Nowy serwis transakcyjny mBanku cz.1 - Płatności

W dniu 4 czerwca mBank przeszedł metamorfozę. Zmieniła się strona informacyjna mBanku, zmienił się również serwis transakcyjny. Na razie dostęp do niego ma ograniczona liczba osób. Postanowiłem więc, że opiszę co się zmieniło i z czym to się teraz je. Na pierwszy ogień idzie dział Płatności, gdzie jest zdecydowanie najwięcej nowości. W części drugiej opiszę pozostałe dwa działy czyli "Moje finanse" oraz "Pasaż", a także panel konfiguracyjny. Jedziemy.

Moja przygoda z Linuksem

Przedmowa

Tekst ten mógłby napisać niemal każdy użytkownik Linuksa. Ja przynajmniej się nie spotkałem z żadnym, który przez kilka lat użytkowania systemów wyposażonych w jądro Torvaldsa, pozostał przy pierwszej zainstalowanej dystrybucji i nie testował innych. Nie mam zamiaru jednak porównywać testowanych przez siebie systemów i wskazywać tego najlepszego, bo to nie ma najmniejszego sensu. Chociaż sam uważam, że dla mnie jedna dystrybucja jest lepsza od innej, to nie oznacza wcale, że dla innego użytkownika będzie tak samo.

Linux i Windows na laptopie

Zacznę od tego, że jestem użytkownikiem Linuksa. Od około czterech lat korzystam z tego systemu z czego od około trzech jako jedynego systemu. Od ponad dwóch lat na moim komputerze dzieli i rządzi Debian GNU/Linux. Do tej pory korzystałem jednak tylko z komputera stacjonarnego i to dość starego, który raczej nie spełnia wymagań najnowszych systemów firmy Microsoft. Ostatnim więc moim systemem z rodziny Windows był do tej pory Windows XP, który w porównaniu z moim Debianiem był - delikatnie mówiąc - ubogi.

Pisanie programów w GTKmm dla początkujących

Przeglądając internet, a dokładniej tę jego część, w której bywają użytkownicy Linuksa, natknąłem się na temat pisania programów okienkowych. Zauważyłem, że spora część początkujących programistów (głównie tych używających środowiska graficznego GNOME), ma spory dylemat przy wyborze biblioteki do budowy interfejsu graficznego. Z jednej strony wszyscy im polecają Qt twierdząc, że jest łatwe, napisane z myślą o C++ i posiada sporą dokumentację. Gdyby tego było mało, w internecie jest coraz więcej prostych kursów Qt w języku polskim, co jest często kluczowym argumentem.