12 groszy za gigabajt: nowe dyski Seagate dowodzą, że HDD wciąż ma przyszłość

Strona główna Aktualności

O autorze

Z jednej strony zapotrzebowanie na pamięci masowe o dużej pojemności znacząco zmalało – nikt raczej nie narzeka na zastąpienie bazowego napędu HDD 500 GB w laptopie dyskiem SSD 120 GB – z drugiej jednak strony wszystkim tym, którym duże dyski twarde są potrzebne, kolejnych terabajtów na materiały wideo w 4K ciągle brakuje. Dla tej nielicznej, ale istotnej grupy użytkowników Seagate stworzyło nowe dyski twarde, pierwsze konstrukcje korzystające z techniki gontowego zapisu magnetycznego SMR.

Rekordów szybkości dyski z serii Archive HDD nie pobiją – talerze w całej serii wirują z szybkością 5900 RPM. Ze 128 MB pamięci podręcznej zapewniają średnią szybkość odczytu/zapisu na poziomie 150 MB/s. Nie o szybkość jednak w nich chodzi, lecz o cenę i pojemność. Seagate przygotowało modele 5 TB, 6 TB i 8 TB, z których największy (oznaczony numerem ST8000AS0002) kosztować ma w USA 260 dolarów. W niemieckich sklepach, włącznie z podatkiem MwSt., można kupić go za 250 euro, tj. ok. 1010 zł (wersja bez sprzętowego szyfrowania).

Cena to bardzo atrakcyjna, jako że do tej pory za dysk 4 TB od Western Digital (Caviar Red) trzeba było zapłacić około 700 zł, modele innych producentów też nie odbiegały znacząco od tej kwoty. Koszt przechowywania danych spadł więc z 17 do 12 groszy za gigabajt. Osiągnięcie to możliwe jest właśnie za sprawą gontowego zapisu magnetycznego (shingled magnetic recording, SMR), technice, dzięki której poszczególne ścieżki zapisu częściowo zachodzą na siebie tak, jak gonty na dachu.

Jak to działa?

Trudno dalej zwiększać gęstości zapisu na nośnikach magnetycznych. Osiągnęliśmy poziom około 110 gigabitów na centymetr kwadratowy. Przy tej gęstości szerokość ścieżki na talerzu dysku nie przekracza 75 nanometrów, a fizyczny rozmiar bitu to 2-3 nanometry. Dalszą miniaturyzację uniemożliwia sama fizyka – magnetyczne bity muszą generować mierzalne pole magnetyczne i nie mogą znajdować się zbyt blisko siebie ze względu na interferencje.

Wprowadzone przez Seagate rozwiązanie to eleganckie obejście problemu interferencji. Normalnie między każdą ścieżką znajduje się przerwa, w której nic nie może być zapisane. Przy zapisie SMR przerw już nie ma, ścieżki nachodzą na siebie niczym gonty na dachu. Takie zagęszczenie ma swoje problemy. Relatywnie duża głowica zapisująca dysku, pisząc na ścieżkę na którą ma pisać, jednocześnie zapisuje zawartość pobliskich ścieżek, niszcząc ich dotychczasową zawartość.

Seagate znalazło rozwiązanie tego problemu. Dane z pobliskich ścieżek zostają odczytane i na nowo zapisane. By uniknąć zapisywania całych ścieżek, podzielono je na mniejsze fragmenty, zwane pasmami, na których operują głowice. Narzut związany z tymi dodatkowymi operacjami jest najwyraźniej na tyle mały, że wciąż można użytkownikom zaoferować przyzwoitą szybkość operacji.

Dzięki SMR producent zdołał więc umieścić na pojedynczym talerzu dysku aż 1,33 TB, podczas gdy na zwykłych dyskach z trudem osiągano poziom 1 TB na dysk. W napędzie 8 TB mamy więc tylko sześć talerzy, co przekłada się na niższe ceny i wyższą kulturę pracy całego napędu. Wszystko to bez sztuczek w rodzaju napełniania dysku helem, stosowanych w biznesowych dyskach Hitachi.

Producent zapewnia, że nowe napędy testowane są do pracy w scenariuszach 24x7, przy rocznym zapisie 180 TB danych. Średni czas pomiędzy awariami wyznaczono na 800 tys. godzin. Interfejs to oczywiście SATA-III, a zużycie energii nie przekracza podczas pracy 8 W, zaś w trybie jałowym 1 W. Przy takich parametrach i takiej cenie możemy dyski z tej serii polecić wszystkim tym, którzy potrzebują w swojej pracy zawodowej pojemnej pamięci masowej.

© dobreprogramy
s