę fakt, iż jest projektem otwartym. Mechanika gry też jest dopracowana. Fani starego dobrego AoE i jego klonów będą czuli się jak w domu. Jest sporo usprawnień, które pozytywnie wpływają na grę… przełączniki, przyciski, skróty, informacje, czytelny (w większości) interfejs.

To jednak tylko otwarty klon AoE i tyle. Tak, dla wielu to największa zaleta. Dla mnie niestety wada – usprawnienia to nie innowacyjne rozwiązania. To wciąż tak naprawdę gra, w której trzeba wybudować chmarę roboli, którzy zbiorą owoce z krzewów, wytną wszystkie drzewa w okolicy i ostatnie co trzeba zrobić to ogromną masa na przysłowiowe Hurra stłamsić wroga. Strategia? Jest tylko jedna – dużo klikania. Tobie może się to podoba, ja jednak od gry strategicznej wymagam trochę więcej niżeli konkursu na to, kto szybciej wybuduje świątynie i powycina drzewa.

Wracając jednak do zalet – jak wspomniałem, grafika jest przyjemna dla oka. Szału nie ma, ale nie mogę powiedzieć, że jest zła, bo nie jest. Dźwięki takie jak się człowiek spodziewa. Sporo przytaknięć, szczeków broni, rżeń koni. Plansze są fajne – biorąc pod uwagę wady gry czyli podobieństwo do AoE. Na końcu można rzec jeszcze o rasach i choć wszystkich nie wypróbowałem to jednak pewna różnorodność jest i to nawet odczuwalna - choć założenia podstawowe są zawsze te same. Trochę to boli biorąc pod uwagę, że już pierwszy Starcraft wprowadził nas w świat różnych ras… a było to paręnaście lat temu.

Podsumowanie? Po tych kilku godzinach, podczas których próbowałem naprawdę polubić tę grę dochodzę do wniosku, że ja nie będę w stanie tego zrobić. Nie mniej jednak ty lubisz AoE – zainstaluj i pograj. Będzie to miła odmiana, ale w tych samych klimatach.