Szybkie porównanie 1: SoftPerfect RAM Disk vs OSFMount

Jakiś czas temu złożyłem stację roboczą głównie do prac związanych z modelami 3D. 

32 GB zainstalowanej pamięci 10600R to dość spora ilość, której nie jestem w stanie wykorzystać dlatego część postanowiłem przeznaczyć na RAMDisk, który trochę przyspieszył by pracę z rozbudowanymi modelami. 

Wybrałem dwa darmowe, nadal rozwijane programy, które (podobno) nie mają żadnych ograniczeń:

- SoftPerfect RAM Disk 4.0.7

- OSFMount 2.0.1001

Co potrafi karta WiFi za 10 zł czyli Kebidumei KBT001121 z Aliexpress

Przy okazji innych zakupów zdarzyło mi się kupić kartę WiFi 802.11n 150 Mbps (według producenta), która przeleżała wiele miesięcy wraz z innymi niepotrzebnymi zakupami z Aliexpress. Z ciekawości postanowiłem sprawdzić jak spisuje się ten "wynalazek".

Kartę dostałem z foliowym woreczku bez żadnych inny dodatków. W zasadzie nie są one do niczego potrzebne. Karta jest oparta na układzie RTL8818EU i (przynajmniej w Windows 10) nie potrzebuje dodatkowych sterowników.

WiFi 802.11AC — karta Comfast CF-915AC USB w praktyce

Jakiś czas temu miałem okazję kupić parę używanych, po-leasingowych laptopów Lenovo T510 (z procesorem Core i5, 3 GB RAM i SSHD 500 GB) za śmieszną kwotę.

Jestem raczej zwolennikiem komputerów stacjonarnych, ale ostatnio polubiłem też przeglądania internetu siedząc/leżąc na kanapie. Wydawałoby się, że taki sprzęt sprawdzi się do tego wystarczająca dobrze. Niestety nie - zainstalowana karta WiFi/Bluetooth Centrino N1000 w zasadzie nie umożliwiała przeglądania internetu.

Pendrive Kingston HX Savage 64GB USB 3.1 — porównanie wydajności na USB 2.0 i USB 3.0

Z reguł kilka razy dziennie zdarza mi się przenosić duże pliki pomiędzy różnymi komputerami, które ze względu na bezpieczeństwo nie są podłączone do internetu. Używam do tego dysku 2,5", którego największą wadą jest to, że niezbyt wygodnie trzyma się go w kieszeni spodni. Ostatnio jednak trafiłem w X-kom na pendrive Kingston HX Savage 64GB z USB 3.1 Gen 1 w przyzwoitej cenie 115 zł. Według producenta osiąga on prędkość odczytu na poziomie aż 350 MB/s a zapisu 180 MB.

Jak zacząć przygodę z OpenWrt i Gargoyle

Co to takiego?

OpenWrt to alternatywne oprogramowanie bazujące na Linuksie i przeznaczona przede wszystkim do urządzeń sieciowych/routerów (choć nie tylko). Dzięki temu można znacznie zwiększyć możliwości swojego urządzenia np. o obsługę VPN, modemów 3G/LTE, menadżera pobierania, serwer danych, klienta torrent... Można by wymieniać naprawdę długo...

OpenWrt jest otwartym projektem, ale koncentruje się na urządzeniach z procesorami Atherosa oraz Ralinka. Oryginalnie nie posiada graficznego interfejsu użytkownika.

Nokia 220 Dual SIM

Telefonów o klasycznej budowie na rynku jest coraz mniej. Nie każdy jednak wykorzysta wszystkie możliwości jakie oferują smartfony. Pewna grupa użytkowników wymaga aby telefon był prosty, miał fizyczną klawiaturę i służył przede wszystkim do dzwonienia. Właśnie dla nich Nokia zaprezentowała na ubiegłorocznych targach w Barcelonie model 220 - tani, klasyczny telefon w wersji Single jak i Dual SIM.

Do głównych zalet telefonu można zaliczyć spory wyświetlacz 2,4", kurzoodporną obudowę czy obsługę popularnych serwisów społecznościowych jak Facebook czy Twitter.

Szyfrowany pendrive czyli krótki test Kingston DataTraveler Locker+ G3

Kingston DataTraveler® Locker+ G3 to seria sprzetowo szyfrowanych pamięci pozwalająca na bezpieczne przechowywanie poufnych danych. Jako, że często zmieniam miejsce pracy a zawsze muszę mieć dostęp do dokumentacji technicznej czy potrzebnych narzędzi zaopatrzyłem się w model o pojemności 8 GB oznaczony jako DTLPG3/8GB.

Jest to elegancki pendrive w solidnej metalowej obudowie, posiada zatyczkę oraz uchwyt pozwalający na przypięcie go do smyczy. Po wtyczce można zorientować się, że urządzenie pracuje w standardzie USB 3.0.

WiFi Remote czyli Android jako pilot do PC

Tematów o sterowaniu komputerem za pomocą smartfona z Androidem i odpowiedniej aplikacji było już kilka. Mając ostatnio sporo wolnego czasu (Święta Wielkanocne, weekend majowy) postanowiłem zabrać się za obejrzenie sporej ilości ("zaległych") filmów. A że nie lubie siedzieć bezpośrednio przed komputerem wybieram wygodniejsze łóżko. Problem w tym, że czasem trzeba się ruszyć do komputera zatrzymać film, zmienić głośność czy przewinąć nudną scenę.

TP-Link TL-MR3420 - reanimacja

W pracy zapowiadał się nudny tydzień przed długim, majowym weekendem. W związku z czym podsunąłem koledze pomysł żeby wgrał alternatywne oprogramowanie - OpenWrt - do tytułowego routera, który łączył dwa budynki firmy z internetem. Zależało mu na utworzeniu połączenia VPN czego niestety nie obsługiwało standardowe oprogramowanie. Długo nie trzeba było go przekonywać. Znalazł krótki opis na ten temat w internecie i po kilkunastu minutach na routerze "zainstalowany" był OpenWrt z GUI Gargoyle.