O tym jak to Polacy kosmos podbijali, nawet bizony do tego zaprzęgli...

Nie będę kłamał że jestem nałogowym graczem i z wypiekami na policzkach czekam na kolejną grę firmy X, Y czy Z. Bo tak nie jest i już. Jednakże kilkanaście lat temu grało się w to i owo na sprzęcie różnorakim. Pamiętam jeszcze te nocki oraz inne długie godziny które spędziłem walcząc z hordami obcych, przedzierając się przez zapomniane miasta, czy skradając się w dżungli. Nigdy nie byłem wielkim fanem point’n’clicków chociaż pamiętam tytuły takie jak np Goblins czy gierkę w świecie Dysku.

Asus ZenFone 2 32GB

Chciałbym podziękować redakcji DobreProgramy za udostępnienie sprzętu do testów. Zacznę może od paru słów od siebie, jestem użytkownikiem Androida od wersji 1,6 aż do 5.1.1. Moim obecnym telefonem jest Note 4, więc w tekście na pewno znajdzie się kilka odniesień do niego, dodam że jest to moja pierwsza recenzja tego typu, więc proszę o wyrozumiałość i zapraszam do lektury

Wygląd oraz jakość materiałów

Zacznę może od tylnej klapki, jest ona wykonana z plastiku przypominającego szczotkowane aluminium. W sumie nie mam co do niej zastrzeżeń.

Copilot Live Premium - pierwsze wrażenia

Parę dni temu ukazało się nowe oprogramowanie nawigacyjne przeznaczone dla urządzań mobilnych, mowa tutaj o mało znanej w Polsce serii Copilot oraz jej najnowszym dziecku aplikacji Copilot Live Premium.

Program "Copilot Live Premium" to jakby kontynuacja linii live(ostatnia wersja 8), choć sam producent zaznacza, że jest to zupełnie nowy produkt (czyżby chęć zbicia kasy?).Warto tu zwrócić uwagę, że obecnie trwa promocja gdzie produkt kosztuje połowę swojej normalnej ceny, mianowicie ~25 GBP co daje nam około 130zł (z vat).

DualWAN dla ubogich!

W świecie routerów do domowego zastosowania sporo się zmienia, jednak niektóre funkcje przez producentów sprzętu zostały zakwalifikowane dla wyższej półki, gdzie najtańszy sprzęt możemy znaleźć od 700 zł w górę. Niejednokrotnie zastanawiałem się jak rozwiązać problem Load Balancingu bez użycia serwera opartego o Linuksa.

Wielki Brat Patrzy - czyli prywatność w sieci

Ostatnio sporo mówi się o prywatności w sieci, oraz jak firmy "okradają" nas z danych osobowych. Do napisania tego tekstu zmotywował mnie ostatni news na serwisie dotyczący porozumienia Google z agencją rządową oraz komentarze pod nim. Wiele osób bardzo narzeka, że Google wykorzystuje ich dane do swoich "niecnych celów". Chce tutaj przedstawić kilka mitów i prawd dotyczących naszej poufności w sieci.

"Używam Binga, i czuję się bezpieczny"

Często czytam takie stwierdzenia pod rożnymi artykułami.

Nadchodzi nowy król grupowych komunikatorów głosowych!

Na rynku oprogramowania do grupowej komunikacji głosowej jest spora ilość software'u, jednak jeśli przyglądnąć się bliżej to raczej nie było godnego rywala do pakietu Ventrilo. Często korzystam wraz ze znajomymi właśnie z tego oprogramowania. Długo szukaliśmy alternatywy, przetestowaliśmy większość oprogramowania z tego segmentu, jednak bez rezultatu. Największą konkurencją do tej pory był produkt TeamSpeak 2, ale nie poprawiany, ze słabymi kodekami został zepchnięty w szary kąt.

Bardzo się ucieszyłem, gdy około miesiąc temu, ukazała się oficjalna wersja beta Teamspek'a 3.

Open Sound System 4 alternatywa do Alsy

---O OSS4

Jak wszystkim wiadomo od pewnego czasu w każdej nowej/popularnej dystrybucji Ubuntu, Mint czy OpenSuse programiści docelowo instalują Alsę. Oss dawno temu został uznany za przestarzały i wyrzucony z dystrybucji. Od jądra począwszy od wersji 2.5 stosuje się konkurencję właśnie w postaci Alsy.

Sidux - Czyli Debian Sid "na szybko"

Przeglądając ostatnio portale o tematyce Linuksa natknąłem się na ciekawą dystrybucję. Sidux, o którym tutaj mowa jest pochodną Debiana w wersji Sid (czyli niestabilnej). Bardzo mnie ta odmiana zainteresowała ze względu na pewne zmiany w stosunku do swojego protoplasty. Ale zacznijmy od początku bo aby wiedzieć czym jest Sidux, należy wiedzieć czym jest Debian Sid. Debian Sid jest jedną z trzech gałęzi rozwojowych tej dystrybucji znajdujący się obok gałęzi testowej i stabilnej.

KDE 4 okiem zwykłego użytkownika

W tym wpisie chciałbym przedstawić środowisko graficzne KDE pracujące w systemie Linux.

Na samym początku muszę zaznaczyć, że artykuł nie jest przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników Linuksa, ale dla ludzi którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym systemem. Jeszcze nie tak dawno pamiętam jak sam stałem przed wyborem środowiska pracy, gdzie sugerując się opinia użytkowników najpopularniejszej dystrybucji wybrałem Gnome, co w moim przypadku nie było trafnym posunięciem.