r   e   k   l   a   m   a
reklama

16 lat Internetu w Polsce

Strona główna Aktualności

O autorze

Początki Internetu sięgają niemal 38 lat wstecz. 29 września 1969 roku pojawił się pierwszy węzeł sieci ARPANET, pierwowzoru Internetu, potem powstawały kolejne, a w pracach nad rozbudową sieci uczestniczyły coraz większe rzesze naukowców.

Historia polskiego Internetu liczy sobie jednak znacznie mniej. Dokładnie 16 lat temu Polska dołączyła do światowej sieci. 17 sierpnia 1991 r. dr Rafał Pietrak (wówczas administrator sieci w instytucie Fizyki UW) nawiązał łączność w oparciu o protokół TCP/IP z Uniwersytetem w Kopenhadze. Po łączu o prędkości 9600 bps wysłany został e-mail do Danii. Warto zauważyć, że tak naprawdę wówczas jeszcze nie był to dostęp do końca globalny, uzyskaliśmy połączenie jedynie z Europą, routing do USA został odblokowany dopiero w grudniu 1991 r.

Początkowo sieć dostępna była jedynie dla ośrodków akademickich, Internet pozaakademicki pojawił się w naszym kraju w 1993 roku kiedy to warszawska firma ATM zaoferowała komercyjny dostęp do globalnej sieci. Dziś niemal 40% dorosłych Polaków to Internauci.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieW tym kraju nie ma prądu, ale mają za to najgroźniejszych hakerów