10 zmian, które odmładzają Windows 8.1

Strona główna Aktualności

O autorze

Długo wyczekiwany Windows 8.1 wreszcie trafił dziś do Sklepu Windows. I choć może się wydawać, że to tylko „trochę większa” aktualizacja, w praktyce mamy do czynienia z tak dużą ilością poprawek, iż system pozwala odkryć swoje drugie oblicze. Mówiąc krótko, Windows 8 od samego początku powinien właśnie tak wyglądać.

Wiele z przygotowanych zmian zaszło „pod maską” systemu, dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych z nich:

1. Personalizacja komputera

Zacznijmy od rzeczy najbanalniejszej — sprawienia, by komputer był prawdziwie „nasz”. Windows 8.1 wnosi powiew świeżości do stylistyki, która przez rok od premiery systemu mocno już spowszedniała. Na pierwszy więc ogień idą nowe schematy kolorystyczne i tła ekranu startowego, dzięki którym każdy użytkownik powinien (przynajmniej w teorii) znaleźć pasujący do jego gustu zestaw. Znacznie jednak ciekawsza jest możliwość zastąpienia tła tapetą z pulpitu, bo w ten sposób zaciera się wizualna granica oddzielająca „stary” interfejs od „nowego”, a nawigowanie między nimi staje się bardziej naturalne. A jeśli nudzi Was wyświetlanie ciągle tej samej grafiki na ekranie blokady, Windows 8.1 pozwala zrezygnować z niej na rzecz pokazu slajdów ze wskazanej lokalizacji.

2. Przygotowanie urządzenia do pracy

Wyświetlanie kafelków po uruchomieniu systemu mogło napsuć sporo krwi, bo przejście do pulpitu wymagało dodatkowego, całkowicie zbędnego kliknięcia. Windows 8.1 jest pod tym względem bardziej elastyczny i pozwala na wystartowanie nie tylko do ekranu startowego, ale także bezpośrednio do pulpitu lub widoku zainstalowanych aplikacji. Bez problemu można również zmienić działanie guzika Windows na klawiaturze, tak by przenosił on nie do kafelków, lecz do wszystkich dostępnych programów — jego zachowanie przypomina więc to, do czego przywykliśmy przez lata.

Osoby korzystające z sieci VPN zapewne docenią małe ułatwienie, jakim jest możliwość automatycznego łączenia po uruchomieniu systemu. Z kolei entuzjastom pracy w terenie może przypaść do gustu wbudowany mechanizm tetheringu, który pozwala dzielić się łączem internetowym z urządzeniami w otoczeniu.

3. Zarządzanie kafelkami

Każdy, kto miał styczność z Windows 8, wie, jaki chaos potrafił zapanować na ekranie startowym. Automatyczne dodawanie na nim skrótów do każdej instalowanej aplikacji odbiło się Microsoftowi czkawką, dlatego w wersji 8.1 zrezygnowano z tego pomysłu. Zamiast tego ikony ukryto pod minimalistycznym symbolem skierowanej w dół strzałki, która przenosi nas do znanego już ekranu wszystkich zainstalowanych programów. On również doczekał się drobnej modyfikacji — aplikacje możemy teraz sortować nie tylko po alfabetycznie, ale również po częstotliwości uruchamiania, przeznaczeniu czy dacie instalacji.

Sporo zmian zaszło w samych kafelkach. Windows 8.1 wprowadza dwa nowe rozmiary: duży (trzykrotnie obszerniejszy od dotychczasowych „większych”) oraz mały (ćwiartka z „mniejszego”). Pierwszy z wymienionych zawiera znacznie więcej informacji — w przypadku Wiadomości Bing udało się zwiększyć ilość wyświetlanych tytułów z jednego do trzech, ale jednocześnie warto zaznaczyć, że nie każda aplikacja oferuje taką możliwość. Mały kafelek to natomiast zwyczajna ikona. Żeby się w tym wszystkim nie pogubić, Windows 8.1 pozwala przeciągać wiele kafli naraz, a także nadawać każdej kolumnie dowolną nazwę.

1 2 3 następna
© dobreprogramy

Komentarze