reklama

100 urodziny Alana Turinga

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Alan Turing, pionier informatyki i jeden z najsławniejszych kryptografów na świecie, skończyłby dziś 100 lat.

Turing, logik i kryptolog, urodził się 23 czerwca 1912 roku w Londynie. Jemu zawdzięczamy formalizację koncepcji algorytmu i powszechnie znaną maszynę Turinga — abstrakcyjny model komputera, który może je wykonywać. W ramach badań nad sztuczną inteligencją Turing opracował również metodę na określenie zdolności maszyny do używania naturalnego języka, co pośrednio miało dowieść, że opanowała ona umiejętność myślenia — test Turinga. Innymi słowy maszyna, która go przejdzie, będzie w stanie udawać człowieka.

Setne urodziny Turinga szczególnie ciekawie świętowane są w Wielkiej Brytanii. Na łamach strony BBC Technology pojawiła się seria artykułów poświęconych życiu i pracy Turinga, zaś w londyńskim Muzeum Nauki już w czwartek została otwarta wystawa na cześć ojca informatyki.

Rok 2012 został ogłoszony rokiem Turinga w kilkunastu krajach Europy, Azji i Ameryk. Na całym świecie odbywają się konferencje i wydarzenia honorujące Turinga, których głównymi ośrodkami są miejsca, gdzie pracował Turing — Uniwersytet w Cambridge, w Manchesterze, w Princeton i Uniwersytet Stanforda.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama