Tlen.pl — kultowy polski komunikator. Wspomnienie „tlenionego” śmieszka

 • Tlen pokazał mi kolega - jakoś w latach 2001-2003. Nie było wyraźnego powodu, może trochę buntu. Wszyscy używają GG, więc ja używam Tlen :-)

  Z czasem jednak poznałem zalety. Tlen obsługiwał skiny, chyba również wtyczki, miał zintegrowaną pocztę. No i ta kontrolka, że rozmówca coś do nasz pisze (przy rozmowach na protokole Tlen, nie działało na rozmowach GG).

  Z radością powitałem reaktywację w 2009 roku. Nie było tragedii, ale nie działało jak powinno. Również pamiętam wypowiedzi, że pisanie zamkniętego kodu na Linuksie to jakieś bagno. Nie mnie oceniać - może coś w tym było, szczególnie w tamtym czasie. Kłopoty ze zależnościami, odtwarzaniem dźwięku itd. Używałem długo, ale gdy uruchomienie na Linuksie wymagało coraz więcej zachodu, a nowe wersje przystopowały...też dałem sobie spokój.

  Na pewno wspominam Tlen miło. To był dobry komunikator. Kiedy rozwój hamował używałem GG, Konnekt, WTW, Pidgina oraz innych. Ale czas, gdy komunikatory były na topie - spędziłem właśnie na Tlenie.
  21.03.2020 11:52

Przewaga PlayStation 4 nad Xbox One jest miażdżąca. AMD ujawniło dane sprzedaży

 • @Przemo78 Myślę, że nie chodzi o moc. Przykładowo PS2 było najsłabsze ze swojej generacji, a pokonało konkurencję. Chodzi raczej o PR - Microsoft miał fatalny start. Wymóg stałego podłączenia do internetu, przypisanie gry do konta itd. A przy okazji powtarzanie na konferencji słowa "TV" tyle razy, że Xbox zmieniał się bardziej w maszynkę do telewizji, a nie konsolę :-)

  I wycofali się rakiem z tego wszystkiego, ale warkocz się ciągnie nadal.
  06.03.2020 15:47

Playstation 2 po 20 latach. Okiem laika.

 • Całkowicie rozumiem Twoją opinię. Pamiętam czasy PS2, ponieważ zagrywałem się w Tekkena, Burnouty, Blacka czy GTA. I z tego okresu - zapamiętałem konsolę jako niesamowitą.

  Dziś jednak minęło już 20 lat. Nadal grywam na swojej czarnuli, lecz ocena z dzisiejszej perspektywy nie byłaby różowa. Ponieważ PS2 to produkt swoich czasów. Dzisiaj filmy na DVD odeszły do lamusa, a wtedy napęd DVD był killer-ficzerem w PS2. Naprawdę był to atut. No i marka PlayStation, następca PSX - to musiało się sprzedać. Tym bardziej, że przeskok w grafice był spory.

  No i egzotyczna architektura PS2. Czyli po części zmora, gdyż programiści musieli się nauczyć konsoli. Musieli nauczyć dobrych i optymalnych technik anty-aliasingu. Ale gracze pokochali właśnie PS2, dzięki czemu czarnula wykosiła konkurencję, łącznie z mocniejszym Xboksem.

  Z dzisiejszej perspektywy to konsola, która ma straszną grafikę i nie potrafi prawie niczego (brak aplikacji, przeglądarki etc). Ale wtedy - jako przeskok z PSX, napęd DVD i sporo świetnych gier...no...to było coś. Zwyczajnie minęło już 20 lat - i dzisiaj również myślę o konsoli inaczej, niż myślałem dwie dekady temu. Ale to znak czasów, bo minęło go już tyle, że wyjdzie niedługo PS5.
  06.03.2020 8:40

PlayStation 2 obchodzi 20. urodziny. Z tej okazji – statystyki

 • @Shaki81 : Ba - aktualnie ogrywam Ghosthunter i Need for Speed: Most Wanted :-)
  11.03.2020 13:41

 • @Berion : O kurczę... możliwe, strony nie pamiętam kompletnie :-)

