Magia retro gier. Ponad 2,5 tys. klasyków z MS-DOS do ogrania w przeglądarce

 • Jakby tak otworzyć konsolę, kliknąć ten guzik power to można te wszystkie gierki pobrać z tej strony i odpalić lokalnie na swoim emulatorze pewnie, gdyby to było leagalne, a chyba część z nich jest w sprzedaży jeszcze - na pewno oddworld.
  19.10.2019 22:30

Test taniego pada do PC — Genesis Mangan 200

 • no nie no... Warka Radler? :D
  19.10.2019 20:43

O tym jak być lepszym dzięki uzależnieniu od technologii

 • @Marucins "Właśnie to jest problemem obecnego społeczeństwa. Boi się konfrontacji, boi się popełnić błędów - żyjąc w obłudnym wyidealizowanym świecie. "
  Ooooo :) takie wypowiedzi zawsze są zajebiste :D

  Idę se zjeść kanapkę i wrzucić na insta ;)
  15.10.2019 17:28

 • @Marucins "autor szuka usprawiedliwienia czasu spędzonego z elektroniką" - no raczej nie. Raczej pokazuję, że nie warto się techniki bać, tylko trzeba ją odpowiedzialnie wykorzystywać do swoich celów.
  Atutem nie jest szybsze znalezienie knajpy, ale np. oszczędność czasu, gdzie zamiast brania mapy i sprawdzania drogi dojazdu wykorzystam aplikację. A zaoszczędzony czas można spędzić na przykład z rodziną. :)
  A co do niewolnika, to ja się tak nie czuję. Lubie wypaść na kajaki, czy w góry, gdzie zostawię wszystko. A w zaplanowaniu wypadu pomoże mi technologia. I to jest jakby clue wpisu ;) Nie zamykam się w technologi, a o uzależnieniu(czy zależności), piszę w kontekście takim, jak uzależnieni jesteśmy dziś od samochodu.
  A co jeśli "Chińczycy pstrykną palcem"? No cóż - wtedy my jako gatunek będziemy mieć trudność.... ale o tym miało być kiedy indziej ;)
  15.10.2019 11:26

HotZlot 2019 w obiektywie kamery i waszych aparatów

 • Fajnie! Czyli już jest oficjalna zapowiedź następnego ;) super
  14.10.2019 18:34

O tym jak nie “kraść“ będąc programistą

 • @Anonim tak, tak! Dokładnie jest tak jak mówisz . A teraz przepraszam bo muszę commita do svn wrzucić, bo coś PHP 4 nie chce mi renderować templejtu z jquery.
  Sprawdzę jeszcze czy to może nie Sybase na solarisie się nie zawiesił...

  Przepraszam, zarobiony jestem ;) odpisze potem, ty możesz doczytać do końca w między czasie ;)
  15.10.2019 19:22

 • @GioWDS hm.... ciekawe spostrzeżenie. Nie miałem tego na myśli, ale faktycznie nie uważam żeby debt był nie akceptowalny w każdej sytuacji. Raczej musi być ściśle kontrolowany i jak to napisałeś "wyważony", ale to nie jest tak, że go w ogóle nie może być. Z drugiej strony w IT "kiedyś" oznacza "nigdy". Kiedyś się to poprawi. Jak nie ma kogoś łebskiego, kto nad tym czuwa, to projekt jest generalnie w d....użym bagnie.
  Nie wchodziłem tu tak głęboko, żeby mówić co jest corem projektu a co nie i nie jest to tekst o zarządzaniu projektami, ale w sumie się zgadzam- są rzeczy na których się nie oszczędza, bo są w zasadzie wiadome od początku projektu. Oszczędzanie na corowych rzeczach to taki "grzech zaniechania" - trzeba to jakoś równoważyć i nie przeginać "pały' w żadną stronę po prostu.
  16.10.2019 9:48

