0 A.D. Alpha 19 – darmowy RTS przynosi zdobywanie budynków i górskie mapy

Strona główna Aktualności
image

O autorze

0 A.D., jedna z najlepszych darmowych i otwartoźródłowych gier strategicznych czasu rzeczywistego doczekała się nowego wydania, Alpha 19 „Syllepsis”. Co prawda to wciąż Alpha, ale osobliwy plan wydawniczy i sposób numeracji tego ambitnego projektu nie mogą przesłonić faktu, że już dziś gra jest na wyższym poziomie jakości niż wiele komercyjnych tytułów. Dodanie zaś takich funkcji jak możliwość zdobywania budynków i maszyn oblężniczych czy koordynacja ataków z sojusznikami sprawiają, że nawet jeśli kiedyś już wcześniej w 0 A.D. graliście, to warto będzie zagrać jeszcze raz.

Nazwa kodowa „Syllepsis” jest bardzo ciekawa, to środek stylistyczny związany z jednoczesnym użyciem pojęć dosłownych i przenośnych, czy konkretnych i abstrakcyjnych – tacy to literaccy erudyci są wśród deweloperów 0 A.D. Ale i programistycznie nie zawodzą: nowa wersja przynosi znacznie ulepszony mechanizm wyszukiwania najlepszych ścieżek, dzięki któremu po wskazaniu miejsca docelowego jednostce możemy być spokojni, że podąży ona tam dobrą drogą, omijając inne jednostki czy bardzo trudny teren.

Dodano też walidator do plików XML, w których definiowane są zachowania i parametry jednostek, budynków i innych obiektów gry – przed odczytaniem ich przez silnik, są one sprawdzane teraz pod kątem poprawności, co pozwoli uniknąć problemów wszystkim tym, którzy majstrują przy grze, tworząc własne jej modyfikacje.

Zauważalne zmiany zaszły w interfejsie – obsługuje on teraz ośmiokrotnie większą skalę wysokości na mapie, co pozwoli tworzyć prawdziwie górskie mapy, ze szczytami, przepaściami, czy przesmykami. Dodano możliwość odtworzenia rozgrywki w czasie rzeczywistym, oznaczono ikonami jednostki dotknięte pogodą i wprowadzono nowe zwierzęta (jednostki psów – wilczarzy i mastiffów). Fanów starożytnych klimatów powinno też ucieszyć, że rzymskie jednostki umieją przemawiać teraz po łacinie. Twórcy gry zapraszają wszystkich znawców starych języków do pomocy przy właściwym udźwiękowieniu innych nacji – nie chcemy przecież by Celtowie, Persowie czy Grecy mówili po angielsku.

Jak na początku wspomnieliśmy, 0 A.D. Alpha 19 przynosi możliwość zdobywania budynków i maszyn oblężniczych. To dodatkowy rozkaz dla jednostek, możliwy do zrealizowania jako alternatywa dla ataku, z którym idą też nowe warunki zwycięstwa, tj. zdobycie wszystkich struktur wroga i zdobycie jego maszyn. Wprowadzono też tryb zawieszenia broni, którego wprowadzenie uniemożliwia „zergling rush” – wszyscy uczestnicy rozgrywki będą mogli atakować dopiero po upływie określonego uprzednio czasu. Można teraz też poprosić sojuszników o atak na wroga, sztuczna inteligencja gry będzie to koordynować. Wreszcie zaś dostaliśmy trzy nowe mapy do potyczek.

Nową grę znajdziecie już w naszej bazie oprogramowania w wersji dla Windows. Wersja na Linuksa właśnie trafia do repozytoriów najpopularniejszych dystrybucji. Zapraszamy do pobrania, instalowania i podbijania starożytnego świata!

© dobreprogramy