100+ na każdą kartę. Play właśnie tak chce zachęcić do rejestracji pre-paidów

Strona główna Aktualności

O autorze

Wprowadzony wraz z nową ustawą antyterrorystyczną obowiązek rejestracji kart pre-paid telefonii komórkowej nie wzbudził wśród internautów entuzjazmu, a chyba wręcz przeciwnie – pomysłodawców z rządzącej partii odsądzano od czci i wiary. W końcu kto dobrowolnie chciałby poddać się dogłębniejszej inwigilacji, udostępniając telekomom i władzom więcej informacji na swój temat? Może się okazać jednak, że chętnych na to będzie więcej, niż sądzimy. Pomogą pieniądze, powiedzmy… 100+?

Play już w maju podjął temat przygotowań do wypełnienia ustawowego obowiązku, informując, że przygotowuje niezbędne rozwiązania, które pomogą użytkownikom w rejestracji swoich kart. Przypomnijmy, że czasu jest niewiele – niezarejestrowane (tj. anonimowe) karty SIM mają działać do początku lutego 2017 r., później operatorzy zobowiązani są do ich wyłączenia, nawet jeśli na koncie wciąż byłyby jakieś środki. Jedynym sposobem na reaktywację będzie udostępnienie operatorowi swoich danych osobowych.

Teraz Play na swojej konferencji prasowej przedstawił swoje analizy stanu rynku pre-paid, pokazujące skalę przedsięwzięcia. W użyciu ma być obecnie 27 mln kart pre-paid, z których korzysta ok. 10 mln osób, w tym 2 mln nieletnich. Karty te wykorzystywane są nie tylko do rozmów, w dużym stopniu także do komunikacji międzymaszynowej (M2M). I uwaga: 80-90% z nich jest właśnie niezarejestrowanych.

By zarejestrować kartę, użytkownik będzie musiał okazać w punkcie sprzedaży dowód osobisty, na podstawie którego do operatora zostaną przekazane imię i nazwisko oraz numer PESEL. Firmy będą musiały podać dodatkowo numery NIP i REGON. Nie obędzie się bez podpisu.

Wymogi to niemałe, a utrata milionów klientów to cios dla każdego operatora. Play ma już sposób na zachęcenie ludzi do rejestracji. Będzie im dawał darmowe bonusy – kwoty doładowań na rozmowy i SMS-y oraz pakiet internetowy 10 GB. Wysokość tych kwot zależy od stażu w sieci. Każdy za rejestrację dostanie na koncie 100 złotych. Użytkownicy ze stażem od roku do dwóch lat otrzymają bonus w wysokości 200 zł, w wypadku dwóch-trzech lat będzie to 300 zł, trzech do czterech lat będzie to 400 zł, zaś ci o stażu czterech-pięciu lat – aż 500 zł. Promocja obejmie też użytkowników oferty Internet na kartę. Oni przy rejestracji otrzymają konto ważne rok, z limitem 100 GB danych.

Play obiecał wysyłać do użytkowników ostrzeżenia przed wyłączeniem niezarejestrowanych kart w określonym przez ustawę terminie. Uruchomiono też usługę pozwalającą na sprawdzenie stanu rejestracji pre-paida: należy wpisać w tym celu do telefonu kodu *111*49*1#.

Ilu użytkowników ta hojność skusi? Podejrzewamy że niemało. A już w przyszłym roku pewnie wzrośnie popularność usług tzw. słupów, kupujących za wino czy inny niewielki datek kartę SIM dla zainteresowanego anonimowością – przynajmniej do momentu, gdy kolejna nowelizacja ustawy antyterrorystycznej za odsprzedaż tych kart nie wprowadzi sankcji karnych.

© dobreprogramy
s