0-day-jako-usługa: Shadow Brokers oferują exploity w abonamencie

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Każdy, kto poważnie zajmuje się cyberprzestępczością, powinien zainteresować się najnowszą ofertą słynnej grupy The Shadow Brokers, tej samej, która udostępniając exploity NSA umożliwiła globalny atak ransomware WannaCry. Tajemniczy hakerzy oferują teraz dostęp do nieznanych wcześniej luk w zabezpieczeniach i niepublicznych narzędzi hakerskich w modelu abonamentowym. Za jedyne 100 jednostek kryptowaluty Zcash (po obecnym kursie ok. 22500 dolarów) otrzymamy członkostwo w tym elitarnym klubie, z gwarancją, że będziemy mogli przygotować atak 0-day zanim producenci zdołają załatać i zabezpieczyć swoje oprogramowanie.

Już w lipcu tego roku hakerski kolektyw przedstawić ma paczkę danych, które wyciekły z serwerów amerykańskich służb wywiadowczych. Będą w niej prawdziwe cymesy – oprócz exploitów dla systemów operacyjnych (w tym Windowsa 10), znajdziemy exploity dla przeglądarek, routerów i smartfonów, a także dane wykradzione z banków, operatorów systemu Swift, oraz, co chyba najciekawsze – infromacje o programach nuklearnych Rosji, Chin, Iranu i Korei Północnej.

Paczka będzie jednak zaszyfrowana. Unikatowe hasła do niej zostaną rozesłane jedynie do abonentów usługi „Wine of the Month Club”, jak ją nazwali The Shadow Brokers. Aby przystąpić do klubu, należy wysłać wspomniane 100 ZEC na wskazany z_adres, między 1 a 30 czerwca 2017 roku, w polu zaszyfrowanej notatki umieszczając adres e-mail, na który wysyłane mają być dane niezbędne do odszyfrowania paczki.

Wykorzystanie kryptowaluty Zcash zamiast bitcoinów pokazuje, jak bardzo hakerski kolektyw dba o swoją anonimowość. W przeciwieństwie do sieci Bitcoin, tutaj nadawca, odbiorca i wartość przesłanej transakcji pozostają ukryte dla stron trzecich. Czyżbyśmy mieli do czynienia z kimś, kto tkwi w środku amerykańskich służb? Zcash ma przecież powiązania zarówno z Pentagonem i DARPA jak i izraelskimi kryptografami, niektórzy twierdzą, że stoją za nim wręcz deweloperzy Tora.

Samo The Shadow Brokers deklaruje jednak, że samo nie ufa w pełni ani Torowi, ani Zcashowi – wykorzystywane są jako najlepsza metoda na zachowanie anonimowości na dziś dzień, bez gwarancji, jak to będzie wyglądało w przyszłości. Zainteresowane wykupieniem subskrypcji podmioty nie mogą więc mieć stuprocentowej pewności, że kiedyś informacja o tym zakupie nie wypłynie.

© dobreprogramy