Wzorowa podstawa

Już dość dawno temu obiecałem tekst o frameworkach i wzorcach projektowych. Dziś mam odrobinę wolnego czasu, który poświęcę by spisać kilka informacji na ten temat. Może się komuś przyda?

Zacznę od wzorców projektowych*. W procesie tworzenia aplikacji (zwłaszcza internetowych, wyposażonych w interfejs i część coreową) ważne jest, by wybrać i konsekwentnie trzymać się pewnych założeń. Od najprostszych i najbardziej szczegółowych (nazywanie metod w języku angielskim, nazywanie ich w konkretny, czytelny sposób itd.) do tych najbardziej ogólnych (struktura katalogowa itd.).

Programowanie zwinne - praktyka

No i stało się. Zostałem przymuszony do napisania czegoś, czego nie planowałem. Po wpisie o ekstremalnym programowaniu przyszła pora na opisanie rzeczywistych przykładów prowadzenia projektów. Tytułem wstępu - opisze trzy projekty, prawdziwe, "dziejące się". Pierwszy z nich to aplikacja back-officowa, służąca do agregowania sprzedawanych produktów (przede wszystkim), komunikacji z innymi działającymi aplikacjami oraz czymś ala intranet. Druga to aplikacja typu "pasaż handlowy".

Programowanie ekstremalne

Gdy czasem czytam blogi, które ukazują się na dobrychprogramach, dochodzę do wniosku, że w dalszym ciągu na uczelniach zbyt wiele czasu poświęca się nauce teorii, miast porządnie przygotować do pracy programistów. A potem jest niestety tak, że student bez praktyki, po prostu nie może się odnaleźć na rynku pracy. To natomiast napędza wszystkich frustratów do wypłakiwania się na forach o złych pracodawcach oczekujących nie wiadomo czego od pracownika.

Sądzę, że to głównie dlatego, iż uczelnie uczą programowania idealnego.

Gdy królowie umierają...

Gdybym zadał pytanie na forum dobrychprogramów: "Który rok był najważniejszy w popularyzowaniu komputerów i internetu wśród społeczeństwa w zeszłym stuleciu?", to jakie bym odpowiedzi uzyskał? 1991 - rok linuxa? Miało być o popularyzowaniu przecież... to może 2001 - rok windowsa xp? Miało być przecież w zeszłym stuleciu. To może 1999 - rok uruchomienia w Polsce SDI? Ale ja się nie ograniczałem tylko do Polski... A moim zdaniem...