Pożar w jednej z warszawskich hal. Możliwe utrudnienia dla klientów T-Mobile

 • Normalnie moje internety firmowe łapały 25-30Mbps w obie strony, dzisiaj wszystko spadło do 1/0,3Mbps. Awaria musiała dotyczyć czegoś więcej. Aktualnie sprawdzałem to powoli zaczyna się normować i jest spokojnie ok. 15/15Mbps. Generalnie na internet nie mamy co narzekać od 2 lat. Jest stabilnie i optymalnie do naszych zastosowań.
  31.01.2019 19:40

Co potrafi polski Asystent Google? Wiele rzeczy ułatwia, niektóre utrudnia

 • Chciałem żeby coś zapamiętał i mu mówię: "Czy możesz coś zapamiętać", a on mi zaczyna opowiadać o kotach :-) Też tak macie?
  21.01.2019 17:29

Ogromny wyciek danych – 773 mln adresów e-mail. Oto, jak sprawdzić czy jesteśmy bezpieczni

 • A ja wpisałem du*a@gmail. com i też jest "Oh no pwned!" Ktoś ma fajny adresy e-mail ;-)
  Z ciekawości jeszcze sprawdziłem: klozet@gmail.com, kaczynski@gmail.com, tusk@gmail.com, schetyna@gmail.com - wszystkie "Oh no pwned!"
  Ale co ciekawe "morawiecki@gmail.com" już nie - całe szczęście! putin@ też jest skompromitowany. Aha i niech ktoś powie "Departamentowi Spraw Obywatelskich" bo ich oficjalny adres kontakt@kprm.gov.pl, też jest na czerwono. Na koniec jeszcze "fakty@tvn.pl" to też na czerwono, ale chyba bez zaskoczenia :)

  Ktoś się jeszcze chce dopisać do tej bazy, która właśnie powstaje?
  17.01.2019 22:15

 • Jeszcze admin na dobreprogramy.pl jest "pwned" - koniec świata!!!

  ;-)
  17.01.2019 22:25

 • @Scypion To świetnie! Najpierw sprawdzamy e-mail na jednej stronce, a potem szybciutko przechodzimy na drugą i wpisujemy hasło do sprawdzenia. W dobie wyrafinowanych technik śledzenia użytkownika wcale nie uda się sparować obu tych danych...
  18.01.2019 20:47

 • @Dark Templar Ja tylko analizuję fakty, które każdy może sprawdzić - wnioski można wyciągnąć samemu. Każdy ma wolny wybór i zrobi jak uważa.
  18.01.2019 21:00

Studium bloga: czemu blogerzy odchodzą?

 • No to ja też coś skrobnę - nie wiem jak to się wszystko ułożyło, ale tak jakby ilość czasu zmalała i nie starcza na ogarnięcie wpisu w sposób zadowalający. W moim przypadku, starałem się aby każdy wpis był porządnie i składnie napisany oraz nie kończył się po pierwszym akapicie - bo to nie news tylko bardziej artykuł. Napisanie czegoś konkretnego, co jest dodatkowo poprzedzone przygotowaniami, research-em, testami, opracowaniem wyników, sformatowaniem, korektą itd., a potem zrobienie zdjęć i grafiki jest dość czasochłonne. A ja nie chcę pisać byle czego i byle jak, więc wyszło jak wyszło. Oczywiście mam w głowie parę tematów (nawet takie co czekają 2 lata), ale nie udało się jak do tej pory ich zrealizować. Wciąż mam nadzieje, że uda mi się to w końcu ogarnąć. DP trochę się zmienił przez ten czas jaki tu jestem i to nie koniecznie na lepsze, ale mam nadzieję, że to etap przejściowy i docelowo wyjdzie wszystko na plus.
  Pozdrawiam wszystkich!
  16.11.2018 21:24

Specjalista ds. IT — Brother u lekarza, czyli problemy z pobieraniem kartek w MFC 7820n

