Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Emulatory, im podobne oraz dla nich nakładki

Linux Linuksem, wystarcza na co dzień, ale chce się czasem uruchomić gry z innych platform. Czego do tego użyć? Przedstawiam moje propozycje opracowane na przykładzie doświadczenia własnego.

PlayOnLinux (Windows)

Trzeba przyznać, że jakiś czas temu byłem przeciwny wszelakiego typu nakładkom na Wine, polegającym głównie na oskryptowaniu operacji koniecznych do przygotowania podłoża pod uruchomienie gry opornej GNU/Linuksowi. Do zmiany zdania przekonał mnie francuski projekt PlayOnLinux, który tak jak kiedyś niechętnie odrzuciłem jako niedopracowany i mało przekonujący, tak ostatnio, po roku lub dwóch urzekł mnie pozbawiając nadmiaru żmudnej roboty przy konfiguracji Wine.

POL oferuje:

 • masę tworzonych i aktualizowanych przez społeczność skryptów instalacyjnych gier (i garstki programów użytkowych) z Windows
 • dostęp do gotowych paczek Wine w praktycznie dowolnej wersji (koniec z żmudną kompilacją!)
 • oddzielny WINEPREFIX dla każdej aplikacji
 • obsługę skryptu Winetricks
 • zintegrowany komunikator (klient IRC łączący z kanałem projektu)
 • obsługę wtyczek
 • wbudowany debugger, screencaster, tworzenie skrótów do aplikacji na pulpicie i kilka innych "smaczków"

Całość jest regularnie aktualizowana i dopracowywana. Wsród skryptów na uwagę zasługuje zwłaszcza wsparcie dla gier wydawanych przez GOG.com. Są i hiciory rynkowe - dzięki programowi zainstalujesz łatwo m.in. League of Legends, The Elder Scrolls v: Skyrim, Team Fortress 2 czy Star Wars: The Old Republic. Pełny spis tutaj

DBGL (DOS)

Rozwinięcie skrótu będącego nazwą projektu to: DOSBox Game Launcher. Jest to nic innego jak odpowiednik PlayOnLinux dla DOSa, choć bez skryptów. Jeżeli jesteś fanem klasyków i chciałbyś pograć w gry rodem sprzed 15-20 lat dostępnych w ofercie GOG.com lub po prostu wygrzebać coś, co uznane jest obecnie za abandonware i bez większych problemów można pobrać z sieci - ta aplikacja znacznie Ci to ułatwi.

DBGL to:

 • automatyczne pobieranie z sieci informacji o instalowanej grze (jeśli podamy jej nazwę)
 • gotowe konfiguracje dla gier
 • DOSBox bez konieczności używania komend (zazwyczaj po prostu wybierasz plik gry i uruchamiasz!)
 • obsługa różnych wersji DOSBoksa (domyślnie dostarczana jest najnowsza)
 • możliwość dodania skrótu do gry na pulpicie

W skrócie: prosty w obsłudze wehikuł czasu i podróż w przeszłość z takimi tytułami jak Prince of Persia, Heroes of Might and Magic czy Sid Meier's Pirates!

PCSX-Reloaded (Playstation)

Ponieważ nigdy nie miałem w domu żadnej konsoli, moja przygoda z Playstation wiąże się jedynie z uruchamianymi na emulatorze ROMami. Tekken 3, Driver, Tomb Raider 2, czy Tony Hawk's Pro Skater 2 mimo trochę zabawnej jak na dzisiejsze czasy grafiki 3D nadal nieźle bawią!

Lubię PCSX-R za:

 • wbudowane BIOS i pluginy (jeśli próbowałeś kiedyś innych emulatorów być może pamiętasz męczące użeranie się z doborem i konfiguracją pluginów)
 • niezłą wydajność i jakość emulacji (w porównaniu do innych emulatorów)

Snes9x (Super Nintendo)

Tutaj historia wygląda jak powyżej, z tym, że SNESa emulowałem praktycznie odkąd miałem swój pierwszy kolorowy komputer (1999) i wiążę z tym o wiele więcej wspaniałych wspomnień. Seria Final Fantasy tu właśnie przeżywała swój najwspanialszy rozkwit, poza tym był Mario, Asterix i Obelix, Mortal Kombat i cała masa innych gier (głównie japońskich i niekoniecznie znanych, dlatego nie wymieniam).

