r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

0 A.D. Alpha 21 Ulysses

Strona główna Windows Gry Strategiczne
Pobierz program Asystent pobierania włączony zabezpiecz pobieranie

0 A.D. to świetna, darmowa historyczna strategia czasu rzeczywistego stworzona przez międzynarodową grupę zapalonych programistów-wolontariuszy będących od bezwzględnymi pasjonatami tego projektu.

Galeria programu

Akcja gry osadzona została w czasach starożytnych. Stając na czele ówczesnej cywilizacji dowodzimy siłami jednego z sześciu ludów (Rzymian, Hellenów, Kartagińczyków, Iberyjczyków, Celtów i Persów) celem zarówno rozbudowy własnej armii, jak również zdobycia środków potrzebnych do unowocześnienia i rozwoju swojego państwa.

Kluczem do sukcesu w prowadzonej rozgrywce jest odpowiedni dobór swojej społeczności do planowanych dalszych działań, ponieważ każdy z ludów cechują inne zdolności, umiejętności (np. budowlane) oraz możliwości rozwojowe. Głównym celem gracza jest dominacja nad pozostałymi ludami i niepodzielne władanie jak największym terytorium w całym uniwersum gry.

Trzeba przyznać, że tytuł, który początkowo miał być modem do Age of Empires II, jest jednym z najlepszych wizualnie i dźwiękowo projektów Open Source. Nie ma co przejmować się tym, że to wciąż wersja alfa - od dawna gra jest bardzo stabilna i pozwala na fantastyczną zabawę, a kolejne, regularnie wydawane wersje przynoszą nowe ulepszenia zarówno programistyczne, jak i dotyczące samej rozgrywki, a w tym także sztucznej inteligencji.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

0 A.D. Alpha 19 – darmowy RTS przynosi zdobywanie budynków i górskie mapy

27
ROZRYWKA 27.11.2015 | Adam Golański (eimi)

0 A.D., jedna z najlepszych darmowych i otwartoźródłowych gier strategicznych czasu rzeczywistego doczekała się nowego wydania, Alpha 19 „Syllepsis”. Co prawda to wciąż Alpha, ale osobliwy plan wydawniczy i sposób numeracji tego ambitnego projektu nie mogą przesłonić faktu, że już dziś gra jest na wyższym poziomie jakości niż wiele komercyjnych tytułów. Dodanie zaś takich funkcji jak możliwość zdobywania budynków i maszyn oblężniczych czy koordynacja ataków z sojusznikami sprawiają, że nawet jeśli kiedyś już wcześniej w 0 A.D. graliście, to warto będzie zagrać jeszcze raz. Nazwa kodowa…

0 A.D. Alpha 18: nowa wersja najlepszej wolnej i darmowej strategii już dostępna

27
ROZRYWKA 16.03.2015 | Maciej Olanicki (b.munro)

O tym, że open-sourceowe gry to nie tylko niskobudżetowe niezależne produkcje, które nijak nie mogą konkurować z komercyjnymi hitami, wiadomo nie od dziś. Świetnie potwierdza to nowa wersja alpha popularnej strategii czasu rzeczywistego 0 A.D. 0 A.D. to skupiony na sile militarnej i ekonomicznej RTS, dający możliwość rozegrania pojedynczych meczy (a w przyszłości także kampanii) między innymi takimi cywilizacjami jak Rzymianie, Persowie, Ateńczycy, Spartanie czy indyjska dynastia Maurjów. Każda cywilizacja ma oczywiście charakterystyczne dla siebie budynki i jednostki z czasów od 500 r. p.n…

Recenzje użytkowników

Klon AoE
Klon AoE
ocena użytkownika

Age of Empires na prochach? I do tego darmowe?

Czemu nie? No bo temu.

0 A.D nie jest grą złą – zacznijmy może od tego. Jest grą dobrą, nawet jak na Alphę. Jest ładna strategia, biorąc pod uwagę fakt, iż jest projektem otwartym. Mechanika gry też jest dopracowana. Fani starego dobrego AoE i jego klonów będą czuli się jak w domu. Jest sporo usprawnień, które pozytywnie wpływają na grę… przełączniki, przyciski, skróty, informacje, czytelny (w większości) interfejs.

To jednak tylko otwarty klon AoE i tyle. Tak, dla wielu to największa zaleta. Dla mnie niestety wada – usprawnienia to nie innowacyjne rozwiązania. To wciąż tak naprawdę gra, w której trzeba wybudować chmarę roboli, którzy zbiorą owoce z krzewów, wytną wszystkie drzewa w okolicy i ostatnie co trzeba zrobić to ogromną masa na przysłowiowe Hurra stłamsić wroga. Strategia? Jest tylko jedna – dużo klikania. Tobie może się to podoba, ja jednak od gry strategicznej wymagam trochę więcej niżeli konkursu na to, kto szybciej wybuduje świątynie i powycina drzewa.

Wracając jednak do zalet – jak wspomniałem, grafika jest przyjemna dla oka. Szału nie ma, ale nie mogę powiedzieć, że jest zła, bo nie jest. Dźwięki takie jak się człowiek spodziewa. Sporo przytaknięć, szczeków broni, rżeń koni. Plansze są fajne – biorąc pod uwagę wady gry czyli podobieństwo do AoE. Na końcu można rzec jeszcze o rasach i choć wszystkich nie wypróbowałem to jednak pewna różnorodność jest i to nawet odczuwalna - choć założenia podstawowe są zawsze te same. Trochę to boli biorąc pod uwagę, że już pierwszy Starcraft wprowadził nas w świat różnych ras… a było to paręnaście lat temu.

Podsumowanie? Po tych kilku godzinach, podczas których próbowałem naprawdę polubić tę grę dochodzę do wniosku, że ja nie będę w stanie tego zrobić. Nie mniej jednak ty lubisz AoE – zainstaluj i pograj. Będzie to miła odmiana, ale w tych samych klimatach.

07.04.2015 09:11 | Recenzja do wersji Alpha 18 Rhododactylos

Komentarze

0 nowych
KAKASHI123   3 #7 09.01.2017 18:19

Polecacie tą grę? (Dodam że jestem zapalonym graczem serii total war i stronghold jak również europy universalis) chciałem zapytać o spolszczenie ?

hummer   11 #6 02.06.2016 16:25

@Sheep94 Gdybym tylko miał więcej czasu, to bez wahania reflektowałbym:) No ale po 12 godzinach przez 6 dni w tygodniu przed kompem w robocie nie mam siły na nic :( Pozdrawiam:)

Sheep94   3 #5 28.05.2016 12:53

@hummer: chciałbyś online w Mythology zagrać? :)

Dementor   31 #4 27.03.2016 00:26

@Yoger: Do poziomu Age of Empires jej daleko.

luk3Z   5 #3 05.02.2016 11:35

RTS - prawie jak zręcznościówka - przeważnie wygrywa ten kto szybciej klika.

Yoger   7 #2 27.11.2015 15:51

Fajna strategia.

Autor edytował komentarz.
hummer   11 #1 27.11.2015 14:48

Jako wieloletni fan kolejnych części Age of Empires i Age of Mythology z przyjemnością ją pobiorę, zainstaluję i pogram w długie jesienne wieczory :)

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.