 • @Anonim dzięki . Literówka poprawiona :)
  18.10.2019 9:16

 • @AnonimGalium Ale ty przeczytałeś do końca, zanim wrzuciłeś komentarz ? ;)
  Jaka potwarz? Z czym się kłócisz?
  Patrz panie- piszesz tak :
  "Kariere robi sie dobra praca (na co takze sklada sie optymalne dobranie technoligi i ludzi na niej pracujacych (podstawowe doswiadczenie)) bo za tym ciagna sie kolejne kontrakty i rekomendacje"
  A ja piszę że warto dbać o jakość, dobrze wykonywać swoją pracę, szukać najlepszych rozwiązań.
  W sumie mogłeś mnie zacytować zamiast to pisać :)
  Serio- tak jakbyś urwał czytanie po pierwszym akapicie i cię to wkurzyło na tyle że napisałeś komentarz.
  Ale to fajnie, bo chciałem żeby wpis był lekko kontrowersyjny. Zauważ natomiast, że prawie wszędzie "kradzież" jest napisana w cudzysłowie. Dlaczego? No bo chodzi o marnowanie czasu i pieniędzy- nie zawsze intencjonalne.
  "wielkie (nietechniczne) tuzy biznesu wymyslaja sobie jakies pokrecone technologie" - chcesz powiedzieć, że przychodzi do ciebie "biznes" i mówi rozwiąż mi równanie 2+2 i użyj do tego blockchaina? Może tak być. Twoje doświadczenie, ja mam inne. Takie, że raczej chcą rozwiązać swój problem i w sumie nie interesuje ich jak. Ma być dobrze. Może do ciebie taki "biznes" nie dociera? Może to jest zdanie jakiegoś nawiedzonego architekta?
  Ale spoko - inna perspektywa. :)
  Co do podawania nazwiska to mnie to rozbawiło szczerze mówiąc :)
  14.10.2019 17:14

 • @AnonimGalium "co do doswiadczenia ~ to zdobywa sie we wlasnym zakresie, na kursach i wlasnych projektach."
  Raczej trudno jest zdobyć doświadczenie w architekturze rozproszonej w domu. Nie występują tam takie problemy jak w dużych projektach. Podstawy i owszem. Ale takie doświadczenie "z pola bitwy"?
  14.10.2019 17:18

 • @AnonimGalium "po doczytaniu" - a mam cię ;)
  no trochę upraszczam - zauważ, że nawet w nawiasie piszę wytłumaczenia, tak, żeby to było w miarę zrozumiałe dla każdego.
  Doświadczeniem się nie będę chwalił, ale podam Ci przykłady hype driven design. Ok?
  .Net core w wersji pierwszej nie był gotowy na produkcje. Mimo to było spore ciśnienie, żeby przejść z pełnego .Neta. Potem był płacz i migracja do 2.0. MS mimo, że oficjalnie ostrzegał, to wielu "ewangelistów" raczej popychało ku temu, żeby to wdrożyć.
  Z frontu podobne przykłady: Web Components, Framewokr polymer w wersji 1 i w sumie w drugiej. Był hype na to.
  Angular 2 też od początku nie był taki fajny.
  No sporo jest tego :)

  Stary- ja nie udaje tu guru. Piszę o swoich doświadczeniach w tym zakresie i tyle. Masz inne zdanie i inne doświadczenia ? W porządku.
  14.10.2019 17:27

 • @Waka Dzięki. Szczególnie podoba mi się to co napisałeś o buzz wordach - w sumie zapomniałem o tym napisać, a chodziło mi to po głowie. A co do rozkminy z MVP i wdrażaniem niepewnych funkcjonalności to bardzo polecam książkę "Metoda Lean Startup" Erica Reisa. Bardzo fajnie pokazuje jak można próbować i eksperymentować.
  Co do architektury to ja nie twierdze ze zawsze trzeba zaczynać od "badziewia" - przeciwnie. Trzeba zacząć najprościej jak się da, ale nie prościej (!). Decyzja per projekt w zasadzie. No i trzeba dbać o jakość i być gotowym na zmiany. Luźne wiązanie i kontrakty też są istotne. W gruncie rzeczy nic nie stoi na przeszkodzie, żeby cześć systemu była napisana tak, a druga inaczej (nawet w różnych językach).
  15.10.2019 11:49

 • @Anonim jak powiedziałem. Decyzja per projekt.
  Nie zgadniesz co będzie za parę miesięcy. Dlatego musisz być gotowy na zmianę. Proste ale nie łatwe. Masz lepsza radę ? Bo overenginering odpowiedzią nie jest żadną
  15.10.2019 13:02

 • @Anonim "nie rzucajmy wszędzie tego frazesu. Bo on niczego nie wnosi. A mnie osobiście straszliwie irytuje" to już trochę jakby Twój problem. :)
  Może i frazes i banał, ale lepszej drogi chyba nie ma. Trza ze swoim poziomem wiedzy i pewności decydować - nie raz błyskawicznie. Patrzeć żeby było w miarę rozwijalne i nie przekombinowane.
  I tyle. Co z tego że się nie da idealnie. I tak trzeba próbować nie przeginać w żadną stronę.
  15.10.2019 17:10

 • @rafal.borawski zgadzam się. z tym ML to był dokładnie przykład, w którym ML był zastosowany zwyczajnie na wyrost i nic nie dawał, był wdrożony bo jest "modny".
  Natomiast, co do zdążania na czas i "to nie mój problem" to tu posłużę się własnym cytatem: "nie da się rozwijać produktu nie rozwijając ludzi i na odwrót". To jest odpowiedzialność prowadzącego projekt aby motywować i utrzymać ludzi. Oczywiście zdarzy się, ze ktoś będzie w projekcie "na chwilę"i będzie miał "wywalone"- trzeba zrobić wszystko co możliwe, żeby tak nie było. A gdy wszystko zawiedzie, to pytanie, czy takich osób chcemy.
  14.10.2019 9:40

 • @Astis dzięki . Mnie też ;)
  14.10.2019 9:40

 • @rafal.borawski to chyba zależy od firmy. Mam też doświadczenie z kolegami z innych krajów europy. Porównując, to u nich mocniej poszli w outsourcing i to się nie opłaca tak do końca. Wiedza nie zostaje w firmie, nie ma motywacji i generalnie spełnia się scenariusz taki jak mówisz. Także to kwestia zarządzania i strategii dłuższej niż jeden miesiąc.
  Na szczęście z moich obserwacji , gdzieniegdzie się to zmienia i mam nadzieję że będzie się zmieniać w lepszym kierunku.
  14.10.2019 10:09

 • @hrodvitnir wtedy nie miałbym o czym pisać ;)
  A tak serio, to coś mam coś tam skończone i zajmuję się tym na co dzień jakby ;)
  Ale rozumiem, że wpis nie przypadł do gustu i to też jest spoko. Dzięki za opinię :)
  14.10.2019 11:28

 • @hrodvitnir " tak by nie napisał ktoś kto ma prince, pmp albo coś tam skończył" - no widzisz ;)
  Oczywiście książki i wiedza na ten temat jest. To nie jest tekst o zarządzaniu. Mam taką perspektywę, że jestem jakby z dwóch stron na raz. Jako programista i po części jako biznes. A to są moje doświadczenia. Ale szczerze dzięki za opinię - serio. Raczej nie będę na DP pisał o metodykach zarządzania projektami, z resztą - jak pisałeś "Wystarczy poczytać" :)
  14.10.2019 13:40

 • @AnonimX co do frameworków to polecam nie używać Jquery wcale :) już lepiej angular, react , czy lit-html.
  Lit html szczególnie mi się podoba, bo jest lekki i blisko platformy :)
  14.10.2019 13:42