  Natomiast wszystko się zgadza. Za czasów kiedy PS2 było aktualną generacją, często pogrywałem u znajomych. I nie przypominam sobie, abym w ogóle zwracał uwagę na jaggies. Po prostu graliśmy, aż gamepad trzeszczał. Takie różowe okulary :-) Lecz parę lat później, kiedy kupiłem własną konsolę - na spokojnie już dostrzegłem pewne rzeczy, których wcześniej nie widziałem. I to było zaskoczenie, bo "nie tak to zapamiętałem" :-D

  Niemniej PS2 było najlepszą konsolą, na jakiej kiedykolwiek grałem.
  05.03.2020 7:09

 • @Berion : Wolę nie czytać - takie coś boli po latach ;-)
  05.03.2020 10:46

 • Czasem odpalam jeszcze PS2 - niedawno kupiłem adapter PS2 to HDMI, bo tak wygodniej. I wierzyć się czasem nie chce, że to już...20 lat kurczę.

  Nie abym był sentymentalny...ale jak dziś pamiętam, że kumpel specjalnie przyjechał do mojej pracy, aby pochwalić się zakupem PS2. Otworzył bagażnik, a tam niebieski karton z konsolą :-)

  Owszem - widać dzisiaj znak czasów. Relatywnie niskiej rozdziałki nie ukryjemy. I kłóci się to z moimi wspomnieniami, gdzie zjawisko jaggies nie istniało :-)
  04.03.2020 22:24

Konferencja Google I/O 2020 odwołana. Przyczyną koronawirus

 • @Waka : to przezorność. Powiedzmy, że przyszedł ktoś z wirusem. Potem pół internetu by huczało w nagłówkach, że "konferencja Google I/O - podejrzenie zarażenia u 300 uczestników". Dlatego wolą nie podkładać się niepotrzebnie. Przezorność i dbanie o PR :-)
  04.03.2020 13:46

Windows 10 nieznacznie w górę, Linux nie utrzymuje rekordu. Steam Survey za 02.2020

 • Zgrzyt jest taki, że ankiety Steama...bardzo rzadko się wyświetlają. Przez wszystkie lata na Linuksie, widziałem Steam Survey...ze dwa razy? :-)
  Było o tym zjawisku nie raz, nie dwa.
  03.03.2020 8:24

Microsoft Defender ATP debiutuje na Linuksie, a na tym nie koniec

 • @falcon732 : I to prawda - większość Linuksowych skanerów AV na serwerach, służy do ochrony użytkowników Windows :-)
  Sam pamiętam, że kiedy wyszedł NOD32 na Linuksa, bazy wirusów miały "win32" w nazwie.
  21.02.2020 15:23

Windows 10X uruchomi aplikacje Win32. "Większość" z nich będzie działać poprawnie

 • @Berion : Windows 10S miał plus - możliwość bezpłatnej aktualizacji do Pro. Była to pierwsza rzecz jaką zrobiłem, po kupnie laptopa z W10 na pokładzie :-)
  18.02.2020 13:09

Windows 12, czyli gnulinuksowa zaczepka w stronę Microsoftu po raz kolejny

 • @Niejakimaks : Masz LightWorks chociażby. Komercyjny program do nieliniowej obróbki wideo, w którym przez ostatnie 20 lat sklejano niejeden hollywoodzki blockbuster. To już półka wyższa. Sam testowałem wersję free, nieco filmów w niej skleiłem. I nawet jako free był super, choć ograniczony do renderu w 720p.

  Inna sprawa, że jak się chce - można wiele. Pomimo swoich humorów, Kdenlive służył mi przez 2 lata do montażu wideo. Przed nim montowałem w OpenShocie, który zatykał się w miarę skomplikowania projektu, ale też niejeden materiał zrobiłem.

  Oczywiście nie twierdzę, że Kdenlive czy OpenShot to edytory z wyższej półki. Ponieważ nie są, choć Kdenlive ma ambicje na coś więcej. Ale na tym co jest, można już sporo zdziałać. Jeśli się chce. Ponieważ liczą się też umiejętności i pomysł, a nie czy film będzie wyrenderowany w Sony Vegas lub Adobe Premiere.
  11.02.2020 11:10

 • @Niejakimaks : Szczerze mówiąc...nie wiem. Obrabiałem wideo na Linuksie przez 3 lata. Różnymi etapami był to OpenShot, LightWorks i Kdenlive (nawet w takiej kolejności). I do moich celów, wykonałem wszytko czego potrzebowałem. W tym komercyjnie, więc zarobiło to na siebie pieniądze. Więc miało to sens u mnie. I choć od 3 lat jestem poza ekosystemem Linuksa - prawdopodobnie dostając komputer z Kdenlive, coś bym sensownego tam wydziergał.

  Ale nie twierdzę, że Linux sprawuje się wszędzie, u każdego. System to narzędzie - raz potrzeba młotka, innym razem śrubokręta. Więc jako narzędzie, dobieram je do odpowiedniego zadania. Na co dzień pracuję na Maku, innym razem pod Windows jak teraz, a kiedy trzeba stawiam coś na Dockerze pod Linuksem.
  11.02.2020 16:40

GTA 6. Przewrót wśród twórców. Założyciel Rockstar i autor serii opuszcza firmę po 21 latach

 • @mielonka : Ciekawa koncepcja :-) Słyszałem ostatnio inną - Valve udostępniło na Steam do pobrania Half-Life 1 i Half-Life 2.
  Co to oznacza? No cóż....jakby nie spojrzeć 1+2 = 3. Czyli Half-Life 3 confirmed :-D
  06.02.2020 12:08

 • Prawdę mówiąc...chyba wolałbym, żeby GTA 6 nie powstało. Podobnie jak Half-Life 3.
  Piątka była na tyle fajna, że ciężko będzie to przebić.
  05.02.2020 12:01

 • @CezarJuliusz : z dzisiejszej perspektywy - pewnie nie. Wtedy...jak najbardziej. Świetna grafika, mimika, fizyka, klimat. Szczególnie, jeśli ktoś zagrywał się w pierwszego Half-Life.

  @Berion : Tak - GTA w generacji trójki były super. Co prawda najbardziej wessało mnie GTA 3 (grałem latami), a potem może Vice City Stories z PSP. Czwórka z kolei...no przeciętnie mi podeszła. Nie wiem czemu. Po prostu...męczę to i męczę. Mam zainstalowane na konsoli, ale nigdy nie przeszedłem. No brakuje tej chemii. Za to GTA 5... od czasów GTA 3 najbardziej mi podeszło. Głównie dlatego, że wprowadzono więcej fabuły. A portfelem i amunicją się nie przejmowałem, bo nigdy ich nie brakowało. Nawet nie zauważyłem, że portfele są osobne. Dzięki za cynk :-)
  05.02.2020 12:40

 • @Berion : Kupiłem może 1 garaż, jakoś pod koniec fabuły. To by sporo wyjaśniało :-)
  05.02.2020 14:06

 • @CezarJuliusz : czas nie wpływa korzystnie na gry. Niestety. Pamiętam jaki miałem opad szczęki od Half-Life w 1999r, a Unreal z 1998r był fotorealistyczny (ta woda i niebo!). Dlatego HL2 też był dla mnie petardą w swoim czasie.

  A dziś...choć te gry nadal uwielbiam, tak okruchy nudy też się wkradają, kiedy grałem w nie ostatnim razem.

  Taki urok gier. Starzeją się dość szybko... :-(
  05.02.2020 17:11

Aktualizacja do Windows 10 za darmo. I nie, nie trzeba okłamywać Microsoftu

 • @zakius Całkiem możliwe - jeśli tak, sprawa jest prosta :-)
  14.01.2020 12:33

 • @piterk2006 Niby tak, ale zakup na W7 - a na komputerze W10. Ogólnie z natury, dobrze być na czysto z licencjami w firmie. Jeśli coś ma być nieoczywiste, czasem lepiej nie kombinować (dmuchać na zimne).
  14.01.2020 12:37