Windows 2012 jako super system

Może trochę dziwnie zabrzmiał tytuł ale tak, można użytkować Windows 2012 jak Windows 8 i posiadać pewne zalety, których nie doświadczymy w Windows 8. Opiszę moje krótkie boje w tej materii.

Włączenie brakujących rzeczy

Na początek może uaktywnijmy coś co zwie się Desktop Experience, daje nam to brakujące elementy sprawiające, że jest możliwa praca w tym systemie jak w Windows 8.

Uruchamiamy Server manager i wybieramy opcję Manage > Add Roles and Features

Uruchamiamy Windows 2012 z VHD

Od Windows 7 zostało ułatwione uruchamianie systemu na fizycznej maszynie przy użyciu dysku VHD. Nie musimy instalować systemu na lokalnym dysku, możemy to zrobić na dysku VHD - łatwiej posprzątać po takich operacjach.Wpis ten akurat będzie dotyczył Windows 2012 ale wszystko zadziała na Windows 7 i nowszych, mogą być wymagane tylko trochę inne czynności.

Alior Sync - bank jak każdy inny

W połowie tego roku, ruszył nowy bank internetowy zwany Alior Sync. Reklamowany był wszędzie - wielu wydawało się że jako rewolucja - a jak wyszło?

Wydaje mi się, że wiele osób troszkę zbytnio nad interpretowało i uwierzyło w reklamy i zrobili wielki szum gdzie ta rewolucja?

Dla większości będzie to kolejny bank. W końcu obsługę przez internet posiada większość banków.

Windows 2012 - grupy serwerów i zarządzanie

Kolejny wpis na temat Windows 201 gdzie tym razem opiszę tworzenie grup serwerów - co jest ciekawą sprawą w przypadku Windowsa 2012.

Zarządzanie wieloma serwerami zostało usprawnione w przypadku nowej wersji systemu. Jak dla mnie bardzo fajnie można teraz grupować serwery i łatwiej nimi zarządzać z poziomu Server Managera.

Zaczynamy

W Server Manager wybieramy z menu Manage > Create Server Group.

Pojawi się okno z możliwością wyszukania serwerów.

W Server group name

Windows 2012 - instalacja usług AD

Tym razem padło na instalacje usług AD na serwerze Windows 2012. Nie jest to skomplikowane zadanie i można je tutaj wykonać w pełni z interfejsu graficznego - to znaczy bez użycia polecenia dcpromo znanego z poprzednich wersji.

Wymagania i instalacja

Do instalacji AD potrzebujemy DNS oraz Active Directory Domain Services, generalnie i tak system sam na zaproponuje doinstalowanie brakujących składników.

Mając uruchomionego Server Managera klikamy na Add Roles and Features, wybieramy Role-based or feature-based installation

Androidowy rejestrator

Koniec świata nie nastał także będę pisał dalej, a że w dzisiejszych czasach mało kto nie jeździ samochodem to i wielu z nas pewnie miało jakieś zdarzenia drogowe mniej lub bardziej nieprzyjemne. Czasami trudno jest dochodzić swojego ale można sobie to ułatwić. Postanowiłem - po sprawdzeniu różnych opcji - opisać aplikację Autoguard na Androida. Na plus takich aplikacji jest to, że mamy wszystko w jednym urządzeniu i nie musimy instalować dodatkowych kamer (wątpliwej jakości tych z niższych półek cenowych).

Windows 2012 Core - wpinamy do domeny

Tym wpisem (krótkim) pokaże jak wpinamy Server w wersji Core do domeny. Opcji generalnie jest kilka.

PowerShell

Krótka i szybka droga to użycie polecenia Add-Computer, czyli:

Add-Computer -DomainName Shark -Credentials Administrator

Zostaniemy poproszeni o podanie hasła i po chwili powinniśmy otrzymać komunikat z prośbą o restart komputera.

Dla jasności podam co oznaczają parametry:-DomainName podajemy nazwę naszej domeny (w tym przykładzie Shark)-Credentials

Windows 2012 - sconfig

Zastanawiałem się czy opisać to proste narzędzie (ale bardzo użyteczne). W sumie każdy powinien sobie z nim poradzić, ale jak już w poprzednim wpisie o tym wspomniałem to tak na szybko poruszę sconfig.

Server Configuration

Narzędzie dla mało wtajemniczonych może odrazu brzmieć groźnie i po uruchomieniu może odstraszyć ale spokojnie, wszystko jest na tyle proste, że aby coś zepsuć trzeba będzie zrobić to chyba specjalnie.

Windows 2012 - przełączanie między wersjami Core/Full

Kolejną nowością w Windows 2012 jest możliwość zmiany wersji z Core na pełną bez przeinstalowania systemu. Jest też dostępna opcja MinShell. Ma to swoje plusy, czasem chcemy coś zmienić i może być szybciej i wygodniej to wykonać poprzez wykorzystanie interfejsu graficznego - lub nie mamy czasu szukać poleceń do danego zadania. Każdy znajdzie swoją wymówkę.

Pod tym względem Windows 2012 jest chyba najłatwiej zarządzalny - nie było takich ułatwień w przypadku poprzednich wersji systemu.