reklama

0-day w Microsoft Office – uważajcie na dokumenty RTF

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Czasy złośliwych dokumentów RTF wcale nie minęły, choć finalna specyfikacja ma już dziewięć lat, podobnie jak jej ostatnia implementacja. Badacze z firmy FireEye przedstawili lukę 0-day, która pozwala napastnikom na wykonanie własnego skryptu Visual Basica podczas otworzenia takiego spreparowanego dokumentu w Wordzie. Wystarczy więc przesłany na adres biura przekonujący e-mail z załącznikiem, by złośliwy skrypt pobrał i uruchomi swój właściwy ładunek ze zdalnego serwera. Na atak podatne są wszystkie wersje Worda, a prawdopodobnie też i inne aplikacje Microsoftu, wykorzystujące wspólne z Wordem komponenty do przetwarzania dokumentów RTF.

Badacze FireEye nie udostępnili działającego exploita, zapewniają jednak, że luka ta jest dobrze znana cyberprzestępcom, zaobserwowali wykorzystywanie jej przez wiele rodzin malware. Nic dziwnego, obchodzi ona większość zabezpieczeń na zwykłych windowsowych desktopach.

W uzłośliwionym dokumencie RTF umieszczony zostaje obiekt OLE2link. Jego otwarcie powoduje wykonanie żądania HTTP przez winword.exe i pobranie ze zdalnego serwera pliku z rozszerzeniem .hta (HTML Application), który udaje kolejny plik RTF. Zostaje on wykonany, jednocześnie przerywając działanie Worda, aby ukryć przed użytkownikiem okno dialogowe generowane przez OLE2link. Następnie ładowane są dalsze ładunki, a w dwóch zaobserwowanych przypadkach, także fałszywy dokument Worda. Jego wyświetlenie ma uspokoić użytkownika – nic się nie stało, kliknął załącznik, zobaczył co jest w środku, Word tylko na chwilę się zawiesił.

Łatka zostanie udostępniona w ramach kwietniowych biuletynów bezpieczeństwa już jutro, do tego czasu więc powstrzymajcie się w miarę możliwości przed otwieraniem wszelkich załączników rozsyłanych pocztą.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama