reklama

16 lutego Canonical usunie z Ubuntu Javę od Oracle

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Canonical poinformowała na grupie dyskusyjnej o planowanym na 16 lutego usunięciu z repozytoriów partnerskich pakietów Javy, dostarczonych przez Oracle.

Zabieg jest związany z cofnięciem licencji Operating System Distributor License for Java dla nowszych wersji Javy. Oznacza to, że użytkownicy, którzy korzystają z pakietów sun-java-* narażeni są na licznie luki bezpieczeństwa. Pierwotnie plan producenta Ubuntu zakładał wysłanie pustych pakietów do użytkowników, co w efekcie oznaczałoby zdalne usunięcie pakietów Javy z komputerów. Zabieg ten spotkał się jednak z silnym sprzeciwem ze strony użytkowników.

Java jest często wykorzystywana w systemach spod znaku Pingwina. Bardzo często środowiska programistyczne przeznaczone na te systemy napisane są właśnie w Javie, w dodatku część z nich wyświetla ostrzeżenia przy próbie ich uruchomienia za pomocą otwartoźródłowej implementacji OpenJDK.

Oracle zrobił jednak gest w stronę swoich użytkowników. Ogłosił na początku roku, że OpenJDK będzie podstawą rozwojową dla przyszłych wydań Javy, co zwiększy kompatybilność pomiędzy Javą od Oracle i OpenJDK. Użytkownicy mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanego poradnika migracji.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama