reklama

10 lat urządzeń nawigacyjnych TomToma

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

W maju 2004 roku TomTom pokazał swoje pierwsze samochodowe urządzenie nawigacyjne. Nazywało się GO, w środku miało procesor taktowany zegarem 200 MHz, 32 MB RAM i cieszyło oczy 3,5-calowym ekranikiem o rozdzielczości 320x240 pikseli. 10 lat później TomTom to jeden z największych na świecie dostawców rozwiązań z zakresu systemów nawigacyjnych, z miliardowymi przychodami, tysiącami pracowników i ponad 75 mln sprzedanych urządzeń.

Dane przytaczane przez holenderskiego producenta z okazji tej rocznicy budzą respekt: w ciągu minionych 10 lat urządzenia nawigacyjne TomTom przejechały 280 mld kilometrów, odpowiadających 700 tys. lat łącznego czasu jazdy. Dzięki TomTomowi 35 mln wczasowiczów odnalazło cel podróży, 20,4 mln gości weselnych zdążyło do kościoła na czas, 16,7 mln aplikantów dojechało na rozmowę o pracę, a 2,9 mln osób dotarło na pierwszą randkę – twierdzą PR-owcy firmy.

Dzisiaj nawigacja satelitarna w aucie wydaje się czymś zupełnie zwyczajnym, darmowe oprogramowanie temu służące znaleźć można nawet w tanich telefonach, ale 10 lat temu pierwszy TomTom GO był prawdziwym przełomem. Jego debiut sprawił, że technologia nawigacyjna po raz pierwszy stała się dostępna dla każdego – stwierdziła Corinne Vigreux, założycielka i dyrektor zarządzający działu TomTom Consumer, dodając, że dziś nawigacje TomTom zostały połączone z bardzo dokładną informacją o ruchu drogowym, co pozwala kierowcom dotrzeć do znanych i nieznanych punktów podróży jeszcze szybciej.

Flagowym sprzętem od TomToma z serii GO, zintegrowanych urządzeń nawigacyjnych jest dziś GO 6000 – wydany jesienią zeszłego roku model z 6-calowym wyświetlaczem procesorem Qualcomm QCA1530, 512 MB RAM i 4 GB ROM. Urządzenie zawiera wbudowaną kartę SIM, zapewniając stały (i darmowy) dostęp do internetowych usług firmy, takich jak informujący o korkach TomTom Traffic czy ostrzegający przed fotoradarami TomTom Speed Cameras.

Od zeszłego roku oprogramowanie TomToma zawiera też nowy silnik nawigacyjny NavKit, zawierający całą logikę nawigacji, pozwalający planować trasy, wyszukiwać adresy, przeglądać mapy w trybie 2D i 3D i nawigować w czasie rzeczywistym. Interesujące jest to, że NavKit oferowany jest także jako niezależny produkt producentom aut. Jego modularna struktura i otwarte API pozwalają na przeniesienie na dowolny system operacyjny, podpięcie pod dowolny interfejs użytkownika i stosowanie różnych map – nie tylko TomToma, ale też od firm trzecich, dostarczanych w standardzie NDS.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama