Firefox Focus miał chronić prywatność, a sam zbierał i przekazywał dane

Więcej niż Google: wyszukiwanie zdjęć, jakiego nie znacie

 • @Cedar: "Zastanawiam się czy tej funkcji nie używałem na Firefoksie jeszcze przed pojawieniem się Chrome"
  Raczej nie, Chrome to rok 2008, wyszukiwanie obrazem nie jest aż tak stare. Kontrolki do wyszukiwania bezpośrednio w przeglądarce Google wprowadziło w roku 2011 i od tego czasu każda spełniająca standardy przeglądarka mogła z nich korzystać, a wcześniej dla Firefoksa było dostępne rozszerzenie.
  19.08.2016 22:49

Mozilla się rozdrabnia: pojawi się nowy bezimienny wariant Firefoksa

 • @b.munro: "Mozilla się rozdrabnia"

  dobreprogramy się kompromitują.
  Mozilla wydaje Firefoksa zgodnie z zasadami Open Source. To oznacza, że daje ona dostęp dla wszystkich do całego procesu produkcyjnego, nie tylko do finalnych/testowych wydań. Konsekwencje są takie, że każdy człowiek obeznany ze sztuką tworzenia softu może pomóc w rozwoju projektu, ale z drugiej strony każdy ignorant może próbować opisywać rzeczy, których nie rozumie.

  Żeby się dowiedzieć, jakie są dostępne wersję FXa i do czego służą, nie trzeba być redaktorem z branży IT, wystarczy zwykła ciekawość i google.
  16.07.2016 14:00

 • @Semtex: "Firefox = wolność wyboru"

  I tak właśnie jest, nic się nie zmieniło. Mozilla daje taką szeroką wolność wyboru, że redaktorowi dobrychprogramów pomyliła się ona z chaosem :D
  Masz wybór między wersją dla zwykłych użytkowników (z myślą o których wprowadzono obowiązkowe podpisywanie) a wersją niebrandowaną, w której sprawdzanie podpisów możesz sobie wyłączyć. W czym problem?
  17.07.2016 13:34

Bank winny phishingowi? Musi wypłacić odszkodowanie okradzionej klientce

 • Takie sprawy w sądach powinny być rozstrzygane bardzo szybko: poszkodowany klient okazuje swoją korespondencję z bankiem i jeśli maile wysyłane przez bank zawierają linki/załączniki, bank pokrywa całą szkodę. Może wreszcie wtedy przestanie się w mediach pieprzyć głupoty o tym, jak to wyłącznie klient jest zobowiązany do przestrzegania norm bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku w kontaktach ze swoim bankiem.
  Ot, taki przykład:
  https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/ten-email-wyglada-zupelnie-jak-phishing-ale...
  14.06.2016 18:09

Siri pomogła uratować życie – zadzwoniła po pogotowie w czasie reanimacji

 • @Deliryk: "Sprawdziłem empirycznie czas jaki zajęło wydanie komend głosowych i jaki wpisanie numeru alarmowego"

  Pierwszy rozsądny komentarz w tej sprawie. Dodam jeszcze, że gdyby to nie był ajfon, a normalny telefon z prawdziwymi przyciskami, połączenie alarmowe byłoby jeszcze łatwiejsze, bo nie trzeba patrzyć na ekran. A i zwykłofon ma większą szansę przeżyć upadek.

  Mnie zastanawia jeszcze jedna rzecz: przecież to nie ajfon "uratował" życie dziecka, tylko "baby monitor", które to urządzenie jest przez opisujące sprawę media kompletnie pomijane. Trzeba się sporo naszukać, by się dowiedzieć, skąd w ogóle pani G. wiedziała, że jej dziecko przestało oddychać. Okazuje się, że akcja ratunkowa rozpoczęła się w chwili, gdy mama zauważyła na podglądzie, że jej dziecko już zsiniało. To jak to: dla siebie kupujemy najnowszego ajfona, a dla dziecka najprostszą video-nianię, bez funkcji wykrywania bezdechu? Takie urządzenia są tańsze, niż wymiana stłuczonego ekranu w smartfonie.