 • @Qoo Dokładnie tak to wygląda. Na zgłoszenie: Komputer nie działa - to w rzeczywistości nie komputer tylko klawiatura i nie że nie działa, tylko wyłączony jest "Num Lock". Teraz mi się jeszcze przypomniało jak za czasów szkolnych, spytałam się koleżanki jaki ma komputer, na co odpowiedziała: BIAŁY.
  31.07.2018 17:42

Chińskie prezenty: kabelki USB do ładowania oraz ciekawy sposób na OTG

 • @karol1k95 Piny oraz pady są pozłacane, więc teoretycznie wilgoci się nie boją. Co do zbierania elektryczności statycznej np. z ubrania gdy "czopek" jest wpięty - to jest ciekawe pytanie - jak zareaguje telefon? Zawsze są jakieś minusy :-)
  18.06.2018 20:07

 • @woyka Sprawdziłem oryginalny kabelek Motorola (106cm) od Moto X Play i wyszło 0,85A dla 5V. Innych, lepszych marek nie mam. Co do aplikacji typu "Ampere", to one pokazują ile prądu "wchodzi" lub "wychodzi" z akumulatora. Trzeba by uwzględnić sprawność przetwornicy oraz mniejsze napięcie ładowania (niż zasilania). Ale zrobiłem mały eksperyment - sprawdziłem jak wyglądają wartości zmierzone przez mój EBD-USB i jakie pokazał Ampere. Podłączyłem Asusa ZP5 (stan baterii 60%) i EBD pokazał 1,1A/5V - Ampere 0,96A. Mamy więc 5,5W na wejściu, czyli: 5,5W/4,2V=1,3A. Aplikacja pokazuje 0,96A, ale 1,3- 0,25A (pobór telefonu w spoczynku)=1,05A Zakładając sprawność układu na 90%, to by się zgadzało.
  W Moto X Play sprawdzałem programem "Current Monitor" i wyniki były podobne. Co ciekawe dla 5V wychodziłaby sprawność ok.90%, a dla 9V ok. 85% - no ale kto by się tym przejmował, ważne że ładuje szybciej:-) No i w Moto pokazywało mi napięcie akumulatora 4,4V podczas ładowania.
  20.06.2018 18:31

Mały test ładowarek USB – obciążamy 7 modeli do granic ich możliwości!

 • @kuba3351 duża szansa że będzie taki test, muszę tylko zorganizować "pacjentów" :-)
  @Axles test kabelków będzie na 100% jako kolejny z serii testów
  12.02.2018 18:15

 • @KAZDAN63 styki jednak są ważne (ich docisk), a dokładniej sprężystość i jednocześnie twardość. Sprawdź sobie różne gniazda, delikatnie dociskając same styki to się przekonasz. Nie chodzi tu o dociskanie całej wtyczki od góry, bo same styki i tak są w powietrzu i nie wiele to pomoże. Musiałbyś wsadzić coś pod same styki. Porównaj sobie "twardość" styków w dobrej ładowarce z dużą wydajnością prądową, a innym gniazdem np. w jakimś habie USB.
  12.02.2018 18:27

 • @KAZDAN63 Nie twierdzę, że się nie znasz, zwyczajnie zwracam uwagę na dodatkowe problemy techniczno-fizyczne. Jest taka prawidłowość, że cały układ jest tak wydajny, jak jego najsłabsze ogniwo. Można dać i kable rozruchowe pod wtyczkę, ale najsłabszym ogniwem będą styki. Co do gotowych kabli, to są różne wykonania i przekroje przewodów i jest to kwesta pogodzenia parametrów fizycznych z wygodą, ceną itp. oraz kwestia założeń właściwości dla danego wyrobu.
  12.02.2018 19:33

 • @~MacG Trochę masz rację - określenie "ładowarka" pojawia się w dalszej części. Dopisałem jeszcze jedno poniższe zdanie, które powinno pogodzić tą sytuację:
  "Z uwagi na przyzwyczajenia w nazewnictwie, w dalszej części będę używał określenia ładowarka USB, choć już będziemy pamiętać czym jest w rzeczywistości."

  Bezpośrednie ładowanie z pominięciem kontrolera w urządzeniu - coś było o tym w kontekście MediaTeka, ale nie widzę żeby tego typu rozwiązanie było powszechne. W każdym razie ten przypadek oznaczałby prawdziwą ładowarkę z nazwy i funkcji. Jak na razie powszechne rozwiązania opierają się o zasilacz i elektronikę w urządzeniu.
  11.02.2018 0:01

 • @ArturP , @wojtex - mam starszą ładowarkę do czarno-białej Motoroli C205 i tam bez obciążenia idzie cały czas ponad 1,1W mocy. Da nam to 1,1kWh w ciągu 42 dni, czyli mniej niż 5zł rocznie. Ale tutaj chodzi o efekt skali, bo ze statystyk wynika, że ponad 5mld ludzi na świecie ma jakieś urządzenie mobilne i jak założymy 10kWh rocznie dla np. 10 milionów takich osób z taka ładowarką, to 100GWh (giga wato godzin) energii będzie tracone.
  11.02.2018 11:53

 • @KAZDAN63 Co do robienia własnego kabelka, to nie taka prosta sprawa znaleźć odpowiednie wtyczki. Muszą być złocone styki i odpowiedni ich docisk. Nie znalazłem jak na razie takiego złącza, bo jeżeli już są pozłacane, to docisk jest zbyt słaby. Bawienie się z czymś słabszym nie ma więc sensu. Chyba że znajdziesz odpowiednie wtyki, tylko czy ich cena nie będzie odstraszała i taniej wyjdzie gotowy markowy kabel?
  11.02.2018 12:03

 • @kuba3351 Zastanawiam się nad tym :-) Właściwie to jestem otwarty na propozycje modeli do przetestowania. Jak będą chętni to może zrobię kolejną część testu z Waszymi typami modeli (niekoniecznie za 5zł).
  11.02.2018 12:06

 • @rm7 Racja co do logiki podawanej obciążalności prądowej - to oczywiście wartość którą można obciążyć, a nie wartość wtłaczana do odbiornika. Prąd płynie taki, jaki powinien zgodnie z prawa ohma. Prąd jest skutkiem przyłożonego napięcia do odbiornika stanowiącego opór.

  Co do pomiarów z wartością "0", to MASTECH MS8265 pokazał średnio 0,3-0,4mA ale on nie ma pomiaru TRUE RMS, więc trudno powiedzieć. W każdym razie prywatny rachunek na tym nie ucierpi, co innego w skali globalnej. Jak tylko będę miał możliwości techniczne, to przeprowadzę dokładniejsze testy.

  Testować wytrzymałość pod większym obciążeniem trzeba by było dziesiątki minut i przeprowadzić wiele cykli, tylko trwało by to wieki :-) To Co wynika z mojego doświadczenia, to że część ładowarek odcina napięcie zaraz po przekroczeniu wartości deklarowanej, a część pozwala spokojnie pobrać jeszcze więcej. Wszystkie ładowarki w teście odłączały napięcie wyjściowe po przekroczeniu tych maksymalnych prądów, ale czy dłuższe działania na podkręconych obrotach nie będzie dla nich szkodliwe? Producent coś nam zagwarantował i chyba zaufajmy jemu - to co ponad to - to już nasze ryzyko. Ważne aby nie było gorzej niż w specyfikacji.

  "Czystość" napięcia to też kolejny temat, ale niestety nie posiadam sprzętu, aby to zbadać, więc nie wypowiadałem się na temat szumu, tętnień, harmonicznych przetwornicy itd. Zbadałem to co mogłem, starając się jak najrzetelniej przeprowadzić testy.

  Dzięki za komentarz.
  11.02.2018 15:29

Ciągła walka o prywatność — PRISM, ECHELON, SORM

 • Po pierwsze nie popadajmy w histerię, po drugie przede wszystkim tyle o nas będzie wiadomo, ile sami umieścimy w sieci - głównie portale społecznościowe, w których dokumentujemy cało swoje życie. Na to mamy największy wpływ i najwięcej danych tam ląduje. Już nawet ZUS sprawdza co robimy na FB, aby się upewnić czy przyznać nam świadczenia.
  10.02.2018 19:57