Dlaczego Snes9x?

 • używam go od zawsze
 • wszystko działa (czego nie mogę powiedzieć o konkurencyjnym ZSNESie), a jak nie to zazwyczaj łatwo to poprawić
Jest tylko jedno "ale" dotyczące aplikacji - ostatnia wersja projektowana była jeszcze dla starego, raczej nieużywanego już systemu dźwięku OSS i jeśli nie korzysta się z jego nowszej wersji (a raczej nie, bo ALSA lub PulseAudio wystarcza większości śmiertelników), emulator należy uruchamiać poprzez programik aoss - szukać w repozytoriach. Odpowiednie polecenie to:$ aoss snes9x-gtk

VisualBoyAdvance (GameBoyAdvance)

Konsolka przenośna Nintendo technologicznie przypominała SNESa, stąd też pojawiło się wiele konwersji gier ze SNESa na GBA. Jednak jeśli mówimy GameBoy, zawsze wiemy, co jest na rzeczy: Pokemon.

VBA się sprawdza, bo:

 • jak w poprzednim emulatorze: wszystko działa, w tym Pokemon ze wsparciem dla czasu zewnętrznego
Mam nadzieję, że powyższa lista okaże się przydatna i pozwoli nie tylko mnie zaczerpnąć nieco dodatkowej rozrywki na pulpicie używanej przez nas dystrybucji. Miłej zabawy!

P.S.
Linków nie podaję, bo każdy może sobie co trzeba "wygooglować". Część przedstawianych aplikacji dostępna jest w repozytoriach dystrybucji, część do pobrania ze strony internetowej projektu. 

linux oprogramowanie gry

Komentarze

0 nowych
okokok   12 #1 18.01.2013 21:09

Ładny pulpit, co to za motyw, środowisko itp?

  #2 18.01.2013 21:51

Ja tam używam ePSXe, mimo, że jest sporo emulatorów PSX od razu skonfigurowanych, ale lubię mieć kontrolę nad pluginami. Zazwyczaj wystarczy wpisać w gógle tytuł gry z dopiskiem plug-in i mamy linki z informacją, którego pluginu najlepiej użyć. Co do emulatorów SNES'a to tez kiedyś przez dłuższy czas korzystałem ze Snes9x przez bardziej przyjazne GUI, ale później, gdy z ciekawości zainstalowałem ZSNES nie chciałem powrotu. Wrażenia z gry były nieporównywalnie lepsze. Z ciekawości zapytam: Co ci nie działalo na ZSNES?
Próbowałeś kiedyś Netplay na emulatorach?

  #3 18.01.2013 22:36

Czekamy na PCSX2 :D Ale do tego biosa trza (i na moim kompie nie da się w Crash Bandicoot 4 pograć)

G.Gn7Ex   6 #4 18.01.2013 22:47

Ja od siebie dorzucę:
- Vice. Emulator starego komputera Commodore 64/128 itp.
- FS-UAE. Emulator komputerów Amiga 500/600/1200 itp.

kaszak696   6 #5 18.01.2013 22:48

Mupen64plus jest całkiem niezłym emulatorem N64, sporo na nim grałem w Ocarina of Time.

mentorious   4 #6 18.01.2013 22:50

Chciałem się czegoś doczepić jako stary wyga w tej kwestii ale nie dało rady. To komplement ;)

[...] Ponieważ nigdy nie miałem w domu żadnej konsoli, moja przygoda z Playstation wiąże się jedynie z uruchamianymi na emulatorze ROMami. [...]

Żałuj, nic nie dało mi jeszcze z nowych generacji konsol/pc takich emocji jak Pegazus, stara Sega czy PSX.

mentorious   4 #7 18.01.2013 22:51

Jeśli ktoś reflektuje emulacje gier nes/famicom/snes przez FCEUltra/GFCEU/SNESemu czy inne ustrojstwa, to nie wahajcie się pisać pw albo na jabber: mentorious@dobreprogramy.im.

W wolnej chwili mogę w coś pograć ;)

13Van13   3 #8 19.01.2013 00:52

@okokok
Na środkowym zrzucie ekranu LXDE (na moim pomocniczym lapku). Na pierwszym i ostatnim:
- XFCE 4.6
- motyw GTK: BSM Simple Dark
- ikony: OSX_Aluminium (aczkolwiek aplikacja PlayOnLinux używa ikon Faenza)
- motyw xfwm4: Waza
- tapeta: wallpaper-163915.jpg z wallbase.cc (<- można po tym sobie znaleźć linka)

@X.A.N.
W PCSX-Reloaded również możesz konfigurować pluginy, aczkolwiek faktycznie chyba nie aż tak szczegółowo jak w ePSXe. Co mi nie pasowało w ZSNESie? Szczerze? Nie pamiętam. Snex9x - odpalam i jadę, interfejs, jak zauważyłeś, przyjazny. Próba korzystania z ZSNES zakończyła się fiaskiem, część gier nie chciała działać "z kopyta" itd. Co do netplay - próbowałem jedynie Pokemony, ale jakoś nigdy mi to nie odpowiadało.

@mentorious
Dziękuję :) Co do emocji związanych z grami - od zawsze byłem wyznawcą grania na pecetach i swoje "magiczne momenty" przeżywałem właśnie na tej platformie.

Autor edytował komentarz.
tobster   4 #9 19.01.2013 00:58

Robiłeś jakieś konkretne testy wydajności PCSX-Reloaded vs xxx ?

kwpolska   7 #10 19.01.2013 12:03

bsnes/higan jest znacznie lepszym emulatorem konsol Nintendo (NES, SNES, GB, GBC, GBA, DS).

13Van13   3 #11 19.01.2013 13:15

@tobster
Nie.

Tekst opiera się wyłącznie na moich prywatnych odczuciach i jest jedynie prostym przedstawieniem kilku aplikacji. Jeśli ktoś interesuje się tematem i zechce poszukać to i tak dotrze do czego będzie mu tam trzeba.

@kwpolska
Nie znałem, wygląda ciekawie. Szkoda, że nie ma paczek dla Linuksa i trzeba kompilować.

  #12 19.01.2013 23:43

Co z emulacją starych komputerów?

13Van13   3 #13 20.01.2013 19:59

@Anonim (niezalogowany)
Nie wiem. Nie dbam o to. To nie jest artykuł "wszystko, co da się emulować na jak najlepszym emulatorze". Miał powstać głównie po to, żeby pokazać, że coś takiego jak POL i DBGL istnieje i jest łatwe w użyciu. Po chwili namysłu dorzuciłem emulatory konsol z których miałem okazję z przyjemnością korzystać.

  #14 20.01.2013 21:30

@Anonim

Jak bardzo stare komputery?

mgr.inz.Player   7 #15 23.01.2013 05:43

Pogrywał ktoś z was na Project64? Ja dzięki temu emulatorowi poznałem Mario64, Banjo-Kazooie, Banjo-Tooie. Oraz masę innych. Był to chyba 2002 rok, a może 2003. Z tego co pamiętam nie było wtedy lepszego emulatora N64. W 2004 wyszły lepsze pluginy (wtedy zabrałem się za Banjo-Tooie)

Pamiętam, że miałem dwa "presety" w pluginie w którym konfigurowało się "kontrolsy". I w końcu dało się komfortowo grać w "doomowe" sekwencje w Banjo-Tooie. Właśnie, ktoś pamięta? Jaja robiły za amunicję, a Kazooie robił za bazookę (Kazooka hehe) :P