Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wstępniak na nowy tydzień: to nie była zgoda na inwigilację. Internauci jedynie pogodzili się ze swoim losem

 • @eimi: "W tym sporze o ochronę prywatności w USA zwykli użytkownicy znaleźli ostatnio ciekawych sprzymierzeńców – Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy"

  Wcale nie ostatnio, bibliotekarze zaangażowali się w temat jako jedni z pierwszych, jeszcze długo przed Snowdenem, bo sami stali się celem tajnych nakazów sądowych:
  http://www.democracynow.org/2010/8/11/gagged_for_6_years_nick_merrill
  08.06.2015 14:20

[Aktualizacja] Reinstalacja Windows 10 rok po premierze nie będzie już darmowa?

 • @Anonim (niezalogowany): "Zmodyfikowany sprzęt to nie problem, tylko trzeba wiedzieć o istnieniu sysprep.exe."

  Przecież nie chodzi o to, czy fizycznie da się odtworzyć obraz i uruchomić system, oczywiście, że się da. Ale tutaj proponowano wykonanie obrazu jako sposób na obejście aktywacji, a to nie jest możliwe. Jeżeli systemu nie można aktywować (bo oferta wygasła), to każda zmiana w sprzęcie (ba, nawet aktualizacja firmware/sterownika potrafi pociągnąć za sobą konieczność ponownej aktywacji) spowoduje, że obraz będzie bezużyteczny.

  Ale to wszystko i tak nie ma znaczenia, bo artykuł okazał się być bzdurą napisaną na podstawie głupiej wypowiedzi pracownika firmy, która słynie z dezinformacji.
  04.06.2015 15:22

 • @bachus: "- czysta instalacja systemu bazowego, - aktualizacja do Windows 10, - kopia migawkowa na dysk zewnętrzny."

  A co zrobisz w przypadku awarii/modernizacji sprzętu? Konieczność ponownej aktywacji i ta kopia migawkowa już na nic Ci się nie przyda.
  02.06.2015 13:37

 • @bachus: "no chyba takie są założenia OEMów?"

  Tak, właśnie takie. Twój sposób nie pozwoli ominąć aktywacji, więc jeśli MS po roku na nią nie pozwoli, to obraz systemu jest mało przydatny.
  02.06.2015 21:39

 • @bachus, @pdbq

  Próbowaliście kiedyś odtworzyć Windę z obrazu na zmodyfikowany sprzęt?
  03.06.2015 2:29

Spaces: dobry sposób na zarządzanie kartami w przeglądarce Chrome

 • Lata dziewięćdziesiąte zadzwoniły do redakcji, pytają, czy ludzie wciąż jeszcze pracują w oknach :D

  A poważnie: najlepszym podsumowaniem przydatności tego rozszerzenia jest cytat:
  "Isn't this essentially just bookmarks with folders? Yeah, pretty much - but who uses bookmarks?"
  To są słowa autora, przekopiowane z opisu w Chrome Web Store. Przynajmniej szczery.
  28.05.2015 13:56

Sugerowane witryny będą końcem prywatności użytkowników Firefoksa?

 • @StarterX4: "Przecież mamy jeszcze jeszcze dobrego GNU IceCat (...) Choć osobiście wolę IceWeasel (...) Firefox się już kończy"

  Uwielbiam takie teksty. Czy Tobie się wydaje, że to są konkurencyjne produkty? Że jak będziesz używał IceŁotewer, to zrobisz na złość Mozilli? Mozilla nigdy nie miała ambicji, by wszyscy użytkownicy sieci używali Firefoksa. Chwaląc IceWeasel dowodzisz, że Firefox się nie kończy.
  22.05.2015 18:01

 • @Hatred: "większe są zagrożenia prywatności. Choćby włączone systemy raportowania błędów FF"

  Użytkownik może, jeśli chce, anonimowo dzielić się z Mozillą danymi o napotkanych problemach ze stabilnością i wydajnością Firefoksa. Jest o tym informowany i pytany o zgodę za każdym razem, gdy uruchamia czysty profil. Jeśli crash reporter jest włączony, to zawsze pyta, czy wysłać raport. Gdzie tu zagrożenie dla prywatności?
  22.05.2015 18:52

 • @Hatred: "Włączone jest od razu"
  Telemetria nie jest, a Crash Reporter ostrzega przed każdą wysyłką. Poza tym, jak już wspomniałem, dane są wysyłane anonimowo. ZU niczym nie ryzykuje, jeśli się nie zagłębi w szczegóły.
  22.05.2015 19:02

 • @Hatred

  Co jest oczywiste? Że raport o awarii Firefoksa, który nie może być wysłany bez każdorazowej zgody użytkownika, będzie używany przez NSA... do czego, Twoim zdaniem?

  https://support.mozilla.org/pl/kb/mozillacrashreporter
  22.05.2015 19:16

 • @Hatred: "Ja na to patrzę w taki sposób, że każdorazowe pytanie usera o zgodę, nie jest równoważne z tym, że ktoś świadomie włączy sobie taką opcję (pokazywania komunikatów o wysyłce)."

  To zdanie nie ma sensu. Pokazywania komunikatów nie da się włączyć/wyłączyć. Masz link, obejrzyj sobie, jak takie okienko wygląda. I nie martw się o ludzi, którzy nie potrafią dziesięciu słów przeczytać. Bo i tak nic im ze strony Mozilli nie grozi, niezależnie od tego, co Ty uważasz za tajemniczo oczywiste.
  22.05.2015 19:33

 • @Hatred: "Jak najbardziej ma sens, komunikaty mogą być wyłączone"

  Mylisz raporty z komunikatami o raportach. Po prostu nie wiesz, o czym piszesz, dlatego to nie ma sensu. Ponownie odsyłam na support Mozilli, link podałem już dwa posty temu.

  "Masowe zbieranie danych przez NSA jest faktem i dla wielu jest to oczywiste..."
  Dla mnie jest oczywiste, że mylisz ochronę prywatności (profil FXa jest wyłącznie Twoją własnością i nic z niego bez Twojej zgody nie jest wysyłane poza Twój komputer) z ukrywaniem tożsamości za jakąś usługą anonimizującą. Rozmowa w tym drugim kontekście o zwykłych, nieczytających komunikatów użytkownikach, jest jakimś kompletnym nieporozumieniem.
  22.05.2015 20:20

 • @AntyHaker: "Nie wiadomo czy czasem nie będzie się dało to wyłączyć"

  Ależ owszem, wiadomo, że można wyłączyć, w pierwszym zdaniu artykułu jest link, a za nim screen wyłącznika:
  http://i.imgur.com/Ht32pXs.png

  @Hatred: "zaniedbanie jednego może prowadzić do ujawnienia drugiego. I to może nastąpić, jeśli są wysyłane dane, które są sprofilowane pod konkretną instancję"
  Tak, ale tylko wtedy, gdy się usługi anonimizującej UŻYWA! Czyli pisząc w tym kontekście o ZU, po prostu zmyślasz.
  22.05.2015 20:41

 • @madgorilla: "Rozumiem ten ruch, bo Mozilli potrzebne są pieniądze."

  Tu nie tylko o pieniądze chodzi. Zauważ, że to Firefox jako pierwszy pozwolił na tak szeroką skalę blokować uciążliwą reklamę, czyli Mozilla dała userom do ręki solidny kij. Teraz pora na marchewkę dla reklamodawców - trzeba pokazać, że zamiast wciskania ludziom reklamy na chama, można to robić w sposób etyczny.
  22.05.2015 20:50

 • @lukasamd: "Choć mechanizm, jaki trafi do Firefoksa, faktycznie daje większą kontrolę niż to, co oferuje konkurencja..."
  Nie większą, tylko PEŁNĄ. Użytkownik w pełni kontroluje Suggested Tiles, a Mozilla tak to wszystko zorganizowała, że sama nie wie, od kogo dane pochodzą. Wyłącznik nowej funkcji znajduje zaraz obok kafli.

  "...trudno nie ukrywać goryczy wywołanej tą sytuacją"
  Serio? Mozilla szuka sposobów na etyczną reklamę, stawia swoich użytkowników na pierwszym miejscu, oddaje im pełną kontrolę nad danymi, a redaktor portalu, który uszczęśliwił swoich userów sklasyfikowanym jako malware "Asystentem pobierania", jest rozgoryczony?

  "Aplikacja słynąca do tej pory z niezależności, a także ochrony prywatności użytkownika będzie skanować historię przeglądanych przez nas stron internetowych"
  A to już jest po prostu zwykłe kłamstwo.
  22.05.2015 16:46

 • @madgorilla: "Tak apropos artykułu jeszcze, warto byłoby dodać, że historia przeglądanych stron będzie analizowana lokalnie przez naszą przeglądarkę"

  Przecież to jest także napisane w tym komunikacie Mozilli, na który autor się powołał. Więc to nie jest tak, że nie wiedział. Dlatego to jest kłamstwo, a nie niedopowiedzenie z jego strony.
  22.05.2015 17:52

#Rasizm? Flickr wycofuje małpokształtny tag, Google przeprasza za Mapy

 • @b.munro: "Trudno mieć jakiekolwiek zarzuty wobec takiej kwalifikacji."

  Mogę spróbować? Otóż kwalifikacja była błędna.
  I co, tak trudno było? Walka z wydumaną "poprawnością polityczną" autorowi rozum odebrała?
  21.05.2015 16:39

 • @fras: "spokojna do niedawna Szwecja stała się światową stolicą gwałtów"

  http://en.wikipedia.org/wiki/Rape_in_Sweden#Swedish_rape_statistics
  Nie trzeba być kompletnym idiotą, by być rasistą, ale to pomaga :)
  21.05.2015 21:36

 • @fras
  Kapitalne podałeś źródła. Anty-islamski think-tank, filmik na youtube i forum internetowe. Szczególnie zabawne jest to, jak Amerykanie chcą Skandynawów uczyć rozwiązywania problemów z przestępczością :D Ich to jeszcze można zrozumieć, dla nich Szwecja jest tak samo odległa, jak Narnia, ale w Polsce naprawdę zauważylibyśmy te wszystkie uciekające przed gwałcicielami Szwedki, gdyby w tych bajkach było choć źdźbło prawdy.

  Szwedzi w dość szczególny sposób podchodzą do przemocy na tle seksualnym, trzeba to brać pod uwagę, zanim się zacznie czytać statystyki:
  http://www.bbc.com/news/magazine-19592372
  Definicja gwałtu jest tam bardzo szeroka, ofiary mają zapewnioną ochronę, więc coraz mniej jest takich, które boją się zgłosić na policję, a czy wiedziałeś, że w Szwecji przestępcą jest ten, kto płaci za seks? Szwedka może oskarżyć o gwałt za coś, z czym Polka nigdy by na policję nie poszła. Ale która w swoim kraju czuje się bezpieczniej? Odpowiedzi na to pytanie na pewno bym nie szukał na jakimś forum, a już na pewno nie w komentarzach na DP.
  22.05.2015 1:41

 • @2099: "Poprawność polityczna jest nową formą cenzury"

  Poprawność polityczna jest kretyńską kalką, przeszczepioną do naszego języka wprost z amerykańskich kłótni między liberałami a konserwatystami. Z reguły używają jej ludzie, którzy roszczą sobie prawo do publicznego bycia dupkiem bez konsekwencji. Ci sami ludzie w jednym zdaniu potrafią wyśmiewać użycie terminu "duża osoba" zamiast "grubas", a w następnym będą opowiadać o "wzmocnionych technikach przesłuchań", czerwieniąc się z wściekłości za każdym razem, gdy usłyszą słowo "tortury".
  22.05.2015 12:44