Nie da się? Czyli jak z przeglądarki zapisać 14639 tekstów z fantastyka.pl w plikach EPUB

 • @lordjahu Ja jako autor skryptów nie mam tych tekstów (w sensie - nie są hostowane poza fantastyka.pl). Sam kod pobiera je po kolei, co nie różni się od klikania z przeglądarki (starałem się nie być wandalem sieciowym). Ty jako użytkownik decydujesz, czy chcesz oglądać te teksty w przeglądarce czy w pliku EPUB (na własną odpowiedzialność). Ponieważ pliki nie są nigdzie publikowane, to myślę, że nie ma problemu (nie jestem jednak prawnikiem i nie mogę wskazać umocowania prawnego - mówimy jednak o pobieraniu, nie udostępnianiu i o braku korzyści materialnych). W wątku na fantastyka.pl (od lutego) kwestia nie była podnoszona, więc zarówno właściciel domeny jak i użytkownicy wydają się akceptować ten stan rzeczy.

  PS. Na pewno użytkownicy/autorzy tekstów zgodzili się na ich publikację na stronie fantastyka.pl
  27.08.2020 22:37

Krótka ściąga dla Ubuntu

 • @Anonim normalnie jakbyś opisywał dokumentacje, które pisywałem od 1999 (np. zrob "sudo apt-get install gammu" i potem "man gammu"). Problem w tym, że to tutaj to tylko kilka porad do różnych tematów... prosty wpis blogowy, który nie zastępuje dokumentacji...
  19.07.2020 23:44

 • @Pyth0n nie chcę wchodzić w kwestie "a u mnie działa" - nowszy kernel czy NVidia są potrzebne do różnych rzeczy i tego nie przeskoczysz, do tego w 2020 w większości nie ma problemów, które drzewiej bywały (zawsze można też wrócić do poprzedniej wersji)

  Na pewno ważne jest, że nie jest to jakaś bardzo skomplikowana procedura.

  A csbooks jest ze snapów.
  19.07.2020 20:59

 • @Qrupnik Obsługa NVMe (żeby psensor go zobaczył) została jakoś tak ostatnio dodana do jajek i standardowe jądro jest za stare
  19.07.2020 21:01

 • @Anonim pewnie tysiące ludzi ma podobne notatki. Ilu z nich się dzieli? Lepiej trzymać wszystko w szufladzie? Nie owijałem w bawełnę we wstępie...
  19.07.2020 22:41

Niepokojące usterki systemów z Ryzenem (+ wpływ tzw. bullshit-job na jakość)

 • @LORDEK

  1. pewne opcje zostały przeniesione (i tego się nie czepiam), a pewne usunięte (temat dyskutowany w różnych miejscach dla różnych modeli płyt AsRock przez różnych ludzi). To nie jest też problem resetu ustawień, itp. Nie wiem, czy to samo jest u innych producentów.

  2. kwestia napięć wraca jak bumerang. Jeżeli kupujesz niskiego Ryzena, to tematu nie ma (procek jest tani i go wymienisz). Jeśli 12C lub 16C, to jest to już dosyć ważna kwestia - takie kupujesz dla obliczeń i wydajności i jednak nie chciałbyś musieć go wymieniać za jakiś czas.

  1.44 czy 1.48 jest mocno dyskusyjne (normalnym używaniem bez OC mogłem spowodować, że jest używane 100% czasu), z drugiej strony zakup nowego chipa jest na rękę producentowi, prawda? Czy dlatego nie ma kaganca?

  3. Płyty z chipami x570 były długo jedynymi z pewnymi funkcjami (stąd ich wysoka ocena). Nie zmienia to faktu, że wielu uważa je za nieudane. Nikogo nie obchodzi, które korpo dało ciało. Liczy się pełna implementacja, ale też sam układ - popatrz na kwestie takie jak 15W (przy używaniu PCIE 3 nie powinno tego jednak być), marna implementacja chłodzenia, do tego teraz wycięcie różnych opcji z UEFI.

  4. Oczekuję, że pewne rzeczy będą implementowane tak, żeby nie skracać żywotności (planowane postarzanie).
  15.07.2020 17:49

Sterowniki do Intela w Windows 10 są gotowe... a takie ładne, hamerykanskie...

 • @Sidkwa poniekąd dokładnie o tym mówię - zamiast udoskonalać tę część systemu (wymuszać takie pisanie sterowników, żeby były coraz lepsze) MS bardziej się bawi w ikonki i inne takie rzeczy. LITOŚCI.
  08.05.2020 16:52

 • @Anonim literówka poprawiona. THX
  08.05.2020 18:24

 • @AudiofilPC nie widziałem "nowych" karnacji Windows 10 (tzn. tych na ARM, itp.) i nie wiem jak w praktyce wygląda odseparowanie różnych warstw.

  Co do fonii, to fakt że od Visty mamy zupełne rozwiązania (przypomina mi się płacz i zgrzytanie zębów Creative)

  Na pewno, jeśli chodzi o MS, to ogólnie mają misz-masz -> trochę fajnych rzeczy jak HyperV, Edge i trochę tak przestarzałych, że zęby bolą. Gdyby zacząć od zmian tych rzeczy przestarzałych, to...
  08.05.2020 18:28

 • @AudiofilPC słowo optymalizowanie jest dzisiaj nadużywane.

  Pewne rzeczy należy napisać od nowa, korzystając z pomocy prawdziwych inżynierów (nie tych za 50 centów za h) i prawdziwych metodyk i osiągnięć inżynierii oprogramowania z ostatnich lat. Do tego musi dojść sensowna polityka i marketing (gdyby była i nie wciskano nam do gardła kafli w Windows 8, to dzisiaj pewnie bardziej łaskawym okiem byśmy patrzyli na UWP i inne twory).

  Nie wystarczy pudrować czegoś, co kiedyś było dobre, a już się nie sprawdza.

  Tak sobie myslę, że najchętniej bym widział oddzielny mały kontenerek dla każdej aplikacji w64 (czyli np. instaluję Office, on dostaje swój katalog na dysku i wrzuca tam absolutnie wszystko; a np. komunikuje się wyłącznie przez systemowe API takie jak rejestracja obsługi DOCX zamiast dorzucać co chce i gdzie chce). Taka znacznie bardziej posunięta forma sandboxingu, prawie mała maszynka HyperV z małym narzutem.... WIem, że częściowo to jest, ale...
  11.05.2020 14:27

 • @AudiofilPC jestem odmiennego zdania co do kafli - prostackie pełnoekranowe elementy w desktopowym Windows 8.0 to był wręcz gwałt w porównaniu do funkcji interfejsu z Windows XP - Vista, a taktyka "nie obchodzi nas wasze zdanie w tej sprawie" to było jednak wciskanie do gardła.
  11.05.2020 15:46

Open Source co bym zmienił, co mnie rozjusza

 • 1. Wychwyciłem dwie literówki (wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że zamiast "Nie korzystanie" powinno być "Niekorzystanie", zamiast "nie używanie" "nieużywanie")

  2. Przedstawiłeś swój punkt widzenia w sposób logiczny i kulturalny - tak trzymać! (nie mogę się zgodzić np. z tym, że wszyscy powinni migrować na github czy gitlab, ale to jest moje zdanie, które tu nie ma nic do rzeczy)

  3. przykłady zacne - Tak trzymać!

  Ogólnie ten portal powinien iść m.in. w tym kierunku. Dziękuję za wpis, sugeruję pracować nad kolejnymi.
  07.05.2020 1:04

 • @synaptyk wiele projektów Open Source wywlekło na światło dzienne różne zachowania, które w przypadku produktów zamkniętych są niewidoczne dla użytkowników. Z tą kreatywnością to różnie bywa - czasem jest ona odzyskana (jeśli ludzie są dobrani), czasem tłamszona (jeśli leader projektu ma wybujałe ego). Zależy od ludzi.
  07.05.2020 1:10

Jeden uparty kaleczy JavaScript, czyli Sobieski+ MileStone2