  Napisałbym, że mamy do czynienia z nieodpowiedzialnym rodzicem, gdyby nie było tak boleśnie oczywiste, że to kampania marketingowa nowych ajfonów.
  08.06.2016 12:09

Mozilla uruchamia projekt Tofino: Firefox musi się zmienić, lub zniknie

 • @b.munro: "Niestety trudno stwierdzić, aby oznaczało to dobre wieści dla miłośników Firefoksa. Roboczo bowiem nie jest wykorzystywany nawet jego silnik, a – co trudno postrzegać inaczej, jak ślad czasu – oparty na Chromium silnik Electron."

  Zaraz w pierwszym wpisie stoi, jak byk:
  ===
  For example, the prototype we’re feeling good about right now is built with Electron and React, not Gecko and XUL (our go-to technologies for building browsers). For a small team starting out pursuing a new product concept it’s a great choice - Electron is a wonderful tool for us to do prototyping with - but a simple decision like picking the right tool for the job becomes an epic FUD generator when it could be perceived as threatening to the existing product. Immediately, you worry. Does it signal we don’t believe in Gecko? What will the platform team think? Will they believe us that the project has nothing to do with technology selection, that’s what browser.html is for? What if web developers think we’re abandoning Firefox, and Gecko? We’ll lose on web compat, and nothing will work in Firefox! Consumers will abandon Firefox in droves! We’ll lose our influence at the W3C! OMG the web is dead!
  https://medium.com/project-tofino/browsers-innovators-dilemma-and-project-tofino...
  ===

  Tu nie chodzi o tworzenie nowej przeglądarki, tylko o eksperymenty z interfejsem. Wybrano odpowiednie narzędzia i zespół wyraźnie prosi, by nie produkować głupich teorii spiskowych.
  11.04.2016 17:49

Nowa wersja Avasta 2016: przeglądarka SafeZone dostępna dla wszystkich

Wiele najpopularniejszych rozszerzeń dla Firefoksa podatnych na atak

 • @saturno: "Czytanie ze zrozumieniem się kłania?"

  Czytanie źródeł się kłania?
  Zastanów się nad zdaniem, które zacytowałeś i pomyśl - ma ono sens? Niby jaka siła ukrywa złośliwe części kodu przed człowiekiem, który ów kod analizuje? To, że złośliwa funkcja jest sprytna, a nie prostacka, jedynie utrudnia jej wykrycie.

  Rozszerzenia w Firefoksie dużo mogą, przez co są naprawdę użyteczne, ale mogą też stanowić zagrożenie. To żadna niespodzianka, zawsze tak było. Właśnie dlatego są sprawdzane przez żywych ludzi, nie tylko maszynowo. Przemycenie jednego rozszerzenia, którego poza autorami i jednym recenzentem nikt nigdy na oczy nie widział, to jednak nie to samo, co ukrycie złośliwych funkcji w rozszerzeniu instalowanym na tysiącach maszyn.
  06.04.2016 19:31

Rząd USA poradził sobie bez Apple: szyfrowanie iPhone'a zostało złamane

 • @b.munro: "Rząd USA poradził sobie bez Apple: szyfrowanie iPhone'a zostało złamane" | "Apple nie ugięło się pod żądaniami amerykańskiego sądu, co nie znaczy, że użytkownicy iPhone’ów mogą uważać swoje dane za całkowicie bezpieczne."

  Czy autor był trzeźwy, kiedy to pisał? Od początku tej awantury eksperci pisali, że Apple mogło uzyskać dostęp do tych danych w czasie krótszym, niż jedna doba:
  http://blog.trailofbits.com/2016/02/17/apple-can-comply-with-the-fbi-court-order/
  Teraz wiadomo także, że Apple nie ma wyłączności na sposoby obejścia zabezpieczeń ajfona. A redaktor pisze, że dane są całkowicie bezpieczne. Wszystko się w tym niusie zgadza, z jednym małym szczególikiem, że to nie samochody są rozdawane, tyko rowery kradzione :D

  EDIT: Heh, to nie redaktor popił, tylko ja potrzebuję kawy. Przegapiłem przeczenie przed słowem "znaczy" i palnąłem głupotę. Sorry.
  29.03.2016 12:07

Obama: smartfony nie mogą być „czarnymi skrzynkami” niedostępnymi dla władz

 • @lynx44: "Na iPhona jest chyba jakaś jego implementacja?"
  Poszukaj, gwarantuję, że się uśmiejesz :)
  12.03.2016 17:49

 • @eimi: "na liście możliwych opcji pojawia się rzecz wcześniej nie do pomyślenia – zmuszenie Apple do wydania kodu źródłowego iPhone'a."

  Dlaczego wciąż trzeba przypominać, że gdyby Apple prawidłowo, bez zostawiania dla siebie tylnych furtek, wdrożył na ajfonie "współczesne techniki kryptograficzne", to Tim Cook mógłby agentów FBI zaprosić do siebie do biura, dać im wszystkie swoje źródła i klucze, zaparzyć tyle kawy, ile będą zdolni wypić i poczynić jedno tylko zastrzeżenie: jak się znudzicie, to zgaście za sobą światło a klucze zostawcie pod wycieraczką.

  Śmieszne jest mówienie o kryptografii, gdy na straży danych stoi nie matematyka, tylko wola CEO.
  12.03.2016 14:59

 • @eimi: "nie do końca. Mając źródła, FBI mogłoby zrobić swoją wersję iOS-a, w której zabezpieczenia byłyby po prostu wyłączone."

  Właśnie, że do końca. Zabezpieczenia systemowe to jest coś, co z definicji można wyłączyć, to nie powinno być dla nikogo niespodzianką. Od kiedy to sekretność źródeł zapisujemy na korzyść bezpieczeństwa danych?
  http://arstechnica.com/security/2015/01/nsa-official-support-of-backdoored-dual_...

  Wszyscy najeżdżają na FBI, a ono tak na prawdę zrobiło nam przysługę. Apple po rewelacjach ujawnionych przez Snowdena twierdziło, że samo nie mogłoby pomóc w rozszyfrowaniu danych w nowych ajfonach nawet, gdyby chciało. Oprócz agencji rządowej nikt nie był w stanie legalnie tej deklaracji przetestować.
  12.03.2016 16:04

 • @eimi

  Jeszcze dorzucę taki piękny cytat sprzed roku, który cudownie ilustruje aktualną "aferę":

  You can't have privacy without security, and I think we have glaring failures in computer security in problems that we've been working on for 40 years. You really should not live in fear of opening an attachment to a message. It ought to be confined; your computer ought to be able to handle it. And the fact that we have persisted for decades without solving these problems is partly because they're very difficult, but partly because there are lots of people who want you to be secure against everyone but them. And that includes all of the major computer manufacturers who, roughly speaking, want to manage your computer for you. The trouble is, I'm not sure of any practical alternative.
  https://www.schneier.com/blog/archives/2015/02/everyone_wants_.html
  12.03.2016 16:15

Dobre programy na rower cz. 2: poznaj miasto, ułóż trasę i zwiedzaj

 • @Axles: "Smartfon z locus + porządny powerbank i starczy na każdą trasę :)"

  Co to za smartfon, że może pracować w pełnym słońcu, z zapalonym ekranem, włączonym GPSem, jest ładowany z powerbanku i nie wyłącza się awaryjnie od przegrzania?
  09.03.2016 1:24

 • @bystryy: "Też mnie to bawi. Kiedyś po prostu wsiadało się na rower i jechało"
  Polami, do cioci i nazad?
  Im więcej czasu tracę na szukanie drogi, tym mniej zobaczę. Rezygnowanie z nawigacji w terenie ma tyle samo sensu, co zabieranie ostrego koła w góry.

  @krzychu77
  Największa zaleta TrekBuddy: działa na normalnych telefonach.
  09.03.2016 11:40

 • @bystryy
  Do zabawy w "policjantów i złodziei" nie jest potrzebny rower, wystarczy dowolny środek transportu, z perpedesem włącznie. Tobie chodzi o zabawę towarzyską, a tu się mówi o turystyce rowerowej, dlatego Twoje komentarze są nie na temat.
  09.03.2016 13:33